Polnilnica in sončna elektrarna

Projekt Pametna polnilnica, ki upošteva porabo celotnega doma in polnjenje prilagaja razpoložljivi moči celotne hiše.
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6387
Avto: Kona in Zoe
4910
5961

Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a CRF »

Kar nekaj vprašanj sem dobil glede uporabe polnilnice skupaj s sončno elektrarno, zato bom kar tukaj poskusil pojasnit kako sem si zamislil da bi to funkcioniralo.

Seveda, me pa vsi ki veste več od mene prosim popravite. Da skupaj dorečemo kaj je mogoče in kaj ne.

Takole si predstavljam:
fizična shema
fizična shema
[/center]

Nastavitev polnilnice pa:
  • Skupni tok 20A
  • Polnilnitok 30A
Tako bo polnilnica dovoljevala tok do 30A, dokler bo sončna elektrarna dodajala vsaj 10A ali več. V nasprotnem primeru pa se bo tok zmanjševal tako da bo skupni vedno pod 20A.

Vem da je čudno, ker so varovalke za glavnimi večje, ampak drugače ne gre. Je to izvedljivo iz varnostnega/regulativnega stališča?
matija, N75
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
944

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Gledat morač tako, da se sončna vedno spreminja med 0 in 10A (za 11kW sončno). Ti imaš vedno podatek koliko teče čez glavno varovalko - ali veš tudi koliko se porablja na polnilnici?

Če veš koliko toka teče čez polnilnico, potem bi šlo - omejuješ samo na glavni varovalki, in polnilnica prilagaja moč do 30A. Pri 10A solarne in 30A na polnilnici bi moglo na glavni varovalki kazat 20A.

To z varovalkami sicer ni čisto OK po predpisih, bi pa v praksi čisto lepo funkcioniralo - kratkostični tokoli so tako veliko višji.
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6387
Avto: Kona in Zoe
4910
5961

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a CRF »

Ja, seveda. Meni se to zdi tako samoumevno, da nisem posebej omenjal. Tok meri tudi polnilnica.
To sta rdeči in modri tok na grafu:
Capture.JPG
[/center]
BogyX
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
944

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Sedaj pa mora samo nekdo s sončno elektrarno to potrdit. Jaz pa grem čez vikend varovalke menjavat, da bom pripravljen ko bo šlo ''zares''.
CRF
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 831
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a N75 »

CRF napisal/-a:Kar nekaj vprašanj sem dobil glede uporabe polnilnice skupaj s sončno elektrarno, zato bom kar tukaj poskusil pojasnit kako sem si zamislil da bi to funkcioniralo.

Seveda, me pa vsi ki veste več od mene prosim popravite. Da skupaj dorečemo kaj je mogoče in kaj ne.

Takole si predstavljam:
Smart-solar.jpg
[/center]

Nastavitev polnilnice pa:
  • Skupni tok 20A
  • Polnilnitok 30A
Tako bo polnilnica dovoljevala tok do 30A, dokler bo sončna elektrarna dodajala vsaj 10A ali več. V nasprotnem primeru pa se bo tok zmanjševal tako da bo skupni vedno pod 20A.

Vem da je čudno, ker so varovalke za glavnimi večje, ampak drugače ne gre. Je to izvedljivo iz varnostnega/regulativnega stališča?
30A varovalka ne obstaja.

Za glavno varovalko se priporoča vsaj jaz tako delam, varovalčni ločilnik NV 160A (priklop vijaki M8) in taljive varovalke NV.

Za priklop polnilnice bi uporabil NV 20A (ne glede ali je sončna elektrarna ali brez) ker nudi najboljša selektivnost z glavno varovalko, npr 25A .

NV 20A naj bi teoretično zdržala polnjenje 30A, bom prav v prihodnje naredil preizkus polnjenja Zoe na nastavljenih 32A( realni tok bo verjetno 30.5A) in vmes montiral varovalke NV 20A.
CRF, BogyX
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
944

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Tista varovalka na koncu je mišljena notranja varovalka - avtomatska.

