KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bozgom »

Če imaš kombinacijo talnega in radiatorjev, potem moraš imeti dva ogrevalna kroga, dve obtočni črpalki in najmanj en mešalni ventil. Čeprav imaš nekje talno bi vseeno dodal še kakšen 300 l zalogovnik in seveda še eno obtočno črpalko. Regulacija bi potekalo nekako takole: Glede na zunanjo temperaturo in nastavljeno krivuljo se ogreva zalogovnik. Termostat v prostorih z radiatorji ti vpliva na ogrevalno krivuljo (če Kronotermova avtomatika to omogoča- pri moji lahko nastavim vpliv med 0 in 100%) ali pač le na obtočno črpalko. Termostat v prostorih s talnim pa ti vklaplja obtočno črpalko za ta ogrevalni krog in ne vpliva na ogrevalno krivuljo. Potrebno temperaturo za krog talnega si enkrat nastaviš z mešalnim ventilom in nato pustiš pri miru. Seveda pa si za natančnejšo regulacijo lahko za ta krog omisliš posebno regulacijo neodvisno od regulacije TČ.
Za nastavitev ogrevalne krivulje pa potrebuješ več časa, zato ti optimalne tudi ne more nastaviti monter. Najprej si v tem obdobju, ko so temperature nad 5°C nastaviš temperaturo vode, da bo v prostorih z radiatorji dosežena želena temperatura. Naklon krivulje nastavi poljuben- mogoče kakšnih 55°C pri npr. -15°C. Potem počakaš, da temperature padejo npr. pod -5°C. Če te vmes zebe v prostorih z radiatorji potem povečaj naklon, če pa je prevroče pa ga zmanjšaj. Poleg paralelno premikaj krivuljo tako, da bo začetna točka (pri npr +5°C) vedno na krivulji. Tako boš nekje do sredine zime imel nastavljeno krivuljo.

Pri TČ je prav, da je vklopljena 24/7, ni pa prav, da v tem času tudi obratuje 24/7. Najboljši izkoristek TČ je med 40 in 70% obremenitve. Pač- poglej avtomobil in obratovalne ure TČ primerjaj s kilometri in stroški servisov. Ali pa obremenitev TČ z obrati motorja avtomobila- pri nizkih ali prevelikih obratih je večja poraba goriva.
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

sem ravno bil na telefonu z monterjem in on je rekel, da je tako kot je trenutno nastavljeno praktično edino možno....in, da sem imel tako tudi takrat, ko sem imel peč na olje....moram pa priznati, da to ne vem...takrat, ko sem imel peč na olje nisem nikoli vklopil samo talnega gretja...ali sta bila prižgana oba ali pa samo radiatorji....
tam kjer je talno je južna stran z velikimi okni...in sonce to stran dodobra ogreje....kjer so pa radiatorji je pa severna stran in tam je potrebno več gretja.

cevi talnega gretja v kleti imam priklopljeno na radijatorsko...če bi hotel to spremeniti, bi rabil zalogovnik, še eno črpalko in cevi ločiti od radijatorja...pač narediti čisto svojo povezavo.

Sedaj sem se odločil za naslednje....na južni strani kjer je talno bom povišal temperaturo za 1C na 23c...na severni strani kjer so radiatorji bom pa pustil na 22C...sicer ne vem kako bo to v praksi špilalo....s tem bo toplotna črpalka v funkciji ogrevanja in bo ogrevala obe povezavi....toplotna je pa glede na krivuljo vedno vklopljena (vsaj v večini primerov)

bom testiral pa, da vidim kaj bo
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Evo se monterjeva razlaga…kot receno, ce bi hotel lociti talno in radiatorsko…bi moral predelati se dolocene stvari.
Glede na to, da bo pa to sedaj prvo leto toplotna crpalka…je mogoce dobro, da jo sprobam in, da po koncani zimi vidim kaj res manjka in kaksno je delovanje

Monterjev pogled:

toplotno črpalko krmili trenutno prvi ogrevalni krog, v vašem primeru kt-2a. V kolikor imate na KT-2A aktivno ogrevanje prvega kroga bo tudi aktivno ogrevanje talnega kroga, na brezžičnem termostatu pa nastavite želeno temperaturo ogrevanja. V kolikor imate na kt-2a prvi krog izklopljen, je izklopljeno tudi talno ogrevanje.

