Sončna elektrarna za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Potem bi moral še avtomatizirat pilot na padec napetosti. Če glih kkšen oblak pride, da se nebi sesedlo vse skup.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

To mi že deluje, saj mi regulira tok glede na najbolj obremenjeno fazo
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Danes so mi uradno priklopili sončno elektrarno 11kWp
Stala me je 8500 € v samogradnji, moral sem menjati števec kar mi je vzelo 320 € hkrati pa sem jim "podaril" 800kWh energije, ki jo je preštel 3 mesece star števec.


CRF, duledoz, Dzun Tao
duledoz
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 41
Kraj: Kriška vas
30
10

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a duledoz »

Čestitam,
sam sem na začetku tega procesa in vidim, da bo birokracija terjala svoj čas. Kako je šlo to pri vas? Koliko časa, kje se je najbolj zapletalo?
Kaj pomeni, da si jim podaril 800 kWh? A števec v vsakem primeru sam financiraš? Sam imam še analognega zelo na koncu življenjske poti (2018) in itak bodo morali vgraditi novga.
In ko smo že pri pametnih števcih - poglej tole novico kako lažejo "pametni" števci, seveda v škodo uporabnika https://slo-tech.com/novice/t696124#crta
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

To laganje je bolj akademsko kot realno....
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Tole z števci jemlji bolj z rezervo,jaz imam na kmetiji več števcev in nisem zaznal opazne razlike med njimi.
Elektrarno imam že od leta 2012, najprej 2 panela potem 16 sedaj pa 46 in do decembra sem imel analogen števec in se nisem ubadal z birokracijo.
Ko pa so mi menjali števec sem začel z postopkom priključitve na samooskrbo.
Digitalni števec, ki so mi ga decembra menjali je meril v obe smeri in v omrežje mi je ušlo 800 kwh v teh treh mesecih.
Sem mislil, da bo števec veljal in mi bodo to energijo priznali vendar kot vidiš ni bil pravi.
Števec financiraš sam bo pa v bližnji prihodnosti veljal takšen kot sem ga imel in so mi ga sami menjali in v tem primeru mi ga nebi bilo treba kupiti.

Drugače pa je šlo vse zelo hitro, potem ko sem imel meritve in vgrajeno stikalo v omarico.
Nobenih problemov.
duledoz
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 41
Kraj: Kriška vas
30
10

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a duledoz »

Lepo slišat, da ni prezakomplicirano. Glede 800 podarjenega vprašal, ker so me posvarili, da slučajno ne bi spuščal dnevne proizvodnje v omrežje pred uradno priključitvijo, ker v moji ulci itak čez dan skoraj ni porabe in bi se lahko kaj zapletlo. Dostikrat pri nas ravno čez dan zmanjka toka iz različnih vzrokov, pa da potem ne bi krivili mene (dobronamerni nasvet terenca).

Malo prebral temo - vidim, da si imel SE najprej na lesenem nadstrešku. Brez kritine samo paneli? Kako si pa pritrjeval, kakšen sistem in kako je poskrbeljeno za odvodnjavanje? Pa če imaš samo panele, koliko svetlobe vseeno pride čez? Zanima me slovenska praksa pa nič ne najdem v živo. Sam naj bi v tednu - 10 dneh začel postavljati nadstrešek, ko bo postavljeno, naročim panele. Ostale stvari so že dogovorjene.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Najprej sem naredil nadstrešek z 14 paneli, ki so pritrjeni na 5x5 cm late,v spranje med paneli sem dal silikon iz zgornje strani pa še aluminijast selotejp,ki pa ga bom moral letos po (po treh letih )že nekaj obnovit, ker sem ga odluščil, ko sem sneg dol praskal .
Svetlobe skozi je malo a v mojem primeru nepomembno, ker je nadstrešek in nima sten.
duledoz
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7875

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a matija »

Ali je v sloveniji dovoljeno imeti energijsko shrambo v povezavi s soncno elektrarno, ki bi efektivno iznicila elektricne izpade ? K temu stremi sedaj skoraj cel svet, se najbolj pa USA kjer imajo izredno slabo infrastrukturo. Ponudnikov hrambe je skoraj neomejeno, le nekaj jih na hitro nastejem: Siemens, Panasonic, ElectrIQ, Nissan, Sunverge, Tesla, Mercedes, itd...

Eden izmed ponudnikov soncnih elektrarn je vezano na hibridni inverter zapisal:
V naši ponudbi hibridni inverter ni vključen, saj se mora glede na 4. člen Pravilnika o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije naprava za samooskrbo v primeru izpada distribucijskega omrežja ali zaznave prekoračitve predpisanih napetostnih in frekvenčnih mej v distribucijskem omrežju avtomatsko izklopiti in ne sme oddajati električne energije v distribucijsko omrežje. Po izklopu naprave za samooskrbo morajo biti izpolnjene varnostne zahteve iz drugega odstavka 3.
člena tega pravilnika (pravilnik dodajamo v priponki).
Nekateri se na tole bistveno bolj spoznate. Kaj menite, ali v kombinaciji z baterijo lahko soncna elektrarna deluje naprej tudi ob izpadu omrezja (ce npr. baterije niso polne) ?
Priponke
Pravilnik o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z električno energij... (002).pdf
(119.14 KiB) Prenešeno 157 krat
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Mislim da je pri tem najbolj bistveno da ob izpadu ne oddajaš v omrežje. Lahko pa da s pravilniki in zahtevami kaj zakomplicirajo samo izvedbo.
Bo pirpy sigurno vedel kako je s tem

Drugače pa tadva člena to dovoljujeta, samo verjetno je kakšen lep strošek povezan s tem.
4. člen(izklop naprave)
Naprava za samooskrbo se mora v primeru izpada distribucijskega omrežja ali
zaznave prekoračitve predpisanih napetostnih in frekvenčnih mej v distribucijskem omrežju
avtomatsko izklopiti in ne sme oddajati električne energije v distribucijsko omrežje. Po
izklopu naprave za samooskrbo morajo biti izpolnjene varnostne zahteve iz drugega
odstavka 3. člena tega pravilnika.

