SunContract - ponudba in povpraševanje

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Ce ima kdo viška energije v 2019 in je na Suncontract-Sonce energija, se priporočam za največ 1283kWh (ceno imam trenutno 0,055). Rad bi stestiral kako zadeva deluje in me lahko kontaktira na ZS.
Uporabniški avatar
domina
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 158
Avto: e-golf 2020
169
265

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a domina »

tale suncontract je kr zanimiv konstrukt... mi pa pravno ni jasno tole "prenašanje viškov" med odjemnimi mesti z različnim lastništvom.

zanima me predvsem sledeče: ali sta vidva (@darjan in @FV-EV) preko portala neposredno sklenila dvostranski dogovor o prenosu teh količin po dogovorjeni ceni ali je najprej @darjan prenesel svoje viške na Sonce energija in potem @FV-EV kupil te viške od Sonce energije?
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: Viški električne energije

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

domina napisal/-a:tale suncontract je kr zanimiv konstrukt... mi pa pravno ni jasno tole "prenašanje viškov" med odjemnimi mesti z različnim lastništvom.

zanima me predvsem sledeče: ali sta vidva (@darjan in @FV-EV) preko portala neposredno sklenila dvostranski dogovor o prenosu teh količin po dogovorjeni ceni ali je najprej @darjan prenesel svoje viške na Sonce energija in potem @FV-EV kupil te viške od Sonce energije?
Midva z darjanom sva se kar tule preko foruma (ZS) dogovorila, da mi on podari ta kilovat in ga je direkt prenesel name.

Sva pa morala biti oba v isti bilančni skupini, torej Suncontract-Sonce energija, ker to edino oni omogočajo in naredijo izravnavo v svoji skupini. Noben ne služi s tem, ker noben nič ne prodaja. V nasprotnem primeru bi darjanu ta kilovat brezplačno prevzel Suncontract in zanj ne dobi nič, jaz bi ga pa moral kupit od nekoga. Je pa to možno samo pri samooskrbi.

Sam imam pri njih v enem profilu dva odjemna mesta, svojega in očetovega, kjer nisem lastnik in je v drugem kraju in v tem primeru se poravnava med tema dvema lahko dela tudi avtomatsko, če se tako odločiš. Mora pa tisti z minusom plačati omrežnino za manjkajoči del in s tem povezane pritojbine.

Lahko pa kupuješ in prodajaš tudi preko njihovega portala oziroma tržnice, vendar pa moraš tam imeti registrirano dejavnost in plačevati davke. Nisem pa vsega naštudiral, se mi ne da, pojdi na njihovo stran za podrobnosti.
Uporabniški avatar
domina
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 158
Avto: e-golf 2020
169
265

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a domina »

ok.

gremo po vrsti - berem njihove SPP-je in glede viškov iz samooskrbe piše naslednje:
PRESEŽNA KOLIČINA DELOVNE ELEKTRIČNE ENERGIJE
Lastniku naprave za samooskrbo se pri obračunu električne energije upošteva tista količina električne energije (kWh), ki predstavlja razliko med prevzeto in oddano delovno električno energijo (kWh), odčitano na istem merilnem mestu ob zaključku obračunskega obdobja. Če je ob zaključku obračunskega obdobja količina delovne električne energije (kWh), oddane prek merilnega mesta v omrežje, večja od količine prevzete delovne električne energije (kWh) - v nadaljevanju: presežna količina delovne električne energije, ima odjemalec možnost:
a) prenesti presežno količino delovne električne energije v sledeče koledarsko obdobje, ali
b) določiti drugega odjemalca, registriranega na platformi SUNCONTRACT, kateremu bo dobavitelj dobavil električno energijo v količini, enaki presežni količini delovne električne energije, po ceni 1 SNC/MWh, ali
c) presežno količino delovne električne energije neodplačno prenesti v last dobavitelja.

Odjemalec je dolžan svojo odločitev sporočiti dobavitelju najkasneje do 31. marca po zaključku obračunskega obdobja, sicer se presežna količina delovne električne energije avtomatično neodplačno prenese v last dobavitelja. V primeru a) in b) sta dolžan odjemalec in drug odjemalec presežno količino delovne električne energije koristiti do konca koledarskega leta, sicer jima ta pravica zapade. V primeru b) se drugemu odjemalcu presežna količina delovne električne energije obračunava v terminih, ki jih določa
dobavitelj.
se pravi lahko presežno količino obdržiš zase, jo brezplačno preneseš na dobavitelja ali pa določiš drugega odjemalca, registriranega na platformi SUNCONTRACT, kateremu bo dobavitelj dobavil električno energijo v količini, enaki presežni količini delovne električne energije, po ceni 1 SNC/MWh.

