Viški električne energije

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Blue30 napisal/-a:Ahaaa...podnevi, ko SE dela, hiša porablja njeno energijo, ponoči pa ne.
Po mojem ponoči hiša prav tako potrebuje energijo, ja tisto pa mora vzeti iz omrežja.
Vidite zaradi tega se ne jezim preveč, ker sem podaril nekaj energije. Sicer mi je vso energijo podarilo sonce!
timo
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Blue30
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 253
42
84

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a Blue30 »

Bo TČ kriva, sem pogledal porabo lanskega januarja...več VT kot MT
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a darjan »

Torej, sem prav izračunal in imam 1MWh viška, zdaj samo čakam, da mi sonce omogoča prenos pa je to to?
FV-EV
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

darjan napisal/-a:Torej, sem prav izračunal in imam 1MWh viška, zdaj samo čakam, da mi sonce omogoča prenos pa je to to?
Menim da smo za lansko leto zaključili zgodbo. Nekateri nekaj podarili, nekateri nekaj doplačali.
Kolikor je meni poznano, je sedaj edino suncontract opcija, pri kateri lahko kaj narediš s temi viški. Ker nas je sedaj malo takšnih ki imamo viške, ni zanimivo za druge trgovce. Ko se bo zadostno povečalo SE, mogoče se drugo leto kakšen trgovec el. energije česa domisli in bomo hiteli k njemu.
Do takrat pa uživajmo v sončnih dneh, kdo ve, če bo to leto tako "sončno dobro" kot je bilo leto 2019.
Naj vam da sonce dovolj svetlobe za pokritje vsega!
Robie
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a darjan »

Ja, saj imam suncontract, zato sprašujem
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Sonce = Suncontract

Če želiš prenašat, potem moraš že tisto leto, ko imaš viške biti v tej bilančni skupini. Torej kdor je letos pri njih, bo drugo leto februarja lahko letošnje viške prenesel komu drugemu. Misliti na to je torej potrebno eno leto vnaprej, zadnji trenutek je potem prepozno.

Jaz raje vzamem od nekoga, ki ima višek, posebno če se zmeniva nekje da je za oba plus (na štiri oči seveda), kot pa kupim drago in hkrati on pa podari - sem vedno za vinvin
darjan
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a vivo »

FV-EV napisal/-a:Sonce = Suncontract

Če želiš prenašat, potem moraš že tisto leto, ko imaš viške biti v tej bilančni skupini. Torej kdor je letos pri njih, bo drugo leto februarja lahko letošnje viške prenesel komu drugemu. Misliti na to je torej potrebno eno leto vnaprej, zadnji trenutek je potem prepozno.

Jaz raje vzamem od nekoga, ki ima višek, posebno če se zmeniva nekje da je za oba plus (na štiri oči seveda), kot pa kupim drago in hkrati on pa podari - sem vedno za vinvin
Kako?
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Navodila bodo menda poslali še ta mesec vsem svojim strankam, za prenos lanskih viškov iz enega na drugo merilno mesto kjerkoli v SLO.

Midva z darjanom bova to v praksi poiskusila in pol poročava marca kako se naredi
MIRANRR, vivo, timo
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Poročajta, če to deluje pri vas, se takoj "selim" k vašemu ponudniku.
vivo
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a darjan »

Evo...od danes naprej lahko "prosto" prenašam višek iz lanskega leta. Trenutno stanje v dobro imam:

Main distribution board: 4-8026xxx
Amount of kWh left: 987

Kar dobra pridelava, če upoštevam, da je bila EV zagnana na polno šele junija. Pa hiša nima fasade in je bila decembra, januarja poraba 2MWh. Tako čez palec bi na letno ravno imel lahko 3MWh viška, ko bo vse urejeno. Koliko bi bila recimo cena tega viška? Kak obrok za EV bi se pokril, ne?
Argo
-
Prispevkov: 1566
Kraj: Slovenija
Avto: Kona EV 64
969
701

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a Argo »

darjan napisal/-a:Evo...od danes naprej lahko "prosto" prenašam višek iz lanskega leta. Trenutno stanje v dobro imam:

Main distribution board: 4-8026xxx
Amount of kWh left: 987

Kar dobra pridelava, če upoštevam, da je bila EV zagnana na polno šele junija. Pa hiša nima fasade in je bila decembra, januarja poraba 2MWh. Tako čez palec bi na letno ravno imel lahko 3MWh viška, ko bo vse urejeno. Koliko bi bila recimo cena tega viška? Kak obrok za EV bi se pokril, ne?
3MWh je za cca 14k km voženj.
alfy
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a darjan »

EV skoraj vedno polnim na javnih polnilnicah.

