Trenutno stanje javnih polnilnic

Polnjenje v divjini je lahko posebna dogodivščina
Odgovori
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3011
1076
1320

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a bvs »

Zadeva zgleda tako. Postavima jaz in sosed polnilnico. On ima gorivo zastonj in polno crpalko, pri meni je ekomomska cena in crpalka sameva. V roku pol leta jaz in sosed propadema, ce nimama za seboj dejavnosti, ki flika te izgube. Zakaj bi nekdo imel motivacijo, se sploh, ker mu nadzorniki lahko obesijo okoli vratu te pumpe in je npr. ob sluzbo? Zajec tici v drugem grmu. Vecina, ki je kupila EV, pricakuje, da bodo skoz tankal zastonj, sploh tisti, ki so se navadili in na zastonj pumpah pognali orng korenine. Pumpo so nekako posvojili, se ozenili z njo, dokler je prijazna in ne racuna. Neke sorta odvisnosti.
Janez
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5302
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Kdor tako razmišlja je že v osnovi zgrešil in njegova pričakovanja so odraz zajedalstva. Zastonj polnilnice niso zastonj, so le začasno po promocijski ceni 0 eur in takega bonbončka smo veseli, ter si ga prvi znanilci energetske pomladi zaslužimo. Kdor je pa postal odvisen od tega ali je celo EV kupoval zaradi tega pa nima na podstrešju vsega popucanega.
warpedone, giotto
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3372
Avto: Tesla Model 3 LR
1847
1936

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a Ogo »

To, da gre za promocijsko ali subvencionirano obdobje, je vse jasno. Samo tukaj se piše, kot da so zastojn polnilnice per se problem.
Problem so tam, kjer so luftarsko postavljene. Na dolgi rok je pa itak jasno, da bodo povečini izginile.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3011
1076
1320

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a bvs »

Problem je, da ravno zastonjkarstvo ovira postavitev novih polnilnic in s tem tudi prodajo več EV-jev. Ko tega ne bo več, bo polnilnic dovolj in bodo verjetno bolj zaneslijive? in ne bomo rabili 100kWh baterije za vsak avto. Boš prišel na DC, odtočil kar si pridelal, spil kavico in po 10-20 minutah krenil dalje. Prišpara se na teži, gumah, okolju itd.. Nesmisel je, da se teži k temu, da ima vsak avto 100kWh baterijo. Seveda DC-ja ne boš rabil vsak dan. Evo, tile bodo že ponujali 150kWh baterijo. To je neumnost: https://insideevs.com/news/465188/nio-1 ... ries-2022/
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3011
1076
1320

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a bvs »

FV-EV napisal/-a: 15 Nov 2021, 21:32 Kdor tako razmišlja je že v osnovi zgrešil in njegova pričakovanja so odraz zajedalstva. Zastonj polnilnice niso zastonj, so le začasno po promocijski ceni 0 eur in takega bonbončka smo veseli, ter si ga prvi znanilci energetske pomladi zaslužimo. Kdor je pa postal odvisen od tega ali je celo EV kupoval zaradi tega pa nima na podstrešju vsega popucanega.
Poznam kar nekaj takih, poznam pa tudi takšne, katerih avtomobil oddela cel šiht na TYPE2 polnilnici. Takšni pač so/smo ljudje.
FV-EV
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5302
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Mislim, da bodo avti imeli tudi v prihodnje različne baterije. Tisti malo dražji npr. za prvi avto v familiji okoli 100kWh, da se familija s čim manj postanki kam odpelje na dopust in poslovneži po svojih poteh.... Spet oni mali mestni avti ali kot drugi dodatni avti pa s pol manjšo baterijo, da bodo lahko cenejši, lažji.... To sedaj je le tipanje trga, kaj bo posvojil in zahteval od proizvajalcev, vendar nek recimo nenapisan standard se bo pojavil šele ko bo zrela tudi infrastruktura (npr. dovolj ročk na polnilnih mestih, opcija DC 350kW, da bo čimkrajše ustavljanje, pokritost tudi regionalno ne le avtocestni križ,....).
bvs
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8337
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5395
3525

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a warpedone »

>> ko bo zrela tudi infrastruktura

Infrastruktura v smislu sedanjih bencinskih pump se ne bo zgodila, ker finančno nima smisla (== ne more delat profita v našem svetu).
Enako kot se ni zgodila cevka bencina v vsako hišo ali garažo.

EV prihodnosti ni ICE avto v katerem si motor zamenjal z baterijo, katega futraš, servisiraš in pridigaš kako mu manjka še XY.

EV prihodnosti je informatiziran taksi na zahtevo, kjer filanje ni tvoj problem sploh, niti te tehnične podrobnosti ne sekirajo sploh.
Plačaš tisti eur na dan in teraš, dokler gre, ko je prazn presedeš v drugega in nadaljuješ pot.

