Zamenjava za Shelly EM?

O tem kako polnite svoj EV doma
Odgovori
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Doma uporabljam, oz sem bil uporabljal Shelly EM skupaj v navezavi z zunanjim kontaktorjem za kontrolo polnjenja in merjenje porabe mojega vozila. Kontaktor je 20A in je še delujoč. Polnilnico - ročko imam pa nastavljeno na 16A toka.

Sedaj nekako po letu dni izgleda, kot da je Shelly EM šel po gobe. Kake kaj alternative predlagate?

Idealno, če je kaj, kar vsebuje tudi kontaktor in merjenje porabe, se povezuje preko Wifi in mi omogoča vpogled v stanje.

Rabim pa nekaj kar zdrži 16A 1F konstantno in vgradim v malo elektro omarico/škatlo z DIN vodilom. Poleg imam še avtomatsko varovalko in FID varovalko.

Vidim, da ima Shelly nove produkte na DIN vodilu, samo poleg tega vnebovzetja Shelly EM, sem imel z njihovimi 16A produkti slabe izkušnje. Recimo njihova "pametna" vtičnica, ki naj bi imela 16A konstante, mi je "ven metala" recimo hladilnik. Pa se ne bi rad nasral s produkti, ki nimajo nič rezerve, oz. imajo stupidno narejeno zaščito preobremenitve.

Bo treba pogleda kake kitajce ali kaj tretjega?
Uporabniški avatar
davrog10
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 360
Kraj: Rečica ob Savinji
Avto: Tesla Model Y LR 22 | Tesla Model 3 RWD 23
425
531

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a davrog10 »

(shelly) Si v nastavitvah izklopil Max Power protection? Men ne meče ven nobene naprave, npr pralnega stroja ki pere na 90 stopinj (machine care program).

(pred polnilnico) Jaz imam bcontrol em300, ki zdaj spada pod TQ groupo. Sem zadovoljen. TCP in modbus api... 3F
ex Nissan Leaf N-Connecta 40kWh 2018-2023
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Ja, ni problem power protection na EMju, tam se ga da izklopit, saj itak samo krmili zunanji kontaktor, samo je kar cel EM umrl. :hot:
Težavo sem imel z Shelly šuko vtičnico, kjer se sploh ne da izklopit power protection in je tovarniško možnih max 3600 W in reagira prehitro in vrže ven (npr. ko hladilnik zavergla kompresor) in ne bi rad imel podobnih specialnih efektov z drugimi Shelly produkti.

Imajo namreč sedaj nov produkt - Shelly Pro 1PM in se bojim, da ima isto jajco od power protection noter vgrajeno in mi bo 16A že ven metalo.

https://shop.shelly.cloud/shelly-pro-1p ... automation


Skratka imam trilemo:
- Shelly EM je pač crknil kot naključni dogodek in ga zamenjam z novim ter upam, da se ne bo ponavljalo
- Shelly EM je pač crknil in ga zamenjam z zgoraj omenjenim Shelly Pro 1PM in upam, da nima smart ass power protection, ki bo nonstop ven metal brez možnosti izklopa
- Bugarska jajca od Shelly zamenjam s Kitajcem, npr z Sonoff POWR3 in upam, da bosta kvaliteta in dolgoročna življenjska doba daljši od Shellya https://sonoff.tech/product/diy-smart-switch/powr3/

Seveda gledem tudi še kake tretje opcije.

Začasno bom itak premostil kontaktor in pustil, da avto na timer vkaplja in izklaplja polnjenje. Ko polnilec ne bo v uporabi, bom pa na polento izklopil avtomatsko varovalko, namesto preko aplikacije na telefonu, oz. Apple Siri.

