Je prihodnost res električna?

O prototipih, napovedanih modelih, malih in velikih skrivnostih. Od jutri do večnosti.
Odgovori
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

PogoreucJ napisal/-a: 23 Nov 2022, 17:54
bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 16:53
PogoreucJ napisal/-a: 23 Nov 2022, 14:10 Nisem prepričan, da je nižja kupna moč tista. Ljudje kupujejo ICE tudi za +100k€, in ni jih malo takih. Zakaj se ne odločijo za BEV. Problem je v omejenosti glav. To pa je tradicionalno pri nas. Ko nekdo ali sistem, neko idejo poriva naprej, ljudje takoj to razumejo kot neki nateg in so polni teorij zarot. Kot da se jim je sfrzenkalo. Kot npr. Ni globalnega segrevanja. To je nateg samo za to, da nas lupijo itn. Dajte ljudje božji, ko bo v medijih informacija, da je nekdo en potok zagiftal iz protesta it tja, lajajte da lažejo in nam hočejo onemogočit dostop do pitne vode. V znak protesta pa se nažrite te vode, da dokažete, da voda ni zagiftana. :D
Zato: https://www.delo.si/gospodarstvo/novice ... slovenije/
Skoz ena in ista mantra. Tale akrapović bi skoz neke subvencije vlekel pa jamral in grozil, da se bo selil. Adijo, papa. V zadnjo je jamral, da ne dobi delavcev. Ja za minimalca zih ne boš dobil TIG švasarja. Zato jih pa uvaža iz balkanijade. Rajši naj podjetje prestrukturira, ker ne bo dolgo več rohrov prodajal.
Tako nahitro pravi oddaja Tarča: https://twitter.com/TarcaRTVSLO/status/ ... 1587542823
Uporabniški avatar
PogoreucJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1141
Avto: Dizl mašinca
526
448

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a PogoreucJ »

bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 21:13
PogoreucJ napisal/-a: 23 Nov 2022, 17:54
Skoz ena in ista mantra. Tale akrapović bi skoz neke subvencije vlekel pa jamral in grozil, da se bo selil. Adijo, papa. V zadnjo je jamral, da ne dobi delavcev. Ja za minimalca zih ne boš dobil TIG švasarja. Zato jih pa uvaža iz balkanijade. Rajši naj podjetje prestrukturira, ker ne bo dolgo več rohrov prodajal.
Tako nahitro pravi oddaja Tarča: https://twitter.com/TarcaRTVSLO/status/ ... 1587542823
Ne mi s twiter bluzenjem. Tole je recimo ena cvetka. Za 400 jurjev je dobil samo za brezplačno delovno silo. Ja, prav si slišal, iz zavoda so poslali ljudi, da si dela dobičke, država pa mu zato še plačuje. Stroška z delavci v tem primeru skorajda nima. Jaki privatnik če mu jaz delovno silo plačujem.

Da o dobrih 3 mio € nepovratnega denarja iz IRI UL niti ne omenjam. So različni kanali kako firme pridobivajo sredstva na lepe oči. Od tega IRI pa še nisem slišal, da bi bil kakšen rezultat do sedaj in zato sklepam, da prejemniki njihovega denarja niso kaj koristnega naredili.

https://erar.si/prejemnik/OTUwMjM4Mjg=#transakcije
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Tile zneski so minorni, koliko potem dobimo v zameno za to. Kot Pipistrela, ko so ga vsi skoz pljuval, še sedaj ko je doniral denar gasilcem. Najboljš, da filamo denar samo v socialno, vemo kdo se pase tam. Kolk so npr. zmetal v Revoz. S pametnim denarjem pridejo delovna mesta, drugače jih ni. Koristijo subvencije vsi, tudi mi, ki "zeleno" rešujemo svet se zelo borimo, da čim več pocuzamo. Svet se vrti okol denarja, če ga nimaš še dostojno ne moreš umret. Žal je tako bilo in bo, pa če je nam prav al ne. To, da se pljuva po naših uspešnih firmah, ki nekaj veljajo tudi zunaj Slovenije je pri nas že aksiom, ki bi se ga morali sramovati.