Seveda ta koncept ne gre v glave starejših občanov. Ta del problema bo rešil čas sam, mladini bo pa nedoumljivo zakaj točno bi morali imeti lastno štalo in v njem lastnega konja in ga vsak dan cel dan futrat in kidat in rihtat samo zato da lahko pol ure na dan jahajo v trgovino in nazaj.

Svet se spreminja.
FV-EV, Apolon, matija, Kegelj, venuciae30
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5302
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

To povsem drži, vendar ta preskok ne bo šel v letu ali dveh, pač pa bo trajal nekaj časa in vmes bo še obdobje lastniških EV. Zdaj eni smo že v tem obdobju, drugi se bodo v naslednjem desetletju ali dveh posuli s pepelom in pridružili. Vmes pa se že dogaja ta revolucija o kateri govoriš a je še v povojih. To bo zagnala generacija tistih, ki danes hodijo še v šolo, ostali pa se bomo priklopili, ko bo seveda dozorela. Zase upam, da ko grem v penzijo tako storitev že uporabim in mi takrat ne bo treba imet lastnega avta, vsaj tam pri 80ih, bi mi ta storitev prišla zelo prav :D
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3011
1076
1320

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a bvs »

@warpedone , tega seveda pri nas ne bo kmalu. Bom prej s palco okol hodil. Mogoče v LJ, MB, podeželje pa nikakor. In SLO ni samo LJ in MB.
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a Apolon »

bvs napisal/-a: 16 Nov 2021, 09:25 @warpedone , tega seveda pri nas ne bo kmalu. Bom prej s palco okol hodil. Mogoče v LJ, MB, podeželje pa nikakor. In SLO ni samo LJ in MB.
Problem je razpršena gradnja kot jo imamo pri nas. Zato bomo trpeli posledice. Kurčev asfalt pa kabl pa voda do vsake bajte v vukojebini. V tujini ni tega in bodo lažje predvsem pa ceneje živeli.
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7875

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a matija »

Kar zgoraj opisuje warpedone ni vezano na vecja mesta. Ce opel corsa stoji pred hiso stare gospe v zadnji zakotni vasi, bo tja prisel tudi elektro "taxi" (ki bo seveda avtonomen).

Ampak to danes naleti na identicen "what the fux? You high? Not in a million years ... " kot ce bi leta 1930 nekomu razlagal koncept smartphone.
FV-EV
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6651
Avto: Kona 64_2018
3546
604

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Miselnost se mora spremenit, da gospa pač mal prej naroči avto ker ga rabi 1x na teden. In seveda tudi finančno se mora to obrnit da žal avto kater stoji 99% se pač finančno ne splača.

AMPAK (in tukaj verjetno bo veliko nestrinjanja) se mora tudi kvaliteta avtov spremenit katera bo zdržala da je avto 100% izkoriščen. S tem mislim predvsem kvaliteta notranjosti. Taksisti že vedo ;)
FV-EV
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3011
1076
1320

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a bvs »

Opel Corsa na leto ne stane nič, prav tako TAS Golf ali novejši Passat. Vsaj še 20 let ne bo iz te moke kruha.
Sicer pa me zanima kolikšno floto boš rabil, da boš vse zjutraj na šiht zvozil :) . Ko bood ljudje na šihtu bo 3/4 flote stalo, ns koncu ne bo nič ceneje. Ne bo to šlo tako lahko.
Zadnjič spremenil bvs, dne 16 Nov 2021, 10:03, skupaj popravljeno 1 krat.
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a Apolon »

DeCoRawr napisal/-a: 16 Nov 2021, 09:58 Miselnost se mora spremenit, da gospa pač mal prej naroči avto ker ga rabi 1x na teden. In seveda tudi finančno se mora to obrnit da žal avto kater stoji 99% se pač finančno ne splača.

AMPAK (in tukaj verjetno bo veliko nestrinjanja) se mora tudi kvaliteta avtov spremenit katera bo zdržala da je avto 100% izkoriščen. S tem mislim predvsem kvaliteta notranjosti. Taksisti že vedo ;)
Skoraj zastonj Nepremičnina v vukojebini mora imeti za posledico in to nujno enormno visoke stroške transporta.
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a Apolon »

bvs napisal/-a: 16 Nov 2021, 10:00 Opel Corsa na leto ne stane nič, prav tako TAS Golf ali novejši Passat. Vsaj še 20 let ne bo iz te moke kruha.
Bodo že naredili da bo stalo.
giotto
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1132
869
1087

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a giotto »

Na Rudniku je neka nova garažna hiša. A kdo kaj ve, a so po kaj polnilnic tudi posadili?
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3011
1076
1320

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a bvs »

Apolon napisal/-a: 16 Nov 2021, 10:01
DeCoRawr napisal/-a: 16 Nov 2021, 09:58 Miselnost se mora spremenit, da gospa pač mal prej naroči avto ker ga rabi 1x na teden. In seveda tudi finančno se mora to obrnit da žal avto kater stoji 99% se pač finančno ne splača.

