Opel Ampera podaljševalnik dometa

Corsa-e
arber333
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 29
Kraj: Telegram: Contact -pump-upp
Avto: Mazda MX3 MAGLEV
21
0

Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a arber333 »

Zdaj ravno poteka preizkušanje Opel Ampera z dodanim direktnim dostopom do baterije.
Trenutno sem dodal kabel direktno na HV kontakte +/-.
Opel Ampera battery extender - openinverter forum

V nadaljevanju je namen preizkusiti ali je mogoče tako hitro polniti baterijo na Chademo priklopu oz. z dodatnim polnilcem.

Na koncu pa bom dodal VW Golf GTE baterijo v vzporedni vezavi za povečanje dometa zgolj z elektriko.
Nejccc, pirpy
arber333
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 29
Kraj: Telegram: Contact -pump-upp
Avto: Mazda MX3 MAGLEV
21
0

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a arber333 »

Po zadnjem preskusu polnjenja je bil avto tako zmeden, da je prižgal bencinarja in zmanjšal moč. Javil ni noben error! Sem pa moral priklopit polnilec, da je BMS ugotovil, da je baterija polna in moral sem odpeljat en krog, da je lahko izračunal SOC. Očitno za SOC polnjenja ne uporablja sredinskega senzorja ampak jemlje CANbus report od polnilca in tako izračuna SOC. Komplicirali so do bolova!

Ampak ugotavljam, da se da polnit direktno na baterijo. Najbrž bom moral za tako polnjenje avtu poročat na CAN bus o amperih. Mislim, da imam id sporočila, ki ga pošilja polnilec HPCM2 modulu.

Naslednji test je priklop baterije v prtljažnik in več daljših voženj za kalibracijo SOC.
CRF, m3
arber333
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 29
Kraj: Telegram: Contact -pump-upp
Avto: Mazda MX3 MAGLEV
21
0

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a arber333 »

V Ampero sem dal 9kW baterijo iz VW Passat hibrida. Ima enako konfiguracijo celic 96S, kot Ampera in tudi podobno kemijo. Format je idealen, ker mi v prtljažniku dovoli odpirati tudi stranski odprtini za opremo.
Torej v prtljažnik sem dal 12mm vezano ploščo in nanjo pritrdil lesene ojačitve, da baterijski moduli ne bi poleteli ob nenadnem ustavljanju. Bateriji sem napolnil do enake napetosti in ju priklopil na pripravljen 175A konektor v prtljažniku.
Po prvi vožnji sem naredil 78km po avtocesti z 110km/h. Predvidevam, da bi lahko naredil še več če bi vozil po lokalkah.
Seveda Ampera pri cca 342Vdc oz. 22% SOC vklopi generator pa če se druga baterija postavlja na zobe...
Na koncu sem obe bateriji v paraleli priklopil na 3kW originalni polnilec. Pričakujem polnjenje 6h.

https://openinverter.org/forum/viewtopi ... 884#p13996
Matej, EVH, GM, darjan, prijazen, pirpy
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6550
Avto: Kona 64_2018
3491
595

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

A majo te baterije od pasata že BMS vgrajen notr in sam balancira al boš to moral še naknadno naredit? Super projekt drugač Škoda ker pri 22% se vklopi generator.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5162
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2528

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a darjan »

arber333, obstaja app, kateri Amperi prepreči zagon mogorja, oz se ga lahko preko APPa izklopi. Vklopi se potem šele pri 16%, kar je mislim da kritično nizki SoC (drugače se vklopi nekje pri 19, 20%). Mogoče poskusiš s to tehnologijo doprogramirat zadevo?
arber333
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 29
Kraj: Telegram: Contact -pump-upp
Avto: Mazda MX3 MAGLEV
21
0

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a arber333 »