5. člen (otočno delovanje naprave)
Ne glede na določbo prejšnjega člena tega pravilnika, lahko naprava za
samooskrbo v primeru izpada distribucijskega omrežja ali zaznave prekoračitve predpisanih
napetostnih in frekvenčnih mej distribucijskega omrežja obratuje v otočnem režimu
obratovanja pod pogojem, da je zagotovljena ločitev celotne nizkonapetostne električne
napeljave stavbe od distribucijskega omrežja.
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7875

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a matija »

Jaz sem si enako razlagal ta pravilnik. Sem tega ponudnika vprasal kako je v kombinaciji z baterijsko hrambo, ker me zgolj odgovor "ne ponujamo, ker se mora izklopit" ni preprical, in cakam odgovor.
CRF
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 832
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a N75 »

Hibridni inverter ima 2 priklopa 230/400
1. priklop oddaja in sprejema energijo iz omrežja po izpadu se ta del samodejno izklopi
2. priklop za porabnike, deluje kot nek UPS tam imaš stalno napajanje

Nekatere porabnike vežeš na omrežje nekatere pa na 2. izhod
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Tako kot je N75 napisal
Če hočeš imeti baterijski backup moraš kupiti hibridni razsmernik.

Ali pa kupiš standardni razsmernik in tole:
3 fazni ups z 1 x 400V baterijo
3 fazni ups z 1 x 400V baterijo
v primeru izpada mreže ga vklopim in sončna elektrarna lahko deluje naprej.Če mi zmanjka elektrike v vgrajeni bateriji ali če je je preveč (sončna dela na polno) zraven priklopim še avto.

CRF, matija, mkonci
damjang
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 80
80
6

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a damjang »

Pirpy, 3 fazni ups ti torej daje sinhronizacijo (napetost in frekvenco) za delovanje solarnega razsmernika. Se iz tvoje prakse (izkušenj) lahko zgodi ups-ju karkoli, če sončna deluje na polno, porabnikov pa ni dovolj?
Sicer, po moji logiki, se ne bi smelo nič zgodit, le ups bi tekel v prazno, ne bi porabljal baterije...ne vem. Kaj misliš?
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 832
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a N75 »

Še link do navodil enega hibridnega razsmernika.

http://www.voltronicpower.com/oCart2/fi ... 150130.pdf
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

@damjang
V primeru zgoraj omenjenega ups-a, ki ima velik 50 Hz trafo, se odvečna energija, ki jo proizvede sončna elektrarna, shrani v baterijo.
Če je energije preveč ali pa je baterija polna, napetost na bateriji zraste čez dovoljeno mejo in cel sistem se ustavi.
Ups-i brez 50 hz transformatorja niso primerni za delovanje skupaj z sončno elektrarno.
matija
duledoz
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 41
Kraj: Kriška vas
30
10

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a duledoz »

Evo, končno bo objavljen obljubljeni razpis Ekosklada - jutri bodo gor dali vso dokumentacijo.

"Višina nepovratne finančne spodbude bo znašala do 20 % priznanih stroškov naložbe, ki vključujejo strošek nakupa in
montaže naprave ter pripadajočih električnih inštalacij in opreme, vendar ne več kot 180 EUR za
1 kVA inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo. Rok za
zaključek naložbe bo petnajst mesecev od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do
nepovratne finančne spodbude." https://www.ekosklad.si/aktualno/news/newsID=115

Računam, da bo tudi za samogradnjo možno dobiti spodbudo. Pa še dodatni milijon evrov nepovratnih spodbud so dodali za e-avte.
CRF, Damijan
Uporabniški avatar
instrukcije
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 209
Kraj: Ladja
Avto: KIA Soul EV
275
559

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a instrukcije »

Ojla.
Raziskujem ponudnike izdelave sončne elektrarne - za samooskrbo.
Glede na to da je moja poraba cca. 13.000kWh/leto, se zna zadeva hitro amortizirat.
Ali ima kdo kakšno izkušnjo (dobro ali slabo) z izvajalci, ponudniki...
Lp Jože
Znanje je denar
Uporabniški avatar
Damijan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1240
Kraj: West Gorenjska
Avto: malo mešano ;)
989
1512

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Damijan »

instrukcije napisal/-a:Ojla.
Raziskujem ponudnike izdelave sončne elektrarne - za samooskrbo.
Glede na to da je moja poraba cca. 13.000kWh/leto, se zna zadeva hitro amortizirat.
Ali ima kdo kakšno izkušnjo (dobro ali slabo) z izvajalci, ponudniki...
Lp Jože
Veliko informacij na
http://www.gen-isonce.si/novice/je-ener ... go%C4%8Da/
http://www.24ur.com/cas-za-zemljo/je-en ... ogoca.html

video prispevek o družini Bregant (ki vozijo tudi Nissan Leaf 30) je pri 50-ti sekundi...
instrukcije, Damijan
Soul EV believer
damjang
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 80
80
6

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a damjang »

@Pirpy
Si mogoče že dobil obračun samooskrbe za preteklo leto?
Si imel presežek?
Jaz sem imel kar nekaj presežka, pa mi sedaj hočejo obračunavat povprečno dnevno porabo za tisto tarifo (MT), kjer presežka nisem imel.
Sem napisal pritožbo, da je tukaj samo ET in takšna so tudi navodila obračuna od SODO-a.

Imaš tudi ti takšno izkušnjo?
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”