Priključki na polnilnici

Polnjenje v divjini je lahko posebna dogodivščina
Odgovori
Uporabniški avatar
Nemelk
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 97
Kraj: Gorenjska
Avto: Kona EV64
48
532

Priključki na polnilnici

Odgovor Napisal/-a Nemelk »

Pozdravljeni. Sem nov na tem forumu. Pričakujem Kono.

Na Petrolovih polnilnicah so trije polnilni priključki:
CHAdeMO (max 50 kW)
CCS Combo (max 50 kW)
Tip2 (max 43 kW)
Prvi odpade ni možnosti polnenja. Kaj pa 2 in 3 priključek, 2 je verjetno AC, tretji pa DC?
Kateri po polnil z večjo močjo ter manjšimi izgubami?
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Priključki na polnilnici

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Nemelk napisal/-a:Na Petrolovih polnilnicah so trije polnilni priključki:
CHAdeMO (max 50 kW)
CCS Combo (max 50 kW)
Tip2 (max 43 kW)
Prvi odpade ni možnosti polnenja. Kaj pa 2 in 3 priključek, 2 je verjetno AC, tretji pa DC?
Kateri po polnil z večjo močjo ter manjšimi izgubami?
Pozdravljen na forumu!
Prva dva priključka sta enosmerna (DC), zadnji pa izmeničen (AC). Najmanjše izgube, vsaj na strani uporabnika (vozila) omogoča DC polnjenje, kjer polnilnica neposredno polni akumulatorje v vozilu z enosmernim tokom. Pri AC polnjenju pa mora elektronika v vozilu najprej AC napetost (npr. 230 V izmenične) pretvoriti v ustrezno DC napetost (npr. 400 V enosmerne). Pri tem pa nastanejo izgube (ponavadi nekje okrog 10%-15%).
V vsakem primeru pa s tvojim vozilom na AC priključku ne boš mogel polniti z močjo večjo od približno 7 kW. Za hitro polnjenje je tako uporaben zgolj CCS priključek. Dobro pa je tudi vedeti, da so Petrolove AC polnilnice z močjo do 22 kW še vedno brezplačne (kot je že omenjeno, bo tvoje vozilo na njih lahko polnilo z največjo močjo 7 kW).
dymo
Uporabniški avatar
Nemelk
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 97
Kraj: Gorenjska
Avto: Kona EV64
48
532

Re: Priključki na polnilnici

Odgovor Napisal/-a Nemelk »

Lepo razloženo. Hvala!
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Priključki na polnilnici

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Mogoče še ta podatek k crunchy-ljevi lepi pojasnitvi, da je poleg polnilnice odvisno tudi od tipa avtomobila, kakšen polnilec ima. Zate oziroma za kono velja kot je napisal, pri drugih avtomobilih pa je to praviloma drugače oziroma različno.
Uporabniški avatar
Nemelk
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 97
Kraj: Gorenjska
Avto: Kona EV64
48
532

Re: Priključki na polnilnici

Odgovor Napisal/-a Nemelk »

Uporabniški avatar
kt57
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 184
Kraj: Grosuplje
Avto: Nissan Leaf 2018, Tesla Y LR
312
1506

Re: Priključki na polnilnici

Odgovor Napisal/-a kt57 »

crunchy napisal/-a:Dobro pa je tudi vedeti, da so Petrolove AC polnilnice z močjo do 22 kW še vedno brezplačne (kot je že omenjeno, bo tvoje vozilo na njih lahko polnilo z največjo močjo 7 kW).
Kolikor jaz vem pa AC polnjenje na hitrih Petrolovih (seveda tudi SODO) niso brezplačne. Še huje, cena je na na minuto ista kot če bi polnil na DC. Jaz sem to preizkusil na Petrolovi pri Kristalni in enkrat v Kozini, ko je bil DC zaseden. Brezplačne so samo Petrolove samostojne male 22 kW polnilnice (BTC, Izola...).
TČ okt. 2011, SE jun. 2017, Nissan Leaf apr. 2018, Tesla Y LR sep.2023
Uporabniški avatar
Nemelk
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 97
Kraj: Gorenjska
Avto: Kona EV64
48
532

Re: Priključki na polnilnici

Odgovor Napisal/-a Nemelk »

Mislim, da je tako.
Desty
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 89
Kraj: Trbovlje
74
374

Re: Priključki na polnilnici

Odgovor Napisal/-a Desty »

kt57 napisal/-a:
crunchy napisal/-a:Dobro pa je tudi vedeti, da so Petrolove AC polnilnice z močjo do 22 kW še vedno brezplačne (kot je že omenjeno, bo tvoje vozilo na njih lahko polnilo z največjo močjo 7 kW).
Kolikor jaz vem pa AC polnjenje na hitrih Petrolovih (seveda tudi SODO) niso brezplačne. Še huje, cena je na na minuto ista kot če bi polnil na DC. Jaz sem to preizkusil na Petrolovi pri Kristalni in enkrat v Kozini, ko je bil DC zaseden. Brezplačne so samo Petrolove samostojne male 22 kW polnilnice (BTC, Izola...).
Res je, AC43 priključek se na hitrih polnilnicah obračuna enako kot npr. CCS/CHaDeMo.
kt57
Odgovori

Vrni se na “Javne polnilnice”