In če bi vsaj prebral edini odstavek članka, ki govori, da je elektrika iz dizl generatorjev trenutno cenejša od te, ki jo dobijo iz omrežja. Nekaj je fejst, fejst narobe, se ti ne zdi?
Krfjola, Hanzi
Uporabniški avatar
PogoreucJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1141
Avto: Dizl mašinca
526
448

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a PogoreucJ »

bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 21:28 Tile zneski so minorni, koliko potem dobimo v zameno za to. Kot Pipistrela, ko so ga vsi skoz pljuval, še sedaj ko je doniral denar gasilcem. Najboljš, da filamo denar samo v socialno, vemo kdo se pase tam. Kolk so npr. zmetal v Revoz. S pametnim denarjem pridejo delovna mesta, drugače jih ni. Koristijo subvencije vsi, tudi mi, ki "zeleno" rešujemo svet se zelo borimo, da čim več pocuzamo. Svet se vrti okol denarja, če ga nimaš še dostojno ne moreš umret. Žal je tako bilo in bo, pa če je nam prav al ne. To, da se pljuva po naših uspešnih firmah, ki nekaj veljajo tudi zunaj Slovenije je pa že standard, ki bi se ga morali sramovati.
Ne pljuvam. Mi gre pa na živce poveličevanje nekih firm ko vemo, kako funkcionirajo. Ni vse zlato kar se sveti. Ja, ta znesek, ki sem ga plasiral je minoren. Lahko pa gre vsak malo globje raziskovat pa bo videl vso razsežnost problema tega zastonjskega denarja. Je daleč od tvoje twiter fake objave, da ni dobil nobene subvencije.

In kaj bom jaz zdaj pipistrela poveličeval ker je nekaj nazaj dal ali kaj. To je njegova moralna dolžnost. Drugače pa me Boli kita za njega. Naj pripravijo zakonodajo, da ko firma začne ustvarja dobičke, se nerazporejen dobiček nameni poplačilu predhodno dobljenih pomoči pa smo kvit. Ne pa da se delajo svetnike pa nekaj pametujejo in pogojujejo. Na kozlanje mi gre.

Elektrika iz dizel agregatov ni cenejša, to je laž. On ne kupuje po 800€/MWh. To je laž. Podobna cvetka je Pečečnik. V marsičem se sicer strinjam samo, vse je potrebno prepustiti trgu. Naj naredi svoje. Pa magari drmr.
Zadnjič spremenil PogoreucJ, dne 23 Nov 2022, 21:42, skupaj popravljeno 1 krat.
matija
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Adijo pamet. Tako je napisan zakon in velja enako zate, zame, Akrapoviča, Krko itd. Vsakdo lahko odpre firmo in gasa po subvencije. Normalno je, da se firme borijo za denar, saj so za to narejene. Zakaj ni vrste? Tako delajo vse uspešne države tega sveta.

Tudi 200€/MWh je preveč. Nisi konkurenčen. Naše elektrarne prodajajo elektriko od 25-100€/MWh. Kako ne zmoremo it pod mejo 800€/Mwh?
Zadnjič spremenil bvs, dne 23 Nov 2022, 21:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
PogoreucJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1141
Avto: Dizl mašinca
526
448

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a PogoreucJ »

bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 21:40 Adijo pamet. Tako je napisan zakon in velja enako zate, zame, Akrapoviča, Krko itd. Vsakdo lahko odpre firmo in gasa po subvencije. Zakaj ni vrste? Tako delajo vse države.
Jaz ne potrebujem subvencij. Lahko bi jih koristil ampak shajam in se razvijam brez njih. Če je nek zakon veljaven še ne pomeni, da je dober in ga ni potrebno spremeniti. Pa naj bo zakon dopolnjen z, kot sem napisal, da se z nerazporejenimi dobički subvencije vrača. In če delajo tako vsi potem je to dobro ali kaj? :D Ne se hecat.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Zakaj hudiča folk na forumu koristi subvencije za avtomobile 60k€+ in se obenem pritožuje zaradi 1€+ddv? Saj folk iz foruma s temi subvencijami ne vrne državi nič? V bistvu reveži subvencionirajo bogate, pa se noben ne pritožuje.
gidooo
Uporabniški avatar
PogoreucJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1141
Avto: Dizl mašinca
526
448

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a PogoreucJ »

bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 21:53 Zakaj hudiča folk na forumu koristi subvencije za avtomobile 60k€+ in se obenem pritožuje zaradi 1€+ddv? Saj folk iz foruma s temi subvencijami ne vrne državi nič? V bistvu reveži subvencionirajo bogate, pa se noben ne pritožuje.
Zelo narobe. Ne vem zakaj. Jaz jih ne koristim. Subvencije so nepotrebne. Trg naj sam naredi svoje.
bvs
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

