EV zavorno olje

Razprave o vsem, kar se tiče električnih vozil, pa ne sodi v nobeno drdugo kategorijo
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3000
Kraj: Kamnik
Avto: TESLA Y LR
3781
6403

EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a DGJ »

bnovak88 napisal/-a:Pri meni včeraj drugi redni letni servis, kilometrov sicer samo 30k, ker nimam daljših vsakodnevnih voženj. Presenetila me je cena 113 EUR predvsem zaradi menjave zavornega olja. Menda je to neka fora, da se menja zavorno olje na 2 leti, čeprav je to (za moje pojme - nisem strojnik) sploh pri električnih avtih precej brez veze. Mogoče kdo vidi smisel, jaz osebno mislim, da je to samo kompenzacija zaradi manj ostalega dela, da se ohrani prihodek servisa. Sicer avto deluje brezhibno in za moje dnevne potrebe povsem spodobno opravlja svojo funkcijo. Želel bi edino malo več zimskega dosega.
Samo za info.
Na IONIQU je predvidena menjava zavornega olja na vsakih 30.000km, moj je star leto in pol in že 2x zamenjano. Ko bo dopolnil 2 leti, bo menjava zavornega olja opravljena že 3x.

Menjava zavornega olja 1x na 2 leti je povsem ok.
CRF
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2530

Re: Peugeot iOn - predstavitev

Odgovor Napisal/-a darjan »

To je popolnoma nelogičen in nerazumljiv interval.

na koliko pa se menja zavorne cevke?
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3000
Kraj: Kamnik
Avto: TESLA Y LR
3781
6403

Re: Peugeot iOn - predstavitev

Odgovor Napisal/-a DGJ »

darjan napisal/-a:To je popolnoma nelogičen in nerazumljiv interval.

na koliko pa se menja zavorne cevke?
Se strinjam a tako pač je.
To bodo pa verjetno vedeli samo serviserji.
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7870

Re: Peugeot iOn - predstavitev

Odgovor Napisal/-a matija »

Zavorno olje se menja na 2 leti, tudi ce kilometrov se ni veliko. V sistemu se nabira korozija (voda) kar ni olje, lastnosti vode in olja pa so zelo razlicne. Kdor se rad zanese na svoje zavore bo to servisiral. Sem pa bral, da se da tudi izmerit kako OK je se olje v sistemu, brez da se slepo menja, nisem pa se prakticiral.
Robie
Uporabniški avatar
Matej
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1877
Avto: V vsakem primeru EV
1771
1659

Re: Peugeot iOn - predstavitev

Odgovor Napisal/-a Matej »

In glede na to, da se na EV uporabljajo zavore precej manj, bi lahko rekel, da je olje še bolj občutljivo na vlago. Drugače poleg tega, da proizvajalcem seveda gre tudi za zaslužek, si ne znam razlagati.
Robie
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Peugeot iOn - predstavitev

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Matej napisal/-a:In glede na to, da se na EV uporabljajo zavore precej manj, bi lahko rekel, da je olje še bolj občutljivo na vlago.
??
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2530

Re: Peugeot iOn - predstavitev

Odgovor Napisal/-a darjan »

To sem tudi jaz pomislil, ali pa mogoče vsaj to, da se sistem prelufta in preveri da dela top. Pomoje bolj ziheraška poteza proizvajalca, da ne bi potem kakšne tožbe bilo, ali kaj podobnega, se pač zaščitijo tako da hočejo menjavo skoraj vsako leto
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6389
Avto: Kona in Zoe
4910
5968

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a CRF »

Na 2 leti OK, ne pa da vežejo na kilometre!
bnovak88
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 53
Kraj: Vodice
Avto: Peugeot ion
49
121

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a bnovak88 »

Peugeot ima predpisano na 2 leti. Ko sem malo spraševal okoli menda tudi nekateri drugi proizvajalci. OK, glede na razlago to sprejmem, posebej, ker mi je na enem prejšnjih avtov po 5ih letih razgnalo cevke, ker so bile zaradi korozije ošvohnjene. Še vedno pa mi ne gre v glavo, da mi je Peugeot servis zaračunal to olje po ceni skoraj 70 EUR/liter. Na netu ne najdem dražjega od 13 EUR/liter. Zato me zanima koliko drugi servisi računajo to olje?
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3000
Kraj: Kamnik
Avto: TESLA Y LR
3781
6403

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a DGJ »

