Hyundai Ioniq - predstavitev

Zaklenjeno
Uporabniški avatar
Nejccc
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1020
Kraj: Horjul
Avto: Ioniq EV 28 kWh, e-Niro 64kWh
1243
2402

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a Nejccc »

@jay: vabljen v Horjul na kofe
Znam razložiti precej po domače ampak je lažje stvar povedat - lahko takoj kaj vprašaš

Kako debel kabel ti je pa potegnil? Upam, da vsaj 3x2,5 mm2.
jay
jay
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 16
Avto: Hyundai Ioniq EV
13
17

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a jay »

Z veseljem se oglasim ob priliki. Ker bi res rad izvedel čim več iz prve roke.

Kabel sem preveril. Na njem piše 5x2,5 mm2. Plan je nakako takšen. Elektrika bi bila potegnjena do vrtne hiške, zraven hiške bi se držal nadstrešek pod katerem bi bila na steni tudi polnilnica.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2320
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1693
2221

Re: Hyundai Ioniq - polnilnica izven garaže

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Meni v bistvu ni čisto jasno zakaj ima kar nekaj članov tega foruma polnilnice izven garaže?
- Ali ni že z energetskega stališča bolj smotrno (manjša poraba EV in ščitenje baterije) imeti EV na toplem (pozimi) ali na hladnem (poleti)?
- Ali ni bolj smotrno imeti polnilnico znotraj hiše zaradi boljše zaščite polnilne infrastrukture pred vremenskimi vplivi (in raznimi žužki )?
- Ali ni bolje imeti polnilnico znotraj hiše zaradi krajših kablov in s tem manjših toplotnih izgub pri večjih polnilnih tokovih?

Predvidevam, da ti člani uporabljajo garažo za nek drug namen ali pa da garaže sploh nimajo?!?

By the way, jay, 5x2.5 mm2 je primerno za tokove do 16A.
Uporabniški avatar
Hitch-Hiker
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 325
Avto: Ioniq, Rav4
337
188

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a Hitch-Hiker »

jay napisal/-a:Že dolgo spremljam in prebiram forum ter se poučujem o EV. Že pred časom sem se odločil, da bo naslednji avto EV. V to sem uspešno prepričal tudi ženo.
Pri meni je bilo podobno. Najtrsi oreh je bila moja draga. Se sedaj ima dostikrat pomisleke. Sploh sedaj, ko se bo treba odlocit s katerim avtom na dopust.
jay napisal/-a:Ioniqa EV je možno kupiti samo v Avto Binck (Ljubljana) in Avto Lunežnik (Slovenska Bistrica)? Kje ste ga kupili vi? Ste se spogajali za kakšne ugodnosti (popust, ali kaj drugega)?
Kupit se ga da tudi drugje. Mislim, da imata samo Binck in Luneznik imata oglase na avto.net.
Nas je bil kupljen pri Avto Kavsek Ivancna gorica.
jay napisal/-a:Kako dolgo ste čakali na njega? Trgovec nama je rekel do 6 mesecev za takšnega kot si sama želiva.
17.4.2018 vplačana ara, 6.7.2018 avto prevzet. Najprej je kazalo na prevzem enkrat avgusta ampak si je ocitno nekdo premislil. Ce bi bil malo bolj izbircen bi cakal cca 5 mesecev.
jay napisal/-a:Ker kabla Type2 ni priloženega, kje ste ga kupili?
Pri meni Type2 kabla ni bilo zraven. Samo schuko.
jay napisal/-a:Ste si doma omislili domačo polnilnico? Katero?
Ne se. Planiram nakup CRFjeve polnilnice.
jay napisal/-a:Če ste si urejali eko kredit, kako dolgo je trajala odobritev? Kako dolgo ste čakali na subvencijo?
Subvencijo se cakam. Je zdaj minilo cca 14 dni. Ampak so baje kar zasuti z vlogami. Sicer ne tolko za avte kot za vse drugo ampak verjetno tud to mal trpi. Upam da nisem kaj zaj....
Vloga za ekokredit je bila pa ekspres resena. Pondelk oddal v cetrtek je bila odlocba doma.
Na banki pa je bilo vse reseno v roku enga tedna.

