Sončna elektrarna za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
lovroh
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 422
Avto: eGolf
456
26

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a lovroh »

FV-EV napisal/-a:Razmišljaš podobno kot jaz, vendar v celoti se nebi strinjal s teboj.

Najbojši izkoristek pri legi V-Z je odvisen tudi od naklon strehe, saj bolj kot je strma slabši izkoristek je ko ni direktnega sonca.

Špice niso tako zelo pomembne kot navajaš, poglej kdaj na razsmernik kolikokrat ti dela in predvsem koliko minut na dan z najvišjo močjo? Po mojih izkušnjah, pa spremljam ducat različnih elektrarn je ta razlika, če se odpoveš špicam zanemarljiva v letni proizvedeni energiji.

Primer pri 35 stopinjskem naklonu, SV-JZ pol pol od 15,5kWp modulov (razsmernik 15kW), pride redko špica do 10kW. Je pa vsaka mikro lokacija unikum in se ne da posplošit.
Res je vsaka lokacija unikum in dejansko obnašanje spoznaš šele ko je MFE že zmontirana.
Moja ocena zgoraj je temeljila na dokaj položnem naklonu strehe 20 stopinj in strehi pol V pol Z. Če je naklon npr 35 stopinj in streha pol SV pol JZ so razmerja spet povsem drugačna.

Pri slemenu S-J (pol strešnine na V, pol strešnine na Z) in blagem naklonu (20stopinj) bo sredi dneva (sonce točno nad slemenom in najvišje na nebo, se pravi v zenitu in na jugu) cca 85% izkoristek, saj bosta povsem enako obsijani obe strešnine in tudi sonce bo najvišje, kar pomeni, da bo vpadni kot žarkov na panel glede na višino sonca na nebu najbližje 90stopinj.

Pri slemenu JV-SZ (pol strešine na SV, pol na JZ) in večjem naklonu (35stopinj) pa bo sonce, ko bosta obe strešnin enako obsijani še precej nizko (na JV) in vpadni kot ne bo maksimalen, saj sonce ko je na JV še ni v zenitu. Tako je izoristek najbrž bližje 70% na vsaki strešnini in tudi obeh skupaj. Čez dan se tako izkoristek spreminja iz npr 90% na SV + 50% JZ zjutraj; do 50% na SV + 90% na JZ pozno popoldne.

To so res samo ocen z natančnostjo max +/- 5%. Za točno predvidevanje bi moral celo leto testirati z dvema nasprotno ležečima paneloma. Edino na tak način lahko nato sklepaš na izplen iz večje površine.

Izkoristki so seveda mišljeni ob sončnem dnevu.
FV-EV
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

pirpy napisal/-a:Tako kot je N75 napisal
Če hočeš imeti baterijski backup moraš kupiti hibridni razsmernik.

Ali pa kupiš standardni razsmernik in tole:
ups30kva.jpg
v primeru izpada mreže ga vklopim in sončna elektrarna lahko deluje naprej.Če mi zmanjka elektrike v vgrajeni bateriji ali če je je preveč (sončna dela na polno) zraven priklopim še avto.
Predvidevam, da je kompatibilen s SolarEdge klasičnim razmernikom?
Si tole kupil ali sam sestavil? Koliko te je prišlo?
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3571
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3123
1625

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Tale ups je star in ga je bilo treba zamenjati na eni firmi, moral bi iti v razgradnjo a sem ga prestregel
Kompatibilen je toliko ,da solar edge misli da je mreža ...
Problem je, če je preveč sonca, ker mi lahko baterije skuri.
Napetost baterije je okoli 400 V.
Ko si bom vzel čas bom naredil regulacijo, ki bo vklapljalo porabnike, če bodo baterije polne.( V primeru da bom off grid)
Če bi lahko reguliral frekvenco mreže na ups-u bi lahko zadevo enostavno rešil z višanjem frekvence.
Solar edge namreč zmanjšuje moč če se frekvenca mreže dviguje.(to sem opazil ko sem vklopil elektrarno na traktorski agregat.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5268
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1229
2580

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a darjan »

Zanimiva in uporabna rešitev. Obstaja komercialno dobavljiv UPS, ki bi te težave že sam po sebi rešil, ali bi vseeno bilo potrebno še nekaj dodatno delati?

Škoda da nisem prej vedel za hibridni razsmesnik...
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2163
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

Kakšen pa je to hibridni razsmernik?
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Vodokotlic napisal/-a:Kakšen pa je to hibridni razsmernik?
Po domače kombinacija mrežnega in otočnega in še s priklopom akumulatorja
Uporabniški avatar
kt57
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 184
Kraj: Grosuplje
Avto: Nissan Leaf 2018, Tesla Y LR
312
1507

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a kt57 »

FV-EV napisal/-a:
Vodokotlic napisal/-a:Kakšen pa je to hibridni razsmernik?
Po domače kombinacija mrežnega in otočnega in še s priklopom akumulatorja
Ali obstajajo že trifazni?
TČ okt. 2011, SE jun. 2017, Nissan Leaf apr. 2018, Tesla Y LR sep.2023
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

kt57 napisal/-a: Ali obstajajo že trifazni?
Pred petimi leti sem ga že videl montiranega, kako je trenutno pa ne poznam.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2310
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2217

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

No, pa smo tudi mi dočakali uradni priklop elektrarne! Sicer je priklop prav na dan, ko je sončna žetev najbolj skopa, vendar smo kljub temu veseli.
Paneli na strehi (slikano takrat, ko so zmontirali panele)
Paneli na strehi (slikano takrat, ko so zmontirali panele)
Do sedaj je nekaj že pridelala in brezplačno poslala v omrežje:
Pridelek pred uradnoim prevzemom
Pridelek pred uradnoim prevzemom
Production_01.gif (30.77 KiB) Pogledano 3538 krat
Upam, da mi bo izvajalec uredil tudi "kiosk" dostop do portala, da bom lahko podatke delil tudi z vami.
O vseh težavah in ostalih zanimivih zgodbah pa v prihodnjih dneh in tednih.
robertto, FV-EV, pirpy, kt57, Vodokotlic, Matej, CRF, Robie, edi-b
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Ja super. Proizvodnja za te dni je kar dobra. Čestitam!
crunchy
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Ker imaš dovolj prostora je škoda, da ti niso bolj na rob modulov pomaknili in požagali profile. Bi bilo bolj estetsko in še sneg se nebi nabiral na tistih končkih

Sicer pa čestitam, za kiosk jim pa naroči in ti ga morajo omogočit - je samo ena kljukica
crunchy
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2310
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2217

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

FV-EV napisal/-a:Ker imaš dovolj prostora je škoda, da ti niso bolj na rob modulov pomaknili in požagali profile. Bi bilo bolj estetsko in še sneg se nebi nabiral na tistih končkih
Strešni nosilci so tako razporejeni, da se je tako izšlo. Tu ne morem nič pomagati. Sicer (nekoč) nameravam povečati moč elektrarne (morda ko kupim še eno EV) in takrat bi verjetno dodal še 8 panelov. Kako bo potem z nosilci, ne vem.
Uporabniški avatar
robertto
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1294
Kraj: Gornji Grad
Avto: KIA Soul EV+ZOE Z.E.50LIFE
1253
1157

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a robertto »

Lahko bi dal vecjo SE. Sedaj po novem ni vec omejeno na 11kW. Odvisno je od prikljucne moci. Jaz bom imel junija ali v zacetku julija na strehi 13,5 kW SE. Ce bi pustil varovalke 3x20A bi imel spuscanje v omrezje omejeno na 11kW, tako bom pa dal notri varovalke 25A in bom lahko spuscal v omrezje 13,8kW. Tako bom v soncnih dneh poslal vec energije v omrezje in imel rezervo za nesoncne dni, ko bo proizvodnja slaba, recimo v zimskem casu.
crunchy, kt57, Vodokotlic, FV-EV
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7875

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a matija »

Crunchy cestitke. Ti ki smo vzeli pri GENi, mislim da smo vsi brez problema dobili admina na portalu, jaz sem si tako sam zgeneriral Kiosk url.
crunchy
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2310
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2217

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a crunchy »

robertto napisal/-a:Lahko bi dal vecjo SE. Sedaj po novem ni vec omejeno na 11kW. Odvisno je od prikljucne moci. Jaz bom imel junija ali v zacetku julija na strehi 13,5 kW SE. Ce bi pustil varovalke 3x20A bi imel spuscanje v omrezje omejeno na 11kW, tako bom pa dal notri varovalke 25A in bom lahko spuscal v omrezje 13,8kW. Tako bom v soncnih dneh poslal vec energije v omrezje in imel rezervo za nesoncne dni, ko bo proizvodnja slaba, recimo v zimskem casu.
No, pa smo že pri prvi "težavi" oziroma "zanimivi zgodbi" v povezavi z mojo SE. Prav danes sem gospodu z Elektro Gorenjske, ki je prišel uradno prevzeti elektrarno, povedal, da nameravam v kratkem vložiti prošnjo za povečanje oddajne moči v omrežje na 13,6 kW. In kaj je bil odgovor? Da mi to ne bo veliko pomagalo, ker bom še vedno v omrežje lahko oddal samo 11 kW, lahko pa bom imel na strehi 13,6 kW panelov. Mislim?!?
Pa sem mu poskušal dopovedati, da je nova uredba od 1. maja in da se tudi povečuje oddana moč (by the way, moje varovalke so 3x25 A), vendar se ni dal. Pravi, da sem narobe razumel in da v omrežje še vedno lahko oddam zgolj 11 kW in nič več. Upam, da nima prav.
kt57, CRF
Uporabniški avatar
kt57
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 184
Kraj: Grosuplje
Avto: Nissan Leaf 2018, Tesla Y LR
312
1507

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a kt57 »

Gotovo nima prav.
crunchy, CRF, FV-EV
TČ okt. 2011, SE jun. 2017, Nissan Leaf apr. 2018, Tesla Y LR sep.2023
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

crunchy napisal/-a:
FV-EV napisal/-a:Ker imaš dovolj prostora je škoda, da ti niso bolj na rob modulov pomaknili in požagali profile. Bi bilo bolj estetsko in še sneg se nebi nabiral na tistih končkih
Strešni nosilci so tako razporejeni, da se je tako izšlo. Tu ne morem nič pomagati. Sicer (nekoč) nameravam povečati moč elektrarne (morda ko kupim še eno EV) in takrat bi verjetno dodal še 8 panelov. Kako bo potem z nosilci, ne vem.
To se da optimirat (na vsaki strani nekaj malega previsa), bi monterji morali to preden so profile montirali malo premerit kje začeti
crunchy, CRF, Robie
Uporabniški avatar
robertto
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1294
Kraj: Gornji Grad
Avto: KIA Soul EV+ZOE Z.E.50LIFE
1253
1157

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a robertto »

Robie, crunchy
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1547
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
951

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a BogyX »

No to da lahko sedaj sosed od tebe čisto legalno prejema energijo (če gre kot soinvestitor zraven) do sedaj nisem vedel....me zanima praktični primer, kako se to potem deli na dva števca.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5306
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6164
4035

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

S sosedom moraš podpisat pogodbo o investiranju oziroma distrubuterju ob soglasju daš mesebojni papir, koliko odstotkov odpade na koga in oni to potem odštevajo od tvojega števca na letni ravni ob poračunu 1.1. Trenutno še ni nobenega primera iz prakse, in ga do jeseni najbrž ne bo, ker se obrne par mesecev preden zaključiš vse papirje
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”