Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Razprave o vsem, kar se tiče električnih vozil, pa ne sodi v nobeno drdugo kategorijo
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2163
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

Zanima me a je kakšen tak, ki nima možnosti polnjena doma in se fila koraj izključno z javnimi polnilnicami?

Pri meni je tako. Ciljam na Teslo (od ID.3 sem pričakoval več).
Živim v Vipavi v stanovanju (začasno, lahko pa se zgodi da tudi tam ostanemo). Na žalost tam še ni nobene polnilnice. Najbližja je v Ajdovščini. Stanovanje imam tudi na Fužinah v LJ in je blizu polnilnica od "Gremo na elektriko". Tukaj ne bi bil problem. Večinoma je prosto (dve parkirni mesti) V firmi v Šiški sem se tudi zmenil, da lahko potavim polnilnico. Samo tehnično se moram še zmenit. Imam pa vsak dan relacije Vipava-LJ-Vipava. Bi to šlo?
Drug vprašanje. Kako je, če nimaš garaže in je avto zunaj na mrazu? Pol manj dometa? Hvala za info.
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Uporabniški avatar
Matej
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1887
Avto: V vsakem primeru EV
1777
1661

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a Matej »

@vodoklic, jaz si upam z Ioniqom pozimi iz Ljubljane v Vipavo in nazaj. Res pa je, da ne bi postavljal hitrostnih rekordov.
Vodokotlic, EV+PV entuziast
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a CRF »

Je kar nekaj forumašov, ki nimajo možnosti polnjenja doma, pa vse ki jih poznam normalno shajajo... Ne rečem pa da si zaradi tega niso prilagodili urnika...
Z veliko baterijo imaš po Sloveniji vedno dovolj rezerve, hitrih in počasnih polnilnic, da se brez težav izide. Samo ne računat na to da bo določena polnilnica vedno prosta in delujoča.

Zaradi zime in mraza ne bo pol manj dometa. 30% manj v najslabšem primeru pa lahko. Vsaj pri modelu 3.
Vodokotlic
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3014
Kraj: Kamnik
Avto: TESLA Y LR
3800
6420

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a DGJ »

Jaz v 99% primerov polnim na javnih polnilnicah. Imam to prednost, da sta samo nekaj 100m od doma dve polnilnici s skupno 4 polnilnimi mesti, ki jih uporabim, če je potrebno.
Poleg tega, ko sem na sestankih (po celotni SLO) uporabim polnjenje na javnih polnilnicah, če je v bližini mesta sestanka.

SLO je z relativno majhnimi razdaljami idealna za uporabo EV, tudi samo z javnimi polnilnicami. Je pa res tako kot je zapisal @CRF, nekaj prilagajanja urnika je potrebno.

Zima "odnese" 25 do 30% dometa.
Vodokotlic
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8337
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5396
3528

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Preživeti se da, bo te pa koštalo nekaj prilagajanja in grdih besed.

Js ljudjem danes razlagam, da če imaš lastno hišo si golden, tako glede priključka kot cene filanja. Tudi če je samo 10A varovalka, stvar špila b.p.
Če si v stanovanju, moraš po moje bit resno navdušen nad zadevo, da boš pogoltnil vse minuse. Mogoče se lahko zmeniš pri kakšnem bližnjem poznanem lastniku hiše, da ti pusti parkirat/filat pri njemu. Boš mel vsaj zagarantirano točko in OK ceno.

Men je nesprejemljivo že nujno filanje vsak večer. Zahtevam, da mi tega ni nujno počet nonstop in si lahko tut privoščim, da kdaj pozabm. Trenutno laufam na enkrat-tedensko polnjenje - vikend noči. V bateriji prakitčno vedno >200km rezerve.
Vodokotlic, N75
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2163
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

Ja za Vipavo se moram še zmenit. Mogoče DEMS naredi pri AMZSju kot pri Ajdovščini. Bi pa vzel Teslo 3 Dual Motor zaradi dometa. Potem bi bil kar pokrit.
warpedone
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2163
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

Sem pa velik navdušenec nad novo tehnologijo. Pa še na easy sem geek. Počasi me že imajo dovolj in direktor in žena, prijatleji. Samo o EV trobim.
CRF, warpedone, DGJ, pirpy, GM, FV-EV, FSP, Robie, matija
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a CRF »

Vodokotlic napisal/-a:Sem pa velik navdušenec nad novo tehnologijo. Pa še na easy sem geek. Počasi me že imajo dovolj in direktor in žena, prijatleji. Samo o EV trobim.
Hehe, vsi ki imamo nad 500 prispevkov na forumu je jasno da smo hudi EV navdušenci
Vodokotlic, Stromcek
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8337
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5396
3528

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a warpedone »

@vodokotlic:
Mislim, da ne smema it na kavo, ker bo slej ko prej kak biznis nastal

