Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Polnjenje v divjini je lahko posebna dogodivščina
Odgovori
Uporabniški avatar
smuggler007
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 407
Kraj: Vrhnika
Avto: KONA
426
112

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a smuggler007 »

Izkušnje, Polnilnice, jih je kar veliko, se pa zgodi, da kakšen avantGO kampira, v kolikor pa greš v tujino, si priskrbi kartice za omenjeno državo in aplikacije. Moja izkušnja v tujini I, A in D je kar drago, HR je še zastonj jeseni naj bi bile plačljive.
Se pa zgodi, da moraš na kakšni hitri počakati kakšne pol ure, predvsem, če greš v HR sredi sezone. Večinoma polnijo po 15-30 min potlej pa gredo dalje.
Imel sem slabo izkušnjo edino z AvantGO, kampira in ne polnjeni jaz pa prazen, bi mu skoraj spustil gume !!
:D :D :D
dunda
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a dunda »

giotto napisal/-a: 24 Jun 2021, 12:03
Zanimivo razmisljanje. Meni je pa odvec premikanje mastne in okorne rocke za polnjenje dizla. Pa ko grem placat se vedno spotsknem na kaksnem mastnem madezu na tleh. Potem to svinjarijo preko podplata še v avto vnesem. Pa nafta mi full smrdi...

Evo kako smo si ljudje razlicni. :beer:
Res smo različni. Jaz, ki rad malo poklepetam s kakšnim dekletom, mi je čisto simpatično zapeljati na črpalko :love:
Tudi dizel (ne pa bencin ali izpuhi) meni kar diši. Že od otroštva se spomnim tega.
Tako, da - res smo različni.
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a dunda »

giotto napisal/-a: 24 Jun 2021, 12:04
dunda napisal/-a: 24 Jun 2021, 11:12
giotto napisal/-a: 24 Jun 2021, 10:54 Točno tako. Če si znal potegnit kabel za telefon ga boš pa še za avto ;)
Vidim, da na tem forumu pa hitro udarite po ICEjevcih ...
Nisem stegnil roke. Zgolj pomeziknil sem.
Naj ti bo. :D
Mogoče za odtenek preveč podcenjujoče. Ko pa sem opazil, da manjka še vejice, je bilo pa konec heca. :beer: 8-)
giotto
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a dunda »

DGJ napisal/-a: 24 Jun 2021, 13:16 Iztok treba je ločiti polnjenje preko podaljška (1:1) ali razdelilca (1:n).
Podaljšek s kvalitetnim kablom in prav tako kvalitetnimi vtikači je b.p. Testirano n-krat. Nujno je tudi da je kabel raztegnjen in ni zvit v kolut ipd.
Na razdelilec pa jaz ne bi priklapljal in polnil.
Seveda je bil podaljšek v igri. Dobra je tudi informacija, da naj bo kabel raztegnjen. Sicer lahko letos zaradi tega staknem še mišjo mrzlico, ampak recimo, da je bila korona že dovolj. :bang:
DGJ
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2530

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a darjan »

Razdelilci so tudi primerne, ampak mora bit pač "profi" zadeva, ne hofer varianta.
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8254
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5357
3483

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a warpedone »

>> Torej še vprašanje - človek lahko polni preko podaljška iz šuko vtičnice?

Splošen odgovor je - da.
Ampak ne nujno vedno in na vseh. Eni govorijo o kvaliteti, pravi problem je tok. Večina "gospodinjskih" podaljškov je rejtana na 10A.
Avto si želiš filat s čimvečjo močjo. Če skozi tak random podaljšek vlečeš konstantnih 13A znajo bit problemi.

Zato je pogosto slišat "ne podaljškov". Ker je to lažje razložit in razumet kot zapleti o "dovolj kvalitetnih" oz. dovolj močnih podaljških.
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2530

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a darjan »

Najboljši nasvet je, da se pač naj nabavi 16A podaljšek. enako tudi obstajajo 16A razdelilci...
warpedone
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Problem ni niti podaljšek niti razdelilc.... problem so spoji v teh pripomočkih. Praviloma so vsi ti pripomočki narejeni za reševanje občasnih situacij, kjer kakšno napravo priklopimo tam, kjer je nismo predvideli ob gradnji/prenovi nepremičnine. Te naprave so predvsem zaradi cene narejene poceni in večinoma so spoji v njih (pa tudi materijal) slabi. Sicer po standardih zadoščajo za nazivne moči kratkotrajne uporabe. Velika razlika je, ali ti tak podaljšek/razdelilc uporabljaš 15 minut in še v tem času le morda nekaj sekund z maksimalno nazivno močjo ali pa polniš avto 10h s 16A. To je ogromna razlika, ki se je večina uporabnikov ne zaveda in potem sežge napeljavo, da ne omenjam možnosti požara nepremičnine.

Torej, če boš polnil 15 minut brez problema uporabiš, če boš polnil enkrat ali dvakrat na mesec par ur je možnost incidenta manjhna, če polniš redno cele noči si pa sam odgovori, koliko tveganja si boš privoščil.
prgrmr, Kegelj, prijazen, warpedone
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Za cele noči si sam izdelaš podaljšek. Vzameš kvaliteten kabel z dovolj debelimi vodniki, npr 2,5mm2 ali več in namesto Šuko daš gor raje CEE priključke (vtičnica/vtikač).
Za Šuko je pa že 13A lahko loto, da ga boš raztopil. Pač odvisno od kvalitete vtikača in vtičnice ter zunanjih temperatur. Kot so kolegi napisali, Šuko se dela da je poceni in za kratkotrajne obremenitve, za trajne višje obremenitve pač predvidoma ni namenjen. Se dobi tudi kvalitetne posrebrene Šuko vtikače in vtičnice, samo ni vredno denarja, raje uporabiš CEE.

