Model Y LR – DGJ

Odgovori
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Kamnik
Avto: EV
3712
6317

Model Y LR – DGJ

Odgovor Napisal/-a DGJ »

Po 2 mesecih lastništva se spodobi da predstavim naš Y Long Range in nekaj pridobljenih izkušenj.
Najprej fotka.
TESLA MODEL Y.jpg
Jap registracija je slučajno tako izpadla, so jo imeli na zalogi na AMZS pri Tesli. Še mal reklame delam posredno za forum. ;)

Malo sem že v drugih temah opisal kako je potekala odločitev in naročilo.
Eno popoldne ženi rečem, da greva v LJ pogledat razliko med 3 in Y. Jaz sem bolj za 3 (ker je ugodnejša in ima nižjo porabo), žena pa po ogledu obeh pravi: "če bova menjala IONIQ-a potem edino Y!" Rekla, rekla in čez 5 min je bil avto (Y RWD) že naročen. Še žena je ob odhodu iz salona rekla začudeno... a si ti ravnokar naročil avto?! :giggle: Pokimam in greva.

Dobava je bila ob naročilu (začetek junija) predvidena za julij-avgust. Čez cca 14 dni datum zgine in seveda potem začnem večkrat brskati in iskati druge "variante". Nek večer vidim testno (5k km) Y LR za manj kot 1K EUR dražjo kot naročena RWD in takoj naročim še eno, ker bi mi sicer "ušla" oziroma bi jo naročil nekdo drug. Seveda zjutraj takoj uredim s Teslo, da je prvotno naročilo stornirano (250 EUR jim tako ostane). Dobava tega LR pa praktično takoj. Ufff torej imam par dni da uredim. Eko Sklad sem takoj odmislil (tudi zaradi slabih izkušenj pri nakupu IONIQ-a), ker vem da traja (pre)dolgo in vse izjemno hitro uredim na Sparkasse-leasing. Pohvale tako Tesli (ga. Bajuk) kot Sparkasse Leasing (ga. Dovč).

V nekaj dneh prevzem avta in se že peljemo. 8-)
Seveda je preskok z IONIQ-a na Teslo skoraj kot pred 6 leti prehod iz ICE na EV. Pretiravam ampak res je neverjetna razlika. Kje je to najbolj opazno:
- minimalizem v kabini
- tehnološka dovršenost (intuitivni infotainment, navi, povezljivost, app itd)
- večja baterija/domet
- večja moč
- velik obračalni krog
- prestave na ročici ob volanu
- avtopilot se ob določenih pogojih ne vklopi samostojno
- avtomatične dolge luči ponoči
- prostornost
- verjetno sem še kaj pozabil (bom dodal kasneje v debati)
Nalašč nisem napisal samo dobre zadeve ampak pač spremembe, ki sem jih opazil. Nobena negativna ni deal breaker ampak "za navaditi se".

Avto je imel ob prevzemu cca 5.000km. Ti kilometri so bili verjetno bolj neprizanesljivi do avta ampak ni nikjer videti in občutiti. Trenutno smo na 11.300km. Povprečna poraba do zdaj (od prevzema) je 138 Wh/km. Vozim podobno kot sem prej... edino malce hitreje na AC (večinoma 110 km/h, občasno tudi 130), ker mi ni treba več paziti glede dometa. ;) Ta psihološki faktor je res velik. Zdaj praktično ne gledam več koliko še imam dometa, ker vem da ga je precej in ker mi v primeru pomanjkanja to sporoča navi in me pelje na polnilnico, če je potrebno. Res brezskrbno.

Na splošno glede avta ne bom zgubljal besed. Tesla je super. Morebitne malenkosti, ki niso življenjsko pomembne in ne vplivajo na kvaliteto vožnje me ne zanimajo. Malo me edino skrbi, da na dolgi rok ne bo tako brezskrbna kot je bil IONIQ, čeprav je imel tudi svoje muhe ampak v dobrih 240k km se je izkazal vrhunsko. Brez menjav vitalnih delov (razen 2 garancijski menjavi in 1 moja napaka - desno vzvratno ogledalo). Kapo dol Hyundaju, naredili so vrhunski EV z žal malo (pre)majhno baterijo zato verjetno ni bil deležen boljše prodaje.

