SunContract

Razprave o vsem, kar se tiče električnih vozil, pa ne sodi v nobeno drdugo kategorijo
Odgovori
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a vivo »

Če pa imaš viške, ti jih drugi vzamejo in si vse zgubil, pri suncontractu jih pa lahko po svoji volji podariš komurkoli ali celo preneseš v naslednje leto zase. [/quote]
Ampak kolikor vem samo do marca naslednjega leta, ne moreš kumulativno prenašati iz leta v naslednja leta?
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Ne vem, ker bom letos imel prvič ta primer viškov za prenos, ampak kolikor sem razumel, jih boš prenesel v naslednje leto in moral porabit ampak, če v novem letu pridelaš spet viške lahko pa nove naprej preneseš.... jasno pa si ne moreš nabirat zaloge za češ 10 let ko boš imel dva EV pri hiši.
vitro
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 177
Kraj: Dobrova
Avto: Ioniq fl
118
125

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a vitro »

Ja, res nisem bil preveč jasen.
Torej, če imaš sončno elektrarno in net metering, na suncontractu ne moreš trgovati z energijo (kupovati in prodajati na tržnici).
Če imaš viške energije, je suncontract ugoden, ker jih preneseš sebi (oziroma ima večji smisel, če jih daš nekomu drugemu).
Če pa moraš elektriko kupovati, pa je kakšen drug dobavitelj, ki ima nižjo ceno, boj ugoden. Razen, če imaš koga z viški, ki jih prenese na tvoj račun - potem je suncontract spet ugodnejši, ja.
Jaz sem pač v situaciji, da imam zdaj še viške, ko bom imel pa EV, bom pa ravno nekje na meji ali v minusu.

Mimogrede, to me ful moti pri vsej reklami za suncontract, da nikjer nisem jasno zasledil, da za net metering tržnica ne velja. Tudi v tistem poročilu s celjskega sejma piše tole "...Zato je bil zelo vesel, da so ga napotili k SunContractu, kjer lahko naši proizvajalci energije presežke prenesejo na svoje najbližje ali pa se odločijo, da jih prodajo na naši energetski tržnici po lastnih pogojih..." - kar glede prodaje pod svojimi pogoji ni povsem res.
crunchy
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2164
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

A ne dobiš višek v obliki SNCja? Če ja, verjetno to shraniš in ali premakneš na drugo borzo. Ne vem kako bi to lahko propadlo?
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
vitro
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 177
Kraj: Dobrova
Avto: Ioniq fl
118
125

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a vitro »

Ne, viške dobiš v kWh. In jih potem tudi trošiš v kWh.
Ne vem pa, kako se poravnavajo oziroma akumulirajo viški iz preteklih let.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a darjan »

Torej, kaj pa moram "narediti", da lahko viške prodajam na tržnici? To mene tudi moti, da nikjer ni konkretno napisano, ker se bojim da bom letos nekaj mWh spušil, ker mi ni jasen sistem. Porabiti pa jih ne morem tudi če se grem z EV okoli bajte vozit vsak dan par ur
FSP
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 225
Kraj: Ljubljana
Avto: #4438
101
93

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a FSP »

Če ima kdo viška, bi jih jaz odkupil
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3573
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3124
1626

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a pirpy »

darjan napisal/-a:Torej, kaj pa moram "narediti", da lahko viške prodajam na tržnici? To mene tudi moti, da nikjer ni konkretno napisano, ker se bojim da bom letos nekaj mWh spušil, ker mi ni jasen sistem. Porabiti pa jih ne morem tudi če se grem z EV okoli bajte vozit vsak dan par ur
pa investiraj v kakšno napravo, ki spreminja kWh v naprimer BTC
warpedone
Blue30
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 253
42
84

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a Blue30 »

Kolikor razumem, pri SC odkupijo vse in ti dolocis, kaj jemljejo za tvojo porabo, ali SNCje ali eure, katerih je potrebno pred tem nalozit mislim da 300.
Ce imas viska, lahko nastavis ceno in prodas. Ali pa vedno prodas vse, za SNC. In koristis SNC (ali eur).
Ce se ne najde nihce, ki bi kupil, SC odkupi vse. Cene so na spletni strani.

Ampak ni mi jasno, cena elektrike pri geni je 0.119 eur za kwh. Spomladi bomo doma prestavili na SC pa da vidimo.
Blue30
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 253
42
84

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a Blue30 »

darjan napisal/-a:Torej, kaj pa moram "narediti", da lahko viške prodajam na tržnici? To mene tudi moti, da nikjer ni konkretno napisano, ker se bojim da bom letos nekaj mWh spušil, ker mi ni jasen sistem. Porabiti pa jih ne morem tudi če se grem z EV okoli bajte vozit vsak dan par ur
Ce bi pred obracunom letos na trznici prodal mwh, ki jih imas...?
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a darjan »

Ja, komot, ampak če pravi vitro da ne morem, ker imam "net metering"?