Nekaj takega samo 25A ali 32A.
Slika
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3094
1613

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Tvoja polnilnica bo delala čisto vredu tudi z sončno elektrarno, meriti moraš samo tok na glavni varovalki ter prilagajaš polnilni tok, Problem s tvojim enostavnim merilcem na glavni varovalki je, da ne več ali teče tok ven ali noter in če imaš 11 kW elektrarno bo v nekem trenutku tok na glavni varovalki 16 A tvoja polnilnica pa bo mislila ,da je toliko porabe in se sploh ne bo vklopila no če se bo pa bo tok koj padel in lahko bo povečala moč polnilcu.
CRF
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6387
Avto: Kona in Zoe
4910
5961

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a CRF »

Ja, res. Na ta, zadnji scenarij sem tudi jaz pomislil. Nebi se hotela vklopit če bi bila razlika med tokom ki ga daješ v omrežje in nastavljenim najvišjim tokom manjša od 6A. Ampak to je malenkost.

Eno hitro podpvrašanje. So sončne elektrarne enofazne ali trifazne?
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5162
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2528

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a darjan »

Te za "ljudi" so enofazni, trifazni morajo imeti tri razmernike. Mogoče je zato omejitev na 11kW?
CRF, Robie
Robie
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 315
Kraj: Ljubljana
Avto: Tesla
221
1719

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a Robie »

Baje se v bliznji prihodnosti obeta sprememba - 16kW
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5162
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2528

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a darjan »

Kul. Kolikšna bi lahko bila, v teoriji, moč na recimo 100 kvadratih površine? ali pa recimo 150?

Čeprav meni se že 11kW zdi da konkretno "prek teče", edino če bi bilo več EV pri hiši, za ostalo potrebe je 7kw dovolj
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
944

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Kolikor vem so praktično vse 11kW sončne trifazne. Enofazni razsmerniki se recimo pri Solaredgu končajo pri 6kW.

Robie - od kod ti info o 16kW?

Mene so ravno včeraj poklicali iz elektra Maribor - na moji lokaciji naj bi bilo mogoče samo 5kW - imam pa sedaj še ustni razgovor.
nakaza
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1177
Kraj: Postojna
Avto: SOUL 2018, 2020 ex m3-RWD
841
1421

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a nakaza »

Enostavno poglej panele - dimenzije, glede na to izračunaj koliko jih potrebuješ na 100 oz 150 m2 in imaš rešitev
darjan napisal/-a:Kul. Kolikšna bi lahko bila, v teoriji, moč na recimo 100 kvadratih površine? ali pa recimo 150?

Čeprav meni se že 11kW zdi da konkretno "prek teče", edino če bi bilo več EV pri hiši, za ostalo potrebe je 7kw dovolj
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5162
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2528

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a darjan »

Torej ene 25kW za 150 kvadratov?

To bi lahko država subvencionirala bolj, vsakemu ki si naredi maks elektrarno bi višek kvadrature "častla" z namenom da jo oddaja v omrežje. Pa ne rabimo več elektrarn
Robie
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 315
Kraj: Ljubljana
Avto: Tesla
221
1719

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a Robie »

Znanec se je priklopil in mu je monter svetoval naj pripravi že v osnovi za večjo moč ker prihajajo spremembe v bližnji prihodnosti... sem pa enako slišal še od druge osebe tako da očitno nekaj bo na temu...
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5162
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2528

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a darjan »

Kako pa je to uredil, oz kako je pripravil za večjo moč?
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
944

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a BogyX »

To tudi mene zanima - so mi na Elektro Maribor takoj zagnjavli ko sem omenil, da bi kupil 17kW razsmernik in ga omejil na 11kW.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5162
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2528

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a darjan »

Ali pač enostavno 5 x 6mm kable iz strehe, pa potem pač greš v trifazni sistem?
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
944

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Trifazni že v osnovi računam.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3094
1613

Re: Polnilnica in sončna elektrarna

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Meni ni nihče nič rekel, ko sem v idejni projekt napisal solaredge 15kW omejen na 11kW
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Smart & Simple”