Ampak na na dolgi rok, si pač želim vzpostaviti prejšnje stanje, seveda z nečim, kar bo zdržalo več kot leto dni.
Uporabniški avatar
davrog10
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 360
Kraj: Rečica ob Savinji
Avto: Tesla Model Y LR 22 | Tesla Model 3 RWD 23
425
531

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a davrog10 »

Imas shelly vticnico posodobljeno? Moji imajo vsi power protection moznost izklopit oz nastavit custom vrednost.
ex Nissan Leaf N-Connecta 40kWh 2018-2023
agerg2
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 464
Avto: Tesla 3 SR+ 2021
188
66

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a agerg2 »

Zanimivo da imas tako mnenje o shelly. Ta zadeva naceloma ni šrot roba, kar za sonoff še kako drži.

Garancije nimas? Moj EM še vedno dela (tok tok). Bo pa kmalu 1 leto.
Kar se tice pametne vtičnice….bi rekel da si imel vseeno max power protection nastavljeno prenisko, kar je že po defaultu nastavljeno. Kakšen hladilnik pa imaš da ob vklopu preseže špico 3,6kw? :think:
Nejccc
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Hladilnik čisto običajen. In pač verjetno je kompresor "cuknil" konkretno ameražo, Shelly je pa očitno preobčutljiv, oz. prehitro reagira.

Za Shelly EM, pa vidim, da ima kao dve leti garancije, tako, da verjetno jo tudi bom uveljavljal.
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Sem naredil obdukcijo elektro postrojenja z raztavljanjem na prafaktorje. Shelly EM je OK, živ in zdrav.

Problem je bil na elektro instalaciji - slab kontakt nevtralnega vodnika v glavni škatli z varovalkami, ki je skozi čas leto in več kulminiral v smer slabega delovanja.
Sem nareč pred leti ločil špuro za EV na ločen vodnik. Na slednjem imam pa potem še eno mini elektro škatlo z RCD, dodatno varovalko in seveda Shelly EM za upravljanje.

Težava sanirana in vzpostavljena v prvotno delovanje. Človek mora biti s štromom pazljiv. Sploh tam, kjer so spoji v starih elektro škatlah in so dolgotrajne obremenitve, kot polnjenje avta čez noč. Je dobro vsake toliko narest optično kontrolo, če se kaj čudnega dogaja.
DeCoRawr, agerg2, Nejccc
agerg2
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 464
Avto: Tesla 3 SR+ 2021
188
66

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a agerg2 »

:tup: Fino da si rešil in ugotovil vzrok.
Ogo
Uporabniški avatar
FrediZ
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 90
Kraj: pri Pivki
Avto: ë-C4
65
158

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a FrediZ »

zivjo struckoti!

ene tri leta uporabljam sonoffa, nikoli nic posebnega narobe. Nekaj nabavljenega na AliX, nekaj v Slo, pocasi se je postukalo.
Rad bi prisel do 3F pametnega stikala, pa ga nimajo, ampak ajdi, bomo ze.

Ker se lotevam locene zadeve me pa zanima, ce (in v cem) je Shelly boljsi (kot je gor napisano).
S sonoffom imam izkusnjo s kamerami, senzorji, stikali, fasngami, povezovanjem vsega v scene in nekih tezav nisem imel (na, pa sem rekel - tok, tok, tok) tako, da ne znam opraviciti visje cene.

Ker gre za loceno rec (drug uporabnik v drugi hisi) je zadeva na zacetku. Gledam tale katalog od Shellyja in ima zanimive reci, pogresam sicer kamero (pri sonoff scenah je to lahko fajn) …

A poznate se kaksno alternativo tem dvem v istem cenovnem rangu?

vnaprej hvala za ideje!
Uporabniški avatar
Nejccc
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1020
Kraj: Horjul
Avto: Ioniq EV 28 kWh, e-Niro 64kWh
1243
2402

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a Nejccc »

Stvar se hitro lahko zakomplicira v nedogled :)
V prostem času se že nekaj let igram pa "dograjujem pametno hišo".