Ampak tukaj pišem o TESLI. Do sedaj je avto vhunski. Brez težav, brez nepredvidljivega zaviranja (phantom braking), nič od tega kar se piše po forumih. Sem prepričan, da je veliko od teh "težav" namišljenih in neresničnih ali pa so rezultat grobe vožnje in nepoznavanja nastavitev. Moje razmišljanje.
Sem pričakoval, da bo avto tudi bolj panično odreagiral, ko se kakšen na AC malo preblizu vrne pred mano ampak je "kulturen", če "vidi" da se avto oddaljuje ne zmanjša hitrosti. :tup:

Toliko za začetek. Če koga še kaj dodatno zanima naj napiše ali vpraša.
Stromcek, Matej24, Sebastijan, mukwai, nakaza, gidooo, venuciae30, instrukcije, niko6, Hanzi, DeCoRawr, Matej, Veseljak123, GM, nteam, tilc, ddejc, Andy, edi-b, EVH, deluxor, Spikster, matija, Vodokotlic, context, Likalnik, prijazen, Robie, FrediZ, pirpy, kt57, whaler, timo
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Avto: Y RWD
575
1664

Re: Model Y LR – DGJ

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

Lepo opisal
Porabo imas pa smesno majhno. Prezivel bi tudi z ioniq motorjem v Y skatli ;)
Ce me slucajno kdaj mine kak je obcutek ko je gas to the metal bi kar ioniqa vzel. S Hlajenimi sedezi ;)
DGJ
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Avto: Kona 64_2018
3397
571

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Čestitke za nakup in še veliko užitkov v kilometrih, da bi o phantom brakingu slišal samo na forumih ;)
DGJ, prijazen
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
3712
6317

Odgovor Napisal/-a DGJ »

Hanzi res je vozim relativno počasi. Ga pa tudi kdaj pritisnem ampak ko je varno in ne v smislu tekmovanja na semaforju. To smo preživeli in doživeli. ;)
Bi bilo pa 120KM iz IONIQa le malo premalo za 2t težek avto.
Sedeže bi pa res imel raje delno "usnjene" pri Y. Kompromisi, kompromisi.

DeCoRawr hvala za lepe želje.
Hanzi
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5298
3421

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Če te matra plastika na zicih, si omisli vložke... mam že 4 leta prvi set, praktično neopazni razn da ne vem o kakšnem švicanju in vročih sedezih govorite.
Ogrevanje dela b.p. Dodaten plus da se ne sekiram kaksno kovino ima kdo v kavbojkah...

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... ebd1748d6a
Veseljak123, Hanzi, DGJ
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1184
2478

Odgovor Napisal/-a darjan »

Samo vprašanje, a Y se ne da dobit z ventiliranimi sedeži?
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
5298
3421

Dobi, če jih kdo sam zmontira... serijsko so zici enaki kot v trojkah... toplotna zaščita je na strehi
darjan
EV ambasador
EV ambasador
1184
2478

Aha aha...X pa ima to, ali so ukinli s prehodom na "vegi shit usnje"?
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
5298
3421

X ma enake kot S.... kakšni točno so je odvisno od datuma... venzilacija včasih szandardno pol doplačilo pol ne sploh pa spet standard...
darjan
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
3712
6317

Odgovor Napisal/-a DGJ »

warpedone napisal/-a: 30 Avg 2023, 22:46 Če te matra plastika na zicih, si omisli vložke... mam že 4 leta prvi set, praktično neopazni razn da ne vem o kakšnem švicanju in vročih sedezih govorite.
Ogrevanje dela b.p. Dodaten plus da se ne sekiram kaksno kovino ima kdo v kavbojkah...

