DIY sončna elektrarna z baterijo

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a pirpy »

vivo napisal/-a: 20 Nov 2021, 08:05 #pirpy- Ali lahko opišeš svoj primer z baterijo (čim boll podrobno). Tudi mene zanima podobna stvar. Hvala!
kupiš 16 lifepo4 baterij jih povežeš serijsko, da dobiš 52 V, dodaš antbms za zaščito.
Na streho daš parno število solarnih panelov, jih povežeš v parih 2 zaporedno in potem vsporedno toliko, da ti čez dan napolnijo baterije .
Na odprtih sponkah panelov imaš nekaj čez 70 V, te povežeš na bms in paralelno na sun 1000 ali sun 2000 kitajski grid tie razsmernik, ki ima možnost omejevanja oddajanja energije glede na tokovni transformator, ki ga montiraš Na eno fazo pri glavnem števcu.
Zjutraj so baterije prazne, sonce posije in začne polnit baterije in hkrati začne razsmernik oddajat v omrežje vendar samo toliko, da je poraba na tej fazo 0, kar je energije iz panelov viška gre v baterije.
Ko gre sonce dol, ti tazsmernik še vedno oddaja v omrežje in skrbi, da je poraba na fazi nič, dokler niso baterije prazne, tako zamakneš sonce v večer in noč.
To deluje tudi skupaj z že narejeno sončno elektrarno za net metering.
Če hočeš pokriti vse 3 faze kupiš 3 razsmernike in jih na dc strani povežeš skupaj .
Če hočeš boljši izkoristek dodaš MPPT polnilec baterij, venda po mojih izračunih je ceneje dodati en par panelov kot MPPT dovolj velike moči.

nekaj linkov
baterije 10 kWh
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 3bef9sL8v0
bms ant bms 8s-20s 400 A (kitajskih amperov kar pomeni 120 naših :))
https://www.aliexpress.com/item/3299755 ... 4c4dfhDaiR
razsmernik sun 2000 z omejilcem oddajanja v omrežje
https://www.ebay.com/itm/193370216668?h ... SwglldkiDw
+ 6 ali 8 panelov.
20211120_201230.jpg
20211120_201154.jpg
P.S.
Moraš pa biti sam elektrile vešč, kr en električar ti ne bo šel tega delat.

P.S.2
Moj sistem je še malce nadgrajen, hranim energijo v baterijah za takrat, ko gre tok na glavnih varovalkah čez mejo.
Če gre čez mejo se razsmernik za tisto fazo sam vklopi in pomaga premostit manjko energije iz baterij.
prijazen, FV-EV, McDuck, Apolon, EVH, robertto, timo, mukwai, FrediZ, UrbanBatic, edi-b, fajko, DGJ, vivo, warpedone, Gasper, m3, Vodokotlic, matija, Stef, Sebastijan, kt57, bakki, nakaza, evid, backslash, se-ma, Hanzi, Dzun Tao, pirpank, Tomtom, deusb, MIRANRR, Avrelij
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6113
3999

Re: Najcenejši ponudnik elektrike

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Mojster pirpy :tup:
timo, Matej, MIRANRR
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 213
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
422

Re: Najcenejši ponudnik elektrike

Odgovor Napisal/-a vivo »

Hvala ti #pirpy za opis. Če bi pa še dovolil (organiziral) ogled si pa Car.🌞
Hanzi
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
945

Re: Najcenejši ponudnik elektrike

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Porpy - baterijski sklop imaš en za vse tri razsmernike in samo vzporedno vezane?
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6552
Avto: Kona 64_2018
3492
595

Re: Najcenejši ponudnik elektrike

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Tako mam jaz, pirpy pa pomoje tud. Čim daš baterijo v sistem lahko vezeš te razsmernike vzporedno. Lahko jim tudi nastaviš da eni začnejo delat pri malo višji voltaži kot drugi tako da ne šrartajo vsi hkrati.

Če pa nimaš baterije pa tej razsmerniki delujejo MPPT in bi se kregali če bi vse sončne zvezal skup tko da morš po 2 para sončnih(ali pa večkratnik le teh) dat posebi na razsmernik s tem da če nimaš porabe na eni fazi dejansko mečeš proč potencialno pridelavo.


