EV zavorno olje

Razprave o vsem, kar se tiče električnih vozil, pa ne sodi v nobeno drdugo kategorijo
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero
706
831

Re: EV zavorno olje

OdgovorNapisal/-a crunchy » 09 Feb 2019, 21:52

damjang je napisal/-a:Skratka, v najbolj kritičnem delu sistema - cilindru zavorne čeljusti in napeljavi do njih - je olje vedno, vedno, vedno isto. VEDNO, VEDNO, VEDNO.

Lepa in enostavna razlaga z eno manjšo pomanjkljivostjo. Vsaka tekočina difundira in tako tudi če zamenjamo samo olje v lončku, manjši del tega novega olja prej ali slej pride tudi do zavornih čeljusti in seveda obratno - del olja iz čeljusti se bo pojavilo v lončku. Vem, da se sliši neverjetno, je pa res. Podobni procesi se celo pojavljajo pri steklu. To je pač fizika. Dodatno mešanje povzročajo tudi temperaturne razlike med oljem v okolici čeljusti in tistim v lončku.
Če bi olje v zgornjih stavkih zamenjali z vodo bi mi vsakdo verjel, kaj ne? Pri olju je zgodba enaka, le da so časovne konstante precej večje (viskoznost in podobno). Seveda to ne zmanjša odgovornosti servisa, kjer bi morali dejansko odzračiti sistem in zamenjati celotno olje v sistemu, če bi to želeli narediti tako, kot se spodobi.
matija
elbic
EV začetnik
EV začetnik
Kraj: Ljubljana
Avto: e-kolo
34
42

OdgovorNapisal/-a elbic » 09 Feb 2019, 23:14

Samo majhen popravek. Zavorno olje ni pravi izraz, ker gre za mešanico alkoholov na glikolni osnovi. Včasih je bila osnova ricinusovo olje, vendar se v avtomobilih ne uporablja več. Obstoja pa še zavorna tekočina na silikonski osnovi.
matija
elbic
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Maribor
Avto: Chevrolet Volt
247
136

OdgovorNapisal/-a darjan » 11 Feb 2019, 19:55

Da se preveč ne filozorila v prazno bi lahko nekdo od hyundai lastnikov kontaktiral servis in zahteval razlago, zakaj takšen servisni inverval, hkrati pa daš še kopijo na tržni inšpektorat, da poveča resnost takšne zadeve.

Če bi se komu dalo...
Stromcek
EV začetnik
EV začetnik
Avto: Nissan Leaf 2018
243
143

OdgovorNapisal/-a Stromcek » 11 Feb 2019, 20:41

Dvomim, da bi se tržni inšpektorat ukvarjal s čim takim. Gre za vnaprej znane tehnične specifikacije vozila in potrebnih servisov...

Odgovor Hyundaia pa lahko kar predvidimo, češ da gre za varnostno kritično zadevo in da zaradi tega ne morejo spreminjati pogojev, predpisanih s strani prodajalca.
In ni ga junaka, ki bi si upal kaj proti temu... :nope:
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero
706
831

OdgovorNapisal/-a crunchy » 11 Feb 2019, 20:51

Stromcek je napisal/-a:Dvomim, da bi se tržni inšpektorat ukvarjal s čim takim. Gre za vnaprej znane tehnične specifikacije vozila in potrebnih servisov...
...
In ni ga junaka, ki bi si upal kaj proti temu... :nope:

Morda pa takrat, ko prvi tržni inšpektor kupi EV Hyundaja. ;)
darjan
EV ambasador
EV ambasador
247
136

OdgovorNapisal/-a darjan » 12 Feb 2019, 09:05

Tržni inšpektorat je ravno tu za ta namen, da se potrošnikov ne nateguje, kar očitno to je.
Vodokotlic
EV entuziast
EV entuziast
Avto: Prius
42
31

OdgovorNapisal/-a Vodokotlic » 12 Feb 2019, 09:14

Bolj pravilno je zavorna tekočina in ne olje. Ker to ni olje! Zakaj se menja tako pogogosto? Ni nujno je pa priporočljivo, ker zavorna tekočina izredno dobro veže vodo na sebe to ni blagodejno na celotni sistem. Zato se menja zavorna tekočina.
matija
Avrelij
EV začetnik
EV začetnik
Kraj: Zasavje
Avto: ice Hyundai i30
21
3

OdgovorNapisal/-a Avrelij » 12 Feb 2019, 10:39

darjan je napisal/-a:Tržni inšpektorat je ravno tu za ta namen, da se potrošnikov ne nateguje, kar očitno to je.