DeCoRawr napisal/-a:A majo te baterije od pasata že BMS vgrajen notr in sam balancira al boš to moral še naknadno naredit? Super projekt drugač Škoda ker pri 22% se vklopi generator.
Ja BMS je vgrajen, rabiš pa še vmesnik, ki sortira CAN ukaze in jih posreduje polnilcu in podobno. Tak vmesnik je npr SimpBMS.
https://www.secondlife-evbatteries.com/bms.html
arber333
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 29
Kraj: Telegram: Contact -pump-upp
Avto: Mazda MX3 MAGLEV
21
0

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a arber333 »

darjan napisal/-a:arber333, obstaja app, kateri Amperi prepreči zagon mogorja, oz se ga lahko preko APPa izklopi. Vklopi se potem šele pri 16%, kar je mislim da kritično nizki SoC (drugače se vklopi nekje pri 19, 20%). Mogoče poskusiš s to tehnologijo doprogramirat zadevo?
Ja sem probal, pa še malo preizkusil . Kupil sem app ampak ko sem se matral da bi vklopil opcijo kasnejšega vklopa bencinarja se ta ni kaj dosti drugače vklopil.
Testiral na poti Ljubljana - Ivančna gorica. Vozil večkrat v podobnih razmerah, pa razdalja ni bila nič večja. Predvidevam, tudi da je ta 16% SOC namenjen za želva mode če ti zmanjka bencina, da se privlečeš do pumpe...
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3094
1613

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Kakšne dimenzije je baterija iz pasata ?
Imaš vir kje jo dobiti ?
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3094
1613

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a pirpy »

aob01
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2063
Kraj: Metlika
Avto: C3
739
2

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a aob01 »

Imaš pa zato za i3 za 2,5k€, kar pomeni, da si lahko narediš spodoben PW za manj kot 5k? https://www.ebay.com/itm/BMW-I3-High-Vo ... 3088349286
alfy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2421
Kraj: Koper
Avto: i3 94 rex in Tesla🤦
1340
990

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a alfy »

aob01 napisal/-a:Imaš pa zato za i3 za 2,5k€, kar pomeni, da si lahko narediš spodoben PW za manj kot 5k? https://www.ebay.com/itm/BMW-I3-High-Vo ... 3088349286
Tole ni baterija.
aob01
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2063
Kraj: Metlika
Avto: C3
739
2

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a aob01 »

Kaj pa?
bojanre
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 56
Kraj: Smlednik
Avto: E-golf
54
192

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a bojanre »

Tisto res ni baterija, verjetno inverter ali pa polnilec.

Lp
arber333
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 29
Kraj: Telegram: Contact -pump-upp
Avto: Mazda MX3 MAGLEV
21
0

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a arber333 »

pirpy napisal/-a: 28 Dec 2020, 18:46 Kakšne dimenzije je baterija iz pasata ?
Imaš vir kje jo dobiti ?
Tule se da dobit za razumno ceno 8kW baterijo iz Golf GTE hibrida.
https://allegro.pl/oferta/oslona-akumul ... 9140151901
https://www.ebay.de/itm/193699407748?ha ... SwD6hffJIr

Tukaj je nekaj učenosti. Zadeva je kompaktna in vsebuje vse potrebne elemente za dodatni paket. Tudi varovalko in kontaktorje.
https://www.diyelectriccar.com/threads/ ... st-1037263

V Amperi sem moral dodatno vgradit Alu pokrov, da imam možnost pritrditve in ravno površino.
https://leafdriveblog.wordpress.com/202 ... er-part-1/
Gasper, DeCoRawr
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5162
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2528

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a darjan »

Hm, kak je zdaj stanje tega projekta? Dela dodatna baterija "avtomatsko", ali je potrebno preko appa preklapljat?
arber333
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 29
Kraj: Telegram: Contact -pump-upp
Avto: Mazda MX3 MAGLEV
21
0

