SunContract

Razprave o vsem, kar se tiče električnih vozil, pa ne sodi v nobeno drdugo kategorijo
Odgovori
Uporabniški avatar
robertto
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1294
Kraj: Gornji Grad
Avto: KIA Soul EV+ZOE Z.E.50LIFE
1253
1157

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a robertto »

Jaz sem se na sejmu v Celju pogovarjal o tem kako deluje sistem prodaje viska. Kolikor sem ga razumel, lahko prodas ali senkas na katero koli prikljucek, tudi v tujino. Rekel mi je, da ce imam vikend na hrvaskem si lahko posljem visek tja in jo porabljam. Za kaksno ceno pa bom prodal ta visek je pa moja stvar, ker je visek moj. Se pravi ga sebi ne bom zaracunal in imam zastonj elektriko.
crunchy
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7870

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a matija »

Heroysi napisal/-a:Med državami se sigurno ne bo izmenjevalo energije. Ze Hrvati imajo povsem drugo ceno kot mi. In se ne bo pustilo. Tako da vse bi ostalo pri nas. Je pa tako da ce prodajaš distributerju on pa kupcu odkupna cena sigurno nižja kot pa če se zmenita P2P direkt. Naceloma bi si razdelila fifti fifti maržo. Enkrat sem bral da je od 10 pa do 50%???? Je pa tako kot je @darjan napisal. Fizicne osebe so višek itak podarile omrežju konec leta.
Čemu ne ? Trenutno izvazamo hrvatom 100MW, italijanom 25MW ter hkrati od avstrijcev uvazamo 350MW:

vir: https://www.electricitymap.org/?page=co ... tryCode=SI
impExp.jpg
impExp.jpg (29.06 KiB) Pogledano 4323 krat
crunchy
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a rgornik »

darjan napisal/-a:Dobro, jaz bi itak pristopil kot proizvajalec, ker če grem v 11kW elektrarno bom imel hudo viška.

ampak vseeno me zanima, za koliko bi lahko prodal, ker če za par centov, potem se mi ne splača it v 11kw
Računaj, koliko bi dobil za odkup pri nekem trgovcu (če bi ti bili pripravljeni plačat, kar ti niso) in potem preračunaj, po koliko sedaj plačuješ elektriko. Razlika je precej velika in gre v njihov žep, namesto tvoj.
standi79 napisal/-a:ampak imam informacijo, da kot fizična oseba ne moreš prodajat?
Pravnoformalno je potrebno imeti prijavljeno dejavnost prodaje elektrike, če želiš vse legalno delati. Odvisno pa sedaj, kaj bi ti delal. Pri večji elektrarni, kjer večino prodaš, se nebi igral z neprijavo dejavnosti.
Nejccc napisal/-a:Če prav razumem, če se z nekom kot proizvajalec energije dogovorim za cenejši odkup električne energije, se s tem meni podaljša čas povračila stroška SE?
Če dobiš manj, kot ti ponuja uveljavljen trgovec, se ti sigurno ne splača. Bi pa rekel, da boš preko platforme več dobil, ker ti trgovec ne vzame marže. Drugo leto bodo cene za el. precej višje, medtem ko so ponudbe trgovcev za odkup el. iz SE tam okoli 50€ na MWh. Torej bi po tej logiki dobil boljšo ceno na platformi.
darjan napisal/-a:Logično je, da boš prodajal le višek energijo, torej tisto, kar bi itak šenkal.

Edino, če bo šla zadeva v globalo in boš lahko kakemu avstralcu prodal za več, kot boš potem iz omrežja pri nas kuril
Avstralija itak ne pride v poštev. Lahko poskusiš prodat el. preko meje, vendar se to običajno ne izplača. Bo pa tak poslovni model šele pokazal, če lahko na trgu ti dejansko služiš s prodajo čez mejo. Do sedaj je bil sistem zaprt za navadne smrtnike. Drugo leto, ko se odpre Italija, bi lahko steklo trgovanje na relaciji Slovenija - Italija in obratno.
OVE, OVE, OVE
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5166
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a darjan »

Tu je toliko ČEjev, da ne vem kako se naj človek "pametno" odloči...torej ali naj naredim SE na projektirano porabo, da viškov ne šenkam, ali naredim maks kar lahko in se grem prodaje viška - če če če?
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a rgornik »

darjan napisal/-a:Tu je toliko ČEjev, da ne vem kako se naj človek "pametno" odloči...torej ali naj naredim SE na projektirano porabo, da viškov ne šenkam, ali naredim maks kar lahko in se grem prodaje viška - če če če?
Če planiraš uporabljati le EV vozila, potem raje predimenzioniraj - moje mnenje. Boš v prihodnosti vozil "zastonj"
OVE, OVE, OVE
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5166
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a darjan »

Že imam EV, ampak polnim v službi, doma nič. V planu je sicer še en EV, ampak ne vem kdaj, ker rabljenim i3 ne pade cena

Ampak...da postavim sedaj SE in šenkam državi elektriko "5 let", potem pa vidim da rabim? Ni bolje sedaj postaviti primerno dimenzionirano in potem samo dokupit potrebne module in nadgraditi SE?
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a rgornik »

darjan napisal/-a:Že imam EV, ampak polnim v službi, doma nič. V planu je sicer še en EV, ampak ne vem kdaj, ker rabljenim i3 ne pade cena