Na IONIQU je bila do sedaj menjava zavornega olja pri meni 2x in strošek je bil cca 20 - 25 EUR če se ne motim. Moram doma pogledati na račun.
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Pri meni so dejali, da so merili vlago v olju in da je skoraj ni, torej ni potrebna menjava,
Nissan Moravče.
Damijan, Stromcek, DGJ, darjan
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
energija
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 281
Kraj: ljubljana
Avto: IONIQ
237
168

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a energija »

Moje mišljenje je, da gre tu za nepotrebno storitev, s katero kompenzirajo izgubo sicer prihodkov klasičnega servisa. Če je kdo tu član Zveze potrošnikov Slovenije, predlagam, da njih zaprosi za strokovno pomoc. Ali mogoče Društvo e-Mobilnost? Jaz bom z IONIQ delal 50.000 km letno ali več. Po servisnih navodilih bom torej menjal zavorno olje vsakih 6 mesecev!!!
energija
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 281
Kraj: ljubljana
Avto: IONIQ
237
168

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a energija »

Kaj pa na to temo (ne)potrebnosti menjave zavornega olja pišejo na tujih, bolj obiskanih, forumih?
Uporabniški avatar
Damijan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1239
Kraj: West Gorenjska
Avto: malo mešano ;)
989
1509

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a Damijan »

Strinjam se, da je menjava zavorne tekočine na 2 leti pravilni interval.

Meni so, kljub predpisanem intervalu 30.000/2 leti, menjali na 45.000 (3. redni servis) - mogoče so se pa zmotili
Soul EV believer
energija
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 281
Kraj: ljubljana
Avto: IONIQ
237
168

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a energija »

Damijan napisal/-a:Meni so, kljub predpisanem intervalu 30.000/2 leti, menjali na 45.000 (3. redni servis) - mogoče so se pa zmotili
Kje servisiraš?
Uporabniški avatar
Damijan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1239
Kraj: West Gorenjska
Avto: malo mešano ;)
989
1509

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a Damijan »

5. rednih servisov na KMAG Ljubljana, 6. resni na KIA Nasmeh Kranj (s slednjim zelo zadovoljen).
Soul EV believer
energija
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 281
Kraj: ljubljana
Avto: IONIQ
237
168

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a energija »

Aha. Sem spregledal da nimaš HYUNDAI. Izgleda da je KIA bolj milostna do svojih kupcev
Damijan, DGJ
damjang
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 80
80
6

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a damjang »

Bom malo poskušal pojasnit glede zavornega olja in natega "stoletja".
Zavorni sistem (visokotlačna napeljava cevk) je enosmerni sistem.
Olje NE kroži v sistemu in mora biti obvezno odzračeno (brez mehurčkov), da je zavorno stopalo trdo in zavore efektivne.
Torej, ko pritisnemo na zavoro, tlak olja premakne zavorne batke v čeljustih in posledično se malenkost premakne tudi olje po cevkah in ko spustimo zavoro se proces obrne - torej se olje malenkost premakne nazaj po cevkah.
Ta proces se dogaja CELOTNO ŽIVLJENJSKO dobo vozila - malenkostni premiki olja po cevki naprej in nazaj.

Kaj torej pomaga zamenjava zavornega olja v lončku, če se takrat tudi ne odpre odzračevalne ventilčke na čeljutih, celindrih, da steče staro zavorno olje ven? No, in tega zagotovo ne naredijo, ker je prezamudno (traja lahko tudi več ur).
Skratka, v najbolj kritičnem delu sistema - cilindru zavorne čeljusti in napeljavi do njih - je olje vedno, vedno, vedno isto. VEDNO, VEDNO, VEDNO.

Opis sem precej skrajšal, ampak verjamem, da boste zadevo razumeli in znanje delili naprej.
matija, energija, Nejccc, CRF, Robie, prijazen
energija
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 281
Kraj: ljubljana
Avto: IONIQ
237
168

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a energija »

Super razlaga, kateri verjamem. Jih je potrebno na servisu, ko bodo zaračunali menjavo zavornega olja, vprašati če so zamenjali celotno olje.
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 831
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: EV zavorno olje

Odgovor Napisal/-a N75 »

Zavorno tekočino se zamenja tako: iz lončka se izsesa skoraj do minimuma, doliješ polno, na vseh štirih kolesih izpuščaš tekočino, nekaj stare tekočine ostane pomešano z novo.
Odgovori

Vrni se na “Splošne debate o EV”