Da imas vec virov informacij.
Upoam, da vama uspe. Avto je kul.
jay, CRF
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4582
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7876

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a matija »

jay napisal/-a:Z veseljem se oglasim ob priliki. Ker bi res rad izvedel čim več iz prve roke. Kabel sem preveril. Na njem piše 5x2,5 mm2. Plan je nakako takšen. Elektrika bi bila potegnjena do vrtne hiške, zraven hiške bi se držal nadstrešek pod katerem bi bila na steni tudi polnilnica.
Jaz sem napeljal 5x2.5mm^2 na razdalji ~25m in je bilo prevec. Razdalja je kar pomemben faktor, zice so se grele ter sem moral menjat s 5x4mm^2. Sem pa takrat ko se je pregrevalo polnil s 14.5A, ker je bil to maksimum polnilca v avtu. Sicer je 2.5mm^2 cisto OK za 16A.

crunchy napisal/-a:Meni v bistvu ni čisto jasno zakaj ima kar nekaj članov tega foruma polnilnice izven garaže?
- Ali ni že z energetskega stališča bolj smotrno (manjša poraba EV in ščitenje baterije) imeti EV na toplem (pozimi) ali na hladnem (poleti)?
Nimam prostora za garazo. Pa tudi ce bi se je lotil je potrebno v konkretna dovoljenja, doplacati komunalo z nekaj tisocaki itd. Cez nekaj let bo situacija se bolj v prid polnilnic na prostem, ker bodo okoli blokov

jay napisal/-a:Ker kabla Type2 ni priloženega, kje ste ga kupili?
220€ @ https://evconnectors.com/ - priporocam, pri njih sem kupil ze dva kabla, prvi je star skoraj 3 leta in se vedno deluje BP. Priporocil sem tole tudi znancu, ki je kabel kupil ter vse deluje tudi njemu BP.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2320
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1693
2221

Re: Hyundai Ioniq - polnilnica izven garaže

Odgovor Napisal/-a crunchy »

matija napisal/-a:
crunchy napisal/-a:Meni v bistvu ni čisto jasno zakaj ima kar nekaj članov tega foruma polnilnice izven garaže?
- Ali ni že z energetskega stališča bolj smotrno (manjša poraba EV in ščitenje baterije) imeti EV na toplem (pozimi) ali na hladnem (poleti)?
Nimam prostora za garazo. Pa tudi ce bi se je lotil je potrebno v konkretna dovoljenja, doplacati komunalo z nekaj tisocaki itd. Cez nekaj let bo situacija se bolj v prid polnilnic na prostem, ker bodo okoli blokov
Kar se mi zdi neobičajno je to, da tam, kjer sem stanoval kot otrok in tam kjer stanujem sedaj, vključno z nami ni bilo soseda, ki ne bi imel garaže (z izjemo enega). Na osnovi tega foruma sem dojel, da sem živel in da živim v zelo nereprezentativni okolici in da je, glede na objave na tem forumu, zelo veliko lastnikov ki nimajo možnosti spraviti EV v garažo. Dobro da vem, da ne bi še kdaj sprožal podobnih debat glede tega, da bi bilo veliko učinkoviteje in ceneje uporabiti garažo.
Bloke nisem omenjal, ker vem, da takšnih lastnikov EV skoraj ni na forumu.
matija
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3016
Kraj: Kamnik
Avto: TESLA Y LR
3803
6420

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a DGJ »

Pozdravljen @jay in dobrodošel na forumu. Čestitke za odlično izbiro.
Glede odgovorov se pridružujem @Nejccc in ostalim. Vsi imamo praktično enake izkušnje z Ioniq-om.
Za več informacij pa preberi naše predstavitve kjer smo pisali o celotni izkušnji odločanja, pogojev, nakupa in seveda vožnji.
jay
jay
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 16
Avto: Hyundai Ioniq EV
13
17

