Ozemljitev. Zakaj?

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
standi79
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 186
Kraj: Maribor
Avto: LEAF 2018 :)
146
113

Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a standi79 »

Admin: Za popolnoma nepovezana vprašanja z osnovno temo, prosim ustvarite novo temo.

pozdravljeni,

tisti, ki si že lastite svoje elektrarne...

zanima me ali jih imate ozemljene ali ne? zakaj morajo biti? zakaj ne rabijo biti?

l.p.
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Kolikor vem je zakonsko določeno, da morajo biti ozemljene (torej nosilna alu konstrukcija direktno ozempljena - povezana z 16mm2 kablom). Strelovod je pa opcijsko, čeprav realno gledano so ti robovi panelov potem direkt strelovod in bi priporožal še dodatno strelovodno žico na najvišji/izpostavljeni površini/slemenu.
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

BogyX napisal/-a:Kolikor vem je zakonsko določeno, da morajo biti ozemljene (torej nosilna alu konstrukcija direktno ozempljena - povezana z 16mm2 kablom). Strelovod je pa opcijsko, čeprav realno gledano so ti robovi panelov potem direkt strelovod in bi priporožal še dodatno strelovodno žico na najvišji/izpostavljeni površini/slemenu.
V to pa nisem prepričan.
Če bi ozemljil samo nosilno konstrukcijo, bi naredil "problemček", to ni strelovod, vendar lahko povzroči, da pride do razelektritve preko panelov v konstrukcijo.
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Mislim da ima BogyX prav, ko dela meritve zahteva, da so vsi kovinski elementi ozemljeni z 16 mm kvadrat kablom.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a pirpy »

In je vsekakor boljše to kot pa, da ti strela udari v panele in ler niso ozemljeni, skuri vse..... do transformatorja
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

V tem primeru paneli niso zaščiteni! V kolikor je strelovod, morajo biti vsi kovinski deli na strehi povezani, od žlebov pločevinaste površine in podobno.
Strelovod ščiti tako, da je nad objektom! Kot nekakšna streha.
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
gregimarko
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 321
Kraj: Ljubljana
310
154

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a gregimarko »

Mogoče pa strelovod vseeno ni tako neumna zadeva?!
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a rgornik »

Ozemljitev SE se priklopi na obstoječo od strehe. Drugače se rešuje s sondo cca 1m v zemljo
OVE, OVE, OVE
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

rgornik napisal/-a:Ozemljitev SE se priklopi na obstoječo od strehe. Drugače se rešuje s sondo cca 1m v zemljo
Sonda 1 m v zemljo je ozemljitev samo v primerni zemlji in še takrat je to minimalna ozemljitev.
V kolikor to počnete, dajte to prepustit strokovnjakom. Se splača. Bolje nič strelovoda, kot nekakšen eksperiment.
Sem samo električar, s strelovodi nimam izkušenj nekaj z ozemljitvami. Zelo pomembno je dobra zemlja (ozemljitev) da stvari delujejo tako kot je prav. Zato priporočam, meritev ozemljitve, ko je položena. Mogoče tako na pamet, če je orna zemlja in cca 40 m pocinkanega traku, bi bil že kak minimum
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Mogoče ste me nekateri narobe razumeli.

Moj zapis je bil nekoliko ironičen - torej zahteva za SE je, da je konstrukcija ozemljena. Če nimaš strelovoda si s tem naredil ''provizoriš'' strelvod (konstrukcijo ki zaradi potenciala prva pobere/privlači strelo). Moje mnenje je, da je dodatni strelovod skoraj obvezen, ker sam si nikakor ne bi želel, da se tokovi strele odvajajo preko konstrukcije panelov.

Povezava ozemljenih panelov z dodatnim strelvodom je nujna samo v primeru kovinske strehe (takrat je tako že stik ustvarjen in dodaš samo še 16mm2 povezavo med konstrukcijo in strelovodom), pri vseh drugih strehah bi pa jaz osebno delal ''galvansko'' ločen strelovod na minimalni zahtevani oddaljenosti od same konstrukcije (kjer se pač to da) - in ta strelvod mora bit višji od konstrukcije da pač prvi ''pobere'' strelo.

