Sončna elektrarna za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5268
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1229
2580

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a darjan »

Jaz bi rekel temu molzenje...spet hoče država bit na boljšem. Zakaj enostavno ne naredijo brez omejitve velikosti in pa obračunavanje viškov energije.
Kaj naj zdaj en sosed, ki ima idealno streho, gre v računico, da bo še drugemu sosedu lahko šenkal štrom, to bo kregarije
Robie
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 316
Kraj: Ljubljana
Avto: Tesla
221
1731

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Robie »

nevem zakaj sene učimo flede na izkušnje sisednih držav - vaške se imajo v funkciji že jar nekaj let...
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2310
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2217

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Robie napisal/-a:nevem zakaj sene učimo flede na izkušnje sisednih držav - vaške se imajo v funkciji že jar nekaj let...
Za tole pa rabiš kar nekaj naravne inteligence da razumeš.
DGJ, MIRANRR
Robie
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 316
Kraj: Ljubljana
Avto: Tesla
221
1731

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Robie »

Robie
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 316
Kraj: Ljubljana
Avto: Tesla
221
1731

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Robie »

Da malo razmigamo sive celice...
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Google translate
I do not know why we are learning the shadows from the experience of sessional countries - the villagers have already been in service for several years ...
MIRANRR, crunchy, matija
Robie
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 316
Kraj: Ljubljana
Avto: Tesla
221
1731

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Robie »

brez napak ...
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a vivo »

Imam postavljeno SE 10,8kWp in SolarEdge inverter SE9k, kjer je nastavljena največja izhodna moč 9,5kW. Kaj menite ali bi moral biti inverter močnejši, vsaj SE10k ali SE12k?
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3571
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3123
1625

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Če že imaš potem pusti, Jaz sem vzel 15 kW ker je bil cenejši kot 9 in pa pol manj optimizerjev rabiš ker 15 kW podpira dvojne.
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a vivo »

pirpy napisal/-a:Če že imaš potem pusti, Jaz sem vzel 15 kW ker je bil cenejši kot 9 in pa pol manj optimizerjev rabiš ker 15 kW podpira dvojne.
pirpy, vseeno me zanima ali je ta omejitev na 9,5kW OK, ali pač ne? Ob teh sončnih dnevih mi proizvodnja pride na 7kW!
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Dokler ti proizvodnja ne pride na 9,5 kW, te omejitev nič ne moti in pusti kot je. Omejitev je zato, da omeji razsmernik na tej točki, iz katerega razloga imaš omejeno pa moraš ti vedeti. Tebi pa kot praviš dosega v špici maksimalno 7kW in ne vem zakaj te moti omejitev?

V praksi vršne moči ne boš dosegal, razen, če imaš res vse idealno, to pa ne moreš dobiti odgovora preko posta. Pirpy ve kaj dela in si je uredil najcenjšo varianto v samogradnji.
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a vivo »

FV-EV napisal/-a:Dokler ti proizvodnja ne pride na 9,5 kW, te omejitev nič ne moti in pusti kot je. Omejitev je zato, da omeji razsmernik na tej točki, iz katerega razloga imaš omejeno pa moraš ti vedeti. Tebi pa kot praviš dosega v špici maksimalno 7kW in ne vem zakaj te moti omejitev?

V praksi vršne moči ne boš dosegal, razen, če imaš res vse idealno, to pa ne moreš dobiti odgovora preko posta. Pirpy ve kaj dela in si je uredil najcenjšo varianto v samogradnji.
Hvala za mnenje, vendar imam idealno lego 35 tilt in 180 (jug) in to na brežini. Tako, če v prvih dneh januarja dosegam 7kW sem mnenja, da bo izdatnost SE v idealnem osončenju, blizu 11kW, ali pač ne?
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3571
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3123
1625

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

po nagibu sodeč boš imel najvišjo moč aprila.
Se boš potem odločil.
FV-EV, Dzun Tao
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7875

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a matija »

SolarEdge inverterje se lahko oversiza do 135% s paneli. Bolj kot je na meji, vec naj bi dal od sebe ker ima visjo efektivnost - tako sem bral. Ce ti par spic poreze ne bo hudega, bo pa malo prej ter malo kasneje delal bolje. Tvoj SE9k ni omejen na 9.5kW, to je max kar zmore in bi moralo zadostovat.

