Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

O prototipih, napovedanih modelih, malih in velikih skrivnostih. Od jutri do večnosti.
Odgovori
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8254
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5356
3483

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Kdor je pripravljen videt, komot vidi: KADARKOLI in KJERKOLI se opleta s tujim denarjem, prihaja do zavajanj, laži, prevar.
Vedno in povsod. Od nekdaj tako in bo tako.
In obratno: kadarkoli in kjerkoli se stvari speljejo z lastnim denarjem, so narejene max učinkovito z max lastnim vložkom dela.

Iz tega enostavnega uvida sem načleno proti kakršnimkoli velikim investicijam v kakršnokoli elektrarno, tudi gigavatno sočno.
Ker bo na koncu to še ena takšna kloaka korupcije kot je bila TEŠ6. Drugače žal ne more bit brez lobotomije 99% ljudi.

Želiš več energije?
Postavi svojo elektrarno s svojim denarjem.
Na sonce, veter, drva ali premog.
FV-EV
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

FV-EV napisal/-a:Nič nebi podiral, ne vem od kje tebi ideja o podiranju? Naj dela in super, da so stroški mali. Problem je v tem, da se zavaja

Študije se pišejo, pa članki na podlagi neresničnih stroškovnih izračunov. To mi je postalo jasno šele ko sem bil v HE Brežice na predstavitvi kako napredujejo dela in so nam računico predstavljali kot 100mio investicijo (točne cifre se res več ne spomnim) in je bila predvidena cena energije res nizka. Po težkih mukah in med vrsticami smo dobili še informacijo, da pa je šlo iz drugih virov (javna sredstva iz več različnih ministrstev) dodatnih 160mio za infrastrukturo (tistih 100mio je bila zgolj strojnica z jezom). In ko to prišteješ je cena proizvedene energije kar naenkrat višja od npr. cene energije iz SE.

Zdaj pa poglej povprečnega državljana, ki bo velikokrat slišal o tej pa oni študiji v medijih, pa morda še kak entuzijast prebral kaj strokovnega na podlagi teh strokovnih študij.... potem pa se čudimo, zakaj je TEŠ 1,5miljarde namesto 0,6miljarde, da o racionalnosti premoga in kopanja tega niti ne zgubljam besed
Če bi živel v teh koncih, bi vedel, da so vsako leto ob večjem dežju bile poplave. Odkar je struga urejena, tega več ni. Tudi to je plus in kam boš to prištel? Pa nisem pristaš HE. In HE bo delovala še dolga leta, SE bo že zdavnaj na odpadu. Res pa je, da je vračilni rok zelo dolgi. Vendar se poleg energetike tu rešujejo še druge zadeve. Strošek izgradnje infrastrukturnega in energetskega dela je bil javno znan. Tle malo napenjaš.
Argo123
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

bvs napisal/-a: SE bo že zdavnaj na odpadu.
Kdaj bo kaj na odpadu nikar ne govori, ker za SE nimaš dejanskih podatkov. Po mojih dosedanjih izkušnjah jih boš za časa tvojega in mojega bivanja na tem planetu težko tudi imel, ker se nič ne kvari, ni gibljivih delov itd. Morda nekaj elektronike, kar pa je zanemarljivo malo, koliko odpada ali vzdrževanja za redno obratovanje je iz drugih elektrarn (tudi HE).
bvs napisal/-a: Strošek izgradnje infrastrukturnega in energetskega dela je bil javno znan. Tle malo napenjaš.
Javno je marsikaj znanega, pa se še vedno izračune in študije dela na podlagi le enega stroška

Stalno zavajanje vernikov dosedanjega stanja v energetiki, kot da bi živeli stalno v neki preteklosti...
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

FV-EV napisal/-a:
bvs napisal/-a: SE bo že zdavnaj na odpadu.
Kdaj bo kaj na odpadu nikar ne govori, ker za SE nimaš dejanskih podatkov. Po mojih dosedanjih izkušnjah jih boš za časa tvojega in mojega bivanja na tem planetu težko tudi imel, ker se nič ne kvari, ni gibljivih delov itd. Morda nekaj elektronike, kar pa je zanemarljivo malo, koliko odpada je iz drugih elektrarn (tudi HE).
bvs napisal/-a: Strošek izgradnje infrastrukturnega in energetskega dela je bil javno znan. Tle malo napenjaš.
Javno je marsikaj znanega, pa se še vedno izračune in študije dela na podlagi le enega stroška