V kolikor želite ločeno vklapljati talno ogrevanje in radiatorsko pa je potrebna hidravlična predelava vašega obstoječega sistema.
Skratka v kolikor želite ogrevati talno ogrevanje mora biti aktivno tudi radiatorsko.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bvs »

Monter je napisal točno to kar imaš, veš pa, da to ni OK. Strah je, da vas bo zeblo, kar je čisto razumljivo, mogoče se pa poklopi in bo vse OK, kar računa tudi monter. Vsekako poročaj kako bo, bo pa verjetno drugo leto nameščen zalogovnik in ločeno krmilje za radiatorje ter talno, z zalogovnikom pa se bo ubadalo krmilje TČ.
Likalnik
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

ja napisal je trenutno stanje in kako je vse skupaj zvezano....kako bi moralo biti, da je vse prav bi pa on moral povedati takrat, ko mi je poslal ponudbo....ali to pomeni preureditev celotne kurilnice in napeljave je pa to spet druga stvar.
Sicer še sam ne vem kaj vse rabim in kaj vse bi to za seboj potegnilo, da bi zadeva špilala.(tako kot ste napisali, najverjetneje zalogovnik in krmiljenje)
Ali bo delalo ali ne ne vem...TČ imam šele dva dni...najverjetneje bo delalo...kako pa bo z vidika porabe pa ne vem
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bvs »

Tukaj je več faktorjev, tak da lahko samo ugibamo kako bo. Vsekakor je pravilna vezava za takšen sistem preko zalogovnika. Verjetno ni bil na ogledu samo en monter? Ali se je gledala samo najcenejša varianta?
Likalnik
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Kronoterm že v štartu ni poceni...tako, da je bilo daleč od najcenejše variante....pač šlo je na to kar ti svetuje monter....bilo jih je več...ampak od Kronoterma samo en.....imel sem že prej montirano TČ za SV in na podlagi kompatibilnosti smo se odločili za Kronoterm TČ....tako, da sta TČ in TČ za SV povezani med seboj.
kako se bo to obneslo v praksi pa bo pokazal čas

kakšna je poraba v povprečju v KWh...oziroma na kakšen način bi lahko ugotovil ali mi TČ dela potratno ali ne...včeraj recimo je TČ porabila cca 20kwh....in pojma nimam ali je to veliko ali ne...vem, da je odvisno od velikosti hiše, izolacije, okna, temperature zunaj...itd.ampak vseeno bi rabil neko točko s na katero se lahko oprem in spremljam ali je trenutna postavitev TČ potratna ali ne
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bvs »

20kWh = 2 litra kurilnega olja. COP nad 10 stopinj je bil čez palec od 3-5 odvisno od temperature dvižnega voda. Torej si včeraj porabil 6-10 litrov kurilca. Meni se zdi precej glede na zunanjo temperaturo! Je pa vse odvisno ali je bila hiša podhlajena, poraba sanitarne vode, kvadratura, .... V skrajnem primeru boš dal na fiksno temperaturo in sicer čim nižjo, da bo talno čim dlje obratovalo. Talno je v bistvu zalogovnik.
Likalnik
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Ja tudi meni se zdi precej....ne morem sedaj realno oceniti...glede na to, da je TČ priklopljena šele drugi dan in, da se še sama lovi in nastavlja krivuljo...so mi v Kronotermu rekli, da bo trajalo vsaj 14 dni, da se vse skupaj nastavi in umiri...bom spremljal pa, da vidimo.
Seveda, je pa včeraj se segrevala tudi sanitarna voda.
kot rečeno bom spremlajl.

Na trenutno stanje...je potem res najbolje, da talno čim dlje deluje...kot rečeno zvišam temperaturo v prostorih kjer je talno...kjer je pa radiator pa kakšno stopinjo nižjo
hvala ti za te odgovre
Uporabniški avatar
mtech7
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 233
Kraj: Kamnik
Avto: TeslaS 17
150
85

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a mtech7 »

Pa se sanitarno probaj dat na 40, potem pa po potrebi višaj po 1•. Sanitarna je tudi kar velik porabnik na TČ.
bvs, Likalnik
Sebastijan
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 451
Kraj: Slovenska bistrica
Avto: Renault ZOE
193
1711

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Sebastijan »

Neko čudno vezavo imaš to z talnim in radiatorji ter en dvižni vod. Me prav zanima kako bo to delovalo v pravem mrazu.
Poraba za začetek ogrevanja niti ni velika, saj sedaj beton v estrihu akumulira veliko energije, odda pa bolj malo.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bvs »