Iz navedenega izhaja, da opcija "podariti in direkt prenesti" ne obstaja... ali pa jaz ne razumem osnovnih pravnih konceptov, na podlagi katerih v Sloveniji deluje trg z elektriko. Po mojem mnenju je @darjan na dobavitelja brezplačno prenesel svoje viške, dobavitelj pa jih bo nato prodal tebi @FV-EV po ceni 1 SNC/MWh, pri čemer je slednji konstrukt precej mejen glede na slovensko zakonodajo.
FV-EV napisal/-a: Sam imam pri njih v enem profilu dva odjemna mesta, svojega in očetovega, kjer nisem lastnik in je v drugem kraju in v tem primeru se poravnava med tema dvema lahko dela tudi avtomatsko, če se tako odločiš. Mora pa tisti z minusom plačati omrežnino za manjkajoči del in s tem povezane pritojbine.
predvidevam, da imaš v svojem profilu oba odjemna mesta prikazana kot da sta v tvojem lastništvu?

FV-EV napisal/-a: Lahko pa kupuješ in prodajaš tudi preko njihovega portala oziroma tržnice, vendar pa moraš tam imeti registrirano dejavnost in plačevati davke. Nisem pa vsega naštudiral, se mi ne da, pojdi na njihovo stran za podrobnosti.
viškov iz samooskrbe po mojem mnenju ne smeš prodajat v nobenem primeru, ker 6. člen zgoraj navedene Uredbe izrecno govori, da lastnik naprave za samooskrbo ne sme tržiti oziroma prodajati električne energije, proizvedene v tej napravi. Kadar je v obračunskem obdobju količina oddane električne energije večja od količine prevzete električne energije, odjemalec presežke preda svojemu dobavitelju.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

domina napisal/-a:ok.

gremo po vrsti - berem njihove SPP-je in glede viškov iz samooskrbe piše naslednje:....
se pravi lahko presežno količino obdržiš zase, jo brezplačno preneseš na dobavitelja ali pa določiš drugega odjemalca, registriranega na platformi SUNCONTRACT, kateremu bo dobavitelj dobavil električno energijo v količini, enaki presežni količini delovne električne energije, po ceni 1 SNC/MWh.
Iz navedenega izhaja, da opcija "podariti in direkt prenesti" ne obstaja... ali pa jaz ne razumem osnovnih pravnih konceptov, na podlagi katerih v Sloveniji deluje trg z elektriko. Po mojem mnenju je @darjan na dobavitelja brezplačno prenesel svoje viške, dobavitelj pa jih bo nato prodal tebi @FV-EV po ceni 1 SNC/MWh, pri čemer je slednji konstrukt precej mejen glede na slovensko zakonodajo.
Verjetno imaš prav, je pa ta cena takšna, da je to praktično podarjeno
FV-EV napisal/-a: ...predvidevam, da imaš v svojem profilu oba odjemna mesta prikazana kot da sta v tvojem lastništvu?
Ne, z vsakim ojemnim mestom je ločena pogodba do Suncontracta in vsak imava svoje ime na pogodbi, imam pa oba v svojem profilu, v katerem imaš lahko več odjemnih mest.
FV-EV napisal/-a: .....
viškov iz samooskrbe po mojem mnenju ne smeš prodajat v nobenem primeru, ker 6. člen zgoraj navedene Uredbe izrecno govori, da lastnik naprave za samooskrbo ne sme tržiti oziroma prodajati električne energije, proizvedene v tej napravi. Kadar je v obračunskem obdobju količina oddane električne energije večja od količine prevzete električne energije, odjemalec presežke preda svojemu dobavitelju.
Ne, to se ne nanača na Samooskrbo, ampak na druge SE, kdor jo ima v omrežju kot proizvodno enoto.
domina
Uporabniški avatar
domina
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 158
Avto: e-golf 2020
169
265

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a domina »

Hvala za vse info... res me namrec zanima kako stvari pri nas v praksi funkionirajo.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

domina napisal/-a:Hvala za vse info... res me namrec zanima kako stvari pri nas v praksi funkionirajo.
Jaz sem pri njih predvsem zato, da se mi viški (zaenkrat še dokler ne bo TČ) od mene avtomatsko prenesejo k očetu, ki ima stalno nekaj minusa. Cenovno so pa tudi konkurenčni, ne pa čisto najcenejši. Se mi pa s tem ne da ukvarjat, da bi pri njih za nekaj centov na leto iskal še najcenejše opcije na njihovi tržnici. Je pa sistem dolgoročno zanimiv in napreden, čeprav je morda kje mejno s predpisi, ki pa so tudi povsem zastareli.