Shelly moduli so izdelani precej boljše in so tovarniško bistveno bolj pametni od Sonoff-ov.
Sam imam module praktično iz vseh vetrov, kar veliko jih imam tudi DIY (predvsem ESP8266/8285/32). Ker kitajcem ne zaupam, sem že takoj po nakupu vse Sonoffe preprogramiral na ESPHome (ali Tasmota). Shelly module imam nekatere original firmware, nekatere pa sem preprogramiral, ker vseeno niso imeli vseh funkcij, ki jih potrebujem.
Vse skupaj mi povezuje https://www.home-assistant.io/
Je pa res, da tole zahteva malce več dela na začetku in pa vsaj 1x mesečno vzdrževanje (posodobitve) ampak se na to poveže bistveno več sistemov hkrati.
Kar se tiče slabih izkušenj, s Shelly moduli še niti enega problema, Sonoffi pa so mi že šli po gobe - še največji problem je bil POW v1, ki mu je malo manjkalo do požara :( zadeva enostavni ni bila izdelana za tok 12A 6-8h.
timo
Uporabniški avatar
FrediZ
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 90
Kraj: pri Pivki
Avto: ë-C4
65
158

Re: Zamenjava za Shelly EM?

Odgovor Napisal/-a FrediZ »

Nejccc napisal/-a: 18 Jul 2022, 13:36 Stvar se hitro lahko zakomplicira v nedogled :)
V prostem času se že nekaj let igram pa "dograjujem pametno hišo".
Ja, verjamem.
Rad bi obdržal enostavno, ker ni zame.
HA poznam in mi je zanimiv, tudi na raspberryja bi lahko šel (v glavnem sem z Olimexi reševal), me pa baše cajt, pa rad bi, da bi bila reč enostavna.

Nejccc napisal/-a: 18 Jul 2022, 13:36 Shelly moduli so izdelani precej boljše in so tovarniško bistveno bolj pametni od Sonoff-ov.
Sam imam module praktično iz vseh vetrov, kar veliko jih imam tudi DIY (predvsem ESP8266/8285/32). Ker kitajcem ne zaupam, sem že takoj po nakupu vse Sonoffe preprogramiral na ESPHome (ali Tasmota). Shelly module imam nekatere original firmware, nekatere pa sem preprogramiral, ker vseeno niso imeli vseh funkcij, ki jih potrebujem.
Vse skupaj mi povezuje https://www.home-assistant.io/
Aha - specifične zahteve - razumem.


Nejccc napisal/-a: 18 Jul 2022, 13:36 Je pa res, da tole zahteva malce več dela na začetku in pa vsaj 1x mesečno vzdrževanje (posodobitve) ampak se na to poveže bistveno več sistemov hkrati.
OK, pri meni to pomeni - za osebno rabo OK, za čase, ko pa me ni zraven, ali nočem biti zraven pa je "no-go"


Nejccc napisal/-a: 18 Jul 2022, 13:36 Kar se tiče slabih izkušenj, s Shelly moduli še niti enega problema, Sonoffi pa so mi že šli po gobe - še največji problem je bil POW v1, ki mu je malo manjkalo do požara :( zadeva enostavni ni bila izdelana za tok 12A 6-8h.
Aha. Jaz bistveno bolj švohotne zadeve počnem, piggybank polnilnico pa mi poganja POWR2. Sem se ga pa tudi jaz bal in sem mu naredil "ognjevarno začasno pozicijo" in je seveda po pol leta še vedno tam ...
... ehh.
Imam v planu eno reč za zimo, pa bom sprobal POWR3 ...

... mi je pa tale Shelly simpatičen. Res pa je, da me osebno Kitajci (zaenkrat) ne motijo, pa (zaenkrat) deluje točno to kar mi največ pomeni (mobilni appi in praktično nobenega dela z zagonom)
Sicer sem delno s foha, ampak v določenih situacijah pa mi ni do tega, da bi za sistem potem še skrbel. In če žlahti dam tri fasnge in dve kameri usmerim na ven in jih poučim kako se vse s klikom ugasne, ko pridejo domov - jim po pol ure vse dela na telefonih in gredo na dopust bolj mirni ...


ej, hvala za mnenje in čas, da si pojasnil.
A se Ti da kaj opisat kaj si zvezal gor? Kako si zadovoljen z narejenim in z delovanjem?
Nejccc
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Domače polnilnice (wallbox)”