@crf:
Protestiram ... mam le 498
Vodokotlic
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a CRF »

warpedone napisal/-a: @crf:
Protestiram ... mam le 498
Ni kaj Za 500 se je treba potrudit
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2163
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

warpedone napisal/-a:@vodokotlic:
Mislim, da ne smema it na kavo, ker bo slej ko prej kak biznis nastal
Če nabavim EV, se bomo prej ali slej srečali
warpedone
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6654
Avto: Kona 64_2018
3550
604

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Mogoče vprašaš petrol če bo na BS AC Vipava kdaj hmali naredil kako hitro polnilnico. Vem pa da majo priklope za kamperje, za silo če zmanka in jih lepo prosiš mogoče lahko tudi tam dotankaš. Drugače če bo pa res sila lahko tudi pri meni proklopiš, sem iz Vipave upam da bom mel kmalu 3f 11kW.
Vodokotlic
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2163
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

DeCoRawr napisal/-a:Mogoče vprašaš petrol če bo na BS AC Vipava kdaj hmali naredil kako hitro polnilnico. Vem pa da majo priklope za kamperje, za silo če zmanka in jih lepo prosiš mogoče lahko tudi tam dotankaš. Drugače če bo pa res sila lahko tudi pri meni proklopiš, sem iz Vipave upam da bom mel kmalu 3f 11kW.

Lepa. Mogoče, se kdaj vidimo. Alternativa v sili je da bi šel do Marjana Božiča v Vrhpolje. No tam imam tudi kolegico, ki ima doma 3f. Bi mi verjetno tudi dovolila. Malo razmišljam, da bi vprašal okoliška podjetja, če so zainteresirani za polnilnico. Župan je odgovoril, da imajo tudi v to mislih ampak je vse odvisno od financ. Upam, da se kdaj srečamo in kakšno rečemo.

PS: Hvala za pomoč
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8337
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5396
3528

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a warpedone »

3f filanje je možno le preko EVSE, teslin WallCharger pride ~600 EUR.
Če si jih pripravljen komu donirat, bo verjetno tut on pripravljen donirat svoj 3f priklop.

Brez EVSE maš max 16A (20km/h) preko 'kamp' oz. industrijskega tri-pinskega konektorja in pa 13A (16 km/h) preko navadne šuko.
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2163
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

Pride pod 500eur teslin destination charger. Tudi to bo v redu, ker rabim samo za težke čase.
warpedone
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8337
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5396
3528

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Preveri če je tebi blizu kakšna 'gostilna' al pa kaj podobnega, ki bi bila zainteresirana za to reč ... včasih jih celo Tesla financira.
Vodokotlic
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
Uporabniški avatar
En ev
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 196
Kraj: Postojna
Avto: Leaf 2 Zero
156
31

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a En ev »

jaz sem tudi razpet med dvema krajema, v enem polnim samo na javni, na drugem doma v garaži(90%javna 10%doma). Je pa neprimerna razlika v komoditeti... na javnih v vseh mogočih vremenskih razmerah, optimalni termin ponavadi zaseden, umikanje avta ko se napolni, nedelovanje,... Doma priklopiš in pozabiš. Vredno vsakega denarja! Zato ti predlagam da si obvezno pripravi polnilnico, 10A je čisto dovolj. To sta dva različna svetova.
Vodokotlic, warpedone
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6654
Avto: Kona 64_2018
3550
604

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Drugače pa glede -30% dometa sam veš da je Vipava kar primorska in so temperature pod nulo bol redke tko da to je mogoče max kar boš občutil, je pa res da poleti se pa kar pretirano segreje in boš izgubil nekaj zaradi hlajenja. V poštev ti pridejo vsi avti ki se prodajajo T3 LR je kar overkill glede dometa razen če maš taščo nekje zelo daleč
DGJ, Vodokotlic
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5303
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6161
4028

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Jaz sem se tud že navadil, da me mal postrani gledajo, ker ko pade beseda na EV se ne morem zadrževati

Polnjenje doma je pa en tak luksuz, ki ga ne morem prehvalit vsem ICEjašem, ki morajo hodit na črpalke
warpedone, Vodokotlic, Matej, dymo
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2163
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Re: Se da preživeti z javnimi polnilnicami?

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

DeCoRawr napisal/-a:Drugače pa glede -30% dometa sam veš da je Vipava kar primorska in so temperature pod nulo bol redke tko da to je mogoče max kar boš občutil, je pa res da poleti se pa kar pretirano segreje in boš izgubil nekaj zaradi hlajenja. V poštev ti pridejo vsi avti ki se prodajajo T3 LR je kar overkill glede dometa razen če maš taščo nekje zelo daleč
Rad bi čim daljši doseg. Za v službo bi ga polnil do 80%. Definitivno bi ga izkoristil in se čim več peljal na izlete in izletne točke. Ne bo mi žal "goriva" se zapeljati do kakšnega hriba in narediti nekaj za zdravje in dušo. Pa malo se bojim taka moč in zadnji pogon. Pa še hočem premium ozvočenje.
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Odgovori

Vrni se na “Splošne debate o EV”