Stalno zavajanje vernikov dosedanjega stanja v energetiki, kot da bi živeli stalno v neki preteklosti...
Ne napenjaj. Dvema znancema je odletel inverter + kakšen panel. Z leti izkoristek pada. SE življenjska doba, ne bo nikoli tako dolga, kot na HE. Pa še potem obnoviš na HE turbino, če kavitira, generator in teraš dalje.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

bvs napisal/-a:
Ne napenjaj. Dvema znancema je odletel inverter + kakšen panel. Z leti izkoristek pada. SE življenjska doba, ne bo nikoli tako dolga, kot na HE. Pa še potem obnoviš na HE turbino, če kavitira, generator in teraš dalje.
Aha, HE se nikoli nič ne kvari in ti to že zdaj veš kolikšna bo življenska doba SE, pa tudi, da se HE da brezplačno in samo od sebe obnavljat, SE pa se sploh ne da Nima smisla
Argo123
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 309
216
157

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a Argo123 »

bvs napisal/-a:
FV-EV napisal/-a:
bvs napisal/-a: SE bo že zdavnaj na odpadu.
Kdaj bo kaj na odpadu nikar ne govori, ker za SE nimaš dejanskih podatkov. Po mojih dosedanjih izkušnjah jih boš za časa tvojega in mojega bivanja na tem planetu težko tudi imel, ker se nič ne kvari, ni gibljivih delov itd. Morda nekaj elektronike, kar pa je zanemarljivo malo, koliko odpada je iz drugih elektrarn (tudi HE).
bvs napisal/-a: Strošek izgradnje infrastrukturnega in energetskega dela je bil javno znan. Tle malo napenjaš.
Javno je marsikaj znanega, pa se še vedno izračune in študije dela na podlagi le enega stroška

Stalno zavajanje vernikov dosedanjega stanja v energetiki, kot da bi živeli stalno v neki preteklosti...
Ne napenjaj. Dvema znancema je odletel inverter + kakšen panel. Z leti izkoristek pada. SE življenjska doba, ne bo nikoli tako dolga, kot na HE. Pa še potem obnoviš na HE turbino, če kavitira, generator in teraš dalje.
Hm. Imam 25 let garancije na vse. Tudi razsmernik podaljšano garancijo. Naj kar crkne. upam da čez 24 let, bom imel potem spet vse novo.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

FV-EV napisal/-a:
bvs napisal/-a:
Ne napenjaj. Dvema znancema je odletel inverter + kakšen panel. Z leti izkoristek pada. SE življenjska doba, ne bo nikoli tako dolga, kot na HE. Pa še potem obnoviš na HE turbino, če kavitira, generator in teraš dalje.
Aha, HE se nikoli nič ne kvari in ti to že zdaj veš kolikšna bo življenska doba SE, pa tudi, da se HE da brezplačno in samo od sebe obnavljat, SE pa se sploh ne da Nima smisla
Itak. Tega nisem nikol pisal. Napisal sem samo, da bo HE preživela SE.
Zadnjič spremenil bvs, dne 18 Sep 2020, 20:05, skupaj popravljeno 1 krat.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Argo123 napisal/-a: Hm. Imam 25 let garancije na vse. Tudi razsmernik podaljšano garancijo. Naj kar crkne. upam da čez 24 let, bom imel potem spet vse novo.
Upam, da res. Vsi vemo, kako je s tako dolgimi garancijami.
Hanzi
grnac94
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 252
Kraj: Savinjska
Avto: Tesla M3 LR AWD
134
746

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a grnac94 »

Simon napisal/-a:Si kar precej zgrešil v svojih navedbah, malo poguglaj...
Gasper napisal/-a:Daj grnac94 ne bluzi in ne vleči cifer iz riti, daj vire ali pa bodi tiho.
Tole sem vzel kot vir:
22658.png
22658.png (113.64 KiB) Pogledano 6041 krat
Še link https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/8424

Je res da moje številke niso bile povsem točne ampak še vedno je razvidno, da hidroelektrarne proizvedejo nekaj več kot četrtino energije v primerjavi z NEK.

Nisem sicer videl kakšnih virov v objavah pred mojo v tej temi in zato nisem videl razloga za tako točne podatke vključno z viri. Sem pa mislil, da je to pač debata v kateri me brez težav popraviti in bom na podlagi podatkov tudi spremenil svoje mnenje.
Argo123
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 309
216
157

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a Argo123 »

