Sončna elektrarna za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Panjola
Kraj: Izola
Avto: Stonic
1
5

Re: Sončna elektrarna za EV

OdgovorNapisal/-a Panjola » 09 Sep 2020, 10:08

FV-EV je napisal/-a:Ko nekdo postavi svojo sončno elektrarno je razumljivo čustven, vložil je nekaj denarja, nekaj naredil za okolje, se lahko priduša, da je napreden.... in običajno neučakan, stalno pogleduje vreme....

Dejansko pa je za vsakega lastnika merodajni podatek le letna proizvodnja električne energije. Ta pa ni enaka neki drugi elektrarni zato ker:
- je drugačna lega ali orientacija
- drugačen naklon ali celo več različnih
- ima senčenje dreves, objektov, hribov (morda le zjutraj ali zvečer ali celo le del leta...)
- je drugačna mikrolokacija (ne nujno druga regija, že v sosednjem kraju je lahko opazno drugačen izplen)
- in najpomembnejše, od leta do leta je lahko tudi do 20% več ali manj sončnih ur (pomembne so sončne ure v letu, ne dnevi)

Upam, da sem vam pojasnil, da imejte malo potrpljenja in počakajte morda tudi par let predno delate pomembnejše analize. Se pa kakšni večji kiksi opazijo dokaj hitro, a ne v primerjavi z neko drugo elektrarno.

Hvala za razlago.
Panjola
1
5

OdgovorNapisal/-a Panjola » 09 Sep 2020, 10:37

Proizvodnja elektrarne na 25.7. je bila skoraj 67 kwh na dan . Največja dosežena moč je bila 8,28 kw ob 14.30.
Zanima me, ali je ta proizvodnja v povprečju z vašimi oz. kolko vi dosegate v poletnih mesecih?
Predvidevam, da je največja proizvodnja junija, ko so dnevi najdaljši, do 21. junija se počasi dviga in
doseže vrhunec, potem pa počasi pada. Vem, da je težko primerjat ampak lih za informacijo.
Jaz imam namreč 2/3 panelov na Z strani in je sigurno 10 - 15 % manjši izplen, pa še
1 optimizator za 2 panela, kjer pri 8 panelih še nekaj izgubim.

Hvala za info.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Avto: EV Kona 64
2278
1821

OdgovorNapisal/-a FV-EV » 11 Sep 2020, 12:36

Panjola je napisal/-a:Proizvodnja elektrarne na 25.7. je bila skoraj 67 kwh na dan . Največja dosežena moč je bila 8,28 kw ob 14.30.
Zanima me, ali je ta proizvodnja v povprečju z vašimi oz. kolko vi dosegate v poletnih mesecih?
Predvidevam, da je največja proizvodnja junija, ko so dnevi najdaljši, do 21. junija se počasi dviga in
doseže vrhunec, potem pa počasi pada. Vem, da je težko primerjat ampak lih za informacijo.
Jaz imam namreč 2/3 panelov na Z strani in je sigurno 10 - 15 % manjši izplen, pa še

Hvala za info.

Iz tvojih predhodnih postov sklepam, da imaš 11,9kWp, kar pomeni, da bi na področju Izole letno lahko pridelal okoli 15MWh. Tvoji podatki zgoraj, če primerjam z drugimi elektrarnami v Izoli, so primerljivi.
Panjola
Argo123
EV začetnik
EV začetnik
41
37

OdgovorNapisal/-a Argo123 » 14 Sep 2020, 20:44

Ali se mi samo zdi ali je kar malo preveč rezerve. 14,4 kWp že danes skoraj na predvideni letni proizvodnji.
Priponke
A5EB6491-DA11-4DFA-B1E4-5DC3FFC71880.jpeg
sluk, Panjola
hribovc0601
EV entuziast
EV entuziast
Kraj: Ljubljana
Avto: Kia Soul EV
288
286

OdgovorNapisal/-a hribovc0601 » 14 Sep 2020, 21:08

Se bo treba malo več z EV vozit. :D :D

Ej bi imel eno vprašanje za strokovnjake. Te klasični mali transformatorja, ki jih srečamo po vaseh na drogovih. Ali imajo možnost delovati tudi v obratno smer? Ko je max proizvodnja FV, da se to zgodi... Ali mora elektro paziti, da moč priključenih elektrarn nikoli ne preseže minimalnega odjema?
Argo123
EV začetnik
EV začetnik
41
37

