Sončna elektrarna za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2313
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Za vsak primer objavljam povezavo na dokument SODO glede smernih zaščit (od 6. maja dalje jih bodo začeli programirati za delovno moč). Šele sedaj sem opazil, da sem zadevo objavil pod tematiko "Sun Contract", kar nima veliko skupnega z omenjenim dokumentom.

viewtopic.php?f=6&t=1462&start=140#p34829
CRF, Nejccc
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

crunchy napisal/-a:Za vsak primer objavljam povezavo na dokument SODO glede smernih zaščit (od 6. maja dalje jih bodo začeli programirati za delovno moč). Šele sedaj sem opazil, da sem zadevo objavil pod tematiko "Sun Contract", kar nima veliko skupnega z omenjenim dokumentom.

viewtopic.php?f=6&t=1462&start=140#p34829
Kaj to pomeni? Da pride Iskra preprogramirat WM3E6, tako kot je opisano v dokumentu od SODO?
download/file.php?id=4001

https://www.iskra.si/f/docs/76857/WM3E6 ... tacija.pdf

Jaz sem namreč delal MFE v lastni režiji in sem moral vgraditi WM3E6, ker imam 12,6kWp. Zaradi lege je objekta in panelov je realna max moč ob idealnih pogojih kvečjemu 11,5kW; 0,5kW pa imam skor vedno lastne rabe, tako da v omrežje res ne bi mogel oddajati več kot 11kW. Ampak sem kmalu dobil popizditis, ker je WM3E6 "ven metal" tudi ko oddaja v omrežje ni bila niti približno 11kW.

Če mi bi enkrat letno izklopilo samo MFE bi še potrpel, mi je pa zaradi načina vezave izklapljalo tudi celotno hišo. Zato sem najprej zvezal WM3E6 tako, da je izklapljal le MFE. Sem si zelo razbijal glavo zakaj meče ven brez razloga in sem se sprijaznil, da sem pač bil prisiljen kupit še en polizdelek, ki ni ustrezno skalibriran. Ker me je tudi to, da brez razloga izklaplja MFE začelo zelo jeziti, sem WM3E6 psihično prepričal, da tega do nadaljnjega ne bo več naredil, pa tudi če sonce eksplodira...
crunchy
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a BogyX »

sem WM3E6 psihično prepričal
A si ga psihično ali fizično prepričal? Lahko tudi na ZS, ker me res zanima.
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

"Psihično"
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2313
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

Jaz ga ne morem prepričati. Pravkar so mi testno priključili 10,98 kW elektrarno, vendar mi smerna zaščita meče ven, ker je dejanska moč občasno večja tudi od 12 kW (tako merjeno s SolarEdge aplikacijo, kot tudi merjeno na Iskrini zaščiti).

Sedaj pa vprašanje za znalce: Ali je možno 17 kVA SolarEdge razsmernik prepričati, da daje van max. 11 kW brez dodatnih tokovnih sond oz. Bus metra?!? Glede na to, da SolarEdge meri oddano moč, se mi zdi logično, da bi to moralo obstajati. Ali se motim?
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a vivo »

crunchy napisal/-a:Jaz ga ne morem prepričati. Pravkar so mi testno priključili 10,98 kW elektrarno, vendar mi smerna zaščita meče ven, ker je dejanska moč občasno večja tudi od 12 kW (tako merjeno s SolarEdge aplikacijo, kot tudi merjeno na Iskrini zaščiti).

Sedaj pa vprašanje za znalce: Ali je možno 17 kVA SolarEdge razsmernik prepričati, da daje van max. 11 kW brez dodatnih tokovnih sond oz. Bus metra?!? Glede na to, da SolarEdge meri oddano moč, se mi zdi logično, da bi to moralo obstajati. Ali se motim?
pri mojem SE razsmerniku je nastavljeno za MSE 10,8 Kwp, na 9,5 kw
crunchy, FV-EV
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2313
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

crunchy napisal/-a:Sedaj pa vprašanje za znalce: Ali je možno 17 kVA SolarEdge razsmernik prepričati, da daje van max. 11 kW brez dodatnih tokovnih sond oz. Bus metra?!? Glede na to, da SolarEdge meri oddano moč, se mi zdi logično, da bi to moralo obstajati. Ali se motim?
Na enem application note sem našel opcijo "Power Limit", kjer nastaviš omejitev izhodne moči v %. Predvidevam, da bi s tem lahko rešil težavo z odklopom elektrarne??
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2313
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

vivo napisal/-a:pri mojem SE razsmerniku je nastavljeno za MSE 10,8 Kwp, na 9,5 kw
Ali lahko, prosim, malce natančneje poveš kako se to nastavi? Jaz sicer še nimam dostopa do mojega SolarEdge-a, vendar je dobro da izvem čim več informacij in predlagam rešitev izvajalcu. En od monterjev je namreč izjavil, da ni možno omejiti izhodno moč SolarEdge-a, kar se mi zdi čudno.
vivo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 214
Kraj: Zasavje
Avto: Čakam na EV SUV MSE 24kWp
65
425