Sem dobil eno lansko sliko dveh mojih v tandemu. Zdej mam že 3 pa še enga rezervniga :)
Priponke
IMG_20200905_134507[1].jpg
BogyX, prijazen
Uporabniški avatar
robertto
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1294
Kraj: Gornji Grad
Avto: KIA Soul EV+ZOE Z.E.50LIFE
1253
1157

Re: Najcenejši ponudnik elektrike

Odgovor Napisal/-a robertto »

Kaj pa nasi SolarEdge razsmerniki? So ti primerni za polnenje baterij v sistemu?
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Najcenejši ponudnik elektrike

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Malce smetimo temo ...
@BogyX
Vse tri imam vzporedno vezane.
@vivo
Ni kaj za gledat, baterije in razsmernike imaš na sliki, kabli so pa pri meni vse povprek, naredim tako daleč, da stvar dela, potem pa...
@robertto
Solaredge ima svoje rešitve, ki se jim reče storedge, vendar samo v navezi z lg ali byd baterijami, za "naredi sam" baterije še ni primernega BMS-a, ki bi znal komunicirati z SE
Ta, ki ga imaš pa doma, pa sploh ni primeren, sem poizkusil napetost iz baterije povišati na 750 V in jo priklopil dc stran SE 15k in stvar deluje vendar samo podnevi oziroma dokler ne ugasneš razsmernika, potem pa rabiš optimizatorje, da ga ponovno zaženeš, Samo z DC napetostjo 750 V se ne zažene ...
robertto, BogyX
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
945

Re: Najcenejši ponudnik elektrike

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Verjetno bi moral nekdo te prispevke prestavit v drugo temo...

Pirpiy, kako se pa razumejo ti razsmerniki, ker koliko vem imaš na isti liniji še Solaredga - in oboji ti dvigujejo napetost - je to kak problem, da ti razsmerniki izklapljajo zaradi previsoke napetosti?
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6552
Avto: Kona 64_2018
3492
595

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Solaredge dela na čist drugi napetosti tako da to je NO-GO.

Zanimivo da tudi če daš 750V na DC stran SE da nebo proizvajalo elektrike prek Solaredge tako da moraš met svoje razsmernike če hočeš da bi potem z baterije ven pridobil kaj kar se finančno ne splača lih če maš že en sistem...
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a Apolon »

DeCoRawr napisal/-a: 23 Nov 2021, 08:23 Solaredge dela na čist drugi napetosti tako da to je NO-GO.

Zanimivo da tudi če daš 750V na DC stran SE da nebo proizvajalo elektrike prek Solaredge tako da moraš met svoje razsmernike če hočeš da bi potem z baterije ven pridobil kaj kar se finančno ne splača lih če maš že en sistem...
2022 bo z njihovimi baterijami funkcioniralo. Baje….
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6113
3999

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Apolon napisal/-a: 23 Nov 2021, 09:10
DeCoRawr napisal/-a: 23 Nov 2021, 08:23 Solaredge dela na čist drugi napetosti tako da to je NO-GO.

Zanimivo da tudi če daš 750V na DC stran SE da nebo proizvajalo elektrike prek Solaredge tako da moraš met svoje razsmernike če hočeš da bi potem z baterije ven pridobil kaj kar se finančno ne splača lih če maš že en sistem...
2022 bo z njihovimi baterijami funkcioniralo. Baje….
Na njihovem izobraževanju leta 2017 so dejali, da bodo čez 5 mesecev na trgu njihovi trifazni razsmerniki kompatibilni z baterijami in do leta 2018 tudi ze imeli možnost priklopa EV polnilnice. Isto zgodbo so nam prodajali na izobraževanju 2019, v tretje jih nisem več poslušal. Tolk o Izraelcih.

Letos sem se začel ukvarjati s Huawei produktov, ki baterije že ima in so kompatibilne tudi s trifaznimi razsmerniki, ki so letos dobili tudi optimizatorje 450W, po novem letu prihajajo 650W in z novim letom 2023 tudi 1100W in glede kako hitro gre pri kitajcih razvoj je meni jasno s kom bom v prihodnje delal. V zadnjih par tednih je podobnih misli vse več inštalaterjev....
vivo
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a Apolon »

FV-EV napisal/-a: 23 Nov 2021, 21:36
Apolon napisal/-a: 23 Nov 2021, 09:10
DeCoRawr napisal/-a: 23 Nov 2021, 08:23 Solaredge dela na čist drugi napetosti tako da to je NO-GO.