Do sedaj nisem imel strelovoda, sem pa ravno sedaj v fazi montaže SE in ko to zaključim je strelovod prva naslednja stvar. Pri meni sicer ni možnosti za strelovod po celi strehi (tudi okrog SE), bom pa zato na vrhu povišal strelvod z nekaj ''špicami''.
gregimarko
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5302
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Strelovod je rešitev za katero nikoli nisi siguren, če je je ustrezen ali potreben. V 99% ga ne potrebuješ, v tistem odstotku, ko pa bi potencialno udarilo, pa tudi ne veš ali je bolje, da nimaš nič in pač udari po naključju nekam, lahko narediš vse po predpisih in ti udari še večkrat, ker privlačiš strelo, pa moraš imeti dobro narejeno in še srečo povrhu, da zdrži in gre strela po predpisih v zemljo, ali pa narediš nekaj na pol in privlačiš strelo nekje vmes in potencialno si spet nekje vmes glede varnosti. Vsekakor priporočam strelovod, če si na izpostavljeni legi, če pa si v gostem naselju nekje na sredini pa je morda res bolje, da niti konstrukcije ne ozemljiš. moduli so vedno galvansko povezani s konstrukcijo, tako da njih ne rabiš ozemljit posebej, če že ozemljiš ozemlji konstrukcijo.
Nejccc
Uporabniški avatar
Matej
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1885
Avto: V vsakem primeru EV
1774
1661

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a Matej »

Strokovnjak iz Gen i mi je ogledu dejal, da ni potrebno dajati strelovoda. Češ da obstajajo pametni razsmerniki, ki pravočasno odklopijo elektrarno...
Uporabniški avatar
gregimarko
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 321
Kraj: Ljubljana
310
154

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a gregimarko »

Matej napisal/-a:Strokovnjak iz Gen i mi je ogledu dejal, da ni potrebno dajati strelovoda. Češ da obstajajo pametni razsmerniki, ki pravočasno odklopijo elektrarno...
Se pravi, ''pametni razsmernik'' ima odvodnike prenapetosti, ki ob udaru strele spustijo strelo skozi ozemljitveni vodnik skozi hišno inštalacijo v zemljo. SUPER PAMETNO PRIPELJATI STRELO V HIŠO!

Strelovod mora biti galvansko ločen od hišne inštalacije!
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Strelovod mora biti galvansko ločen od hišne inštalacije!
tako je - razen v primeru SE in pločevinaste strehe - takrat žal ne gre drugače kot da se vsako posebej ozemlji vendar je preko strehe povezano.
Uporabniški avatar
Matej
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1885
Avto: V vsakem primeru EV
1774
1661

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a Matej »

Hja, toliko o usposobljenosti oglednikov...
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Verjetno je mislil na prenapetostno zaščito ki se montira pred (in po možnosti tudi za) inverterjem.

Smo pa že večkrat povdarili da strelovod ni zahtevan za te male SE.
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 832
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a N75 »

1. Bolje je ozemljiti konstrukcijo panelov, da se odvede del strele in pa konstrukcija je na potencialu zemlje, lahko bi na panelu prebila DC napetost, uporabi se 16mm2 Cu .

2. 16mm2 je dovolj da zdrži maksimalni udar strele, manjši presek lahko prežge žico.

3. Pri razsmerniku se namesti prenapetostne odvodnike tako na DC kot AC strani ( na AC strani so lahko tudi v hišnem razdelilcu)

4. Za ozemljitev je neka osnova obroč okoli objekta 50 m valjanca, ali nekaj sond(do 10)

5. Za ozemljitev strelovoda in hišne inštalacije se uporabi isto ozemljitev.
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Matej napisal/-a:Hja, toliko o usposobljenosti oglednikov...
Njihova glavna naloga je prodaja, no ja, malo že kaj gledajo na varnost, saj se na koncu pod vse podpišejo!
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a magic »

Ko sem jaz delal SE in sem jih vprašal kako je s strelovodom so mi rekli da so strokovnjaki razdeljeni ali imeti strelovod ali ne. Večina jih je menda za to, če res ni hiša zlo izpostavljena je bolje, da se strel ne privlači. Kar pa se ozemljitve tiče so mi takrat rekli da je menda tudi bolje, da konstrukcija ni ozemljena in da točne podatke še pričakujejo od FE. Ko pa so mi jo čez kakšno leto postavljali in sem štromarja spraševal kako je z ozemljitvijo mi je pa rekel da mora biti.
aru12
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 159
Kraj: Gozd nad Kamnikom
Avto: BMW225XE, i3 120Ah
102
10

Re: Ozemljitev. Zakaj?

Odgovor Napisal/-a aru12 »

Vsak strelovod, ki ni narejen optimal no je brezveze.
To pomeni ozemljitvena zanka najnanj 60cm globoko in povezana okoli hise.
To noben ne pomisli ko gradi hiso. Izvedba naknadno je pa predraga.
Vse ostalo so samo priblizki in naredijo vec skode kot koristi v najslabsem primeru!!!! Udaru.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”