nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Sine64
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 32
Kraj: Sevnica
Avto: Citroen C4
10
7

nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a Sine64 »

Pozdravljeni!

Trenutno imam vgrajeno SE moči 10.5kwp z razsmernikom Solaredge SE17K in pa 33 panelov Eging 320Wp na 17 optimizatorjih P650.

V prihodnosti bi za bodoči EV rad postavil solarni nadstrešek pred hišo, mere na dvorišču so nekje 5m x 5m....razmišljam o postavitvi 18-24 dodatnih panelov (torej nekje max 6 panelov po dolžini in max 3-4 po širini) na drugem stringu, soglasja pa zaenkrat nebi spreminjal, ostaja na 10,5kwp) ampak samo priklopil na obstoječi razsmernik (torej max 6kwp).

Je zadeva izvedljiva in kako bi se zadeve lotili?

hvala in LP
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5255
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6112
3998

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Si pa velik optimist če misliš, da boš spravil toliko modulov na 5x5m :geek:

Najprej meter v roke :giggle::
Hanzi
nakaza
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1177
Kraj: Postojna
Avto: SOUL 2018, 2020 ex m3-RWD
841
1421

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a nakaza »

Jaz bi najprej poklical tistega ki ti je postavil SE, če ti je bil ok, če ne, konkurenco
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2200
Avto: Y RWD, Kona 39
599
1777

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

FV-EV napisal/-a: 22 Jan 2023, 19:56 Si pa velik optimist če misliš, da boš spravil toliko modulov na 5x5m :geek:

Najprej meter v roke :giggle::
Ne ves kajo velike panele ima v mislih.
Je pa res da imajo sanes c povorecju skoraj 2m2 za slabih 400w. Na tak nacin jih bo spravil 12 na 25m2
Janez
Kuoujes Teslo?
Bi jo kupil.ceneje?
https://ts.la/irma671472
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5255
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6112
3998

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Moduli so standardno tam nekje 115/175cm, opcija je tudi veliki a manj praktičen 100/200, vse ostalo je težje dobavljivo, dražje ali pa je izkoristek na m2 zelo slab.

Če pogledamo standardne jih na 5x5m spravi sigurnih 8 kosov, ne pa 18-24. Zdaj če lahko gledajo moduli precej preko se da spraviti tudi nekaj več, ampak bo moral kar močno odstopit od planiranih 5x5 za takšno željeno število modulov :whew:
Sine64
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 32
Kraj: Sevnica
Avto: Citroen C4
10
7

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a Sine64 »

Število panelov sem rekel nekje na hitro, ker sem imel v mislih 1,6m x 1m kolikor so mi povedali takrat ko so elektrarno montirali, preverjal pa nisem. 5x5m je površina parkirnega prostora, površina strehe, ki bo pod kotom pa je seveda lahko malce večja.

Dejstvo je da imam zaradi razmernika SE17k na voljo cca 6kwp (popravite me če se motim če so kakšne omejitve), koliko panelov bo pa šlo, pa ne vem ker baje obstajajo določena pravila koliko je najmanjše število optimizatorjev na drugem stringu in pa kompatibilnost z obstoječimi optimizatorji P650 na prvem stringu.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5255
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6112
3998

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Sine64 napisal/-a: 23 Jan 2023, 16:54 Število panelov sem rekel nekje na hitro, ker sem imel v mislih 1,6m x 1m kolikor so mi povedali takrat ko so elektrarno montirali, preverjal pa nisem. 5x5m je površina parkirnega prostora, površina strehe, ki bo pod kotom pa je seveda lahko malce večja.

Dejstvo je da imam zaradi razmernika SE17k na voljo cca 6kwp (popravite me če se motim če so kakšne omejitve), koliko panelov bo pa šlo, pa ne vem ker baje obstajajo določena pravila koliko je najmanjše število optimizatorjev na drugem stringu in pa kompatibilnost z obstoječimi optimizatorji P650 na prvem stringu.
Tole na hitro je kar nekaj, kot bi jaz rekel kupil bom velik avto od Fiata, potem bi bil pa to fičko :strange:

Vsekakor boš moral iti na male optimizatorje SolarEdga npr. S440 ali P500.....in ti tudi 12 modulov ne bo delalo na enem stringu, torej boš moral najti večjo površino. No 18 bo pa šlo, tak da najprej meter v roke in najdi plac, potem pa študiraj kompatibilnost optimizatorjev....imaš vse na netu in tule ne boš dobil točnih navodil kaj je prav in kaj ne, ker je vsak design lahko drugačen.
Sine64
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 32
Kraj: Sevnica
Avto: Citroen C4
10
7

