Sončna elektrarna za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Uporabniški avatar
Nejccc
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1020
Kraj: Horjul
Avto: Ioniq EV 28 kWh, e-Niro 64kWh
1243
2402

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Nejccc »

Sam opažam, da ima prste vmes zunanja temperatura. Če je temperatura nižja, bo DC napetost lahko takrat višja.
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7870

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a matija »

gregimarko napisal/-a:Pred leti je bila kar jeba z jalovo močjo (reactive power), saj je SODO zahteval, da se mora jalova spreminjati glede na velikost napetosti mreže Q(U) regulacija. To funkcijo so imeli razsmerniki že vgrajeno in Elektro je ob priklopu preveril, ali je ta funkcija vključena.
Ker mi je takrat dobavitelj dobavil razsmernike brez te funkcije, sem moral sam razviti regulator jalove energije v funkciji Q(U), drugače mi elektrarne (50kW) nebi pustili vklopiti. Sem fajn švical in doktoriral, vendar je ratalo....

Ali je pri samooskrbnih SE tudi zahteva distributerja, da s tvoja SE pomagaš stabilnosti mrežni napetosti? To ne vem, se nisem poglabljal, ampak, če te zahteve ni, potem bi jaz vse kar se te regulacije, IZKLOPIL.
Saj kakor vidim, z napačnimi nastavitvami lahko izgubljate kWh in €€€€€€. Razsmernik lahko zmanjšuje moč SE, če napetost niha.
To, da pa napetost niha, pa ni vaš problem, temveč problem elektra, saj vi plačujete omrežnino, elektro pa mora zagotoviti stabilno mrežo, znotraj +/- 10%.
Meni so monterji na SE razsmerniku nastavili jalovo moc na 0.95. Kaj to detajlno pomeni pa vec ne vem. Mogoce kaksnih 5% rezerve, za izravnave frekvence?
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

matija napisal/-a:Meni so monterji na SE razsmerniku nastavili jalovo moc na 0.95. Kaj to detajlno pomeni pa vec ne vem. Mogoce kaksnih 5% rezerve, za izravnave frekvence?
Po moje ne jalovo moč ampak cos(f). To je razmerje med delovno in navidezno (celotno) močjo. V tvojem primeru to pomeni, da sta tok in napetost zamaknjena za 20 stopinj. To morda pride prav, če ima celotno omrežje nekoliko preveč navidezne komponente moči in bi jo želeli zmanjšati z dodajanjem navidezne moči v nasprotno smer. Vsaj tako si predstavljam.
matija
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a darjan »

Ima kdo mogoče idejo, zakaj SE ne bi proizvajala, čeprav je vse videt OK. Tudi ponudnik oz serviser na daljavo ne vidi napake, je pa danes občutno drugačno delovanje kot drugače. Včeraj je že začela delat ob pol6, danes pa komaj ob tem času nekaj daje od sebe. Layout pogled kaže samo nekaj celic da delujejo, ostale so vse temne. Sence seveda ni, sonce direktno

Zanima me zato, da ko bom na vezi s serviserjem, da vem malo o čem se gre, da me ne odpravijo hitro. Trenutno so mi pač rekli da bodo spremljali delovanje in smo na vezi
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Najbolje, če narediš kakšne print-screen-e v enakomernih časovnih intervalih in jim pokažeš.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a darjan »

Saj se nič ne dogaja, oz kakšne parametre sploh? Iz appa? Je statično, trenutno dela 0.04kw
Vremenko
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 221
Kraj: Maribor
Avto: Hyundai Kona EV
155
436

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Vremenko »

Če ti trenutno dela le 0.04 kW je nekaj zelo narobe, težko, da zgleda OK. Naj ti pridejo zrihtat, gnjavi jim.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

darjan napisal/-a:Saj se nič ne dogaja, oz kakšne parametre sploh? Iz appa? Je statično, trenutno dela 0.04kw
Saj si napisal, da je par celic vsaj živih, čeprav ne proizvajajo praktično nič, ostale pa so off. Hotel sem reči, če se stanje vsaj malenkost spremeni, to tudi dokumentiraj. Morda bodo lažje/hitreje našli in odpravili napako.
Sicer pa, tako kot je omenil Vremenko, s tvojo elektrarno je nekaj hudo narobe in morajo čim prej priti in popraviti zadevo.
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
945

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Vremenko če si malo štromarja lahko izklopiš inverter in pomeriš napetost na odprtih sponkah iz panelov. Če imaš Solaredge sistem bi morala bit napetost toliko V kot je optimizatorjev (25 otimizatorjev - 25V DC napetosti).