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a arber333 »

darjan napisal/-a: 04 Jun 2021, 14:57 Hm, kak je zdaj stanje tega projekta? Dela dodatna baterija "avtomatsko", ali je potrebno preko appa preklapljat?
Nisem ravno spremljal foruma... seveda deluje. Cca 80km dometa z dodatno baterijo, simpBMS nadzoruje vklop dodatnega kontaktorja in polni se preko OEM polnilca in diode.
Za pokrov sem dal lokalno izdelati inox pokrov, da lahko v prtljažnik tudi kaj odložiš, ne da bi te skrbelo, da bi poškodoval baterije.
darjan
arber333
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 29
Kraj: Telegram: Contact -pump-upp
Avto: Mazda MX3 MAGLEV
21
0

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a arber333 »

arber333 napisal/-a: 23 Jun 2022, 14:55
darjan napisal/-a: 04 Jun 2021, 14:57 Hm, kak je zdaj stanje tega projekta? Dela dodatna baterija "avtomatsko", ali je potrebno preko appa preklapljat?
Nisem ravno spremljal foruma... seveda deluje. Cca 80km dometa z dodatno baterijo, simpBMS nadzoruje vklop dodatnega kontaktorja in polni se preko OEM polnilca in diode. Seveda za to rabi skoraj 2x več časa, ker je original polnilec še vedno 3.2kW.
Če bi polnil z dodatnim polnilcem bi avto takoj vedel za to in vrgel napako... To je najboljše kar je še izvedljivo brez čudnih CAN bus posegov.
Aha, zelo pomembno je, da zadnji kontaktor počaka 3s, ker avto v cca 2s izvrši precharge. Če bi bil v tem času kakeršen koli porabnik na liniji bi to ampera obravnavala kot napako.

Za pokrov sem dal lokalno izdelati inox pokrov, da lahko v prtljažnik tudi kaj odložiš, ne da bi te skrbelo, da bi poškodoval baterije.
darjan
Zdravc
Prispevkov: 2
Kraj: Krško
Avto: Opel Ampera 2012

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a Zdravc »

arber333 napisal/-a: 25 Jun 2022, 17:34
arber333 napisal/-a: 23 Jun 2022, 14:55
darjan napisal/-a: 04 Jun 2021, 14:57 Hm, kak je zdaj stanje tega projekta? Dela dodatna baterija "avtomatsko", ali je potrebno preko appa preklapljat?
Nisem ravno spremljal foruma... seveda deluje. Cca 80km dometa z dodatno baterijo, simpBMS nadzoruje vklop dodatnega kontaktorja in polni se preko OEM polnilca in diode. Seveda za to rabi skoraj 2x več časa, ker je original polnilec še vedno 3.2kW.
Če bi polnil z dodatnim polnilcem bi avto takoj vedel za to in vrgel napako... To je najboljše kar je še izvedljivo brez čudnih CAN bus posegov.
Aha, zelo pomembno je, da zadnji kontaktor počaka 3s, ker avto v cca 2s izvrši precharge. Če bi bil v tem času kakeršen koli porabnik na liniji bi to ampera obravnavala kot napako.

Za pokrov sem dal lokalno izdelati inox pokrov, da lahko v prtljažnik tudi kaj odložiš, ne da bi te skrbelo, da bi poškodoval baterije.
Pozdravljeni,
sem novi uporabnik foruma, sicer lastnik OPEL ampere 2012.
Avtomobil
ma, težavo na modulu za polnjenje baterije, uradne diagnostike še nimam narejene (samo tester pri mojem mehaniku), baje pa javlja napako izolacije - mehanik mi pravi, da do tega lahko pride tudi ob malo hujšem naletu v udarno jamo ... Pravi da je potrebno odstraniti softwer iz modula in ga iz oplovega serverja ponovno naložiti. Ima kdo na to temo kakšne izkušnje in morda kakšen nasvet kako se lotiti reševanja problema? Kdo bi to naredil? Vnaprej hvala in vsem lp, Zdravko
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5162
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2528

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a darjan »

Kakšna je napaka na displayu oz armaturki?
Zdravc
Prispevkov: 2
Kraj: Krško
Avto: Opel Ampera 2012

Re: Opel Ampera podaljševalnik dometa

Odgovor Napisal/-a Zdravc »

Service High Voltage Charging System.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Opel”