Razmišljate o nakupu električnega vozila?

Razprave o vsem, kar se tiče električnih vozil, pa ne sodi v nobeno drdugo kategorijo

Razmišljate o nakupu električnega vozila?

Da, to je prihodnost
205
72%
Ne, mi ne ustrezajo
5
2%
Slišal sem da obstajajo, pa me zanima več
3
1%
Električna vozila? Na baterije ali kabel?
1
0%
EV že imam
71
25%

Skupaj glasov: 285
lovec1990
EV entuziast
EV entuziast
Kraj: Komenda
Avto: Yaris
24
65

Re: Razmišljate o nakupu električnega vozila?

OdgovorNapisal/-a lovec1990 » 16 Feb 2020, 10:05

glej jaz imam 18 let starega yarisa in verjetno bo i3 kaj bolj udoben če ne vzamem 20inčnih gum?
alfy
EV entuziast
EV entuziast
Kraj: Koper
Avto: i3 94 rex
163
113

OdgovorNapisal/-a alfy » 16 Feb 2020, 10:30

lovec1990 je napisal/-a:glej jaz imam 18 let starega yarisa in verjetno bo i3 kaj bolj udoben če ne vzamem 20inčnih gum?

Brez skrbi bodi. Jaz imam 19 in 20col pa neke pretirane razlike v voznji ni.
Zapomni si, da zimskih gum v 20 colah za i3 ni!
lovec1990
EV entuziast
EV entuziast
24
65

OdgovorNapisal/-a lovec1990 » 16 Feb 2020, 10:33

saj bi uporabljal samo 19col sicer pa ali so gume runflat?
alfy
EV entuziast
EV entuziast
163
113

OdgovorNapisal/-a alfy » 16 Feb 2020, 11:18

lovec1990 je napisal/-a:saj bi uporabljal samo 19col sicer pa ali so gume runflat?

Niso runflat. Imaš kit za "popravilo" samo.
lovec1990
lovec1990
EV entuziast
EV entuziast
24
65

OdgovorNapisal/-a lovec1990 » 16 Feb 2020, 11:28

Alfy hvala za odgovor.

Ima še kdo kaj za povedat glede eGolfa do sedaj dobivam informacije samo od i3 :D ?
alfy
EV entuziast
EV entuziast
163
113

OdgovorNapisal/-a alfy » 16 Feb 2020, 12:29

lovec1990 je napisal/-a:Alfy hvala za odgovor.

Ima še kdo kaj za povedat glede eGolfa do sedaj dobivam informacije samo od i3 :D ?

Ni za kaj.
Če ti je egolf všeč in ti ustreza, kupi novega saj je cena novega kot cena rabljenega i3.
Meni golf ni všeč zato je i3 doma. Drugi pa i3 ne more niti na sliki gledat :D
lovec1990
EV entuziast
EV entuziast
24
65

OdgovorNapisal/-a lovec1990 » 16 Feb 2020, 12:38

sem šel gledat na VW spletno stran in nemorem več sestaviti eGolfa
alfy
EV entuziast
EV entuziast
163
113

OdgovorNapisal/-a alfy » 16 Feb 2020, 12:46

lovec1990 je napisal/-a:sem šel gledat na VW spletno stran in nemorem več sestaviti eGolfa

Noročil ni več. Boš moral v akcijo od trgovca do trgovca na lov za že naročenimi ali odpovedanimi, sladnjih bo nekaj. Prvo probaj v Novo Gorico poklicat.
lovec1990
lovec1990
EV entuziast
EV entuziast
24
65

OdgovorNapisal/-a lovec1990 » 16 Feb 2020, 12:53

Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Avto: EV Kona 64
1944
1585

OdgovorNapisal/-a FV-EV » 16 Feb 2020, 20:53

alfy je napisal/-a:
prgrmr je napisal/-a:
alfy je napisal/-a:Kar pa ni 100 % mirodajno, saj se podatek spreminja.
Moj i3 94Ah na polnilnici iz 7% na 100% porabi 29.5kWh

Zaradi izgub vsak EV porabi več, kot gre v baterijo.

Seveda so izgube, jaz na debelo odbijem 10%.
Polnilec, kabel, polnilnica vse nekaj se greje :D

Debelejši kabel (4mm2 ali celo 6mm2) do polnilnice in do avta tudi 4mm2 in dober spoj, pa se bo manj grelo in bo manj izgub :$:
alfy
EV entuziast
EV entuziast
163
113

OdgovorNapisal/-a alfy » 16 Feb 2020, 21:10

FV-EV je napisal/-a:
Debelejši kabel (4mm2 ali celo 6mm2) do polnilnice in do avta tudi 4mm2 in dober spoj, pa se bo manj grelo in bo manj izgub :$:

Seveda in moja me bo vsakič klela ko bo vlekla tisti težek kabel od avta do polnilnice... Sem mogu za imet mir v hiši naročit lažji kabel. Se pa strinjam z napisanim.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Avto: EV Kona 64
1944
1585

OdgovorNapisal/-a FV-EV » 16 Feb 2020, 21:15

alfy je napisal/-a:
FV-EV je napisal/-a:

Seveda in moja me bo vsakič klela ko bo vlekla tisti težek kabel od avta do polnilnice... Sem mogu za imet mir v hiši naročit lažji kabel. Se pa strinjam z napisanim.

