Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

O tem kako polnite svoj EV doma
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a magic »

Živjo,
ogromno sem že prebral vaših tem, vendar sem čedalje bolj zmeden.

Zanima me kaj je najbolje, da si uredim doma za polnjenje IONIQ-a, ker ne bi rad vsakič kabel razvijal in spet zvijal za sabo, bi ga pa imel s sabo, ker v službi imam možnost polnjenja z navadno vtičnico šuko, tudi kje na poti lahko prav pride. Doma bomo v kratkem imeli 3f štrom, ker smo v izgradnji sončne elektrarne
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a pirpy »

magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a magic »

Hvala, potrebujem nekaj, da bo v redu delovalo in bilo čim ceneje (žena že sedaj vpije, da tist kabel bom pa že vsak dan pospravil v avto in zvečer nazaj priklopil). Varovalke bodo 3X20A mislim da. IONIQ se polni na 6,6kw maks, a je smisel nabavlati 22kw? To področje je zaenkrat zame še čisto novo, tako, da ne zastopim vsega popolnoma in posledično mogoče tudi kaj trapastega vprašam.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Razlika med 7.2 in 22 kw je samo v kablu in kontaktorju.
Če pa se ti ne mudi pa malo počakaj, mogoče se kaj cenejšega najde, mene je v samogradnji stala polnilnica pod 200 €.
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6388
Avto: Kona in Zoe
4910
5964

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a CRF »

Ne, nikakor ne potrebuješ 22kW polnilnice. Tudi če boš enkrat v prihodnosti imel avto ki bo podpiral 22kW polnjenje, tvoje varovalke na hiši ne bodo zmogle.
Tako da, če se ti gre za hitrost, kupi 32A enofazno, drugače pa 16A enofazno in boš še žena malo bolj vesela.
Tale bo pa najcenejša http://evsvet.eu/viewtopic.php?f=8&t=1100
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a magic »

A 3 fazna ne gre na ioniqa, ker če je 1 fazna, pol je glede na varovalke 16A čist dovolj, to je dobre 3kw? 32A mislim da nima smisla 1f?
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6388
Avto: Kona in Zoe
4910
5964

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a CRF »

32A je smiselno če računaš da boš večkrat rabil avto "hitro" napolnjen. Če boš 99% polnil samo čez noč, potem je 16A res dovolj.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Če boš imel sončno elektrarno počakaj na CRF jevo pametno polnilnico s katero boš lahko polnil z do 32 A ,takrat ko bo sonce na polno sijalo ker bo polnilnica prilagajala polnilno moč glede na glavne varovalke torej 20 iz omrežja in 12 iz elektrarne . Kaj ne CRF ?
Luka
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a magic »

Samo neki mi ni jasno, kako naj polnim z 32A, če so pa glavne varovalke 3X 20A, če je ena faza? Potem je max., če bi bil samo avto porabnik cca. 20A.

pirpy, kakšna pa bo ta polnilnica? Sicer bo večinoma takrat ko bo sonce na polno sijalo avto v službi

Sej se mi s polnilnico ne mudi preveč, avto pride čez cca. 1m (nekaj časa lahko tudi dnevno kabel heblam), samo štrom pa mormo pravilno pripravt, ker to pa bomo sedaj delal, ker mormo vse iz 1f spremenit v 3f
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 831
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a N75 »

magic napisal/-a:Hvala, potrebujem nekaj, da bo v redu delovalo in bilo čim ceneje (žena že sedaj vpije, da tist kabel bom pa že vsak dan pospravil v avto in zvečer nazaj priklopil). Varovalke bodo 3X20A mislim da. IONIQ se polni na 6,6kw maks, a je smisel nabavlati 22kw? To področje je zaenkrat zame še čisto novo, tako, da ne zastopim vsega popolnoma in posledično mogoče tudi kaj trapastega vprašam.
Če zmontiraš 22kW polnilnico, za tvoj Ioniq ne prinaša kakšne posebne prednosti.

Omogoča pa:
1. Lahko boš imel v bližnji prihodnosti avto s močnejšim polnilcem in boš to lahko izkoristil.

2. Lahko imaš kakšen obisk s EV, pa pri tebi polni hitro
npr . i3 s 11kW, Zoe do 22kW

3. Neka maksimalna moč polnjenja doma je do 22kW,
22kW polnjenje bo zadostovalo za vsaj 20 let .

4. Če boš imel sončno elektrarno na priklopu 3x20A, lahko brez problema ob sončnih dnevih polniš s polnih 22kW, Ioniq do 6.6kW
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6388
Avto: Kona in Zoe
4910
5964

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a CRF »

magic napisal/-a:Samo neki mi ni jasno, kako naj polnim z 32A, če so pa glavne varovalke 3X 20A, če je ena faza? Potem je max., če bi bil samo avto porabnik cca. 20A.

pirpy, kakšna pa bo ta polnilnica? Sicer bo večinoma takrat ko bo sonce na polno sijalo avto v službi

Sej se mi s polnilnico ne mudi preveč, avto pride čez cca. 1m (nekaj časa lahko tudi dnevno kabel heblam), samo štrom pa mormo pravilno pripravt, ker to pa bomo sedaj delal, ker mormo vse iz 1f spremenit v 3f
@magic, z večjim tokom od glavnih varovalk boš lahko polnil ker bo sončna elektrarna vezana za njimi.