Kako se pa tole čudo pritrdi na sedež? Če je vigi vagi no go pri meni. Če je nekako fiksno potem je pa dobra opcija.
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5860
7859

Odgovor Napisal/-a matija »

darjan napisal/-a: 31 Avg 2023, 07:39 Samo vprašanje, a Y se ne da dobit z ventiliranimi sedeži?
Po vsej verjetnosti cez kaksno leto, ko bo Juniper v proizvodnji (Y varianta Highlanda, ki prinasa ventilirane sedeze na M3).
DGJ napisal/-a: 30 Avg 2023, 17:19 Po 2 mesecih lastništva se spodobi da predstavim naš Y Long Range in nekaj pridobljenih izkušenj.
Dejan iskrene cestitke! Iskreno zapisano. Nas Y ima sedaj 35.000km, 1a. Zacelo se je podobno "poglejva kaksne novosti pridobimo za nekaj malega doplacila v primerjavi s M3 2019". Seznam je bil predolg :)
DGJ
Guinness
EV začetnik
EV začetnik
17
10

Odgovor Napisal/-a Guinness »

No samo da dodam par stvari, sicer vse korektno napisano ampak par pomanjkljivosti, ki mene motijo:
- Manjko USS, katastrofa, rikverc še gre, ampak za spredaj na tesno parkirat, sem že parkrat šel ven kot zadnji bedak.
- Phantom braking, se mi je že parkrat zgodilo, da ko sem normalno prehiteval koga na levem pasu in je bil nekdo na svojem desnem, da mi je avto začel bremzati. Ali pa recimo na kakšni dvopasovnici, tempomat recimo na neki vrednosti, ki je v mejah omejitev in če je kdo na svojem desnem pasu, avto kar vozi počasneje od nastavljene hitrosti.
- Aja pa recimo občasno ob vožnji s tempomatom in lane assistom v koloni, ki se ustavlja in speljuje, včasih avto zelo močno pospeši, ko se kolona premakne in potem močno zavira, ko se spet ustavi, to govorim za kolono, ko se po ustavitvi kolona premakne samo za nekaj 10m in potem ustavi.

Ampak, ja ni to nič takega in sem tudi sam z avtom zelo zadovoljen, razen USS pa res pogrešam.
DGJ
darjan
EV ambasador
EV ambasador
1184
2478

Točka 3 je enaka tudi na AP1, tudi jaz se jezim, kaj hudiča tako močno pospešuje, saj pa te avto "vidi", da je kolona in ne samo en avto spredaj...
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
5298
3421

Ker maš follow distance na 2, dvigi pa bo vožnja mehkejša, razdalja pa nič kaj opazno večja.
darjan, DGJ
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
5298
3421

DGJ napisal/-a: 31 Avg 2023, 08:50 Kako se pa tole čudo pritrdi na sedež? Če je vigi vagi no go pri meni. Če je nekako fiksno potem je pa dobra opcija.
Različne zadeve se v detajlih razlikujejo, tut načinu montaže... če samo vržeš gor pol je vigi vagi, če pritrdiš, je pritrjeno.
Že kakih 1500 ur mi stvar "deluje" brez kakšnga vigi vagi ...
DGJ
darjan
EV ambasador
EV ambasador
1184
2478

Hm, ampak če pritrdiš...kako pa potem deluje gretje sedežev? A skozi tole čudo?
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
5298
3421

Gretje deluje OK.
Vedu boš ko v živo občutiš.
darjan
nakaza
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Postojna
Avto: SOUL 2018, 2020 ex m3-RWD
840
1415

Odgovor Napisal/-a nakaza »

Morda pomaga, nastavi večjo razdaljo do vozila pred seboj.
darjan napisal/-a: 31 Avg 2023, 09:06 Točka 3 je enaka tudi na AP1, tudi jaz se jezim, kaj hudiča tako močno pospešuje, saj pa te avto "vidi", da je kolona in ne samo en avto spredaj...
DGJ
darjan
EV ambasador
EV ambasador
1184
2478

warpedone napisal/-a: 30 Avg 2023, 22:46 Če te matra plastika na zicih, si omisli vložke... mam že 4 leta prvi set, praktično neopazni razn da ne vem o kakšnem švicanju in vročih sedezih govorite.

Se da dobit kaj takega v SLO iz zaloge, ker se mi ne da čakat "par tednov na ali robo".
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
5298
3421

To ni uradna Tesla roba ampak ampak aftermarket dodatki ... take reči najdeš v "vsaki dobro založeni trgovini".
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Model Y”