@Likalnik , radiatorje boš odprl do konca in zniževal temperaturo dvižnega voda, da vas ne bo zeblo in boš videl kaj se dogaja s talnim. To lahko že sedaj počneš, vendar težko z vremensko vodeno krivuljo. Tudi ne vemo koliko toplo vodo boš spuščal v talno (do 35 bi jaz za eno povprečno hišo v malo večjem mrazu). Ali imaš talno preko mešalnega ventila? Če bo tako delovalo BP, brez taktiranja TČ, si zmagal. Če pa ne, bo pa potrebno tošl odpret. To glede vremenske pa. Najbolj dela TČ takrat, ko je najbolj mrzlo. Glede na naše podnebje je to idealno področje za defrostanje in slab izkoristek. Jaz furam fiksno, pa imam majhno porabo glede na izolacijo. Po potrebi prilagajam malo gor, malo dol, ročno. Čez dan, ko je bolj toplo in boljši COP malo nabildam bajto, ponoči malo pade.
Likalnik
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Radijatorje imam vse odprte do konca ze sedaj….temperatura dviznega voda se spreminja (kolikor sem opazil) kadar se ogreva talno se temperatura dviznega voda spusti (nastavljeno imam na 35c), ko se ogrevajo radiatorji se temperatura dviznega voda dvigne…trenutno je nekje okoli 40c…glede na temperaturo zunaj….ko bo temperatura zunaj -15c je nastavljena temperatura dviznega voda na 65c…katero bom pa po potrebi nizal, ko bo prislo do tega
Sedaj je stanovanje ogreto na zeljeno temperaturo.

Kot receno je poleg sobnega termostata kjer rocno spreminjam temperaturo v prostoru (imam kar fiksno nastavljeno na 22c) je v funkciji se adaptivna krivulja. Tako monter kot Kronoterm so mi svetovali, da naj imam to vklopljeno.
Tako kot je sedaj nastavljeno je v redu…v samem prostoru je glede toplote v redu…ne vem pa se kaj to pomeni glede porabe in kako bo, ko bo temperatura zunaj nizja.

Kot receno me je zmotilo to da TC dela non stop…(je inverter katera se naj ne bi ugasala) koliko moci in energije porabi ne vem…mozno, da sedaj dela na minimalnih obratih…tudi v Kronotermu so mi rekli, da je idealno, ce ima cim manj vklopov.
Bomo videli
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bvs »

Če je scroll kompresor v TČ, potem je vsekakor slab znak, da že pri teh temperaturah lavfa non stop. Scrooll se ugasne pod nizkimi obrati, ker pri teh ne tesni dobro. 65 stopinj je preveč (max 50-55), ni tle nobenga pravega izkoristka in samo matranje TČ.
Hanzi, Likalnik
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Se je ze ugasnila TC oziroma sla v mirovanje….ocitno je bilo potrebno, da je dosegla doloceno temperaturo glede na krivuljo…..
Moram jo malo opazovati pa, da vidi kaj bo.
Bom pa znizal krivuljo na 50-55c
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bvs »

Ne, to ti je estrih "pojedel", druge logične razlage ni. Estrih je zalogovnik.
Likalnik
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Da se malo nadaljujemo debato…kaksna mora biti razlika med DV in PV…pri meni je enaka temperatura 22.9C….res pa je daj je TC v mirovanju ker je temperatura v stanovanju dosezena….ne vem kaksna bi bila razlika med DV in PV, ce bi TC delala….je tu kksno pravilo oziroma kaksna je optimalna razlika?

Obtocna crpalka je (predvidevam) nastavljena na max obratovanje ( to je nastavil monter…jaz do obtocne crpalke sploh ne morem pridit ker je montirana v enoti) sistem je odzracen (vsaj jaz tako mislim) imam pa tezavo, ker v najvisjem radijatorju se vedno slisim neko majhno pretakanje vode( zraka notri ni)….ce malo zaprem termostatski ventil iz max (5) na 3 potem to pretakanje izgine…ampk ker pri TC morajo biti radijatorji odprti na max jih imam na max…
Ce spodaj pri H-kosu priprem vijaka iz maks za par navojev se to pretakanje prav tako zmanjsa/ustavi…amapk rad bi imel tudi ta vijaka odprta na max.
Kar je se mozno je to, da je obtocna crpalka nastavljena na max in povzroca to zlubodranje vode…ce bi jo nastavil na srednjo moc bi to nehalo (upam)….bom klical monterja kako se spreminja hitrost pri Kronoterm TC.
Dodal bi pa se to, da se to pretakanje slisi samo takrat, ko je TC v mirovanju (kar je v tem obdobju to prakticno cel dan) in dela samo obtocna crpalka (katera pa dela 24/7)….ce TC ogreva stanovanje tega pretakanja ni.
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2200
Avto: Y RWD, Kona 39
599
1777

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

Obtocna crpalka dela 24/7 tudi ce je TC ugasnjena? Zakaj?
bvs
Kuoujes Teslo?
Bi jo kupil.ceneje?
https://ts.la/irma671472
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Ne vem…to bom vprasal Kronoterm zakaj je tako nastavljeno.
Sicer pa TC ni ugasnjena na OFF ampak je v fazi mirovanja…pac takrat ne obratuje…ce TC dam na OFF se tudi obtocna crpalka ugasne.
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Razlika med DV in PV, ko je TC v delovanju je 2,5C
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”