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a vivo »

crunchy napisal/-a:
vivo napisal/-a:pri mojem SE razsmerniku je nastavljeno za MSE 10,8 Kwp, na 9,5 kw
Ali lahko, prosim, malce natančneje poveš kako se to nastavi? Jaz sicer še nimam dostopa do mojega SolarEdge-a, vendar je dobro da izvem čim več informacij in predlagam rešitev izvajalcu. En od monterjev je namreč izjavil, da ni možno omejiti izhodno moč SolarEdge-a, kar se mi zdi čudno.
Nastavitve Limit: "The inverter maximum output power set by the smart energy manager" lahko najdeš v dokumentu SE inverterja "Application Note - SolarEdge Three Phase Inverters, Power Control Options" verzija 6 z dne feb 2019
crunchy
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

SAm imam nastavljeno omejitev na razsmerniku. Imam SMA razsmernik, samo ga ima izvajalec zaklenjenega, ker je še v garanciji 6 let. To mi mora izvajalec nastavljati.
crunchy
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Na razmerniku lahko nastaviš limit, pa fajn je dat malo manj, ker ne reagira tako hitro kot Iskrin števec.

Sicer pa se sedaj menjajo Iskrini števci prve generacije, ki so večini delale težavo, bojda je težava v novejših odpravljena z drugačno vezavo. Tako, da priporočam, da zamenjate ta števec in bo verjetno mir.

V novi uredbi pa je omejitev itak le še 80% priključne moči in ne bo treba ničesar omejevat, kdor zaprosi za novo soglasje, bo pa pri nekaterih posledično manjša MFE.
crunchy
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2313
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

FV-EV napisal/-a:Sicer pa se sedaj menjajo Iskrini števci prve generacije, ki so večini delale težavo, bojda je težava v novejših odpravljena z drugačno vezavo. Tako, da priporočam, da zamenjate ta števec in bo verjetno mir.
Saj naj bi dali nov omejevalnik (z omejevanjem delovne in ne navidezne moči), vendar mi je tako včeraj, kot tudi danes, izklopilo elektrarno.
FV-EV napisal/-a:V novi uredbi pa je omejitev itak le še 80% priključne moči in ne bo treba ničesar omejevat, kdor zaprosi za novo soglasje, bo pa pri nekaterih posledično manjša MFE.
Kaj je mišljeno z "bo pa pri nekaterih posledično manjša MFE"?

Glede izklapljanja elektrarne pa se mi zdi, da ni bilo pravilno zvezano v elektrišni omarici. Glede na to, da @lovroh ni odgovoril na zasebno sporočilo glede sheme, ki jo je uporabil, prilagam moj "idejni načrt" in me zanima ali sem kje kiksnil (glej spodaj)? Rad bi namreč dosegel to, da bo merjena moč skozi odklopnik (= oddana moč v omrežje) enaka proizvedeni moči minus moči porabnikov v hiši. V primeru prevelike oddane moči v omrežje pa naj bi odklopilo zgolj elektrarno in ne celotne hiše.

Samo še nekaj - razdelilna omarica z vsemi varovalkami se nahaja v hiši.
Shema_Odklopnik.pdf
Predlagana shema vezave odklopnika
(266.34 KiB) Prenešeno 171 krat
N75
Vremenko
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 221
Kraj: Maribor
Avto: Hyundai Kona EV
155
436

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Vremenko »

Kaj je mišljeno z "bo pa pri nekaterih posledično manjša MFE"?
Po mojem je tukaj mišljeno, da če imaš recimo 3x16 varovalke, kar je priključna moč 11kW, potem lahko imaš elektrarno največ 8.8 kW. Prej te omejitve ni bilo, si lahko inštaliral 11 kW, če jaz prav razumem.
crunchy, FV-EV
Uporabniški avatar
robertto
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1294
Kraj: Gornji Grad
Avto: KIA Soul EV+ZOE Z.E.50LIFE
1253
1157

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a robertto »