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a jay »

Hvala vsem. Sem že celoten forum prebral večkrat, pa imam kdaj težave, da ne vem v kateri temi sem kaj prebral

Predvsem me je presenetil podatek, da ga lahko kupim tudi v drugi avto hiši. Ker ko sem klical Lunežnika v Slovensko Bistrico, mi je rekel da ga lahko prodajajo samo oni in AvtoBick v Lj. Grem še povprašat mojemu lokalnemu prodajalcu. Zanimivo mi je tudi ko sem prebral da ste se nekateri spogajali za kakšno ugodnost. Mene so na vprašanje kar zignorirali
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3016
Kraj: Kamnik
Avto: TESLA Y LR
3803
6420

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a DGJ »

Jaz in Matej sva ga kupila v AC Šubelj. Prodajajo ga verjetno lahko vsi zastopniki... ne vem zakaj bi ga samo nekateri. Itak pa prodajalci vedo manj od nas kupcev... vsaj pri meni so to odkrito priznali.
Glede pogajanja je pa tako... ni se jim potrebno truditi za prodajo ker je zaloga izjemno omejena oz. jo ni, tako da smo odvisni od lastne pogajalske žilice.
Nekaj naj pa le dajo popusta.
Hitch-Hiker
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 832
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Hyundai Ioniq - polnilnica izven garaže

Odgovor Napisal/-a N75 »

crunchy napisal/-a:Meni v bistvu ni čisto jasno zakaj ima kar nekaj članov tega foruma polnilnice izven garaže?
- Ali ni že z energetskega stališča bolj smotrno (manjša poraba EV in ščitenje baterije) imeti EV na toplem (pozimi) ali na hladnem (poleti)?
- Ali ni bolj smotrno imeti polnilnico znotraj hiše zaradi boljše zaščite polnilne infrastrukture pred vremenskimi vplivi (in raznimi žužki )?
- Ali ni bolje imeti polnilnico znotraj hiše zaradi krajših kablov in s tem manjših toplotnih izgub pri večjih polnilnih tokovih?

Predvidevam, da ti člani uporabljajo garažo za nek drug namen ali pa da garaže sploh nimajo?!?

By the way, jay, 5x2.5 mm2 je primerno za tokove do 16A.
Jaz imam garažo, vrata imam stalno odprta, funkcionira kot nadstrešek.

1. Če bi mel avto v ogrevani garaži, bi verjetno naredil kakšen km več, problem mrzle baterije je tudi ko prideš na polnilnico prepočasno polnjenje zaradi hladne baterije.

Ogrevana garaža je velik strošek, pomaga k večjemu dosegu in na javni polnilnici se hitreje polni.

Mogoče bi bilo za razmisliti ko grem na daljšo pot, zaprl vrata garaže in ogrel na elektriko.

2. Ni problem polnjenja v dežju, ko priplapljaš/odklapljaš kabel ni pod napetostjo, moteče je odklapljanje kabla v dežju.

3. Če je ustrezen presek dolžina ni problem, daljši kabli so bolj finančni problem. Lahko ti izračunam izgube za posamezni primer.
matija
Uporabniški avatar
Hitch-Hiker
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 325
Avto: Ioniq, Rav4
337
188

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a Hitch-Hiker »

Ogrevana garaza po mojih izkusnjah (mojih starsev) precej pripomore k hitrejsemu gnitju vozila. Pac pozimi slanega pripeljes v garazo. Sol precej bolje dela na toplem kot na hladnem.
DGJ, matija
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a CRF »

Pozdravljen na forumu jay!
Ioniq je vsekakor dobra odločitev. Bo pa še trajalo preden ga boš vozil, tako da imaš še precej časa da vse preštudiraš in pripraviš.

