SE moja proizvodnja

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Airborne
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 149
Avto: e-Golf 2020
60
111

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Airborne »

Jaz imam 3x25A pa dovolj prostora za 15kW SE , zdaj pa ne vem ali je bolj pametno namestiti 80% SE torej 13.6kW ali naj raje dam 14,5kW pa se reze oddajanje v omrezje s SE metrom, ko proizvodnja preseze 13.6kW. Rszlika v ceni med 13.6 in 14.6 SE je za dva panela torej cca 600-700 EUR. Letno.porabo imam pa cca 15-16MWh. Lego strehe, pravijo ponudniki, pa skoraj idealno .
Airborne
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 149
Avto: e-Golf 2020
60
111

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Airborne »

Airborne napisal/-a:Jaz imam 3x25A pa dovolj prostora za 15kW SE , zdaj pa ne vem ali je bolj pametno namestiti 80% SE torej 13.6kW ali naj raje dam 14,5kW pa se reze oddajanje v omrezje s SE metrom, ko proizvodnja preseze 13.6kW. Rszlika v ceni med 13.6 in 14.6 SE je za dva panela torej cca 600-700 EUR. Letno.porabo imam pa cca 15-16MWh. Lego strehe, pravijo ponudniki, pa skoraj idealno .

No paneli bodo verjetno 330W tako da razlika med 14.5 in 15.5 je vec.
Airborne
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a pirpy »

sluk napisal/-a:Pri meni konkretno, kolikor sem gledal max proizvodnjo, je prislo na 98,2% deklarirane. Kar ni 15% manj, ampak 1,8% manj.
Paneli imajo deklarirano moč v idealnih pogojih, 1000 W sonca na kvadrati meter in temperatura panela (ne okolice) 25 stopinj.
Razen ti novi bisol, ki garantirajo deklarirano moč po 25 letih, kar pa pomeni samo, da imajo sedaj pač toliko večjo moč.
Torej 98% si lahko dobil samo v izjemnih primerih, ko je malce kopaste oblačnosti, potem se pokaže sonce, paneli so hladni in nato se sešteje direkt sonce + difuzna svetloba od oblakov.
V takih primerih lahko kar precej presežeš deklarirano moč.
Deklarirana moč -15 % je kar prava številka za povprečen poletni dan.
nakaza, robertto
sluk
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1306
Kraj: stajerska
Avto: negovan
770
612

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a sluk »

Kdo govori o povprečnem dnevu? A elektrarno odklopi glede na povprečje ali na špice?
Argo
-
Prispevkov: 1566
Kraj: Slovenija
Avto: Kona EV 64
969
701

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Argo »

sluk napisal/-a:Kdo govori o povprečnem dnevu? A elektrarno odklopi glede na povprečje ali na špice?
Če ja na povprečen dan preko, odklopi tudi na povprečen dan.
Uporabniški avatar
LAjCi
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 72
Kraj: Radenci
Avto: Peugeot e208
165
367

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a LAjCi »

Airborne napisal/-a:Jaz imam 3x25A pa dovolj prostora za 15kW SE , zdaj pa ne vem ali je bolj pametno namestiti 80% SE torej 13.6kW ali naj raje dam 14,5kW pa se reze oddajanje v omrezje s SE metrom, ko proizvodnja preseze 13.6kW. Rszlika v ceni med 13.6 in 14.6 SE je za dva panela torej cca 600-700 EUR. Letno.porabo imam pa cca 15-16MWh. Lego strehe, pravijo ponudniki, pa skoraj idealno .
Absolutno 15kW, ce financno to ni problem.
Omejevanja bo v praksi zelo malo, dograjevanje pa je drazje...
Argo, vivo
Argo
-
Prispevkov: 1566
Kraj: Slovenija
Avto: Kona EV 64
969
701

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Argo »

LAjCi napisal/-a:
Airborne napisal/-a:Jaz imam 3x25A pa dovolj prostora za 15kW SE , zdaj pa ne vem ali je bolj pametno namestiti 80% SE torej 13.6kW ali naj raje dam 14,5kW pa se reze oddajanje v omrezje s SE metrom, ko proizvodnja preseze 13.6kW. Rszlika v ceni med 13.6 in 14.6 SE je za dva panela torej cca 600-700 EUR. Letno.porabo imam pa cca 15-16MWh. Lego strehe, pravijo ponudniki, pa skoraj idealno .
Absolutno 15kW, ce financno to ni problem.
Omejevanja bo v praksi zelo malo, dograjevanje pa je drazje...
Se strinjam. Tudi jaz sem tako naredil.
vivo
Airborne
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 149
Avto: e-Golf 2020
60
111

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Airborne »

Ok hvala za mnenja. Imam pa še en problem, ki bo podražil investicijo, in sicer hiša ima omarico za varovalke zunaj na fasadi, ampak števec pa je notri in bo potrebno še to prej urediti, kar pa pomeni še cca 1kEUR dodatnega stroška in razkopavanje skoraj nove fasade, in pa tudi skrbi me kako lepo speljati kable po fasadi. Ali ima kdo kable speljane po drugi strani strehe po vrhu kritine (kjer ni panelov) in potem po fasadi dol (ala parapeti) in kako to vizualno izpade v praksi, ker res nebi razkopaval skoraj nove fasade ali peljal kablov znotraj hiše:( ?
Moram reči da me je tole malo odvrnilo od nakupa, ker se samo zaradi tega in snegolovov čas povračila investicije podaljša vsaj za 1,5 leta.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Razsmernik lahko priklopiš kamorkoli v hiši, če te prav razumem.?
Števec pa boš moral dati na zunanjo steno ja, Daš ga tam kjer imaš varovalke, zakaj bi moral nove kable vlečt ?
Airborne
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 149
Avto: e-Golf 2020
60
111