Zanimivo da tudi če daš 750V na DC stran SE da nebo proizvajalo elektrike prek Solaredge tako da moraš met svoje razsmernike če hočeš da bi potem z baterije ven pridobil kaj kar se finančno ne splača lih če maš že en sistem...
2022 bo z njihovimi baterijami funkcioniralo. Baje….
Na njihovem izobraževanju leta 2017 so dejali, da bodo čez 5 mesecev na trgu njihovi trifazni razsmerniki kompatibilni z baterijami in do leta 2018 tudi ze imeli možnost priklopa EV polnilnice. Isto zgodbo so nam prodajali na izobraževanju 2019, v tretje jih nisem več poslušal. Tolk o Izraelcih.

Letos sem se začel ukvarjati s Huawei produktov, ki baterije že ima in so kompatibilne tudi s trifaznimi razsmerniki, ki so letos dobili tudi optimizatorje 450W, po novem letu prihajajo 650W in z novim letom 2023 tudi 1100W in glede kako hitro gre pri kitajcih razvoj je meni jasno s kom bom v prihodnje delal. V zadnjih par tednih je podobnih misli vse več inštalaterjev....
Kako je s certificiranjem opreme? Kot mi je znano huawei še nima poštimano….
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6113
3999

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Apolon napisal/-a: 23 Nov 2021, 21:58
FV-EV napisal/-a: 23 Nov 2021, 21:36
Apolon napisal/-a: 23 Nov 2021, 09:10

2022 bo z njihovimi baterijami funkcioniralo. Baje….
Na njihovem izobraževanju leta 2017 so dejali, da bodo čez 5 mesecev na trgu njihovi trifazni razsmerniki kompatibilni z baterijami in do leta 2018 tudi ze imeli možnost priklopa EV polnilnice. Isto zgodbo so nam prodajali na izobraževanju 2019, v tretje jih nisem več poslušal. Tolk o Izraelcih.

Letos sem se začel ukvarjati s Huawei produktov, ki baterije že ima in so kompatibilne tudi s trifaznimi razsmerniki, ki so letos dobili tudi optimizatorje 450W, po novem letu prihajajo 650W in z novim letom 2023 tudi 1100W in glede kako hitro gre pri kitajcih razvoj je meni jasno s kom bom v prihodnje delal. V zadnjih par tednih je podobnih misli vse več inštalaterjev....
Kako je s certificiranjem opreme? Kot mi je znano huawei še nima poštimano….
Vse imata poštimano (verjetno misliš za shemo samooskrbe?) dva proizvajalca: SolarEdge in Huawei
Apolon, Hanzi, vivo
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2200
Avto: Y RWD, Kona 39
599
1777

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

Se pravi bodo te baterije oziroma razsmernik lahko "porezale" konicno moc v proizvodnji in tako tudi zmanjšale prikljucno moc objekta.
Lani v firmi se ni bil cas za SE, mogoce bo drugi leto ker vidim da bo lahko poloxnica iz jurja šla na dva. Sodec po ponudbi nekaterih trgovcev z elektriko, ki so dvignili ponudbe na skoraj 20c/kwh
Kuoujes Teslo?
Bi jo kupil.ceneje?
https://ts.la/irma671472
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
945

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Solaredge dela na čist drugi napetosti tako da to je NO-GO.
Vprašanje se je nanašalo na AC stran. Pri proizvodnji se dviga napetost, da se jo lahko pošilja v smeri proti transformatorju.
Če je usmernik samo en običajno ni hujših problemov, razen če imaš v soseski še kako SE ali si daleč od transformatorja.
Koliko vem Pirpy ima oboje (daleč do trafota in Solarede razmernik ter dodatno še te male kitajske) in me zanima ali mu kaj izklaplja razsmernike.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a pirpy »

@Hanzi
Baterije uporabljam, da lahko na 25 A glavnih varovalkah povlečem 32 A tudi takrat, ko ni sonca, če pa sije sonce na polno pa imam teoretično na voljo 48 A
Če hočeš rezati konično moč proizvodnje svoje predimenzionirane elektrarne, namesto dodatnih panelov uporabi polnilec baterij, ki se napaja iz omrežja.
@BogyX
Če imaš narejeno po zgornjem zapisu, baterijski razsmernik sploh ne oddajajo v omrežje takrat, ko je konica oziroma takrat, ko tok teče v smeri proti omrežju, in zato nima nobenega vpliva na višanje napetosti na omrežju ob konicah.
Hanzi, BogyX
Bandersnatch
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 43
37
5

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a Bandersnatch »

FV-EV napisal/-a: 23 Nov 2021, 22:11 Na njihovem izobraževanju leta 2017 so dejali, da bodo čez 5 mesecev na trgu njihovi trifazni razsmerniki kompatibilni z baterijami in do leta 2018 tudi ze imeli možnost priklopa EV polnilnice. Isto zgodbo so nam prodajali na izobraževanju 2019, v tretje jih nisem več poslušal. Tolk o Izraelcih.

