Netmetering in baterije za off-grid

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Avto: Hyundai Kona EV
591
599

Re: Netmetering in baterije za off-grid

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Usliši ti politike nazaj - na volitvah. ;)
Petrol in ostale pa uslišiš tako, da voliš z denarnico.
AndrejP
AndrejP
EV entuziast
EV entuziast
112
158

Odgovor Napisal/-a AndrejP »

Še to sem našel glede SolarEdge in baterij za 3F inštalacije. Obstoječi bi morali zamenjati obstoječega ali dodati še en inverter. Cena je cca 15k€ za 24kWh + inverter. Kako se vam zdi.

https://www.europe-solarstore.com/byd-b ... ckage.html
hribovc0601
EV entuziast
EV entuziast
Kraj: Ljubljana
Avto: Kia Soul EV
379
461

Odgovor Napisal/-a hribovc0601 »

AndrejP napisal/-a: 03 Maj 2021, 19:44 Še to sem našel glede SolarEdge in baterij za 3F inštalacije. Obstoječi bi morali zamenjati obstoječega ali dodati še en inverter. Cena je cca 15k€ za 24kWh + inverter. Kako se vam zdi.

Cena materiala za tako zadevo je že sedaj pol nižja... Včeraj sem malo gledal cene.
AndrejP
EV entuziast
EV entuziast
112
158

hribovc0601 napisal/-a: 03 Maj 2021, 23:48
AndrejP napisal/-a: 03 Maj 2021, 19:44 Še to sem našel glede SolarEdge in baterij za 3F inštalacije. Obstoječi bi morali zamenjati obstoječega ali dodati še en inverter. Cena je cca 15k€ za 24kWh + inverter. Kako se vam zdi.

Cena materiala za tako zadevo je že sedaj pol nižja... Včeraj sem malo gledal cene.
Super. Daj prosim link.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE R240 41kWh i,leaf 2 35 kWh
2309
1155

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Baterije bi se dobile tu.
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 66ed9QxeSC
30 kWh za mal čez 5 k, problem je kompatibilen BMS, ko se bo ta našel postane cela zadeva precej bolj ugodna.
AndrejP, mukwai
hribovc0601
EV entuziast
EV entuziast
379
461

AndrejP napisal/-a: 04 Maj 2021, 06:44

Super. Daj prosim link.
https://shop.solarity.cz/
AndrejP
AndrejP
EV entuziast
EV entuziast
112
158

hribovc0601 napisal/-a: 04 Maj 2021, 15:52
AndrejP napisal/-a: 04 Maj 2021, 06:44

Super. Daj prosim link.
https://shop.solarity.cz/
Sem se prijavil pa bo trajalo 72 ur, da odobrijo account. Mi lahko lepo prosim prilepiš screen s ceno tega produkta.

https://shop.solarity.cz/storage_c43164 ... -24-0_p659
hribovc0601
EV entuziast
EV entuziast
379
461

Kar malo potrpljenja, netmetering bo še veljal 3 dni :D
Simon
AndrejP
EV entuziast
EV entuziast
112
158

hribovc0601 napisal/-a: 04 Maj 2021, 20:30 Kar malo potrpljenja, netmetering bo še veljal 3 dni :D
Kakih 10k € bi dal za baterije oz. cel za sistem shranjevanja, pa netmetering gor al dol. Hkrati bi Povečal elektrarno iz 16 na 27 kWp. V baterije bi šopal kar ne bom mogel oddajat v omrežje. Ko ne bi bilo več proizvodnje zvečer pa bi zašibil iz baterij v omrežje kar ne bi porabil čez noč. Verjetno bi pa pokurili vse. Zato se resno zanimam za baterije.