Nič mi ni več jasno...
Blue30
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 253
42
84

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a Blue30 »

Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1548
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Net metering je združljiv s SunContractom. Ti moraš pač za odjemalca namesto Geni ali kaj pač imaš izbrat SunContract in od tega trenutka naprej se gleda poraba in proizvodnja.
Načeloma lahko vso proizvedeno energijo prodaš na borzi, sam pa kupuješ po njihovih uradnih cenah, a kdo ti bo plačal več kot je uradna cena? Tako da se splača samo viške prodajat, da dobiš vsaj nekaj za njih. Lahko seveda podariš tudi - celo sam sebi, če imaš dve odjemni mesti na sebe, ali pa recimo sosedu/sorodnikom, ki pa tudi morajo imeti pogodbo preko SunContracta.
Prodaja gre preko njihovih žetonov, ki jih lahko takoj zamenjaš za € ali pa ne (če misliš da bo šla cena gor).

Da bi pa sredi leta prešel k njim in bi ti upoštevali do sedaj proizvedene viške pa verjento ne gre - ali pač?
Blue30
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a darjan »

Ja saj imam to in imam tudi login za platformo.

Je že kdaj kdo prodal kaj tam na marketu, da me vodi skozi postopek kaj naredit? kak mWh lahko prodam
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a CRF »

Verjetno MWh?
crunchy
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a darjan »

Res je, M.
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a vivo »

vitro napisal/-a:Ne, viške dobiš v kWh. In jih potem tudi trošiš v kWh.
Ne vem pa, kako se poravnavajo oziroma akumulirajo viški iz preteklih let.
Prilagam osnutek pogodbe SunContracta, kjer lahko preberete njihove pogoje !
Priponke
SunContract.pdf
(1.48 MiB) Prenešeno 91 krat
CRF
vitro
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 177
Kraj: Dobrova
Avto: Ioniq fl
118
125

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a vitro »

Ja, SunContract in Sonce imata dokaj nejasno napisane pogoje in pravila. Dejansko stanje sem podrobnosti ugotovil šele tik pred podpisom pogodbe z njimi.
Torej, če imaš svojo SE, lahko energijo prodajaš na tržnici edino, če imaš s podjetjem Sonce sklenjeno pogodbo za poslovni odjem (https://sonce.com/soncna-elektrarna/#el ... ovni-odjem) - podrobnosti ne poznam, mislim da moraš imeti S.P. za to.
Ostali, ki imamo net metering, zapademo pod samooskrbo (https://sonce.com/soncna-elektrarna/#el ... samooskrba), splošni pogoji so tule: https://sonce.com/wp-content/uploads/20 ... 0.2019.pdf (veljavni od naslednjega meseca!). Konkretno pogodbo, ki jo dobiš v podpis, pa je objavil že vivo zgoraj.

Skratka, net metering odjemalci imajo samo to možnost, da višek elektrike prenesejo na svoje ali drugo odjemno mesto. Če sem prav razumel, pa če imajo minus, dobijo na začetku leta poračun za nazaj in plačati morajo po tarifi, ki jo ima Sonce za paket samooskrba
(danes 0,0648 eur/kWh +DDV). Ne, pri net meterignu ne moreš prodati viškov, kot se sprašujejo nekateri na forumu (in sem se tudi jaz ).
Velja še:
- SODO plačuješ stroške vsak mesec, direktno njim.
- Na platformi suncontract moraš imeti stalno stanje vsaj 1000 SNC, čeprav ne trguješ

Potem je pa tukaj še en hakeljc, kdaj narediti prehod na Sonce iz obstoječega dobavitelja: takrat ko se preklopiš, se šele začenjajo šteti viški pri Sonce, pretekle viške v tem letu šenkaš staremu dobavitelju. Posledica je, da se ti lahko zgodi, da moraš kljub viškom, Soncu vseeno plačati elektriko - če v času od preklopa proizvedeš manj, kot si porabil. Ideja je, da tempiraš prehod takrat, ko si v tistem letu začel delati plus, pri meni je to okrog meseca maja.
Matej, Nejccc, crunchy, Blue30, hribovc0601
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a CRF »

Končno malo bolj jasno razloženo kako in kaj. Hvala @vitro. 11 strani smo rabili da smo dobili te informacije

In nič čudnega da suncontract sam od sebe ne pojasni tega, ker ni vse tako fajn....
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a darjan »

Tole je pa potem "kr nekaj", kako lahko promovirajo platformo kot marketplace, če moraš imeti dejavnost, saj potem lahko tudi drugje prodajaš energijo...

ker bullshit. Kaj naj zdaj s temi viški naredim :/
Odgovori

Vrni se na “Splošne debate o EV”