Letos sem se začel ukvarjati s Huawei produktov, ki baterije že ima in so kompatibilne tudi s trifaznimi razsmerniki, ki so letos dobili tudi optimizatorje 450W, po novem letu prihajajo 650W in z novim letom 2023 tudi 1100W in glede kako hitro gre pri kitajcih razvoj je meni jasno s kom bom v prihodnje delal. V zadnjih par tednih je podobnih misli vse več inštalaterjev....
FV-EV napisal/-a: 23 Nov 2021, 21:36 Vse imata poštimano (verjetno misliš za shemo samooskrbe?) dva proizvajalca: SolarEdge in Huawei
Kaj niso za samooskrbo ukinili potrebo po nekih dodatnih certifikatih? Kaj ni zdaj dovolj deklaracija o konformnosti iz katerekoli EU države? Menda ne rabijo proizvajalci še vedno certificirati v Sloveniji...
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
945

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Če hočeš rezati konično moč proizvodnje svoje predimenzionirane elektrarne, namesto dodatnih panelov uporabi polnilec baterij, ki se napaja iz omrežja.
Pirpy - kakšno rešitev bi v tem primeru predlagal - polnilec, baterije, kaj pa za porabo - potem spet te enake razsmernike, ali je kaj cenovno ugodnješega?
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6552
Avto: Kona 64_2018
3492
595

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Jst bi sam še dodal da se dobi tudi MPPT kontroler kater ni tolk drag za 48V sistem:

https://www.aliexpress.com/item/4000021535485.html

Meni laufa že kako leto 4*2 sončnih čist lepo. Sicer ko sem ga kupil jaz je bil 70€ ampak zdej so podražali z davkom. Mal sem ga predelal ampak tud drugače dela lepo. Motilo me je ker laže za ampere in sem pol dodal še en shunt :) Zdej nevem al bi še 2 dodal na istega al bi še enga uzel. Testiral sem tudi če je razlika direkt priklopljene celice na baterijo in prek MPPT in je bila razlika se mi zdi da več kot 10%.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6113
3999

Re: DIY sončna elektrarna z baterijo

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Bandersnatch napisal/-a: 24 Nov 2021, 13:26
FV-EV napisal/-a: 23 Nov 2021, 22:11 Na njihovem izobraževanju leta 2017 so dejali, da bodo čez 5 mesecev na trgu njihovi trifazni razsmerniki kompatibilni z baterijami in do leta 2018 tudi ze imeli možnost priklopa EV polnilnice. Isto zgodbo so nam prodajali na izobraževanju 2019, v tretje jih nisem več poslušal. Tolk o Izraelcih.

Letos sem se začel ukvarjati s Huawei produktov, ki baterije že ima in so kompatibilne tudi s trifaznimi razsmerniki, ki so letos dobili tudi optimizatorje 450W, po novem letu prihajajo 650W in z novim letom 2023 tudi 1100W in glede kako hitro gre pri kitajcih razvoj je meni jasno s kom bom v prihodnje delal. V zadnjih par tednih je podobnih misli vse več inštalaterjev....
FV-EV napisal/-a: 23 Nov 2021, 21:36 Vse imata poštimano (verjetno misliš za shemo samooskrbe?) dva proizvajalca: SolarEdge in Huawei
Kaj niso za samooskrbo ukinili potrebo po nekih dodatnih certifikatih? Kaj ni zdaj dovolj deklaracija o konformnosti iz katerekoli EU države? Menda ne rabijo proizvajalci še vedno certificirati v Sloveniji...
Vsak proizvajalec mora dokazati ustreznost svojih produktov s pravili SODO. Ko to enkrat dokaže SODOu, potem inštalaterjem oziroma lastnikom ni potrebno več vsakemu posebej. Huawei je to uredil za različne rasmernike med poletjem do jeseni, SolarEdge malo pred njim, ostali se niti ne trudijo. S tega razloga so nekateri priklopi čakali od marca.
Apolon
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”