Mislim, da bo več kot 3MWh...kakih 5 bi skoraj moralo biti, ko bo "normalno" leto.
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4582
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7876

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a matija »

darjan napisal/-a:Evo...od danes naprej lahko "prosto" prenašam višek iz lanskega leta. Trenutno stanje v dobro imam:

Main distribution board: 4-8026xxx
Amount of kWh left: 987

Kar dobra pridelava, če upoštevam, da je bila EV zagnana na polno šele junija. Pa hiša nima fasade in je bila decembra, januarja poraba 2MWh. Tako čez palec bi na letno ravno imel lahko 3MWh viška, ko bo vse urejeno. Koliko bi bila recimo cena tega viška? Kak obrok za EV bi se pokril, ne?
Darjan ce bi SE imel od 01.01 ni nujno da bi bilo vec viska, prve mesece delas minus, ki ga potem zmanjsujes. Ti si zacel brez tega minusa v odlicnem casu za SE.

Osvisno kdaj je tocka kjer pokrijes minus, april/maj/junij/julij. Drugace pri vsakem posamezniku.
Blue30
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 253
42
84

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a Blue30 »

Fino je, če poznaš, koliko bo trošila toplotna črpalka, ki je največji porabnik. Naša pojé ogromno in vprašanje, če bomo sploh prišli skozi. Bo zanimivo.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

MIRANRR napisal/-a:Poročajta, če to deluje pri vas, se takoj "selim" k vašemu ponudniku.
Poročam kot obljubljeno.

Danes mi je darjan prenesel 1kWh svojega viška za test (manjka mi jih sicer 1283kWh za leto 2019). On je na portalu v svojem profilu imel napisano koliko ima na voljo viška v letu 2019 in je izbral količino po lastni izbiri kolikor želi prenesti meni (lahko preneseš tudi na več merilnih mest). Vpisal je cifro in moj email s katerim imam registriran profil na Suncontract portalu. Ta kWh je avtomatsko priletela v moj profil in to je vse. Zadnjega marca naj bi bila porvnava na portalu za leto 2019, bomo videli, sedaj izgleda takole pri meni:

Št. pogodbe Priključno mesto Status * Pogodbena cena Velja od Več
xxxx ime priimek Potrjeno
Nakupna cena ET: 0,055 €/kWh
01.01.2019 Poglej

*Platformna cena je zaradi P2P dogovorov lahko nižja.

Prejete kWh iz samooskrbnih elektrarn
Elektronski naslov pošiljatelja Količina
email pošiljatelja
1 kWh

Preostanek kWh (prenos samooskrba) na voljo za porabo: 1 kWh
SAMOOSKRBA - Prenos presežkov električne energije iz leta 2019 (kWh)
Priključno mesto: 3-2xxxx Količina kWh za prenos: -1283
crunchy, DGJ, vivo
Uporabniški avatar
Matej
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1892
Avto: V vsakem primeru EV
1781
1661

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a Matej »

Torej, s to energijo, ki si jo prejel od Darjana boš pokril del manjka iz leta 2019? Prav razumem?
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Matej napisal/-a:Torej, s to energijo, ki si jo prejel od Darjana boš pokril del manjka iz leta 2019? Prav razumem?
Tako tudi jaz razumem. Se pa želim prepričat in zato sva naredila tale test, pa da vidimo ali drži, ali pa bo to takrat le prvoaprilska
Matej, matija
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Super, hvala poročajta. Če bo to držalo, selim 3 priključke od GENi. v letu 2020
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3574
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3124
1626

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Torej darjan bo dobil 5.5 centov ti boš pa plačal koliko ?
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

pirpy napisal/-a:Torej darjan bo dobil 5.5 centov ti boš pa plačal koliko ?
Za teh pet centov mislim, da se ne bova kaj veliko menila, je bilo bolj za test, torej ne bo nič dobil. Bi se pa za kaj več že zmenila, verjetno pa za manj kot 0,055, da bi bilo obema v korist.

Nadalje, Jaz ne plačam torej nič za energijo, ker mi jo je podaril darjan, za omrežnino in davščine, pa je že sproti računal lokalni distributer in za ta kilovat je verjetno bilo enih pet centov stroškov s prenosom. Suncontract pa ne dobi nič, svojim strankam to omogoča free enkrat letno.
Robie
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”