Energijo pa bo pokurilo:
Hiša + 2 X EV (70k km/leto)+ ogrevan rastlinjak oz. ogrevana zemlja/tla in zrak v njem.
amaterB
EV entuziast
EV entuziast
Kraj: Slovenija
Avto: e-up! (od žene)
244
126

Odgovor Napisal/-a amaterB »

Če bi vgrajena pamet naprave to omogočala, bi lahko tudi zmanjšal priključno moč, špice bi zagotavljala baterija.
AndrejP
AndrejP
EV entuziast
EV entuziast
112
158

AndrejP napisal/-a: 01 Maj 2021, 22:30
FV-EV napisal/-a: 01 Maj 2021, 11:03 Na štajerskem je največ SE v Sloveniji, tako da zgornja trditev ne drži. Soglasje dobiš praktično na vsakem merilnem mestu, vprašanje je le za kakšno moč si zaprosil. Sistem bi moral biti narejen tako, da ko zaprosiš, ti izdajo soglasje za želeno moč, če pa imajo na omrežju težavo, pa bi ti morali namesto zavrnitve dati soglasje za maksimalno moč, ki jo dovolijo. Poznam kar nekaj takih primerov, ki so dobili soglasja namesto 11kW le za 7kW......
Je pa velika razlika od DO, npr. MB je že pred 10 leti težko dal soglasje za SE, pa komplicira, medtem ko CE jih je izdajal kot po tekočem traku.

Uredba bo nova drugo leto in v njej bodo zahtevani hranilniki energije, kar se od letos dalje lahko lepo rešuje s Huawei LUNA baterijami (če kdo rabi ponudbo, naj mi piše na ZS), entuzijasti tule na forumu pa itak sami ceneje skupaj spravijo materijal. Vprašanje je pa le, kaj bodo naredili z obstoječimi SE? Solaredge, ki nima 3f razsmernika s hranilnikom in otočnim delovanjem je za nas lahko težava. Po pravni poti ni ovir, da nam čez noč ukinejo netmetering, ker se država ni zavezala, da bo to trajalo, je pa sedaj veliko volilcev udeleženih in ne vem katera stranka si bo upala v to dregnit.
Za Solaredge SE:

https://www.solaredge.com/sites/default ... p-note.pdf
Preveril in dobil od SolarEdge pojasnila na moja vprašanja.

- sistem ki bo omogočal polni 3F backup je planiran za 2022
- sistem ne bo omogočal polnjenje baterije ob izpadu omrežja ker se inverter v tistem trenutku izklopi. Razen če imaš otočen sistem potem polni.
- za večje sisteme od 10kWp bosta še vedno potrebna dva inverterja eden za SE in eden za storedge. Za sisteme do 10kWp bo možno uporabiti hibriden inverter.

Skratka. Slabo.

Moje mnenje je, da bi Sistemi morali omogočati polnjenje baterije tudi ob izpadu omrežja. Hibridni inverterji bi morali biti narejeni tudi za večje sistem. Skratka v kurcu je tale fotovoltaična scena.

Sred dneva bi SE proizvajala 16kW, baterija prazna, omrežje out. A bajta brez štroma. Neumnost brez primere.
mukwai
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Maribor
Avto: Chevrolet Volt
473
510

Odgovor Napisal/-a darjan »

Dobr no, kva?? Šele zdaj sem tole prebral? Po novem bo obvezen hranilnik za netmetering? Resno? Zakaj?
AndrejP
EV entuziast
EV entuziast
112
158

darjan napisal/-a: 20 Maj 2021, 10:34 Dobr no, kva?? Šele zdaj sem tole prebral? Po novem bo obvezen hranilnik za netmetering? Resno? Zakaj?
Ne vem če bo obvezen. Jaz bi povečal sistem in basal v baterije kar ne more v omrežje. In želel bi da dela tudi ko je omrežje out pa očitno temu ne bo tako. :bang: recimo primer zadnjega žledoloma. Pa če je pozimi proizvodnja 20kWh/dan je dovolj da vsaj osnovne stvari laufajo.

A kdo ve če je možno imet sistem nastavljen tako, da ga vsaj ročno preklopiš na otočni način delovanja?
Zadnjič spremenil AndrejP, dne 20 Maj 2021, 10:43, skupaj popravljeno 1 krat.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Maribor
Avto: Chevrolet Volt
473
510

Odgovor Napisal/-a darjan »

Hm, ampak saj otočni sistem ne more bit nek hud dodaten strošek/problem?