bvs napisal/-a:
Argo123 napisal/-a: Hm. Imam 25 let garancije na vse. Tudi razsmernik podaljšano garancijo. Naj kar crkne. upam da čez 24 let, bom imel potem spet vse novo.
Upam, da res. Vsi vemo, kako je s tako dolgimi garancijami.
Verjetno Solaredge ne bo kar tako crknil.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Argo123 napisal/-a:
bvs napisal/-a:
Argo123 napisal/-a: Hm. Imam 25 let garancije na vse. Tudi razsmernik podaljšano garancijo. Naj kar crkne. upam da čez 24 let, bom imel potem spet vse novo.
Upam, da res. Vsi vemo, kako je s tako dolgimi garancijami.
Verjetno Solaredge ne bo kar tako crknil.
Tega ne vemo. Firmo prodajo in se obrišeš pod nosom.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Argo123 napisal/-a:
bvs napisal/-a:
Argo123 napisal/-a: Hm. Imam 25 let garancije na vse. Tudi razsmernik podaljšano garancijo. Naj kar crkne. upam da čez 24 let, bom imel potem spet vse novo.
Upam, da res. Vsi vemo, kako je s tako dolgimi garancijami.
Verjetno Solaredge ne bo kar tako crknil.
Na vsakih 100 tudi kakšen crkne, tako kot pri vsaki elektroniki. 25 let je pa dolga doba in v tem času je normalno, če kaj odleti, tako kot pri vsaki stvari. Manj verjetno je, da ti bo crknil modul, skorajda ni primerov (imam pregled nad več sto SE tudi nekaj velikimi), če ne upoštevamo fake modulov, ki so jih nekateri pred desetletjem uvažali in niso delali kontrole kakovosti. Vsekakor ti nimaš stroškov, SE te bo preživela, računaj pa padec pol odstotka na leto zaradi staranja materijala (če je dobra roba še manj).
timo
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Nekaj na temo NEK, Mogoče le ni tako slaba ideja.
https://www.youtube.com/watch?v=baQelfQ ... saacArthur
Verjetno pri nas nebo šlo skozi, vendar pa nimam nič proti, če elektriko iz nukleark uvažamo iz Francije.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Potrebujes prenosno pot oz. daljnovid, ki ga ni.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Tudi NEK2 ni!
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a pirpy »

bvs napisal/-a:
Simon napisal/-a: Vse jasno, gledat je treba v prihodnost, ne danes tukaj in zdaj, ker odločamo se o strategiji prihodnosti ne sedanje, trenutne situacije. Roberto bo verjetno še prej off grid kot jaz, ostali pa kdor bo hotel EE iz omrežja jo bo plačal po ustrezni ceni ali pa si postavil lastno SE s hranilnikom energije.
Off-grid v našem podnebju ne bo šel skoraj nihče. Ne vem sicer zakaj bi šel, dokler je cena elektrike takšna kot je. Če pa bo narasla, potem bo pa potrebno pogledat, kdo je krivec za to. V Namčiji se že malo praskajo po glavi.
V Nemči imajo tako visoko ceno elektrike, da ljudje sami rešujejo problem generacije in hranjenja energije.
V Sloveniji se pa "ne splača".
CRF, warpedone
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

pirpy napisal/-a:

V Nemči imajo tako visoko ceno elektrike, da ljudje sami rešujejo problem generacije in hranjenja energije.
V Sloveniji se pa "ne splača".
Sedaj si pa zadel. OVE viri so jim povecal ceno elektrike. In mi brihtne glave rinemo v isto smer. Je pa res, da imajo kurilca poceni.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

pirpy napisal/-a:Tudi NEK2 ni!
Eh, govor je o cezmejni zmogljivosti.
Simon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2726
Kraj: Ljubljana
Avto: ZOE R135
1394
1262

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a Simon »

bvs napisal/-a:
pirpy napisal/-a:

V Nemči imajo tako visoko ceno elektrike, da ljudje sami rešujejo problem generacije in hranjenja energije.
V Sloveniji se pa "ne splača".
Sedaj si pa zadel. OVE viri so jim povecal ceno elektrike. In mi brihtne glave rinemo v isto smer. Je pa res, da imajo kurilca poceni.
Ja očitno ne razumeš, da NEK tudi ni zastonj, samo skozi druge davke bi plačali to investicijo.
warpedone
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Simon napisal/-a:
bvs napisal/-a:
pirpy napisal/-a:

V Nemči imajo tako visoko ceno elektrike, da ljudje sami rešujejo problem generacije in hranjenja energije.
V Sloveniji se pa "ne splača".
Sedaj si pa zadel. OVE viri so jim povecal ceno elektrike. In mi brihtne glave rinemo v isto smer. Je pa res, da imajo kurilca poceni.
Ja očitno ne razumeš, da NEK tudi ni zastonj, samo skozi druge davke bi plačali to investicijo.
Vas bo spametovala samo prazna denarnica. Pr slovencu to vedno vžge. Energiewende je fail, to že vrabci čivkajo v nemčiji ampak mi se ne damo. https://www.nytimes.com/2020/01/08/opin ... rmany.html
https://www.ft.com/content/d8b9b0bc-04a ... bacad9e7dd Ko si nekonkurenčen s ceno elektrike, trpi končna cena produkta, ki ga proizvajaš. In ko si nekonkurenčen, ostaneš brez ficka. In potem si lahko "zelen", verjetno od trave, ki jo boš pasel. In OVE bodo to dosegli. Zakaj samo Evropa rine v prepad? Kitajci štepajo nove JE kot po tekočem traku. Verjetno so neumni?
Ogo
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Prihodnost je električna”