Če bi šel drugam, bi razmišljal o GEN-I zaradi povezave z ugodnostmi na nekaterih polnilnicah, kjer pa računajo tudi nek mesečni fee za izravnavo ali administracijo...

Če bi ne imel SE pa bi bil gotovo pri E3 zaradi zelo poceni nočne tarife.

Pri drugih ponudnikih pa ne vidim prednosti, razen, če se uspeš s kom zdilat za povsem druge cene, kot so javno objavljene (mislim, da je Argo omenjal, da pri petrolu gre tudi to).
domina
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a rgornik »

Petrol sedaj kupuje E3, tako da bo to ena in ista firma postala.
OVE, OVE, OVE
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

rgornik napisal/-a:Petrol sedaj kupuje E3, tako da bo to ena in ista firma postala.
Potem pa vprašanje, če bo čez eno leto še ta ugodna nočna tarifa....
matija
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6558
Avto: Kona 64_2018
3495
595

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

To se bojo vsi pokupili pol pa nebo več konkurence in cena bo rasla v višave
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Ravno danes dobil pismo od GENi o spremembi dodatka za pošiljanje "položnic"
VT 0,06490 MT 0,03599 in ET 0,05794 to je brez DDV.
Kako pa je SC, če bi bil pri njih in bi moral dokupiti kWh, verjetno od trenutne cene. Kaj pravijo "stari mački SC ".
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

MIRANRR napisal/-a:Ravno danes dobil pismo od GENi o spremembi dodatka za pošiljanje "položnic"
VT 0,06490 MT 0,03599 in ET 0,05794 to je brez DDV.
Kako pa je SC, če bi bil pri njih in bi moral dokupiti kWh, verjetno od trenutne cene. Kaj pravijo "stari mački SC ".
Dokupuješ po ceni v pogodbi. Moja cena za dokup manjka iz leta 2019 je iz lanske akcije ET 0,055 in mi še velja. Je pa sedaj višja ET 0,059 oziroma: https://sonce.com/wp-content/uploads/20 ... -cenik.pdf

Imajo pa ob pristopu k njim običajno kakšne akcijske cene za tisto leto
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Super, hvala, če vse ostane tako še naprej, se v jeseni preselim k vam.
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a darjan »

Buy price ET: 0.0648 €/kWh
Uporabniški avatar
domina
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 158
Avto: e-golf 2020
169
265

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a domina »

rgornik napisal/-a:Petrol sedaj kupuje E3, tako da bo to ena in ista firma postala.
Petrol ga je že kupil.
Argo
-
Prispevkov: 1566
Kraj: Slovenija
Avto: Kona EV 64
969
701

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a Argo »

Pa omrežnine so dvignili
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Argo napisal/-a:Pa omrežnine so dvignili
Od kod pa ta podatek? Saj še ni dolgo kar so sprejeli sklep o znižanju omrežnin.
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
SaltCourse
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 28
Kraj: posavje
19
27

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a SaltCourse »

Argo napisal/-a:Pa omrežnine so dvignili
To ne more držati

https://www.pocenielektrika.si/za-dom/p ... C5%BEnine/
Argo
-
Prispevkov: 1566
Kraj: Slovenija
Avto: Kona EV 64
969
701

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a Argo »

SaltCourse napisal/-a:
Argo napisal/-a:Pa omrežnine so dvignili
To ne more držati

https://www.pocenielektrika.si/za-dom/p ... C5%BEnine/
Sem šlampasto pogledal. Sem sklepal, da se podraži če se spremeni. Sem vesel da sem se zmotil.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: SunContract - ponudba in povpraševanje

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Argo napisal/-a:Pa omrežnine so dvignili
Znižali, vsaj na mojem računu je letos nižja, kot lani.
Argo
Odgovori

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”