Nekje sem enkrat zasledil, da je nekdo predlagal, da se "računalniški" ups nameni za delovanje inverterja, ko pride do izpada?
AndrejP
AndrejP
EV entuziast
EV entuziast
112
158

darjan napisal/-a: 20 Maj 2021, 10:43 Hm, ampak saj otočni sistem ne more bit nek hud dodaten strošek/problem?

Nekje sem enkrat zasledil, da je nekdo predlagal, da se "računalniški" ups nameni za delovanje inverterja, ko pride do izpada?
Pa saj bi laufala baterija ki bi napajala celo bajto. Zakaj bi rabil še UPS za inverter? Kdo kake ideje?
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Avto: e-Golf 2020
978
106

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Ti rabiš ločeno odklopit svojo bajto od omrežja da lahk to nardiš in pol ko pride omrežje nazaj rabiš še preklopit. (Da ne skuriš delavcev ki mogoče delajo na omrežju in posledično ne furaš še kake bajte zraven :))

Tesla to omogoča s powervalom in "gateway modulom"(mogoče se drugače imenuje).

To pa da ne polni baterije je pa čisti fail ampak nekako logično ker takrat se vse ugasne. Pač počasi bojo moral začnet razmišljat tudi v tej smeri ker konkurenca to ma. In inverter kater ga maš je grid tie ni samostojen to pač morš vedet, sej razlike ni nobene skor ampak on frekvenco dobi od omrežja in ne sam proizvaja le te ampak samo dvigne napetost in posledično oddaja v omrežje.

Primer tesle v uk...
DIY se to da nardit čist preprosto, brez samooskrbe... je pa v tvojem primeru UPS še najbolša varianta
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla Model 3 SR+ | Zoe ZE50 R110
5032
6465

Odgovor Napisal/-a matija »

AndrejP napisal/-a: 20 Maj 2021, 10:40
darjan napisal/-a: 20 Maj 2021, 10:34 Dobr no, kva?? Šele zdaj sem tole prebral? Po novem bo obvezen hranilnik za netmetering? Resno? Zakaj?
Ne vem če bo obvezen. Jaz bi povečal sistem in basal v baterije kar ne more v omrežje. In želel bi da dela tudi ko je omrežje out pa očitno temu ne bo tako. :bang: recimo primer zadnjega žledoloma. Pa če je pozimi proizvodnja 20kWh/dan je dovolj da vsaj osnovne stvari laufajo.

A kdo ve če je možno imet sistem nastavljen tako, da ga vsaj ročno preklopiš na otočni način delovanja?
Ti delim mojo izkusnjo, sem bil pri Romanu Bernardu pred meseci on pa pri nas na hisi na ogledu. Njihov sistem deluje tudi ko omrezja ni in lokalno/interno zagotavlja frekvenco, ki jo potrebuje mFE za delovanje. Ne samo da deluje to, cel kup je avtomatike kaj se zgodi v taksnem primeru ce A in ce B, kdo koga polni in prazni ter do katerega % ter na kak nacin (govorim o sodelovanju: avtopolnilnica, baterije, solar, hisa, omrezje). V eno drugo temo sem prilepil tudi slike kako izgledajo osnovne nastavitve ter mejniki (mislim da tisto o domaci 3F polnilnici).

Razsli smo se le zaradi financ, cakam da nasi elektrodistributerji, SODOti in drugi pogruntajo da so hranilniki tudi njim v pomoc ter izkasljajo kaksno financno spodbudo, kot je to ze marsikje po svetu, nato pa gremo verjetno naprej. Lahko da bom cakal se nekaj casa.

