Sončna elektrarna za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
peion
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 65
Kraj: Jesenice
Avto: Tesla 3 RWD SR+
83
144

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a peion »

MIRANRR napisal/-a:Da se okvirno izračunat koliko bo letnega donosa. Ko ti bo teden dni obratovala, povprašaj nekoga i tvojega konca Slovenije koliko je v tem tednu pridelal. Ugotoviš razmerje moči med eno in drugo, to pomnožiš z njegovo letno proizvodnjo, pa si skoraj točna tam. Seveda bo vedno majhna razlika, glede na osenčenje, kvaliteta panelov, itn. Menim, da lahko zadeneš z 5% napako.
Tako sam primerjam med eno večjo in manjšo. To razmerje kar solidno deluje.
Videti lepo narejeno prijazna hiška, da bo pokrila vso tvojo porabo dolga leta.
Bom jutri, ko bom bolj pri času pripel sliko z predvideno proizvodnjo.
peion
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 65
Kraj: Jesenice
Avto: Tesla 3 RWD SR+
83
144

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a peion »

Tole je predvidena proizvodnja el. energije. Sicer mi deluje nekoliko optimistično saj predvideva 10,5 MWh kar je še preveč glede na moje potrebe ampak, če se uresničijo Pirpyjeve napovedi, da v prihodnosti ne bo več razmerje 1:1 bo prišlo prav.
Drugače pa že eno leto spremljam proizvodnjo enako močne elektrarne, ki jo ima kolega na drugi strani Save in ima osončene tudi zimske mesece. Glede na njegovo proizvodnjo v zimskih mesecih sklepam, da moj kalkulator upošteva osenčenje pri meni v zimskih mesecih. Potemtakem bo kalkulacija dokaj natančna. Totalna izguba zaradi slabe usmerjenosti strehe in zimskega senčenja naj bi bila 17,5%.
Priponke
Screenshot_20181208-223837.jpg
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3571
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3123
1626

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

17% gledano na celo leto, pozimi je izkoristek nekoliko slabši.
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Sem slučajno na drugem forumu videl reklamo iz Australije (Sunboost spletna stran) za 6,6kw sistem (24 panelov Seraphim + kitajsko 5kW inverter Solis) - komplet za 3691 AUS$. Pri taki ceni pa se investicija hitro povrne
matija, Dzun Tao
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3571
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3123
1626

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

sploh down under kjer je elektrika po 28 centov AU$
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Je kdo zadnje čase kaj te komponente iskal, so kje dobre cene (paneli, inverterji, optimizatorji...) v bližini (EU)?
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Če bo kdo iskal posamezne komponente, priporočam KIOTO solar paneli, sem bil v njihovi tovarni na Koroškem. Njihova proizvodnja je videti zelo vrhunska, dobra kontrola in preverjene komponente.
Samo paneli, ali z vgrajenimi optimizatorji. Imajo tudi prozorne panele.
Dzun Tao
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a vivo »

Pozdravljeni, vsi !
Sem bolj nov na tem področju, s precej vprašanji in z zanimanjem berem to temo!
Postavil sem SE s 36-timi Bisolovimi 300 W paneli in 36-timi 300 W otimizatorji (skupaj cca 11 kWp) Panele sem postavil na brežino stavbnega zemljišča s podkonstrukcijo, naklonom 35°, obrnjeno na jug. V kurilnici je nameščena DC omarica z varovalkami, nato Solar Edge SE9K (Pmax=12,5kW) ter AC omarica z varovalkami 3 x 16A. V glavni distribucijski omarici, kjer je trifazni enotarifni števec so glavne varovalke 3 x 25A. Ker gre za v našem primeru za dvostanovanjsko hišo sem eno stanovanje še vedno pustil na klasičnem gospodinjskem odjemu, dvotarifno, enofazno 1x25A (razlog, OK ne bom razlagal)
Priklop na omrežje je predviden v naslednjem tednu.
Trenutno za ogrevanje uporabljamo zemeljski plin (začasno ga bom verjetno obdržal), pripravljam pa čimprejšnji prehod na toplotno črpalko, mogoče TČ monoblok!? Se zavedam, da bom imel v letni bilanci precej viškov EE, ampak sem dobil precej ugodno cenovno izvedbe SE po principu samogradnje
Vprašanje:
Ker resno razmišljam o EV (čakam na nov VW I.D. ali Byton ) me zanima:
1. Kakšno polnilno postajo za EV lahko predvidim in sicer, da eno vgradim v garažo stanovanjske hišo in drugo v prizidano sosednjo garažo, ki ima isto nosilno steno in ali zato rabim dvojni kabel in dvojno npr.Smart polnilno postajo?
2. Ali lahko polnilno postajo priključimo tako na napetost DC iz sončne elektrarne in AC iz izhoda razsmernika, ali je rešitev Smart polnilne postaje v kombinaciji s Smart senzorjem, prava izbira.
Lep pozdrav vsem!
Ivo
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Pozdravljen na forumu!