OdgovorNapisal/-a Argo123 » 14 Sep 2020, 21:13

hribovc0601 je napisal/-a:Se bo treba malo več z EV vozit. :D :D

Ej bi imel eno vprašanje za strokovnjake. Te klasični mali transformatorja, ki jih srečamo po vaseh na drogovih. Ali imajo možnost delovati tudi v obratno smer? Ko je max proizvodnja FV, da se to zgodi... Ali mora elektro paziti, da moč priključenih elektrarn nikoli ne preseže minimalnega odjema?

Se kar dosti vozim, 3 servis je v 9 mesecih mimo. Polnim pa kar dosti na poti. Doma pa je bilo polnjeno za cca 27k km.
hribovc0601
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE R240 41kWh i
1932
973

OdgovorNapisal/-a pirpy » 14 Sep 2020, 21:16

hribovc0601 je napisal/-a:Se bo treba malo več z EV vozit. :D :D

Vsak mrežni transformator deluje v obeh smereh, pa naj bo mali ali velik.
hribovc0601, BogyX, Ogo
hribovc0601
EV entuziast
EV entuziast
288
286

OdgovorNapisal/-a hribovc0601 » 14 Sep 2020, 22:14

Hvala za odgovor. Se pravi to ne more biti razlog, da ti ne dovolijo priključitve, če so presežki kablov ok...?
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Avto: e-Golf 2020
592
43

OdgovorNapisal/-a DeCoRawr » 14 Sep 2020, 22:31

Ja če transformator ni zadost močen za maksimalno prijavljeno vrednost sončnih pol ne bojo pustili. Kolikor vem oni gledajo da obstaja trenutek ko vse sončne delajo na polno in noben nič ne porablja ...
pirpy, Ogo
Ogo
EV entuziast
EV entuziast
Avto: Hyundai Kona EV
212
106

OdgovorNapisal/-a Ogo » 15 Sep 2020, 09:55

Trafo je ponavadi dimenzioniran za max obremenitev odjemalcev. Da bi pa kapaciteta sončnih elektrarn presegala slednjo obremenitev, pa že malo dvomim.
MIRANRR
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Avto: e-Golf 2020
592
43

OdgovorNapisal/-a DeCoRawr » 15 Sep 2020, 10:03

Dvomim da je trafo dimenzioniran da vsa gospodinstva naenkrat obremenijo vse faze z priključno močjo katero majo zakupljeno. Gre se za faktor kater je manjši kot 1 če se ne motim nek sočasnostni faktor. Sej v teoriji vse štima sam v praksi majo pa kakšne vasi čist premajhne trafote in padce napetosti itd.
Ogo
EV entuziast
EV entuziast
Avto: Hyundai Kona EV
212
106

OdgovorNapisal/-a Ogo » 15 Sep 2020, 10:08

Ja, marsikje so še trafoti stari 100 let in dimenzionirano za eno 60W žarnico na bajto. Se bodo morali zmigat in zamenjat.
Panjola
1
5

OdgovorNapisal/-a Panjola » 15 Sep 2020, 10:32

FV-EV je napisal/-a:
Panjola je napisal/-a:Proizvodnja elektrarne na 25.7. je bila skoraj 67 kwh na dan . Največja dosežena moč je bila 8,28 kw ob 14.30.

Hvala za info.

Iz tvojih predhodnih postov sklepam, da imaš 11,9kWp, kar pomeni, da bi na področju Izole letno lahko pridelal okoli 15MWh. Tvoji podatki zgoraj, če primerjam z drugimi elektrarnami v Izoli, so primerljivi.