@pirpy, tako bo ja. Sem mislil celo da bi polnilnica javila neko napako če bi bil skupni tok manjši od polnilnega, ampak vidim da je tudi za to situacijo uporaba.
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7867

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a matija »

magic napisal/-a:Živjo,
ogromno sem že prebral vaših tem, vendar sem čedalje bolj zmeden.

Zanima me kaj je najbolje, da si uredim doma za polnjenje IONIQ-a, ker ne bi rad vsakič kabel razvijal in spet zvijal za sabo, bi ga pa imel s sabo, ker v službi imam možnost polnjenja z navadno vtičnico šuko, tudi kje na poti lahko prav pride. Doma bomo v kratkem imeli 3f štrom, ker smo v izgradnji sončne elektrarne
Jaz sem kupil 22kW domaco, ceprav avto izkorisca le 3.6kW. Razloge zakaj to ni napacno razmisljanje so zapisali ze drugi tudi v tej temi. Cena pa je bila pred slabim letom 550€. Skoraj vsak dan jo uporabljam, dela kot mora. Smiselno placati vec kot toliko je le v primeru, da zelis imeti aplikacijo od polnilnice, ki jo ta nima. V mojem primeru nepotrebno, ker jo ima ze avto.

Omejil sem jo na 14kW kolikor so zunanje varovalke, prisla sta jo testirat Drejchi z Zoe in je polnila s 14kW ter Matej z Ioniq-om kateremu je polnila 6,6kW.

Se tema: http://evsvet.eu/viewtopic.php?f=8&t=738
DGJ
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a crunchy »

matija napisal/-a:Se tema: http://evsvet.eu/viewtopic.php?f=8&t=738
Ne da se mi brskati po celotni tematiki. Ali si zgoraj omenjal tisto Teslino?
giotto
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1124
866
1084

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a giotto »

Js imam priključno moč 14kw. 3x A20. A bi taka šla skozi?
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Vsem tem pametnim polnilnicam lahko nastavljaš moč, tako da brez problema.
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a magic »

Torej če pravilno zastopim, je najbolje, če se že podajam v nakup, da kupim 22kw in to tako, da se da omejiti tok? @matija ti si dal za tako 550€, kje si jo kupil.

@CRF, se pravi, da ti razvijaš polnilnico in se jo bo dalo kupiti? Potem mora biti sončna vezana s polnilno pred glavnimi varovalkami in potem iz tukaj naprej še na glavne (pred varovalkami se razcepi na glavne in polnilno)?

Kakšen kabel naj torej potegnem od omarice do garaže (verjetno 4 žilni, koliko mm2), to se še najbolj mudi, sama polnilnilnica lahko in tudi še bo počakala, važno je, da mi električar sedaj vse pravilno pripravi, da ne bo težav kasneje.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Do dokončnega odgovora Matije tole:
Verjetno gre za Teslino polnilnico, ki jo je, kolikor vem, nabavil v Grazu (Avstrija).
Tudi sam menim, da bi bilo smotrno počakati na CRF-jevo rešitev, ker bo, kakor kaže, lahko spreminjala polnilni tok glede na druge uporabnike.
Potegni 4-žilni kabel, ki bo primeren za večje tokove. Jaz bi kar šel na 32A, just in case. Predvidevam, da potemtakem potrebuješ 6 mm^2 vodnike (za moč izberi 7360W pri eni fazi):
http://www.elektro-pirnat.si/index.php/ ... ka-vodnika
Cos fi je ponavadi blizu 1.
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 831
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a N75 »

Za 3-fazno polnilnico 5 žilni kabel
L1,L2,L3,N,PE
5x6mm2 za 32A
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a magic »

OK, hvala. Torej napeljem 5 žilni 6mm2, potem glede polnilnice bo pa odločitev oadla kasneje.

Kdaj pa naj bi bila na voljo polnilnica od CRF?
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6388
Avto: Kona in Zoe
4910
5964

Re: Domača polnilnica za Hyundai IONIQ

Odgovor Napisal/-a CRF »

magic napisal/-a:OK, hvala. Torej napeljem 5 žilni 6mm2, potem glede polnilnice bo pa odločitev oadla kasneje.

Kdaj pa naj bi bila na voljo polnilnica od CRF?
Huh, nič ne bom obljubljal. Delam aktivno na tem. Čez kakšen mesec bodo prvi modeli, potem pa testiranje in popravki tako da do začetka poletja upam da bo kaj za ponudit širši javnosti.
instrukcije, timo, robertto, Luka, evid, matija, Desty
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Domače polnilnice (wallbox)”