PogoreucJ napisal/-a: 23 Nov 2022, 22:07
bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 21:53 Zakaj hudiča folk na forumu koristi subvencije za avtomobile 60k€+ in se obenem pritožuje zaradi 1€+ddv? Saj folk iz foruma s temi subvencijami ne vrne državi nič? V bistvu reveži subvencionirajo bogate, pa se noben ne pritožuje.
Zelo narobe. Ne vem zakaj. Jaz jih ne koristim. Subvencije so nepotrebne. Trg naj sam naredi svoje.
https://siol.net/posel-danes/novice/slo ... bse-592981
Uporabniški avatar
PogoreucJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1141
Avto: Dizl mašinca
526
448

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a PogoreucJ »

bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 22:14
PogoreucJ napisal/-a: 23 Nov 2022, 22:07
bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 21:53 Zakaj hudiča folk na forumu koristi subvencije za avtomobile 60k€+ in se obenem pritožuje zaradi 1€+ddv? Saj folk iz foruma s temi subvencijami ne vrne državi nič? V bistvu reveži subvencionirajo bogate, pa se noben ne pritožuje.
Zelo narobe. Ne vem zakaj. Jaz jih ne koristim. Subvencije so nepotrebne. Trg naj sam naredi svoje.
https://siol.net/posel-danes/novice/slo ... bse-592981
Ne rečem. So res klasa firme zavidanja vredne. Ampak. Akrapovič se sprašuje zakaj cena štroma 880 €/MWh če je proizvodna cena 35 €/MWh. Jaz pa njega vprašam zakaj auspuh košta 5.000 €/kom če so pa prozvodni stroški 500€/kom? Pametnjakoviči naj sfinancirajo svoje elektrarne pa bodo imeli mir. Samo nekaj zahtevajo. Mamica daj mi mlekca, pa ritko mi obriši,…. Bolano
warpedone
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Akrapovič je prišel v F1, motoGP, itd... To nekaj velja. Nihče te ne sili, da kupiš ta izpuh iz titana ali karbona. Mimogrede, imam dva Akrapoviča iz titana viška :). Brez poceni energije propadejo podjetja, potem država, standard gre v maloro. Če poceni energije ne bo, smo fertik. Žal s solarno in veterno ne bo šlo.
mukwai
Uporabniški avatar
edi-b
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1249
Kraj: Laško
Avto: Hyundai kona EV 64
1241
1672

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a edi-b »

bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 21:53 Zakaj hudiča folk na forumu koristi subvencije za avtomobile 60k€+ in se obenem pritožuje zaradi 1€+ddv? Saj folk iz foruma s temi subvencijami ne vrne državi nič? V bistvu reveži subvencionirajo bogate, pa se noben ne pritožuje.
Ja res je, toplotno, MSE in BEV, vse so mi kupili reveži, edino nekaj malega sem vrnil z DDV od vsega tega, saj denar mora krožiti, da je tudi za socialo.
Se mi pa zdi, da je tule bolj malo bogatih, ti vozijo veliko dražje ICE, mogoče kakšna Nevera je dovolj draga. Pa eni tudi nismo toliko bogati, da bi eur stran metali za dizla in kurilca
toplotna že 23 let + MSE 7 let in 2022 na 16 kW + BEV Kona 2019 in Corsa 2021
Uporabniški avatar
PogoreucJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1141
Avto: Dizl mašinca
526
448

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a PogoreucJ »

bvs napisal/-a: 23 Nov 2022, 22:33 Akrapovič je prišel v F1, motoGP, itd... To nekaj velja. Nihče te ne sili, da kupiš ta izpuh iz titana ali karbona. Mimogrede, imam dva Akrapoviča iz titana viška :). Brez poceni energije propadejo podjetja, potem država, standard gre v maloro. Če poceni energije ne bo, smo fertik. Žal s solarno in veterno ne bo šlo.
Ko nekaj propada je priložnost za drugo. In ja je prišel marsikam. Tudi s pomočjo mojega denarja. Nobeden pa me ni nič vprašal ko je dobil državni oz. moj denar. Nobeden me ne sili da kupim njegov produkt, zato naj me nobeden ne sili, da sofinanciram njegovo dejavnost. Kapiš.
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a Gasper »

Vse to je res, če drži to kar praviš, da je dobil tvoj denar in da je to konec zgodbe.