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Airborne »

pirpy napisal/-a:Razsmernik lahko priklopiš kamorkoli v hiši, če te prav razumem.?
Števec pa boš moral dati na zunanjo steno ja, Daš ga tam kjer imaš varovalke, zakaj bi moral nove kable vlečt ?
Ja za razsmernik ni problem, samo števec pa mora biti na zunanji strani fasade, kjer pa je trenutno omarica (oz kovinska vratca vdelana v fasado) notri pa so pancarke (ključ ima samo elektro) . Baje da mora elektro požegnat in verjetno imajo tudi zahteve kakšna omarica mora biti,kakšnih dimenzij, verjetno z okencem itd.. ta trenutna vratca so polna, kovinska in drugačne dimenzije kot so današnje el. omarice in to moram nekoga dobit, da mi naredi tako da bo tudi elektru ok, pa da se ne razbije preveč fasade ...

Hisa je stara 40let, fasada pa 9 in takrat nismo menjali omarice in prestavljali števcev....
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a BogyX »

fasada pa 9
saj po 9 letih je že čas da fasado malo obnoviš... kar vtrgaj in lepo zrihtaj.
Airborne
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 149
Avto: e-Golf 2020
60
111

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Airborne »

haha res je , prejšnja je zdržala 30let bp, te nove pa vsaj vizualno res kje kaj spokajo itd..._(

No pa vseeno me zanima, ali ima kdo nadometno speljane kable po fasadi, pa kako imate speljano po strehi; luknja pod paneli na podrešje in potem dalje ali po vrhu kritine npr. na nasprotni strani strehe dvokapnice, vidno očem pa potem na fasado?
nakaza
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1178
Kraj: Postojna
Avto: SOUL 2018, 2020 ex m3-RWD
844
1423

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a nakaza »

Jaz imam srečo, kabel gre pod strešniki na podstrešje, nato čez zračnik v kotlarno ( kjer ni težava če so kabli nadometno), tako da smo zvrtali samo dve luknji in nam je uspelo.
Izvajalec se je takrat pohvalil, da do sedaj še nikoli niso delali nadometno, da so vedno našli kako rešitev.


Da te opozorim, pri premikanju elektro omarice, sem moral na zahtevo elektro (v mojem primeru Elektro Primorska) opravit meritve po hiši.

Airborne napisal/-a:haha res je , prejšnja je zdržala 30let bp, te nove pa vsaj vizualno res kje kaj spokajo itd..._(

No pa vseeno me zanima, ali ima kdo nadometno speljane kable po fasadi, pa kako imate speljano po strehi; luknja pod paneli na podrešje in potem dalje ali po vrhu kritine npr. na nasprotni strani strehe dvokapnice, vidno očem pa potem na fasado?
Argo
-
Prispevkov: 1566
Kraj: Slovenija
Avto: Kona EV 64
969
701

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Argo »

Jaz imam tako, da sem poleg glavne omare namestil omarico z varovalkami za SE in polnilnico. Notri v tej dodatni omarici imam tudi tokovnike za SE in polnilnico. So pa mi iz glavne omare v to novo omaro za potrebe tokovnikov naredli šlingo. Varovalke za bajto imam v bajti in nisem nič pipal ker bi moral razbiti pol bajte ali pa izvesti nadometno “cigansko” montažo. Več info če te zanima pa na ZS.
LAjCi
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Sam imam po lesenem stebru speljano v PVC kabelskem kanalu večjih dimenzij (enih 120 x 80 recimo), sedaj se ravno pripravljam da ga ''oblečem'' v les, da bo lepo zgledlo.
Na strehi imam dve ločeni skupini panelov in med njima povezavo z črno UV obstojno samougasno požirko tudi večjega preseka (fi enih 40mm) - enako cev imam potem tudi od panelov do kabelskega kanala.

Pri meni tako ni estetsko popolno a je prevladala funkcija - pa še fasada je komaj 2 leti stara
Argo
Blue30
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 253
42
84

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Blue30 »

Kako ste kaj zadovoljni s proizvodnjo? Nasa 13.95 kWp pride do 11 kW, vcasih pa tudi prekine na npr. 7 kW. Tako je cel dan brez oblacka in naredi do 100 kW v enem dnevu, dvakrat je blo drobiz cez 100.
Sem mislil, da bo brez tezav prislo do 120, glede na 25 st. temp. panelov.
Je pa naklon 20 st. in azim. 180.
LAjCi
drejc12
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 278
205
204

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a drejc12 »

S 14.4 kWp je blo do zdej največ dobec pod 100, ni pa tako idealna lega (letos zagnana)
Očitno bodo zadnji dnevi reševali junijsko proizvodnjo, ki se pri nas še vseeno lahko skrije pred aprilsko
LAjCi
Uporabniški avatar
Matej
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1885
Avto: V vsakem primeru EV
1774
1661

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Matej »

April je bil res sanjski. Upam, da bo vsaj julij podoben. Še vedno sem v minusu glede porabe in pridelave.
Blue30
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 253
42
84

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Blue30 »

2.32 mWh je naredila nasa aprila. Zdaj p bodo temp. visje in ne bo toliko izkoristka..
Argo
Uporabniški avatar
Matej
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1885
Avto: V vsakem primeru EV
1774
1661

Re: SE moja proizvodnja

Odgovor Napisal/-a Matej »

Sem opazil, da slabše dela ko je vroče. O tem je bilo pa že govora na tem forumu.
Odgovori

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”