AMPAK (in tukaj verjetno bo veliko nestrinjanja) se mora tudi kvaliteta avtov spremenit katera bo zdržala da je avto 100% izkoriščen. S tem mislim predvsem kvaliteta notranjosti. Taksisti že vedo ;)
Skoraj zastonj Nepremičnina v vukojebini mora imeti za posledico in to nujno enormno visoke stroške transporta.
Ja itak, že sedaj subvencionirajo, da se podeželje rihta + zadnjič je bil sestanek na to temo kjer so se v Bruslju čudili kako mi lepo skrbimo za podeželje in kako privabiti mlade ne podeželje.

Apolon napisal/-a: 16 Nov 2021, 10:02
bvs napisal/-a: 16 Nov 2021, 10:00 Opel Corsa na leto ne stane nič, prav tako TAS Golf ali novejši Passat. Vsaj še 20 let ne bo iz te moke kruha.
Bodo že naredili da bo stalo.
Ne bodo.
giotto
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1132
869
1087

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a giotto »

bvs napisal/-a: 15 Nov 2021, 20:54 Zadeva zgleda tako. Postavima jaz in sosed polnilnico. On ima gorivo zastonj in polno crpalko, pri meni je ekomomska cena in crpalka sameva. V roku pol leta jaz in sosed propadema, ce nimama za seboj dejavnosti, ki flika te izgube. Zakaj bi nekdo imel motivacijo, se sploh, ker mu nadzorniki lahko obesijo okoli vratu te pumpe in je npr. ob sluzbo? Zajec tici v drugem grmu. Vecina, ki je kupila EV, pricakuje, da bodo skoz tankal zastonj, sploh tisti, ki so se navadili in na zastonj pumpah pognali orng korenine. Pumpo so nekako posvojili, se ozenili z njo, dokler je prijazna in ne racuna. Neke sorta odvisnosti.
Ko boš zlezel iz svojega grma. Splezal na drevo in pogledal celotno sliko ti bo več jasno. Pa ne it potem takoj dol iz drevesa in nazaj v svoje grmovje. Uživaj razgled, opazuj, ker s časoma se stvari tudi spremenijo. Recimo, kar ti govoriš je za moje pojme že kakšno leto dve preteklost... Zastonjskih namreč praktično ni več. Tudi gen-i kartica recimo ni zastonj. Nekaj stane in tudi določena zaveza je zadaj...
Uporabniški avatar
Franci
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1228
Kraj: LESCE
Avto: KONA EV & Renault Megane,
1180
418

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a Franci »

Ko je bila odprta prva polovica parkirne hiše ni bilo sledi o električnih polnilnicah.
Ne vem kako daleč je izgradnja drugega dela (preko poletja sem zanemaril E.Leclerc - sicer odlična trgovina - edino malo mi je s poti). Morda se bo na drugem delu parkirne hiše kaj postavilo - pustimo se presenetiti - nisem pa optimist. ;)
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3011
1076
1320

Re: Trenutno stanje javnih polnilnic

Odgovor Napisal/-a bvs »

giotto napisal/-a: 16 Nov 2021, 10:11
bvs napisal/-a: 15 Nov 2021, 20:54 Zadeva zgleda tako. Postavima jaz in sosed polnilnico. On ima gorivo zastonj in polno crpalko, pri meni je ekomomska cena in crpalka sameva. V roku pol leta jaz in sosed propadema, ce nimama za seboj dejavnosti, ki flika te izgube. Zakaj bi nekdo imel motivacijo, se sploh, ker mu nadzorniki lahko obesijo okoli vratu te pumpe in je npr. ob sluzbo? Zajec tici v drugem grmu. Vecina, ki je kupila EV, pricakuje, da bodo skoz tankal zastonj, sploh tisti, ki so se navadili in na zastonj pumpah pognali orng korenine. Pumpo so nekako posvojili, se ozenili z njo, dokler je prijazna in ne racuna. Neke sorta odvisnosti.
Ko boš zlezel iz svojega grma. Splezal na drevo in pogledal celotno sliko ti bo več jasno. Pa ne it potem takoj dol iz drevesa in nazaj v svoje grmovje. Uživaj razgled, opazuj, ker s časoma se stvari tudi spremenijo. Recimo, kar ti govoriš je za moje pojme že kakšno leto dve preteklost... Zastonjskih namreč praktično ni več. Tudi gen-i kartica recimo ni zastonj. Nekaj stane in tudi določena zaveza je zadaj...
Če v tvoji vasi ni takšne polnilnice ti ne morem jaz pomagat. Je pa to pravilna in edina pot. Pri nas so še, tudi kamperji obstajajo, jih pa vedno manj uporabljam, ker so si jih določeni prilastili. Gen-i je zastonj, če mene vprašaš in ravno zato te polnilnice ne delujejo tako kot bi morale. Rešitev je obrnit FID stikalo, samo se to ne zgodi včasih tudi po par mescev, kljub pisanju in klicanjem. Zakaj se to ne zgodi pa bodo vedeli "Feničani".
Odgovori

Vrni se na “Javne polnilnice”