Najlepša hvala za info.
Elektrarna je 11,6 kWp, varovalke imam 3x25A, torej 17 kw. Elektrarno so mi limitirali na 11,6 kwp, 80% od 17kw pa je 13,6kw.
Kaj bi dosegu, če mi limit dvignejo na 13,6kwp, kaj bi se elektrarna izklapljala pri 13,6 kwp namesto pri 11,6kwp in bi več oddajala v omrežje? Kakšen je postopek za dvig limita? Ke je elektrarna bila zagnana šele 23.7. ne vem, kolko bo dosegala peak power, ker so najboljši meseci jun, jul že mimo tako, da je verjetno smiselno počakat, da se obrne leto za točnejše podatke.
Argo123
EV začetnik
EV začetnik
41
37

OdgovorNapisal/-a Argo123 » 15 Sep 2020, 10:42

Panjola je napisal/-a:
FV-EV je napisal/-a:

Hvala za info.

Najlepša hvala za info.
Elektrarna je 11,6 kWp, varovalke imam 3x25A, torej 17 kw. Elektrarno so mi limitirali na 11,6 kwp, 80% od 17kw pa je 13,6kw.
Kaj bi dosegu, če mi limit dvignejo na 13,6kwp, kaj bi se elektrarna izklapljala pri 13,6 kwp namesto pri 11,6kwp in bi več oddajala v omrežje? Kakšen je postopek za dvig limita? Ke je elektrarna bila zagnana šele 23.7. ne vem, kolko bo dosegala peak power, ker so najboljši meseci jun, jul že mimo tako, da je verjetno smiselno počakat, da se obrne leto za točnejše podatke.

Če boš povečeval elektrarno je to smiselno, drugače ne. Za takšno spremembo potrebuješ novo soglasje. Kot veš pa to traja nekaj mesecev tako da je vseeno kdaj to urejaš.
Panjola
1
5

OdgovorNapisal/-a Panjola » 15 Sep 2020, 11:18

Ok. Hvala.
Gasper
EV entuziast
EV entuziast
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
60
5

OdgovorNapisal/-a Gasper » 15 Sep 2020, 12:37

A mi zna kdo povedat kakšne pogodbe za odkup po net-metering shemi imate in s kakšno veljavnostjo? Se to sklepa vsako leto posebej ali se sklene na daljše obdobje npr. 10 let?

Net-metering kot tak namreč ni vzdržen, ker omrežje pač ni neomejena baterija, kakšna je kaj bojazen da čez nekaj let naredijo določene restrikcije v smislu cene odkupa ali obračuna na pol leta (poleti imaš iz SE veliko viška, pozimi bo pa manjko treba plačat).

Se to kdo sprašuje ali je kakšna garancija da bo enako ostalo še 10+ let?
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR
1718
1218

OdgovorNapisal/-a warpedone » 15 Sep 2020, 13:02

Garancije brez pogodbe ni.
Neka 'mehka garancija' so trenutne politične razmere in kaj si bo le ta v prihodnosti želela.
Netmetering je de-facto 100% subvencija priključne moči in transporta, kar je več kot polovica cene kupljene električne energije.
Če se politika odloči, da bo ta šport podpirala z drugačnimi subvencijami, bo to pač drugače.
First deserve then desire
hribovc0601
EV entuziast
EV entuziast
288
286

OdgovorNapisal/-a hribovc0601 » 15 Sep 2020, 14:23

Panjola je napisal/-a:
FV-EV je napisal/-a:

Hvala za info.

Najlepša hvala za info.

Pri meni je vsako leto rekord marca, ko je hladno ozračje in čisto.
Zakaj pa je limiti rano na manj kot 13,6? Če je težava omrežje potem ne bo možno, drugače pa oddaš za novo soglasje 3 liste papirja in je to to. Nič ne boli.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE R240 41kWh i
1932
973

OdgovorNapisal/-a pirpy » 15 Sep 2020, 14:34

Ogo je napisal/-a:Trafo je ponavadi dimenzioniran za max obremenitev odjemalcev. Da bi pa kapaciteta sončnih elektrarn presegala slednjo obremenitev, pa že malo dvomim.

pri nas je 100 kW trafo za 20 hiš, pa vsak ima vsaj 20 A varovalke, veliko nas pa 25, zdaj pa računaj koliko od nas bo dobilo dovoljenje za elektrarno.
hribovc0601
EV entuziast
EV entuziast
288
286

OdgovorNapisal/-a hribovc0601 » 15 Sep 2020, 15:56

In sedaj sam čakajo, da se najde investitor, ki rabi nov priključek, da mu po rinejo še nov trafo...?

Vrni se na