Projekt Pametna polnilnica

Projekt Pametna polnilnica, ki upošteva porabo celotnega doma in polnjenje prilagaja razpoložljivi moči celotne hiše.
Odgovori
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a CRF »

darjan napisal/-a:Bo opcija uporabiti tudi tip1 ročko, pač če se pravilno zveže kable, ali bi bil potreben kak večji poseg?
Seveda, to je samo stvar zamenjave ročke in/ali kabla.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5237
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1220
2561

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a darjan »

ok, če rabiš kako ročko, imam eno viška, pa lahko narediš "pilotni" model z tip1
CRF
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 832
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a N75 »

Tale merilnik toka naredi že v osnovi za 3 tokovnike, tudi če je enofazna polnilnica, meritev vseh faz nudi:

1. Spremljaš vse 3 tokove na telefonu, ko polnilnica dela, pa tudi ko ne dela.

2. Uporabno je za določit kater porabnik je na kateri fazi, vklopiš pralni stroj na telefonu vidiš dvig toka, še bolj uporabno kot tokovne klešče

3. Še bolj napredna enofazna polnilnica samodejno preklopi na najmanj obremenjeno fazo.
CRF
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a CRF »

@N75, dobre ideje. Bom dodal na seznam nadgradenj.
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a CRF »

Takole je stanje na projektu. Ves material je na poti. Software je že funkcionalen, le še par funkcij dodelam in bo za prvo verzijo uporaben.

Ena slabost se je še pokazala, ki jo mogoče v naslednji verziji odpravim. Mikrokontroler, ki ga uporabljam, nima RTC (real-time clock) ure in posledično polnilnica ne zna spremljat časa.
Trenutna rešitev je, da je pogoj za uporabo "Časovnika" povezljivost v internet. Kar se mi ne zdi tako grozna zahteva, saj je konec koncev polnilnica "pametna" in naj bi tako ali tako bila "online".
Tudi WEB portal za spremljanje porabe, tokov in upravljanje/nastavitve je skoraj končan. Mislim da bo marsikomu všeč takle graf za spremljanje polnjenja in porabe hiše (sploh v trifazni verziji):
Capture.JPG
Capture.JPG (43.79 KiB) Pogledano 6825 krat
[/center]
matija, DGJ, timo
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5237
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1220
2561

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a darjan »

Brez povezave na internet itak nima smisla tole imeti, kot si izpostavil, tako da pač daš to kot zahtevo in roke

btw, si razmišljal, da bi zadevo počil na kickstarter, ker je videt zelo obetavno...
CRF, MIRANRR
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a CRF »

Nisem razmišlall o kickstarterju. Nekaj sem bral da mora it prek nekega posrednika ker je namenjen samo U.S. residents. Pa tudi model mora biti že kar lepo dodelan, da je nekaj konkretnega za pokazat.
Bi pa prav prišlo nekaj financ, ker se stroški kar nabirajo. ( tudi če ne štejem mojih ur ) Mogoče začnem pobirat rezervacije kot Tesla za Model 3
DGJ
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2307
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1691
2216

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Predvidevam, da je zgornji graf samo testiranje prikaza (skupni tok je na grafu namreč večinoma nižji od polnilnega toka, pa še polnilni tok je premajhen). Predvidevam da bo v končni verziji skupni tok celoten tok vključno s tokom polnjenja?
Drugače pa čestitke za napredek na projektu!
Glede real-time timerja pa ne bi smelo biti težav dodati interni timer (notranji interrupt) za čas ter morda majhno accu ali navadno baterijo na procesor?
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5237
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1220
2561

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a darjan »

heh, mislil sem pač kickstarter kot platformo, saj obstajajo še druge platforme, v EU. recimo https://www.fundedbyme.com/

Lahko poženeš projekt že sedaj, lahko je samo "na papirju" in iščeš finance za izvedbo, etc. to sploh ni omejitev.
CRF
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2307
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1691
2216

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a crunchy »

CRF napisal/-a:Bi pa prav prišlo nekaj financ, ker se stroški kar nabirajo.
Kje konkretno pa se je zataknilo? Kakšne (pre)drage komponente??
Pri meni se ponavadi stroški začnejo nabirati, ko preizkušam različne rešitve in potem kupim 10 različnih komponent, da se na koncu odločim za ustrezno.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5237
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1220
2561

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a darjan »

CRF
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2307
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1691
2216