Jaz imam 7kW inverter in v menijih izpise peak power 7.4kW. Panelov je pa zlozenih nanj za 7.7kW. Ce bom kdaj dodajal lahko mirno se 2-3kW zraven. Le prostora nimam na strehi

Sploh pa ce imas recimo panele obrnjene na razlicne strani neba, da so optimalno aktivni razlicnih casih, je se manj vprasljivo ali bos dosegel maximum inverterja.
FV-EV
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

SolarEdge 9kW nima max le 9,5, nanj lahko max DC priklopiš 12kW modulov, tako da ima očitno nastavljeno omejitev na 9,5 kot pravi.

Tudi ni nujno, da bo spomladi višja špica. Najvišje špice so ko sonce za trenutek pride iza oblakov, ter sveti kolikor toliko pravokotno, ter je hkrati materijal zelo ohlajen. To je pa običajno prvih par mesecev v letu in še to le kratek čas.

Do poletja se sicer dviguje dnevna proizvodnja a se hkrati ne dviguje vršna moč, torej špice niso tako visoke, ker je toplejši materijal.
Nejccc
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a vivo »

FV-EV napisal/-a:SolarEdge 9kW nima max le 9,5, nanj lahko max DC priklopiš 12kW modulov, tako da ima očitno nastavljeno omejitev na 9,5 kot pravi.

Tudi ni nujno, da bo spomladi višja špica. Najvišje špice so ko sonce za trenutek pride iza oblakov, ter sveti kolikor toliko pravokotno, ter je hkrati materijal zelo ohlajen. To je pa običajno prvih par mesecev v letu in še to le kratek čas.

Do poletja se sicer dviguje dnevna proizvodnja a se hkrati ne dviguje vršna moč, torej špice niso tako visoke, ker je toplejši materijal.
Ali pravilno razumem, da je na inverterju SE9k omejitev 9,5kW nastavljena softwersko, ali je pač zgornja meja inverterja 9,5kW nastavljena tovarniško in jo ni mogoče spreminjati?
p.s. Še slika lokacije panelov 3x12x300w
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

9kW SolarEdge 3F z oznako SE9K ima tovarniško možnost priklopa do 12.150kW na DC strani, torej modulov. Omejitev je možno pri SolarEdge razsmernikih (ne vem če pri vseh to drži, pri SE15K gotovo) nastaviti v meniju softwersko kolikor hočeš, in sicer na 10W natančno. Preveri kateri razsmernik imaš in poglej v navodila ali pokliči tistega, ki ti je montiral/vrdržuje elektrarno, ter se pogovori zakaj imaš tako nastavljeno.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2310
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2217

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Imam vprašanje glede ponudnikov SE. Ali je razen GEN-i še kakšen ponudnik SE na ključ, ki nudi Bisolove panele? Če je le možnost, bi podprl domačega proizvajalca (seveda pa ne bom vztrajal, če bom dobil velike razlike v končni ceni).
Denis_
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 277
Kraj: Sežana
Avto: Citigo eIV
194
276

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Denis_ »

Glede ponudnikov ki nudijo Bisolove panele sem zaznal samo gen-i.
Gen-i ima itak pogodbene podizvajalce kateri ti ravno tako lahko postavijo SE na ključ s bisolovimi paneli.
Lahko pa v temo Cene SE vpišeš še kako ponudbo si dobil za SE od Gen-i s bisolovimi paneli.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2310
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2217

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Denis_ napisal/-a:¸Lahko pa v temo Cene SE vpišeš še kako ponudbo si dobil za SE od Gen-i s bisolovimi paneli.
Šele včeraj zvečer sem poslal povpraševanje. Predvidevam, da bom moral malce počakati da dobim ponudbo.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”