V vmesnem casu sem kontaktiral tudi PorscheSlovenia, ki prodaja slovensko znanje (vsaj tako mi deluje na prvi uč), hranilnik MOON izdeluje slovenski TAB. A sem po prejetju ponudbe in pogovorom v 3min spoznal, da tej resitvi se precej manjka, do tega kar ponujajo drugi (oz. jim ni uspelo me prepricati da se motim). Nisem prepoznal nobene dodane vrednosti od tega kar sestavljajo garazni mojstri ze sami zadnja leta (zgolj hranilnik), seveda za bistveno bolj ugodno financno sliko.
AndrejP, pirpy
1500km brezplacnega polnjenja za Model3: https://bit.ly/2Czf459
Simon
EV ambasador
EV ambasador
Avto: ZOE R135
780
677

Odgovor Napisal/-a Simon »

Tisti, ki bodo sedaj prvi šli off-grid, bodo entuziasti, kot so bili lastniki električnih vozil pred 10+ leti. Razvoj bo prinesel, da bo sčasoma teh off-grid sistemov zmeraj več, vzdrževanje omrežja bo za posameznika, ki bo ostal v omrežju, vedno dražje, vendar povratka na tem področju ni več...
darjan
AndrejP
EV entuziast
EV entuziast
112
158

matija napisal/-a: 20 Maj 2021, 12:16
AndrejP napisal/-a: 20 Maj 2021, 10:40

Ti delim mojo izkusnjo, sem bil pri Romanu Bernardu pred meseci on pa pri nas na hisi na ogledu. Njihov sistem deluje tudi ko omrezja ni in lokalno/interno zagotavlja frekvenco, ki jo potrebuje mFE za delovanje. Ne samo da deluje to, cel kup je avtomatike kaj se zgodi v taksnem primeru ce A in ce B, kdo koga polni in prazni ter do katerega % ter na kak nacin (govorim o sodelovanju: avtopolnilnica, baterije, solar, hisa, omrezje). V eno drugo temo sem prilepil tudi slike kako izgledajo osnovne nastavitve ter mejniki (mislim da tisto o domaci 3F polnilnici).

Razsli smo se le zaradi financ, cakam da nasi elektrodistributerji, SODOti in drugi pogruntajo da so hranilniki tudi njim v pomoc ter izkasljajo kaksno financno spodbudo, kot je to ze marsikje po svetu, nato pa gremo verjetno naprej. Lahko da bom cakal se nekaj casa.

V vmesnem casu sem kontaktiral tudi PorscheSlovenia, ki prodaja slovensko znanje (vsaj tako mi deluje na prvi uč), hranilnik MOON izdeluje slovenski TAB. A sem po prejetju ponudbe in pogovorom v 3min spoznal, da tej resitvi se precej manjka, do tega kar ponujajo drugi (oz. jim ni uspelo me prepricati da se motim). Nisem prepoznal nobene dodane vrednosti od tega kar sestavljajo garazni mojstri ze sami zadnja leta (zgolj hranilnik), seveda za bistveno bolj ugodno financno sliko.
Hvala. Kaj to od NGENa lahko po enem izmed scenarijev laufa kot 3 fazni backup?
AndrejP
EV entuziast
EV entuziast
112
158

Simon napisal/-a: 20 Maj 2021, 12:28 Tisti, ki bodo sedaj prvi šli off-grid, bodo entuziasti, kot so bili lastniki električnih vozil pred 10+ leti. Razvoj bo prinesel, da bo sčasoma teh off-grid sistemov zmeraj več, vzdrževanje omrežja bo za posameznika, ki bo ostal v omrežju, vedno dražje, vendar povratka na tem področju ni več...
Jaz ne bi šel off-grid. V špici bi recimo bila proizvodnja recimo do 30kW v omrežje pa lahko oddajam 13kW. Razliko nad 13-30kWh bi shranjeval v baterijo in potem če bo naslednji dan lepo vreme do jutra spraznil (porabil ali pa oddal v omrežje). Na letni ravni računam, da bomo komot porabili 30MWh če jih že danes 20MWh. Še en avto pa ogrevan rastlinjak pa je to to. Vsi sistemi kolikor sem jih predihal so nedodelani. Res pa je da nisem neki poznavalec tega področja.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek