Sončna elektrarna za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Vremenko
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 221
Kraj: Maribor
Avto: Hyundai Kona EV
155
436

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Vremenko »

robertto napisal/-a:@Vremenko
Kako veliko SE bi potem po novem lahko postavil, ce imam doma 3x20A varivalke?
Ja 11.2 kW, ker imaš verjetno priključno moč 14 kW.
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

Moja stara vezava:
Slika
Takšna je bila zahtevana v soglasju za priključitev, zato sem tudi naredil tako.
Takšna je nujna, če imaš "spoj" hiše in MFE zunaj KPMO (zunanji priključni merilni "števči" omarici) se pravi najbrž v hišni razdelilni omarici, ker mora biti stiklo za odklop MFE s strani elektra v KPMO in tudi WM3E6 + stikao BI432-40 mora biti v KPMO. Posledica te vezave je, da ti tako kot BI432-40 kot stikalo za odklop s strani elektra izključita tako hišo kot MFE.

Moja nova vezava:
Slika
Po tej vezavi mi WM3E6 še vedno meri za "spojem" hiše in MFE, vendar mi BI432-40 odklopi le vejo za MFE. Prav tako, mi elektro odklopi le vejo za MFE.

To je možno seveda le, če imaš je spoj hiše in MFE v KPMO.

P.S.: Sem si dovolil ukrasti par sliko od chrunchy. Hvala.
crunchy
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

V PMO elektro marsikje ni dovolil združiti obeh vej (hiša in SE), ker je njhovo pravilo, da imaš lahko iz PMO le en izvod. Z lokalci se da marsikje to dogovoriti.
Po novi zakonodaji pa morajo to dovoliti, kar pa seveda ni več aktualno, ker dodatni števec ni več potreben.
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

crunchy napisal/-a:
FV-EV napisal/-a:Pripenjam obvestilo Humarja iz Iskre:
Hvala za dokument! Ničlo sem v hišo pripeljal neposredno iz omrežja, tako da sem že upošteval napotke v dokumentu, razsmernik pa je ob izklopu "v zraku". Sedaj mislim, da bo bolje.
Shema od Humarja še vedno odklopi razsmernik in hišo, pri moji shemi pa hiše ne bi smelo odklopiti (odklop se zgodi samo, če je moč oddana v omrežje večja od 11 kW). By the way, električni števec je tista slika spodaj levo, razsmernik pa spodaj desno.
Shema_Odklopnik_2.gif
Jaz bi na tvojem mestu N iz razsmernika (ki je bil prej priključen na 2 na BI432) priključil na 11 na WM3E6.

Se znebiš enega spoja (sponke).

Prav tako, bi lahko N iz hiše priklopil na 11 na WM3E6 in ne za števcem. Tako bi bila lahko N iz MFE in N iz hiše oba priklopljena na istem mestu (11) na WM3E6. Na tak način bi se znebil dveh spojev (sponek) za N. WM3E6 ne prekinja ničesar (pač pa le meri), prekinja le BI432.

Se opravičujem za nestrokovne izraze, sem le E od ELEKTRIČARJA oz ELEKTROTEHNIKA. O elektriki vem predvsem, da je elektrika edina ku**a, ki se ne pusti šlatat.
crunchy
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6390
Avto: Kona in Zoe
4910
5974

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a CRF »

Kaj pomeni ta omejitev moči SE na 0.8 x priključna moč?

Da ne smeš imeti na strehi več panelov, ali da mora biti moč razsmernika največ toliko?
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2315
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

lovroh napisal/-a:Jaz bi na tvojem mestu N iz razsmernika (ki je bil prej priključen na 2 na BI432) priključil na 11 na WM3E6.
Se znebiš enega spoja (sponke).

Prav tako, bi lahko N iz hiše priklopil na 11 na WM3E6 in ne za števcem. Tako bi bila lahko N iz MFE in N iz hiše oba priklopljena na istem mestu (11) na WM3E6. Na tak način bi se znebil dveh spojev (sponek) za N. WM3E6 ne prekinja ničesar (pač pa le meri), prekinja le BI432.
Pri podrobnejšem pregledu fotografije, ki sem jo naredil med vgradnjo, sem videl da sta obe ničli že sedaj vezani za števcem. Torej v mojem primeru ne pridobim nič. Je pa res, da je to lahko uporabno za vse ostale, ki so še pred vgradnjo SE.
Aha, stikalo za oklop razsmernika imam tudi jaz, vendar ga nisem posebej risal.

Kljub temu pa moramo biti previdni. Pri uporabi sponke 11 na WM3E6 je potrebno vedeti, da tovrstna vezava ni predlagana s strani g. Humarja iz Iskre (pdf dokument, ki ga je @FV-EV objavil na tem forumu). Na njem g. Humar priporoča skupno povezane ničle pred WM3E6. Predvidevam, da je v primeru neposrednih tokovnih udarov bolje imeti ničle zelo dobro povezane skupaj in ne prek naprave za merjenje moči (WM3E6). Vsaj tako si jaz predstavljam.
Zadnjič spremenil crunchy, dne 12 Maj 2019, 17:36, skupaj popravljeno 1 krat.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2315
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2218

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

CRF napisal/-a:Kaj pomeni ta omejitev moči SE na 0.8 x priključna moč?
Da ne smeš imeti na strehi več panelov, ali da mora biti moč razsmernika največ toliko?
Če me spomin ne vara, se vedno upošteva komponento z manjšo močjo:

min(P_panelov, P_razsmernika)
CRF
Vremenko
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 221
Kraj: Maribor
Avto: Hyundai Kona EV
155
436

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Vremenko »

CRF napisal/-a:Kaj pomeni ta omejitev moči SE na 0.8 x priključna moč?

Da ne smeš imeti na strehi več panelov, ali da mora biti moč razsmernika največ toliko?
Kolikor to jaz razumem lahko imaš panelov za največ 80% priključne moči.
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

CRF napisal/-a:Kaj pomeni ta omejitev moči SE na 0.8 x priključna moč?

Da ne smeš imeti na strehi več panelov, ali da mora biti moč razsmernika največ toliko?
4. člen
(individualna samooskrba)
(1) V primeru individualne samooskrbe je naprava za samooskrbo priključena na notranjo nizkonapetostno električno inštalacijo stavbe.
(2) Priključna moč naprave za samooskrbo (v kW) ne sme presegati 0,8-kratnika priključne moči odjema merilnega mesta, na notranjo napeljavo katerega je ta naprava priključena.
(3) Kot priključna moč naprave iz prejšnjega odstavka se za naprave, ki proizvajajo električno energijo z izrabo sončne energije, upošteva:
– nazivna moč razsmernika v kW pri cos fi = 1 (kadar je nazivna moč razsmernika manjša ali enaka vsoti nazivnih moči fotonapetostnih modulov) ali
– vsota nazivnih moči fotonapetostnih modulov (kadar je nazivna moč razsmernika večja od vsote nazivnih moči fotonapetostnih modulov).

(4) Priklop naprave za individualno samooskrbo mora biti omogočen tudi v priključno merilno omarico.
(5) Lastnik naprave za samooskrbo je lahko tudi tretja oseba.


Jaz to razumem tako:

Če imaš varovalke 3*20A =13,8kW priključne moči, to pomeni,
a.)da imaš lahko na strehi največ za 0,8*13,8=11,04kWp (38*290W) in pa razsmernik maksimalne nazivne izhodne AC moči npr 15kW npr Solaredge SE15K
b.)da lahko imaš npr 6,75kWp panelov obrnjenih v vzhod in 6,75kWp panelov obrnjenih na zahod, razsmernik pa je lahko le nazivne moči do 11,04kW, npr SE10K (SolarEdge nima razsmernika za nazivno izhodno AC močjo 11kW). Na SolarEdge razsmernike lahko priključiš na DC strani za 135% kWp, gled na njegovo izhodno AC moč. Se pravi na SE10K lahko priključiš za 13,5kWp panelov.

Da bi imel razsmernik SE12,5K in omejenega na maksimalno izhodno AC moč na 11kW, glede na zapisano v zgornjih paragrafih ni dovoljeno. Prav tako ni nikjer navedeno, da lahko uporabiš omejevalec toka tip WM3E6.
CRF, N75, FV-EV
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3571
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3123
1626

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Če je razsmernik omejen na 11 kw, se tretira kot razsmernik z nazivno močjo 11 kW.
Moje mnenje
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 832
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a N75 »

Če rabiš močnejšo SE enostavno povečaš priključno moč na 3x25A, vsi neki omenjate samo možnost 3x20A .
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 832
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a N75 »

lovroh napisal/-a:
CRF napisal/-a:Kaj pomeni ta omejitev moči SE na 0.8 x priključna moč?

Da ne smeš imeti na strehi več panelov, ali da mora biti moč razsmernika največ toliko?
4. člen
(individualna samooskrba)
(1) V primeru individualne samooskrbe je naprava za samooskrbo priključena na notranjo nizkonapetostno električno inštalacijo stavbe.
(2) Priključna moč naprave za samooskrbo (v kW) ne sme presegati 0,8-kratnika priključne moči odjema merilnega mesta, na notranjo napeljavo katerega je ta naprava priključena.
(3) Kot priključna moč naprave iz prejšnjega odstavka se za naprave, ki proizvajajo električno energijo z izrabo sončne energije, upošteva:
– nazivna moč razsmernika v kW pri cos fi = 1 (kadar je nazivna moč razsmernika manjša ali enaka vsoti nazivnih moči fotonapetostnih modulov) ali
– vsota nazivnih moči fotonapetostnih modulov (kadar je nazivna moč razsmernika večja od vsote nazivnih moči fotonapetostnih modulov).

(4) Priklop naprave za individualno samooskrbo mora biti omogočen tudi v priključno merilno omarico.
(5) Lastnik naprave za samooskrbo je lahko tudi tretja oseba.


Jaz to razumem tako:

Če imaš varovalke 3*20A =13,8kW priključne moči, to pomeni,
a.)da imaš lahko na strehi največ za 0,8*13,8=11,04kWp (38*290W) in pa razsmernik maksimalne nazivne izhodne AC moči npr 15kW npr Solaredge SE15K
b.)da lahko imaš npr 6,75kWp panelov obrnjenih v vzhod in 6,75kWp panelov obrnjenih na zahod, razsmernik pa je lahko le nazivne moči do 11,04kW, npr SE10K (SolarEdge nima razsmernika za nazivno izhodno AC močjo 11kW). Na SolarEdge razsmernike lahko priključiš na DC strani za 135% kWp, gled na njegovo izhodno AC moč. Se pravi na SE10K lahko priključiš za 13,5kWp panelov.

Da bi imel razsmernik SE12,5K in omejenega na maksimalno izhodno AC moč na 11kW, glede na zapisano v zgornjih paragrafih ni dovoljeno. Prav tako ni nikjer navedeno, da lahko uporabiš omejevalec toka tip WM3E6.
Si lepo razložil.
Nimam še SE, priklop imam 3x25, streha vzhod-zahod, poraba za leto 2018 11471 kWh.

Torej rabim razsmernik 12.5kW in na vsako streho po maks. 8.5kW panelov.
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

N75 napisal/-a: Si lepo razložil.
Nimam še SE, priklop imam 3x25, streha vzhod-zahod, poraba za leto 2018 11471 kWh.

Torej rabim razsmernik 12.5kW in na vsako streho po maks. 8.5kW panelov.
Jaz bi na tvojem mestu vzel 15kW razsmernik in montiral za 0,8*3*25*230=13,8kWp panelov, pol na vzhod, pol na zahod.
Za 11,5MWh letne je porabe teoretično (računsko) več kot dovolj 13,8kWp panelov. Če bi imel položene vodoravno (kar je cca ekvivalent pol vzhod, pol zahod) bi imel izplen vsaj 13,8MWh/a.
S 15kW razsmernikom si "futureproof", če boš kdaj potreboval več panelov (če bo zakonodaja dopuščala oz če ne boš nikomur povedal, da si dodal še 4 panele)

Dovolj bi bil tudi 12,5kW razsmernik, samo bi si malo omejil max proizvodnjo sredi dneva. Za cca 1h, ko je sonce v zenitu (točno nad slemenom strehe) bi tudi na vzhod in zahod obrnjeni paneli skupaj (če imaš naklon strehe do cca 33stopinj) po mojem mnenju lahko dali od sebe več kot 12,5kW.
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Je kdo slučajno v lastni režiji delal priklop.
Kakšen je postopek:
1. Soglasje za priključitev
2. Pogodba o priključitvi
3. Inštalacija SE
4. Javit Elektru, da ti odpre omarico
5. Priklop limitatorja (če še imaš staro soglasje ki ga predvideva)
6. Opravit meritve (pooblaščena oseba)
7. Sklenitev pogodbe z elektrom za samooskrbo:

Je tak vrstni red, ali sem še kje kaj pozabil?
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 832
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a N75 »

lovroh napisal/-a:
N75 napisal/-a: Si lepo razložil.
Nimam še SE, priklop imam 3x25, streha vzhod-zahod, poraba za leto 2018 11471 kWh.

Torej rabim razsmernik 12.5kW in na vsako streho po maks. 8.5kW panelov.
Jaz bi na tvojem mestu vzel 15kW razsmernik in montiral za 0,8*3*25*230=13,8kWp panelov, pol na vzhod, pol na zahod.
Za 11,5MWh letne je porabe teoretično (računsko) več kot dovolj 13,8kWp panelov. Če bi imel položene vodoravno (kar je cca ekvivalent pol vzhod, pol zahod) bi imel izplen vsaj 13,8MWh/a.
S 15kW razsmernikom si "futureproof", če boš kdaj potreboval več panelov (če bo zakonodaja dopuščala oz če ne boš nikomur povedal, da si dodal še 4 panele)

Dovolj bi bil tudi 12,5kW razsmernik, samo bi si malo omejil max proizvodnjo sredi dneva. Za cca 1h, ko je sonce v zenitu (točno nad slemenom strehe) bi tudi na vzhod in zahod obrnjeni paneli skupaj (če imaš naklon strehe do cca 33stopinj) po mojem mnenju lahko dali od sebe več kot 12,5kW.
Samo če dam 15kW razsmernik ne morem dat na streho 14kW ali več panelov, pri 12.5kW razsmerniku pa lahko tudi 16kW, samo v tem primeru malo energije izgubim.