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a Sine64 »

bom se nekako probal pomučit z Solaredge designerjem, kjer bo treba vnesti prave mere strehe da lahko dodam že obstoječi string z 33 moduli in 17 optimizatorji P650....potem pa da vidimo kaj mi lahko designer vrže ven kaj bi lahko bilo kompatibilno na drugem stringu za SE17K....
FV-EV
Sine64
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 32
Kraj: Sevnica
Avto: Citroen C4
10
7

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a Sine64 »

Evo, sem se malo poigral z Solaredge designerjem in rezultati so sledeči:
Tloris sem povečal na 6x6 m (površina bo pod kotom 30st, torej bo več kot 6x6m od tlorisa), v designerju nanese za 15 modulov (izbral sem Longi 420Wp), torej skupaj 6,3kWp in 15 optimizatorjev P505, ki jih designer potrdi kot ustrezne za drugi string na SE17k

Glede na to da imam soglasje za 10,5kWp SE, me zanima kaj lahko pričakujem če teh 15modulov priklopim zraven? Razsmernik sam poreže špice?
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5255
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6112
3998

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Sine64 napisal/-a: 05 Feb 2023, 17:59 Evo, sem se malo poigral z Solaredge designerjem in rezultati so sledeči:
Tloris sem povečal na 6x6 m (površina bo pod kotom 30st, torej bo več kot 6x6m od tlorisa), v designerju nanese za 15 modulov (izbral sem Longi 420Wp), torej skupaj 6,3kWp in 15 optimizatorjev P505, ki jih designer potrdi kot ustrezne za drugi string na SE17k

Glede na to da imam soglasje za 10,5kWp SE, me zanima kaj lahko pričakujem če teh 15modulov priklopim zraven? Razsmernik sam poreže špice?
Če imaš vgrajen meter energije bo ta poslal razsmerniku podatek koliko oddaja v tistem trenutku v omrežje preko distribucijskega števca. V kolikor boš na razsmerniku nastavil, da ti v primeru nad 10kW poreže oddajo v omrežje, bo porezal glede na hišno porabo plus oddajo v omrežje, torej skupno moč proizvodnje v tem seštevku, če ne boš nastavil pa ne.

Če nimaš metra energije potem lahko na razsmerniku blokiraš v nastavitvah vso proizvodnjo nad 10,5kW in boš imel porezane špice nad tem, če ne pa ne.

Torej sam od sebe ne bo naredil nič, naredil bo tako kot boš ti nastavil.
Sine64
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 32
Kraj: Sevnica
Avto: Citroen C4
10
7

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a Sine64 »

FV-EV hvala ti za info....da, imam vgrajen power meter. A ni smiselno da power meter poreže oddajo v omrežje, ne pa skupne proizvodnje? Recimo če bi polnil EV na dinamični polnilnici plus trenutna poraba v hiši recimo 10kwh, proizvodnja pa 15kwh....se v tem primeru lahko prenaša 5kwh v omrežje, ki se jih proizvede viška, ali jih power meter avtomatsko poreže?
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5255
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6112
3998

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Sine64 napisal/-a: 05 Feb 2023, 18:39 FV-EV hvala ti za info....da, imam vgrajen power meter. A ni smiselno da power meter poreže oddajo v omrežje, ne pa skupne proizvodnje? Recimo če bi polnil EV na dinamični polnilnici plus trenutna poraba v hiši recimo 10kwh, proizvodnja pa 15kwh....se v tem primeru lahko prenaša 5kwh v omrežje, ki se jih proizvede viška, ali jih power meter avtomatsko poreže?
Vse je odvisno kaj si nastavil na razsmerniku. Vedno ti reže proizvodnjo, ker drugače ne zna limitirati. Seveda pa ti nastaviš pogojno rečeno maks oddajo v omrežje, torej najprej porabi hiša/polnilnica/.... kar pač nek trenutek porabi, ostalo gre v omrežje v tistem trenutku in če razsmernik preko metra zazna, da gre v omreje nad 10kW bo toliko zmanjšal proizvodnjo, da bo v omrežje šlo največ 10kW. In ne teh 5kW ne reže, ker imaš 10kW možnost oddajat v omrežje. Mislim, da se razumeva, le opisno je morda nerazumljivo ;)
Sine64
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 32
Kraj: Sevnica
Avto: Citroen C4
10
7

Re: nadgradnja SE z dodatnimi paneli na drugem stringu za EV

Odgovor Napisal/-a Sine64 »

ja mi je jasno....če v danem trenutku gre v omrežje več kot je limitirano s soglasjem, bo zmanjšal proizvodnjo....zdej več kot je porabe v hiši/polnilnici....manj poreže oziroma obratno.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”