:giggle: :giggle:

No vsaj do vtičnice se res splača močnejši kabel :$:

Jaz imam sicer le enofazno ampak kar do avta 5x6mm2 in tista dva metra kabla od stene do avta mi sploh ne predstavljata ničesar povezanega s težo, že type2 vtikač je bolj zamudno vtaknit v avto :giggle:
alfy
EV entuziast
EV entuziast
163
113

OdgovorNapisal/-a alfy » 16 Feb 2020, 21:29

FV-EV je napisal/-a:
alfy je napisal/-a:
FV-EV je napisal/-a:

:giggle: :giggle:

No vsaj do vtičnice se res splača močnejši kabel :$:

Jaz imam sicer le enofazno ampak kar do avta 5x6mm2 in tista dva metra kabla od stene do avta mi sploh ne predstavljata ničesar povezanega s težo, že type2 vtikač je bolj zamudno vtaknit v avto :giggle:

Jaz polnem na javni polnilnici pa moram 5m oz 7.5m kabel naokoli vlačit... ;)
FV-EV
Rok
Kraj: Novo mesto
4
20

OdgovorNapisal/-a Rok » 21 Mar 2020, 12:22

Pozdravljeni.

Sem novo pridružen član foruma. Pridružil sem se saj imam namen zamenjati obstoječ avto za električno vozilo.
Prvič sem električni avto peljal pred leti in sicer takrat testnega BMW i3 z 60ah baterijo in 170KM. Avto me je takoj navdušil, saj je vožnja direktno pisana meni na kožo. Vožnja s čim manj zaviranji, ko zaviraš regeneriraš, instant navor,... Tudi vožnja z "enim pedalom" me je pri BMW-ju navdušila, tako da sem že takrat rekel, da bo naslednji avto električen.

Na žalost je bil takrat cenovno nedostopen, pa tudi danes če sem iskren, je cena še vedno faktor.

Vseeno vidim, da se že za zmeren denar pride do električnega avtomobila, edini problem je, da govorimo pri cenah okoli 15k€+- še vedno o prvih generacijah vozil. Vidim, da to pomeni slabši domet napram novejših modelom.

Vožen bi bil kot slušbeni avto ter kot 2. vozilo. Pri hiši bo ostal dizel megan za vse ostale daljše poti. Mislim, da dnevno ne naredim več kot 60km, je pa teh 60km samo "predkravanje" (grdo rečeno), kar pomeni same vožnje po 500m-30km na enkrat. Delam kot zavarovalniški agent, zato je večina voženj od A do B zelo kratkih. Ta način vožnje trenutnemu dizlu ravno ni v ponos (vseeno ga vsaj 1x na 2 tedna "pretegnem" na AC), vendar zaradi narave dela in prevoženih kilometrov bencinar nekako ne pride v poštev.

Malo sem pregledal ponudbo in po obliki, ceni ter funkcionalnosti se nekako nagibam ali e-Golfu ali pa I3-jki. Leaf mi nekako vizualno ne "sede", je pa res da jih je ravno daleč največ. Kakšne so vaše izkušnje glede prvih dveh oz. predvsem kakšen bo domet baterije čez cca 5-10 let glede na to da so to že 5 let stara vozila. Kakšna so predvidena popravila, če gre kar koli narobe na električni strani? Je že imel kdo izkušnje s popravilom le tega?

Zanima me tudi kakšno je vaše razmišljanje v trenutnih razmerah cen energentov? Namreč trenutno imamo/bomo imeli rekorden presežek proizvodnje nafte, kar verjento pomeni občutno znižanje maloprodajnih cen; razen seveda v primeru, da jih vlada ne drži umetno na enaki ravni zaradi pobiranja trošerin.
Janša nam je očitno iz "opravičila" povečanju lastne plače sicer namenil cenejšo elektriko, katera pa vemo, da ne bo trajala. Torej ali je kdo že ugibal o gibanju cen energentov v naslednjih 1-5 letih? Ne bi rad menjal vozilo ravno v obdobju obrata, ko bi se elektrika "občutno" podražila, nafta pa potonila zaradi presežka proizvodnje.