Ampak...da postavim sedaj SE in šenkam državi elektriko "5 let", potem pa vidim da rabim? Ni bolje sedaj postaviti primerno dimenzionirano in potem samo dokupit potrebne module in nadgraditi SE?
Če boš rabil šele čez nekaj let večjo elektrarno, potem se ti definitivno splača delati nadgradnjo takrat. Vendar bodi pazljiv, da imaš sploh dovolj kapacitete na strehi. Npr. 11kw elektrarna rabi cca. 40 modulov s streho proti jugu, kar znese nekje 60m2 (nekaj m2 gor ali dol). Če imaš streho V-Z, rabiš še več prostora zaradi slabšega kota. Tako da bo potem problem streha in ne presežki.
OVE, OVE, OVE
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5166
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a darjan »

Po izračunih imam prostora za dobre 9kW, ker je streha ravna in kljub 90m2 zaradi ležeče lege modulov in tako optimalno pokrita.
Torej letno bi ene 2000-3000 kwh "šenkal" ob trenutni porabi...kar je ravno nekje za enega EV
talker2
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 480
Kraj: Ljubljana
741
1441

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a talker2 »

Vsi, ki imate sončno elektrarno ali pa jo nameravate postaviti imate sedaj enkratno priložnost videti delovanje Suncontract platforme v živo in vprašati kar vas zanima na Suncontract dogodku za proizvajalce električne energije v Ljubljani, petek 19 oktobra 2018 v ABC Hub (Letališka cesta 3, Emporium stavba). Več info na spodnji povezavi:

https://proizvajalci.suncontract.org/
darjan, Nejccc, CRF, Heroysi
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a rgornik »

talker2 napisal/-a:Vsi, ki imate sončno elektrarno ali pa jo nameravate postaviti imate sedaj enkratno priložnost videti delovanje Suncontract platforme v živo in vprašati kar vas zanima na Suncontract dogodku za proizvajalce električne energije v Ljubljani, petek 19 oktobra 2018 v ABC Hub (Letališka cesta 3, Emporium stavba). Več info na spodnji povezavi:

https://proizvajalci.suncontract.org/

Oz. tudi dogodek je objavljen https://www.facebook.com/events/720370058361962/
OVE, OVE, OVE
talker2
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 480
Kraj: Ljubljana
741
1441

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a talker2 »

Edit: admin, premaknjeni prispevki
darjan napisal/-a:Pa dejansko to laufa tudi v praksi ali je še v povojih?
Deluje. Jaz kot uporabnik (in ne proizvajalec) dobim čez dan elektriko iz MFE Komunala Radeče in iz MFE Dobrna po nižji ceni, kot je v pogodbenem ceniku. Vsak, ki ima viške na SE jih lahko proda in tudi sam določi prodajno ceno. Ne rabiš imeti s.p. za to. Suncontract firma in platforma poskrbi za to, da je vse legalno.

Ne sprašuj tukaj, ker je že ena tema na to odprta. Pokliči jih in se pozanimaj, če si resen.
http://sonce.com/p2p
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5166
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a darjan »

Vem, vprašam zato, da dobim feedback od uporabnikov in ne direkt od firme ki to trži

Še vedno pa čakam na info od nekoga, ki dejansko prodaja viške, oz če se ve kolikšna je bila zadnja prodajna cena.
energija
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6389
Avto: Kona in Zoe
4910
5969

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Ena prodajna cena je bila točno taka po kateri jo talker2 kupuje...
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5166
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a darjan »

Jop, ne vidim pa je nikjer napisane, ali pa sem slep?

"nižja", "višja", "bolj ugodno", meni nič ne pove, če si grem računat zadeve
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6389
Avto: Kona in Zoe
4910
5969

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Katerokoli številko ti kdo pove, ne bo relavantna, ker bo naslednji dan in pri naslednjem prodajalcu drugačna. Ali naslednje obdobje.. ne vem za kakšne intervale se kupuje.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5166
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a darjan »

vseeno je nek okviren podatek, ali je to recimo razmerje 1:2 ali pa 1:10, ali je pa celo bližje 1:1
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6389
Avto: Kona in Zoe
4910
5969

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a CRF »

Maksimalna cena je napisana v tej temi.
Mislim da je sedaj najvišja navzgor omejena cena 5,4 centa na kwh seveda brez trošarin in omreznin.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Ja, torej za kWh dobiš max slabo polovico cene, ji jo plačuješ (plačuješ namreč skupaj z ostalimi stroški - omrežnina, ...). Torej je razmerje že po "defaultu" verjetno manjše od 1:2.
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a rgornik »

darjan napisal/-a:Pa dejansko to laufa tudi v praksi ali je še v povojih?
Dejansko deluje, v januarju bodo prvi že prenašali viške lahko v leto 2019 oz. razporedili po drugih lokacijah.
darjan
OVE, OVE, OVE
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5166
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: SunContract

Odgovor Napisal/-a darjan »

Evo, sedaj smo tako daleč, da lahko poženem ta projekt, torej izgradnja SE in "priklop" v suncontract platformo.

Bom malo javljal, kako trajajo zadeve, za začetek sem jim poslal mail
crunchy, dymo
Odgovori

Vrni se na “Splošne debate o EV”