Če dam na streho vzhod-zahod naklon 20st po 2x 8kW panelov skupaj 16kW, kolikšna je maksimalna moč panelov, ko je sonce na optimalni lokaciji?
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

Za 11,5MWh/a porabe ne potrebuješ 16kWp panelov, pri orientacij vzhod zahod...

Pri dimenzioniranju izhajaj iz trenutne oz kratkoročno predvidene porabe in ne predimenzioniraj, če ni potrebe. Če boš rabil več panelov kot za 13,8kWp boš pač kasneje (teoretično lahko) dodal.

Če boš imel razsmernik samo 12,5kW, pa nikoli ne boš mogel izkoristiti špic oz dodati več panelov, saj bo razsmernik ozko grlo. Res boš imel skozi cel dan bolj enakomerno proizvodnjo, vendar to ni ravno rentabilno. Če boš imel 12,5kW razsmernik in 16kWp panelov, bo ta kar precej časa deloval na 100%, kar pa ni rano optimalno za dolgo življenjsko dobo.

Pri cca 20% naklonu lahko računaš s cca 95% izoristkom ko je sonce v najboljšem položaju glede na vzhod ali zahod. Ko bo na eni strani izkoristek cca 95%, bo na drug strani kvečjemu 65%. Ko bo v slemenu pa bo na obeh cca 80%. Vse ocene v % so le ocene (na podlagi mojih opažanj) in lahko odstopajo za +/-5%. Ocene se nanašajo res le na idealne pogoje.

To pomeni, da boš od iz 13,8kWp dobil ekvivalent realno 11kWp obrnjenih na jug in v naklonu 35 stopinj. Če privzamemo, da je sončno obsevanje za N.Gorico cca 1250kW/m2/a, lahko računaš z izplenom cca 13,8MWh/a, kar je še vedno več kot tvoja poraba.

Iz 16kWp bi tako dobil ekvivalent cca 16*0,85=13,6kWp, razsmernik pa bi v omrežje spustil le 12,5kW in še na max svojih zmogljivosti bi delal par ur na dan...

Za zgornji izračun je seveda povsem dovolj 12,5kW razsmernik. 15kW razsemernik predlagal predvsem iz vidika, da si pripravljen na možno povečanje elektrarne. Kasnejša zamenjava (cca 1500-2000Eur) se nikakor na splača.

Vsak ima pač svojo logiko in dopuščam možnost da moja ni prava.
kt57
N75
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 832
Kraj: N.Gorica
Avto: ZOE Q90 41 kWh
488
267

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a N75 »

Hvala za razlago, verjetno je najbolje, 15kW razsmernik omejen na 13.8kW če imaš panele 16kW.

Sedaj je poraba 11.5MWh na leto, samo se lahko poveča če bi namesto na drva ogreval s TČ ali ir paneli.
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

N75 napisal/-a:... verjetno je najbolje, 15kW razsmernik omejen na 13.8kW...
Kot sem že par postov nazaj omenil, nisem prepričan, da je na manjšo proizvodnjo moč omejen razsmernik skladen s trenutno zakonodajo. Ko je v igri elektro oz njihovo soglasje je potrebno vso zakonodajo brati v smislu: "Kar ni izrecno dovoljeno je prepovedano" in ne v smislu " Kar ni izrecno prepovedano je dovoljeno". Isto velja za referente na upravnih enotah...
crunchy, FV-EV, talker2
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Razmišljaš podobno kot jaz, vendar v celoti se nebi strinjal s teboj.

Najbojši izkoristek pri legi V-Z je odvisen tudi od naklon strehe, saj bolj kot je strma slabši izkoristek je ko ni direktnega sonca.

Špice niso tako zelo pomembne kot navajaš, poglej kdaj na razsmernik kolikokrat ti dela in predvsem koliko minut na dan z najvišjo močjo? Po mojih izkušnjah, pa spremljam ducat različnih elektrarn je ta razlika, če se odpoveš špicam zanemarljiva v letni proizvedeni energiji.

Primer pri 35 stopinjskem naklonu, SV-JZ pol pol od 15,5kWp modulov (razsmernik 15kW), pride redko špica do 10kW. Je pa vsaka mikro lokacija unikum in se ne da posplošit.
matija
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”