Vprašanje pa je še koliko ga je dal nazaj državi. Brez vseh številk in virov ti ne bomo verjeli. Pravila igre so za vsa podjetja enaka, razpisi so enaki za vse, prijavi se in dobi denar. Akrapovič ima znanje z ulivanjem titana, to je njegova vrlina, ne pa neki izpušni lonci ki pridejo ven iz tega znanja. Če bo to znanje fural dalje se bo tudi v EV sceni dobro znašel.
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

No, saj ni samo EV scena. Scen, kjer se uporablja titan je veliko.
Je pa res, da je on začel hobistično okrog izpušnih loncev za motorje, potem je pa to šlo v profi sceno in se kasneje širilo tudi na avtomobile ipd.
Razvoj gre naprej. Nekoč so bili tudi kovači v vsaki vasi.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2530

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a darjan »

Dobro, ampak če je že debata ICE vs EV za firme....letos baje ni več DDVja pri nakupu EVja za pravne osebe.

To pa ni tako malo, pri 100k+ zadevah.

Je pa res, da firme povečini hočejo DDV plačat, da lahko mešetarijo potem :)
Simon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2726
Kraj: Ljubljana
Avto: ZOE R135
1394
1262

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a Simon »

darjan napisal/-a: 24 Nov 2022, 10:27 Dobro, ampak če je že debata ICE vs EV za firme....letos baje ni več DDVja pri nakupu EVja za pravne osebe.

To pa ni tako malo, pri 100k+ zadevah.

Je pa res, da firme povečini hočejo DDV plačat, da lahko mešetarijo potem :)
vrednost z vključenim DDV ne sme presegati 80.000 EUR in
električno vozilo se mora uporabljati za dejavnost zavezanca, ki sicer daje pravico do odbitka (če se vozilo uporablja izključno za privatne namene, potem odbitka DDV ni)
https://www.findinfo.si/medijsko-sredis ... gLhEfD_BwE
darjan
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Simon napisal/-a: 24 Nov 2022, 11:27
darjan napisal/-a: 24 Nov 2022, 10:27 Dobro, ampak če je že debata ICE vs EV za firme....letos baje ni več DDVja pri nakupu EVja za pravne osebe.

To pa ni tako malo, pri 100k+ zadevah.

Je pa res, da firme povečini hočejo DDV plačat, da lahko mešetarijo potem :)
vrednost z vključenim DDV ne sme presegati 80.000 EUR in
električno vozilo se mora uporabljati za dejavnost zavezanca, ki sicer daje pravico do odbitka (če se vozilo uporablja izključno za privatne namene, potem odbitka DDV ni)
https://www.findinfo.si/medijsko-sredis ... gLhEfD_BwE
To velja le toliko časa, dokler se ne spomnijo drugače. Lahko že čez dva meseca sprejmejo sklep, da odbitka DDV ni več in moraš poračunat DDV takrat kolikor še ni avto armotiziran. Jaz kupim raje privat in kilometrina, pa se mi ni treba trest, kaj se bo spomila vlada, ko se nekomu zazdi.
roki12
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 41
Avto: Kia Niro EV (2023)
4
9

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a roki12 »

Sej mogoče je kdo že povedal tule, ker nisem vsega bral, ampak tisti, ki kupijo EV namesto ICE, je razlika v ceni avta 10k in če to primerjaš z DDV, ki ga EV kupci plačajo državi...je računica malo drugačna...dejansko vrnejo polovico subvencije (4.5k €) državi.
2 jurija subvencije pa ni tako veliko, kolikor je manj emisij...zato druge države (razen Norveške) veliko bolj subvencionirajo nakup EV, kot pa 4.5k (oz. 3.5k).
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6552
Avto: Kona 64_2018
3492
595

Re: Je prihodnost res električna?

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Nevem sicer za kašno ceno ti gledaš ampak kupci vrnejo kar celo subvencijo državi oziroma še več.

Dejmo rečt da je osnovna(brez davka) cena vozila 38k. Kupec plača za tak avto 46360€. Davek(DDV) od vozila v tem primeru je: 8360€.
Torej še vedno plača državi malo manj kot 4 tisoč €.

Ja odkar subvencija ni več 7,5k. Država služi tudi z EVji ;)
Odgovori

Vrni se na “Prihodnost je električna”