Po moje pa tole ne drži vode.

Tržni inšpektorat ne določa kaj in kakšne pogoje mora vsebovati produkt, ki se ponuja na prodaj. Ima pa pomembno
funkcijo, da se vmeša, če se produkt in tisto kar prodajalec opisuje v ponudbi, razhajata. Torej če prodajalec
(še prej proizvajalec) na trgu nekaj ponudi, morata produkt in njegove tehnične specifikacije medsebojno ustrezati.

Kaj se bo izdelovalcu oz. prodajalcu zdelo ustrezno kot obvezno vzdrževanje, mora napovedati pri nakupu, in to je to.
Ali smo kot kupci potegnjeni za nos v takem primeru, za inšpektorat ne more biti relevantno - v nakup se odločamo
sami in pod znanimi pogoji. Če nas bo naše mnenje, odvračalo od nakupa - potem se pa trg vedno hitro prilagodi ponudbi/povpraševanju.

Torej izbiramo sami, po osebnih pogledih. Ampak dokler povpraševanja močno presega povpraševanje so možnosti
za uspeh majhne, če ni organiziranega upora. Organizacije za varstvo potrošnikov so boljša izbira za spremembo
ponudbe če nas kaj moti, ni pa prepovedano-
Matej
darjan
EV ambasador
EV ambasador
247
136

OdgovorNapisal/-a darjan » 12 Feb 2019, 11:40

Zakaj pa so se potem inštitucije vmešale, ko so prodajalci pogojevali garancijo s servisiranjem vozil pri njih, sedaj pa je tako, da je dovolj tudi to, da se servisi kjerkoli, kjer so usposobljeni za to
Avrelij
EV začetnik
EV začetnik
Kraj: Zasavje
Avto: ice Hyundai i30
21
3

OdgovorNapisal/-a Avrelij » 12 Feb 2019, 14:19

darjan je napisal/-a:Zakaj pa so se potem inštitucije vmešale, ko so prodajalci pogojevali garancijo s servisiranjem vozil pri njih, sedaj pa je tako, da je dovolj tudi to, da se servisi kjerkoli, kjer so usposobljeni za to

Verjetno zaradi preprečevanja monopolizma, situacija ni čisto enaka. Tukaj je govora o tem kdaj so izpolnjeni pogoji, da zahtevajo
menjavo tekočine (število km, časovni rok), ne kdo bo zaslužil z izdelavo in servisiranjem.

Bolj prav je da tehnična stroka (jaz to nisem) reče kaj o tem, ali se lahko taka tekočina uporablja dalj od roka, ki ga pogojujejo.
Bistvo mojega gornjega navedka je, da je bolje povečati pritisk na prodajalce preko organizacij za zaščito kupca, ne pa zahtevati
to od organizacij, ki preganjajo pravne nepravilnosti (tržni inšpektorat). Če sem kupil pod njihovimi pogoji sva s prodajalcem
sklenila pogodbo, v kateri sem pristal na zahteve in tu tržni inšpektorat ne more spreminjati tega kar sem dovolil. Če mi je všeč
ali ne, pristal in sklenil pogodbo sem, torej velja s pravili ki so vsebovana.

Da se razumemo, tudi jaz menim da je tako pogosta menjava potrebna samo če gre za večje obremenitve ali po preteku nekega
časa. Pri neki običajni uporabi bi bil interval lahko večji ampak jih je treba prisiliti, da to priznajo in uvedejo.

• Podobne Teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na