Za polnilnico doma je važno samo da pripraviš 3x ali 5x4mm2 kabel. Potem se boš pa odločil kakšno polnjenje ti najbolj ustreza. Nekomu je 10A dovolj, drugi bi pa rad imel polno baterijo v 2 urah.

Glede moje pametne polnilnice pa najbolje da vprašaš v tisti temi, kar te zanima. Je pa zaenkrat SESTAVI SI SAM komplet.

P. S. Sem šele potem videl da imaš 2.5mm2. Za 3.6kW bo OK.
jay, DGJ
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a magic »

Pozdravljen @jay, jaz sem za svojega dobil 500€ popusta in gratis Type2 kabel, pa še za starega so mi mal več ponujal, samo sem ga prej privat prodal. Poleg tega sem dobil avto, ki ga noben drugi prodajalec ni videl v sistemu in ima vso opremo, vključno s strešnim oknom (ta mi ni bil pomemben), pri drugih, ki so jih videli v sistemu je vedno nekaj manjkalo, kar mi ni pasalo. Je pa potem z zastonj kablom in popustom prišel samo malenkost dražje, če bi pa še starega dal k njim bi bil pa vsaj na istem.
jay, Robinhood, DGJ
jay
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 16
Avto: Hyundai Ioniq EV
13
17

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a jay »

@magic to si se pa super zmenu. Kje si ga pa vzel? Koker kaže trenutno, ga bom še ta teden naročil
Robinhood, evid, Nejccc, CRF, DGJ
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a magic »

AvtoBick, naročen je bil za šefovega kolega, pa si je premislu in so ga men ponudil. Namen sem ga imel naročit v Ivančni Gorici, Avto Kavšek. Tam so res super, samo tam ni bilo popusta in kabel so mi samo mal znižal (cca. 400€) in še s tako opremo ga tam nisem mogel dobiti. Servise bom verjetno tam delal in za mojega so mi malo manj ponudili.

@DGJ, ne morejo jih vsi prodajati, morajo imeti polnilnico in biti izobraženi, tudi serviserji, kar kr stane. V AVTOMERKUR-ju ga recimo ne moreš dobit.
jay
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 16
Avto: Hyundai Ioniq EV
13
17

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a jay »

Sem tudi jaz šel k lokalnemu prodajalcu Hyundai na Polzeli, pa mi je povedal, da bi naj dejansko bili samo trije v Sloveniji, ki prodajajo Ioniqa. Sam sem bil na AutoBinck in pri Lunežniku v Slovenski Bistrici. Pa bom verjetno vzel kar pri Lunežniku, saj so mi za sedanji avto ponudili krepko več. Se bom pa poskusil spogajati še vsaj za polnilni kabl (tega bi mi pri Bincku podarili).
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a magic »

Meni niso hoteli pri njih nič spustiti, niti kabla niso hoteli dati. Tudi tega vozila pač mi niso ponudili, ker je bi rezerviran samo za AvtoBinch. Pa tudi za mojega so mi ponudili dobro ceno. Pač spogajaj se čim boljš. A avto ti bojo že sedaj vzeli v ceno, torej boš toliko mesecev brez?
jay
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 16
Avto: Hyundai Ioniq EV
13
17

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a jay »

Ja, zdaj ga bom pustil notri, Doma imamo še en avto, če bo pa kdaj kaj nujnega (da bova avto potrebovala oba z ženo) imam pa tudi več možnosti si ga še sposoditi v tem času.
magic
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a magic »

jay napisal/-a:Ja, zdaj ga bom pustil notri, Doma imamo še en avto, če bo pa kdaj kaj nujnega (da bova avto potrebovala oba z ženo) imam pa tudi več možnosti si ga še sposoditi v tem času.
Pol pa super
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Hyundai Ioniq

Odgovor Napisal/-a rgornik »

Koliko kilometrov vam uspe narediti z Ioniq?
OVE, OVE, OVE
Zaklenjeno
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Ioniq”