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Darjan, jaz mislim, da je za vsako tovrstno platformo veliko bolje, če že obstaja popolnoma delujoč prototip, še bolje če je tudi oblikovno dovršen. Sodelovanje na tovrstni platformi bi komurkoli vzelo zelo veliko časa in morda tudi sredstev (ogromno slik, posnetkov, razlag, ..., in vse to lepo zapakirano skozi smiselno in privlačno zgodbo). Če vzamemo v poštev, da uspeh ni zagotovljen, bi se mi zdelo veliko bolj smiselno, če najprej razvije zadevo za manjšo skupnost, potem pa se lahko odloči tudi za takšno rešitev. V vsakem primeru pa bi bila največja težava v tem, da verjetno ne bi mogel dobiti certifikatov ustreznosti (električna varnost, EMC kompatibilnost, in podobno), ker se mi zdi da so izjemno dragi. Naprava se namreč priključuje na 230V omrežje, tu pa se hec konča. Lahko pa se tudi motim (in seveda upam, da se motim).
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a CRF »

crunchy napisal/-a:Predvidevam, da je zgornji graf samo testiranje prikaza (skupni tok je na grafu namreč večinoma nižji od polnilnega toka, pa še polnilni tok je premajhen). Predvidevam da bo v končni verziji skupni tok celoten tok vključno s tokom polnjenja?
Seveda graf je iz faze testiranja. Podatki so realni, ampak merjeni tokovi niso Implementiral bom le obvestilo da je verjetno nekaj narobe če bo skupni tok manjši od toka polnjenja. Kar pomeni da je verjetno brezžični senzor priključen na napačno fazo.
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a CRF »

@crunchy, teli certifikati tudi mene zanimajo. Iz prakse bi sklepal da sploh niso potrebni. Ker verjetno vsak privatnik ki iz kitajske uvozi stotine različnih igrač, ne daje vsako posebej certificirat na SiQ...?
Tako da bi skoraj rekej da so certifikati potrebni le če želiš dokaz da izdelek ustreza temu in temu standardu. Za samo prodajo pa mislim da je važno samo da je praktično varen in ustrezen namenu.

Če kdo ve kaj več o tem naj prosim sporoči!
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5237
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1220
2561

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a darjan »

Skoraj sigurno obstajajo firme, ki ti pomagajo zalaufat zadevo, pač daš en del pogače, pa se ne rabiš "jebat z birokracijo". Vsekakor to ni one man band izvedba projekta.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2307
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1691
2216

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a crunchy »

CRF napisal/-a:@crunchy, teli certifikati tudi mene zanimajo. Iz prakse bi sklepal da sploh niso potrebni. Ker verjetno vsak privatnik ki iz kitajske uvozi stotine različnih igrač, ne daje vsako posebej certificirat na SiQ...?
Tako da bi skoraj rekej da so certifikati potrebni le če želiš dokaz da izdelek ustreza temu in temu standardu. Za samo prodajo pa mislim da je važno samo da je praktično varen in ustrezen namenu.
V bistvu nisem strokovnjak za to. Vem pa naslednje. Napajalniki iz Kitajske imajo CE oznako. Če imajo to oznako, potem ne potrebujejo certificiranja v EU. Težava nastopi, če narediš napravo, ki ima vgrajen AC/DC pretvornik. Kolikor vem ga ne bi smel poslati na trg brez certificiranja. Nekateri to rešujejo tako, da priložijo kitajski AC/DC pretvornik, ki ima CE nalepko gor in si s tem umijejo roke. Seveda pa ostaja še vprašanje testiranje elektromagnetne kompatibilnosti (EMC). Ne vem kako na primer to rešuje Pečjak. To bi bilo dobro izvedeti. Ali kdo pozna koga od Pečjaka, da ga vpraša?
V vsakem primeru pa bi na tvojem mestu vsakomur, ki bi mu prodal tako napravo dal v podpis dokument, da gre za testno napravo in da nisi odgovoren za kakršnekoli poškodbe naprav ali ljudi (čeprav ne vem ali to legalno "vzdrži").
CRF
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a CRF »

crunchy napisal/-a:
CRF napisal/-a:Bi pa prav prišlo nekaj financ, ker se stroški kar nabirajo.
Kje konkretno pa se je zataknilo? Kakšne (pre)drage komponente??
Pri meni se ponavadi stroški začnejo nabirati, ko preizkušam različne rešitve in potem kupim 10 različnih komponent, da se na koncu odločim za ustrezno.
Ni se še nič zataknilo Pač zastavil sem na 10 kosov in vse se množi z 10. 10 ročk = 1000€ (Hvala @Luka)... in tako za ves material.
crunchy, Luka
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5971

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a CRF »

Tako nekako si predstavljam ja... Se bom pozanimal in poskusil izpeljat zadevo po pravilih! Do takrat je pa tako ali tako še v testiranju.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2307
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1691
2216

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a crunchy »

CRF napisal/-a:Pač zastavil sem na 10 kosov in vse se množi z 10. 10 ročk = 1000€ (Hvala @Luka)... in tako za ves material.
Aha. Sedaj je jasno. Tudi sam včasih kupim več komponent (da naredim še par naprav, če se izkaže za OK), potem pa mi okoli leži cel kup elektronike.
CRF
Uporabniški avatar
Luka
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 156
Kraj: Litija
Avto: vw e-up! 2017
119
326

Re: Projekt Pametna polnilnica

Odgovor Napisal/-a Luka »

Kako pa zadevo zakomplicira, če bi imela polnilnica poleg kabla še vtičnico type2 in da bi bilo možno polniti dva vozila hkrati? Ali pa da bi bilo kasneje možno priklopiti dodatni kabel in da se oba vozila polnita, ter razporedi na tri faze kompletno obremenitev?
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Smart & Simple”