Lp,
Rok
warpedone, CRF, EV+PV entuziast, lovec1990
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR
1101
782

OdgovorNapisal/-a warpedone » 21 Mar 2020, 12:26

Kupi avto, ki ti je pisan na kožo.
Vsaka reč ma svoje minuse, lažje/komot jih odpustiš če maš zadevo v duši rad.

i3 je zdizajniran z namenom skakanja, eGolf je bol wanabe alrounder.
Rok
1500km free SuperCharging: Referrals - Tesla
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR
1101
782

OdgovorNapisal/-a warpedone » 21 Mar 2020, 12:29

P.S. Občutna podražitev elektrike te skrbi le, dokler ne greš mal računat.
Elektriko nucajo tudi gospodinjstva, ni šanse da bi se to dvignilo niti za dvakratnik, kaj šele več.

Vožnja na elektriko je danes okrog četrtine do tretjine cene vožnje na bencin/dizl. Točen scenarij varira glede na konkreten use-case ampak morš it res v absurd, da se ti cena izenači. Ergo je strah pred 'bo dražje na elektriko kot bencin' brez realnih osnov.
Pa ni niti treba študirat o lastnih sončnih celicah al pa brezplačnih polnilnicah itd, to je le dodaten možen plus.

P.S.2
Dražja elektrika pomeni le, da se bo lastna proizvodnja i.e. sončne celice še bolj splačale / hitreje povrnile, kar pomeni da jih bo še več. Lahko nam seveda obdavčijo tudi zrak in sonce ampak v tem primeru naš največji problem ne bo izibra načina mobilnosti.
1500km free SuperCharging: Referrals - Tesla
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla Model 3 SR+ | BMW 225xe
4078
5284

OdgovorNapisal/-a matija » 21 Mar 2020, 12:37

Ce te skrbi to, kupi plugin hibrida. Jaz bom prodajal 225xe.
1500km free supercharging: https://ts.la/matija92788
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Tržič
Avto: Kona in Zoe
4559
5131

OdgovorNapisal/-a CRF » 21 Mar 2020, 17:07

Pozdravljen na forumu Rok!

Za način vožnje kot si opisal je EV idealen, in glede na dnevne kilometre je primeren praktično vsak EV trenutno naprodaj.

Izbral ga boš pa najlažje sam glede na ceno/videz/velikost, itd...
Admin @ EVSVET.eu
Rok
Kraj: Novo mesto
4
20

OdgovorNapisal/-a Rok » 21 Mar 2020, 17:17

Ok, se strinjam. Glede na to da so vsa gospodinjstva odvisna od tega, verjetno res ni za pričakovati, da bi v kratkem podražili ceno za 2x. Vprašanje edino kaj bo, ko nas bo večina prešla na elektriko. Najbrž je neko dejstvo, da trenutna proizvodnja elektrike ne pokrije potrebe transporta. Upal bi si trditi, da bodo v prihodnosti dodali neko 3. trošarino, katero boš avtomatično obvezen plačevati, čim boš imel registriran EV pri hiši. Ok, pustimo to. Verjetno še vsaj 5 let to ne pride v poštev.

Hybride sem tudi nekaj gledal. Nekako izgine problem dometa, ampak imajo pa po večini zelo majhen električen domet (Ampera samo 40-80) in ne vem zakaj me ne privlačijo toliko, kot popolnoma električni. Kako se je 225xe obnesel? Poraba, domet? Priznam, da jih nisem nič gledal in raziskoval.

Drugo, kar pa verjetno skrbi večino pri nakupu rabljenih, je kako bo z baterijo čez 5 let, glede na to da je že danes stara cca 5 let pri rabljenem EVju.
Kakor sem spraševal so E-Golfi nekje na 93% originala po cca 100tKm prevoženih ter 5 letih. Za i3 piše da ima po 120tKm še 17KWH od originalnih 18,8. Cca 10% degradacija na 5 let... je to realno računati tudi v prihodnje za naslednjih 5 let? Nekako bi rad, da bi ostalo vsaj cca 100km dometa pozimi tudi čez 5 let ali več.
Vidim, da če si v nakupu novega EVja se nimaš praktično več kaj bati. Eno je, da so garancije toliko dolge, da večini zadostuje, drugo da so se dejansko baterije izkazale, kot neproblematične. Vsaj kar sem jaz zasledil.
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Tržič
Avto: Kona in Zoe
4559
5131

OdgovorNapisal/-a CRF » 21 Mar 2020, 17:19

Res je, baterije so se sedaj že kar solidno izkazale. Glede dometa pa priporočam vsaj dvakratnik nujnega dnevnega dosega.
Tako si varen za precej let, tudi v najslabših pogojih.
Rok
Admin @ EVSVET.eu

• Podobne Teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na