Če nimaš optimizatorjev ali ne veš kaj imaš potem pusti in naj rešijo mojstri.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

pirpy napisal/-a:Ko se sonce pojavi izza oblakov imas polno moč sonca plus raspršeno osvetlitev iz oblakov kar se sešteje plus malo hladnejše celice ker so bile pravkar b senci...
Res odlična razlaga. Prej sploh nisem na to pomislil. Tukaj je besedilo, ki sem ga zasledil na internetu:
As the sun moves into a hole between the clouds, your solar panels will see something wonderful. They will see full direct sunlight "plus" reflected light from the clouds! They will drink in more energy than they could on a cloudless day!
The effects of clouds on a solar panel could then produce peaks at or above 50 percent more than its direct-sun output!
Glede na to, da sem na trenutke videl moči tudi 12,5 kW in da imam ob čistem sončnem vremenu največ 9 kW moči, mi je sedaj jasno.
Tukaj je še ena dobra povezava:
https://forums.energymatters.com.au/sol ... c1507.html

Torej vsi ki imamo Iskrino zaščito moramo biti precej previdni, ker nam prav zaradi tega efekta lahko vrže ven elektrarno (nekaterim tudi hišo), če nismo razsmernika omejili na 11 kW.
matija, BogyX, FV-EV
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

crunchy napisal/-a: Torej vsi ki imamo Iskrino zaščito moramo biti precej previdni, ker nam prav zaradi tega efekta lahko vrže ven elektrarno (nekaterim tudi hišo), če nismo razsmernika omejili na 11 kW.
To je en razlog, zakaj se jaz ne želim ukvarjati z omejitvijo preko SolarEdgemetra (ta ti z več sekundnim zamikom zmanjšuje moč), ampak imam kar fiksno nastavitev z omejitvijo 11kW.
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a dunda »

Tukaj ste mojstri za takšne zadeve - nekako med željami za prihodnost imam tudi izdelavo nadstreška za dva avtomobila, ki pa bi bila hkrati tudi sončne elektrarna (torej streha kar iz celic). Vem, da me je pred časom prizemljila cena, ko sem slišal, da te tisti eKube (ali kaj je že) stane dobrih 20 kEUR. Če k temu dodam še pripravo terena, ki nekoliko visi, so stroški nenormalni, čeprav je lega sicer sončna in vabljiva za SE.
Ima torej kdo narejen kakšen "sončni nadstrešek" po neki bolj človeški ceni?
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6389
Avto: Kona in Zoe
4910
5969

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Navaden lesen nadstrešek z najcenejšo kritino kar jo najdeš... verjetno tegola... 2.000€, in gor panele....
BogyX, instrukcije
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1614

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

jaz imam 14 celic privijačenih na leseno konstrukcijo in zatesnjene s silikonom.
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
945

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a BogyX »

jaz imam 14 celic privijačenih na leseno konstrukcijo in zatesnjene s silikonom.
si polagal z razmikom, da je silikona več? Nekako se mi je vedno zdelo da silikon ne zmore toliko elastičnosti da bi na tej dolžini kompenziral za raztezek aluminuja.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1614

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

silikona je 3-5 mm.
Zaenkrat ne spušča , je pa to testni primer .
BogyX
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Čimcenejša konstrukcija, lahko lesena, tegola ni najboljša za PV, najbolje je trapez pločevina.... Tesnenje s silikonom pa dvomim, da bo več let držalo zaradi raztezkov in staranja silikona.
Nejccc
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a dunda »

Hvala, bom vprašal še znanca, ki se ukvarja s krovstvom in drugega znanca, ki pozna postavitve SE.
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a rgornik »

Pri Blagomixu ima testno varianto tega postavljeno. Lahko vidiš ob dirkališču v Logatcu
OVE, OVE, OVE
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a darjan »

koliko imate danes kaj nižjo proizvodnjo kot včeraj? jaz opažam ene 15% nižjo, pomoje na račun vročine?
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”