@Vremenko
Kako veliko SE bi potem po novem lahko postavil, ce imam doma 3x20A varivalke?
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2313
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

11 kW = 3 x 20 x 230 x 0.8
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

crunchy napisal/-a: Kaj je mišljeno z "bo pa pri nekaterih posledično manjša MFE"?
Zadnje leto si lahko gradil večjo MFE in jo omejil na 11kW in imel manjše pancarke.
Sedaj je velikost vezana na priključno moč in če boš želel še večjo MFE boš večinoma moral povečat priključno moč, plačat večji prispevek za priključek (če jo to na tvojem števcu sploh močno) in mesečno plačevati višjo priključnino (močnejše pancarke). Če odmisliš EKO faktor je računica verjetno slabša
crunchy napisal/-a: Glede izklapljanja elektrarne pa se mi zdi, da ni bilo pravilno zvezano v elektrišni omarici. Glede na to, da @lovroh ni odgovoril na zasebno sporočilo glede sheme, ki jo je uporabil, prilagam moj "idejni načrt" in me zanima ali sem kje kiksnil (glej spodaj)? Rad bi namreč dosegel to, da bo merjena moč skozi odklopnik (= oddana moč v omrežje) enaka proizvedeni moči minus moči porabnikov v hiši. V primeru prevelike oddane moči v omrežje pa naj bi odklopilo zgolj elektrarno in ne celotne hiše.

Samo še nekaj - razdelilna omarica z vsemi varovalkami se nahaja v hiši.
Obvestilo o spremembi vezalne sheme_v3.pdf
(486.91 KiB) Prenešeno 169 krat
Pripenjam obvestilo Humarja iz Iskre:
Obvestilo o spremembi vezalne sheme_v3.pdf
(486.91 KiB) Prenešeno 169 krat
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

robertto napisal/-a:@Vremenko
Kako veliko SE bi potem po novem lahko postavil, ce imam doma 3x20A varivalke?
Niso toliko pomembne varovalke, kot pa priključna moč, ki jo imaš v soglasju (varovalke so osnova za obračunsko moč, ki pa ni nujno enaka priključni moči). Poglej v soglasje, tule je pa še cenik, če bi želel povečati pancarke do obračunske moči:
https://www.sodo.si/_files/5588/Cenik%2 ... 202019.pdf

Če pa želiš povečat priključno moč, pa moraš plačat dodatno še prispevek, če ti seveda elektro na tvoji lokaciji pove da je močno.
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

crunchy napisal/-a: Glede na to, da @lovroh ni odgovoril na zasebno sporočilo glede sheme, ki jo je uporabil
Nisem dobil nobenega ZS...

Ti z veseljem odgovorim...
crunchy
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2313
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

FV-EV napisal/-a:Pripenjam obvestilo Humarja iz Iskre:
Hvala za dokument! Ničlo sem v hišo pripeljal neposredno iz omrežja, tako da sem že upošteval napotke v dokumentu, razsmernik pa je ob izklopu "v zraku". Sedaj mislim, da bo bolje.
Shema od Humarja še vedno odklopi razsmernik in hišo, pri moji shemi pa hiše ne bi smelo odklopiti (odklop se zgodi samo, če je moč oddana v omrežje večja od 11 kW). By the way, električni števec je tista slika spodaj levo, razsmernik pa spodaj desno.
Shema vezave razsmernika in porabnikov v hiši.
Shema vezave razsmernika in porabnikov v hiši.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

crunchy napisal/-a:
FV-EV napisal/-a:Pripenjam obvestilo Humarja iz Iskre:
Hvala za dokument! Ničlo sem v hišo pripeljal neposredno iz omrežja, tako da sem že upošteval napotke v dokumentu, razsmernik pa je ob izklopu "v zraku". Sedaj mislim, da bo bolje.
Shema od Humarja še vedno odklopi razsmernik in hišo, pri moji shemi pa hiše ne bi smelo odklopiti (odklop se zgodi samo, če je moč oddana v omrežje večja od 11 kW). By the way, električni števec je tista slika spodaj levo, razsmernik pa spodaj desno.
Shema_Odklopnik_2.gif
Bolje, da ti odklopi samo razsmernik, še bolje pa da tega sploh nebi rabil. Jaz osebno imam še po prvi uredbi brez števca z manj od priključne moči, s kontaktorjem izklopi cel priključek (kasneje sem pa še dodal in blokiral na moč iz soglasja;).

To je splošna shema. Ti si korak pred njimi
crunchy, Nejccc
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”