Jedrska energija

Prostor za debato o vsem kar ni nujno povezano z električnimi vozili
Odgovori
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Sam sem pristaš pridobivanja energije iz obnovljivih virov (OV), vendar hkrati nisem nasprotnik JE. Marsikaj sem že vedel o JE, vendar je bil ta prispevek "eye opener". Zelo zanimivo in poučno. Pa ne me križati, prosim (obljubim, da bom v kratkem postavil SE, če bo le možno zaradi lokacije in ostalih težavic).

[youtube]https://youtu.be/ciStnd9Y2ak[/youtube]
CRF, pirpy
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3094
1613

Re: Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Jederska energija je ok, problem je da pri sedanjih reaktorjih kurimo plutonijeve tabletke, ki so po ceni primerljive s platino, ki je zelo drag element poleg tega pa sedanje jederske elektrarne porabijo komaj 5 odstotkov energije , 95 % pa gre v odpadek.
Sem za jedersko energijo vendar malo drugačno.
https://www.youtube.com/watch?v=tHO1ebNxhVI
crunchy
Uporabniški avatar
gregimarko
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 320
Kraj: Ljubljana
310
154

Re: Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a gregimarko »

5% izkoristek nuklearne elektrarne?!? Dajte malo poguglat, preden pišete nebuloze...
Sem pristaš jederske energije, pa nujno izkoristiti vso vodo, sonce, veter in geotermalno energijo.
Problem sonca in vetra je, da ga je pozimi najmanj, ko ga najbolj potrebuješ. Zato rabimo JE.
Robie
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a crunchy »

gregimarko napisal/-a:5% izkoristek nuklearne elektrarne?!? Dajte malo poguglat, preden pišete nebuloze...
Pirpy ni pisal o izkoristku pretvorbe toplote v električno energijo. Le-ta bi morala biti na nivoju termoelektraren (po moje vse tja do 40%, če se ne motim).

Gre za izkoristek jedrskega goriva, ker sedanja tehnologija ne izkoristi vsega goriva, temveč samo drobec. V SLO nimamo niti oplojevalnih reaktorjev. Pred leti sem, tako kot Pirpy, bral o Torijskih elektrarnah. Na žalost pa je vse v zvezi z jedrskim gorivom tabu tema v javnosti in razvoj je, vsaj v EU, zelo počasen ali ga sploh ni. Če se prav spomnim, sta pri teh raziskavah še najbolj napredovala Kitajska in Indija. Upam, da jima uspe postaviti komercialno uspešne elektrarne.
Uporabniški avatar
gregimarko
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 320
Kraj: Ljubljana
310
154

Re: Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a gregimarko »

Crunchy, kaj je zate komercialno uspešna elektrarna?
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a crunchy »

gregimarko napisal/-a:Crunchy, kaj je zate komercialno uspešna elektrarna?
Takšna, da ne bo samo eksperimentalna elektrarna. V bistvu sem hotel reči komercialno uspešnejša od klasičnih jedrskih elektrarn, pri tem pa sem mislil, da bo v življenjski dobi skupno cenejša od klasične jedrske pri isti dobavljeni energiji.

Najbolje pa bi bilo, če bi kar napisal "komercialno dostopna elektrarna". Hvala za opozorilo.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3094
1613

Re: Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a pirpy »

gregimarko napisal/-a:5% izkoristek nuklearne elektrarne?!? Dajte malo poguglat, preden pišete nebuloze...
Sem pristaš jederske energije, pa nujno izkoristiti vso vodo, sonce, veter in geotermalno energijo.
Problem sonca in vetra je, da ga je pozimi najmanj, ko ga najbolj potrebuješ. Zato rabimo JE.
Imaš prav, bil sem prevč radodaren

številka je bližje dvem odstotkom
5 odstotkov iz plutonija in od tega 40 odstotkov v el energijo, ostalo v toploto

potem pa še problem dobave tabletk, proda ti jih lahko samo firma, ki je elektrarno postavila, ki jih dobi samo iz enega vira.
Nafta je vsaj iz večih virov.
pravijo, da bi v reaktorju na torij lahko potem porabili skoraj vso energijo iz sedanjih jederskih odpadkov.
Če ustavimo vse tradicionalne jederske reaktorje takoj, lahko samo z odpadki iz njih v th reaktorju proizvajamo energijo še dolga leta za cel planet.
Z dodatkom torija seveda.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5250
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6105
3992

Re: Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Še nekaj je treba vedeti pri elektrarnah - ne samo jedrskih: spremljevalni stroški. Običajno investitorji ali države delajo le ekonomski izračun za osnovno infrastrukturo in obratovanje, ne pa ostalih stroškov, ki so od zdravstvenih težav (tu so morda najbolj izrazite TE), do prilagoditve okoljske infrastrukture (jezovi HE,...), stroškov povečanih zaradi varnosti (terorizem in drugo pri JE).... Če bi pri vsaki vrsti upoštevali vse morebitne spremljevalne stroške, bi se verjetno cene spremenila in morda prišli do ugotovitve, da je kakšna tehologija boljša kot sedaj mislimo.

Zagovarjam paleto več virov energije, le da je problem, da so nekje lobiji močnejši in v svoj prid nastavijo študije. Med vsemi viri se bi morala država odločit koliko katere bo imela glede na svoje okoljske, tehnološke, finančne in druge možnosti in bi bila v vsaki državi verjetno drugačna paleta.
matija
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7867

Re: Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a matija »

Samo za stroske zaprtja enega od vecjih reaktorjev v Angliji, bodo porabili toliko sredstev da bi za ta znesek lahko postavili solar ali wind, ki bi nosili vec elektrike kot trenutni reaktor. Kje so potem se stroski postavitve, obratovanja, ... verjetno ce bi za ta del postavili se hranilinike, je to to. No saj Anglezi to zelo pospeseno tudi pocno, imajo enormne off-shore wind turbine, ki proizvajajo 20x toliko kot so tiste izpred desetletja. Ampak zal se nosijo breme prejsnjih generacij ter morajo sanirati reaktorje.

Premoga pa niti ne bi omenjal, je za razred slabse od nuklearne energije.
FV-EV
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5250
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6105
3992

Re: Jedrska energija

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Točno tako solar+wind je dolgoročno in če upoštevaš še vse spremljevalne stroške najcenejši vir energije. Problem je hranjenje te energije za ponoči, za dež ali brezvetrje in še najbolj za zimo. Dokler hranjenje ne bo naprednejše ali cenejše, pa OVE tja do 20% porabe ne pšredstavlja problem, potem pa postopoma dalje.
Odgovori

Vrni se na “Vse kar ni EV”