Jaz sem si kupil še od Metrona ročko, ki ima vse integrirano za polnjenje in ji Šuko vtikač zamenjal na CEE.
Za druge namene sem si pa napravil adapter iz CEE na Šuko, ki ga pa še nisem uporabil. Metronova "ročka" ima pa itak nastavljive tokove od 6 do 16A, če bi recimo moral polnit še kje drugje, kjer je izključno Šuko na voljo.
warpedone
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a dunda »

Ok, hvala. Saj načeloma razumem, kje so lahko težave. In seveda tudi velja, da bi si v primeru lastništva EV zadeve uredil s polnilnico "pri roki". Ampak tako hipotetično - dobiš EV, pa bi ga rad doma napolnil. Vtičnice ni čisto zraven, pa potrebuješ podaljšek.

Da zadeva vleče veliko toka, bi najprej opazil po čem? Po gretju kabla? Polnilca?
Sebastijan
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 451
Kraj: Slovenska bistrica
Avto: Renault ZOE
193
1712

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a Sebastijan »

Opaziš seveda po gretju vsega naštetega, oziroma mogoče polnilnica sama kaže tok (A) ki teče po vodnikih.

Recimo tale kaže polnilni tok ki ga trenutno vleče. Max tok se da tudi nastaviti.
https://www.aliexpress.com/item/4000105 ... 4c4dd2nVrc
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Večina polnilcev z Šuko vtikači, ki pridejo z avti, ima nastavljiv tok. Če ne delaš veliko kilometrov, oz. lahko recimo polneš dlje, lahko nastaviš tudi nižji tok polnjenja. Npr 10A, pa si po večini na varni strani.
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a dunda »

Aha, nisem vedel, da se to da. Zadnji EV, ki sem ga imel, je bil eGolf in se ne spomnim, da bi imel kakšno nastavljanje.
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8254
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5357
3483

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Počasi boš dojel, da zahtevaš enostavn odgovor,možni so pa sam kompleksni. V mojem avtu lahk direkt nastavljam tok polnjenja od 5a do 13a (ce stekam v šuko) oz do 16a ( ce stekam v CEE). Se zapomni si gps koordinate kake nastavitve sm mu dal kje in jih naslednic sam nastavi.

Tko da ta 'si sposodm ev' ne pove dovolj za uporabn odgovor.
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
pelaks
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 188
Kraj: Ljubljana
Avto: TM3 2022
141
30

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a pelaks »

warpedone napisal/-a: 25 Jun 2021, 16:28 Počasi boš dojel, da zahtevaš enostavn odgovor,možni so pa sam kompleksni. V mojem avtu lahk direkt nastavljam tok polnjenja od 5a do 13a (ce stekam v šuko) oz do 16a ( ce stekam v CEE). Se zapomni si gps koordinate kake nastavitve sm mu dal kje in jih naslednic sam nastavi.
Jap, Tesla ima to dobro rešeno, ker lahko tok spustiš do 5A in si praktično na varnem z malo boljšim podaljškom (za občasna polnenja). Drugi imajo to rešeno glede na mobile charger (npr. Leaf vzame 10A oz. 13A, če se ne motim in tega ne moreš spremeniti - seveda odvisno od OBC; 3.6 kW vs. 6.6 kW). Takrat pomaga, če kupiš nov mobile charger, ki ti omogoča, da z gumbi nastaviš želeni tok na sami napravi (ne pa v avtu).

Npr. takle https://evpolnilnice.si/nrgkick/
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Pa smo spet okoli in pri dinamični polnilnici, kjer ni treba nič štelat :clap:

Ja vem, v tvojem primeru, ker si EV le izposodiš to ne pride v upoštev, ampak ko pa ga kupiš..... :geek:
crest
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 184
Kraj: Ljubljana
Avto: VW ID.3
74
67

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a crest »

Pogledaš kakšen je polnilni tok na polnilcu (10, 13 ali 16A) in temu prilagodiš podaljšek (10A ali 16A), z presekom se ne rabiš obremenjevat, saj presek 1.5mm2 se lahko uporablja za 16A, če je ustrezno položen.
Velika večina šuko naprav je narejena z porabo max.10A, da ne prihaja do težav z podaljški oz. starejšo inštalacijo ali fazno obremenitvijo. Če so naprave močnejše imajo pogosto direktni priklop.
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a dunda »

Fantje (sklepam, da ni predstavnice nežnejšega spola) hvala.
Razumem in sedaj mi je načeloma jasno.
Roko na srce, za navadnega smrtnika pa je vse skupaj še vedno preveč komplicirano. Če bi tole razlagal svojim znancem/družini/sodelavcem, bi me nekam poslali :-)
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Zdaj bi te nekam poslali, čez pet let se bodo pa jezili nate, zakaj jim tega nisi prej povedal :giggle: To se meni namreč zadnje čase pogosto dogaja, pa nisem kak hud entuzijast ali vrač s pogledom v prihodnje :giggle:

Slej kot prej se vsak od nas nekaj na novo nauči in mu to postane rutina, problem je, da se iz takega primera nič ne nauči za prihodnje situacije. :nope:
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8254
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5357
3483

Re: Izposodim si EV. Kje in kako polniti?

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Raloži ti tem znancem razliko med 91 in 95 oktanskim bencinom, pa zakaj ne mrzle mašine v obrate trajbat, pa na kakih obratih naj furajo in kdaj šaltajo dol al pa gor. Nove stvari so grozne, stara groza pa nevidna.
agerg2, crest, FV-EV, mukwai
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Javne polnilnice”