Super da si postavil SE z malo rezerve. Bo še prav prišla. Še boljše pa da razmišljaš o EV Čeprav na ID in Bytona bo treba še mal počakat... Vsekakor pa lahko že v naprej pripraviš kable in ostalo potrebno za polnjenje.

Kakorkoli, za dve lokaciji potrebuješ dve polnilni postaji. Kakšni in koliko pametni je pa čisto odvisno od tvojih zahtev. Ponavadi so že najmanjših moči zadostne. In če skupna moč ni prevelik problem, potem tudi preveč pametne ne potrebuješ.
Ne gre pa direktno iz DC. V nobenem primeru.
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a vivo »

Hvala za hiter odziv. Ali to pomeni, da moram od AC omarice do vsake polnilne postaje pripeljati svoj kabel (kakšen, glede na razpoložljive varovalke 3 x 16A) in za vsako polnilno postajo, vsako svojo v primeru, da uporabim kit izvedbo Smart&Simple polnilni modul s Smart senzorjem ?
p.s. če pa ima kdo voljo za kakšno pijačo, ga pa vabim na ogled in podajanje nasveta
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Če ni skrivnost bi me zanimal kje si komponente nabavil (paneli, razsmernik in ostalo) - lahko tudi ZS.

Če bi še enkrat inštalacijo delal bi od razvoda potegnil 5x4mm2 kabel oziroma za dve polnilnici mogoče kar 6mm2. Sedaj z 2,5mm2 sicer polnim z 20A brez problemov, vendar ko priklapljaš je kar hecno ko je kabel naprej do ročke 6mm2.
Robie
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 316
Kraj: Ljubljana
Avto: Tesla
221
1731

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Robie »

Par dni nazaj vlekel 5x6mm2 kabel namenjen za dve polnilni mesti. Ena od opcij je Metron duo a mi ne deluje dovolj “pametna” - ker se mi ne musi bom še nekaj časa na šuko opciji...
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

vivo napisal/-a:Hvala za hiter odziv. Ali to pomeni, da moram od AC omarice do vsake polnilne postaje pripeljati svoj kabel (kakšen, glede na razpoložljive varovalke 3 x 16A) in za vsako polnilno postajo, vsako svojo v primeru, da uporabim kit izvedbo Smart&Simple polnilni modul s Smart senzorjem ?
p.s. če pa ima kdo voljo za kakšno pijačo, ga pa vabim na ogled in podajanje nasveta
Če imaš razpoložljivo samo 3x16A, potem je 4mm2 kabel čisto dovolj. Za vsako polnilnico.
Če nameravaš polnit enofazno, priključiš vsako na svojo fazo, razen če nameravaš polnit samo en avto, ali pa nameravaš sprostit eno fazo samo za polnjenje.
No, če boš uporabil Smart&Simple, potem imaš itak vse opcije odprte. Ko boš imel še vprašanja, pa kar vprašaj, ni problema.
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a BogyX »

CRF ova polnilnica se mi zdi ena boljših in jo lahko samo priporočam. Kolikor vem ima tudi rešitev za povezavo dveh.
CRF, MIRANRR, Nejccc
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2313
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

CRF napisal/-a:Če imaš razpoložljivo samo 3x16A, potem je 4mm2 kabel čisto dovolj.
Za 16 A je dovolj tudi 2.5 mm2, mar ne?
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Je dovolj kar se tiče varnosti. Če pa je kabel daljši (20 metrov) je pa pri 16A že kar nekaj padca in izgub, in priporočam 4mm2.
Jaz imam 2.5mm2 in imam med polnjenjem komaj 210V na polnilnici.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2313
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Mislil sem, da je napisano, da bi to on naredil v svoji lastni garaži. Torej lahko se zgodi, da kabli ne bodo pretirano dolgi.
Ali polniš samo s 16 A?
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Ja, z več se nebi dobro počitil na 2.5mm napeljavi prek 10 doz.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3571
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3123
1626

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Meni se 2.5 mm2 kabel pošteno greje je pa res da včasih polnim tudi z 3 x 22 A
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Ja, med 16 in 22 je velika razlika.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”