SolarEdge - Kako in kaj?

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
m3
EV začetnik
EV začetnik
Avto: Ampera
18
11

Re: SolarEdge - Kako in kaj?

OdgovorNapisal/-a m3 » 30 Sep 2019, 18:59

Tokovniki merijo energijo in smer energije. Solar edge itak beleži proizvedeno energijo in s pomočjo tokovnikov dobi podatek glede smeri in količine energije. To nato samo sešteva in odšteva in prikazuje v aplikaciji
vitro
EV začetnik
EV začetnik
Kraj: Dobrova
Avto: Ioniq fl
52
48

Re: SunContract

OdgovorNapisal/-a vitro » 30 Sep 2019, 21:49

Matej je napisal/-a:Torej je potrebno porabo "na roke" spremljat. Sem mislil, da se da kje preko online pobrati zadevo.

@vitro, tabela me zanima :oops:

popis_elektrike.xlsx
(23.16 KiB) Prenešeno 20 krat
Matej
vitro
EV začetnik
EV začetnik
Kraj: Dobrova
Avto: Ioniq fl
52
48

OdgovorNapisal/-a vitro » 30 Sep 2019, 21:51

Online spremljanja pri meni Elektro Ljubljana ne ponuja (oziroma ne vem za to možnost).
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Kraj: 1108
Avto: Kona
1323
1176

OdgovorNapisal/-a FV-EV » 30 Sep 2019, 22:27

Sodelujem z različnim ponudniki SE in naj razložim zakaj imate različne poglede na portalu:

SolarEdge razsmernik je žično ali preko Wifija povezan na vaš hišni LAN in preko njega na SolarEdge portal. Tam odlaga podatke o proizvodnji vaše elektrarne. Za ta del ne potrebujete nobene dodatne opreme in ni stroška (le razsmernik, ki ga je potrebno spraviti na internet). Novi razsmerniki nimajo niti več ekrana in je obvezna instalacija in nastavitve le še preko telefonske aplikacije, ampak v praksi so funkcije enake kot pri starejših tipih z ekranom (le več časa vzame vseskup in sprazni celo baterijo na telefonu. To imate vsi.

Kdor želi spremljati še import iz omrežja v vašo hišo ali pa ko elektrarna proizvaja več export v omrežje, pa potrebuje še Solaredge meter in tri tokovnike (to je tisto, kar nekateri pravite 500eur dodatnega stroška). Te tri tokovnike morate instalirati na vašem dovodu iz PMO v objekt (običajno na začetek v vaši hišni razdelilni omarici, predno se vodniki razdelijo po nadstropjih in elektrarno). Poleg tokovnikov se montira tudi SolarEdge meter in ustrezno poveže z njimi in po fazah. Nujno pa morate med razsmernikom in SolarEdge metrom potegniti še tri žičke (lahko je tudi UTP) preko katerih razsmernik dobiva podatke in jih hkrati s proizvodnjo pošlje na portal. Lučke na SolarEdge metru so lahko zelene ali rdeče, tudi mešano, pač odvisno v katero smer v tistem trenutku teče energija. Ko imate vse to urejeno, so podatki na portalu, kot pri Darjanu, morda le še kakšne različne nastavitve grafov po mesecih, letih.....

Ta druga zadeva je dodatna storitev, ki jo nudi SolarEdge (ja lahko so tudi kakšni neoriginalni tokovniki, le da morajo biti kompatibilni) in jo nekateri ponudniki nudijo že v ceni elektrarne, drugi pa kot dodatno doplačilo. To pa nima nobene zveze y vašim števcem, ki ga odčitava distributer in lahko bi prišlo do kakšnih manjših odstopanj na računu.
vitro, kt57, Blue30, CRF, Matej, vivo
drejc12
EV entuziast
EV entuziast
78
89

OdgovorNapisal/-a drejc12 » 30 Sep 2019, 23:12

Danes je bil eden od ponudnikov SE na ključ na ogledu, in je zaprosil, če bi lahko bil UTP kabel speljan do razsmernika.
Zdaj pa me zanima, tisti, ki imate razsmernik v splet povezano SAMO preko WiFi-ja, ali je res da morajo to oni nazaj pridet vzpostavit povezavo, če pade domače omrežje WiFi dol, ali kdo od vas tudi to sam dela?
Zanima me, ker če bi se dalo da vse jaz urejam, nebi vlekel kabla do tja, ker je signal dober.
EV entuziast
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Kraj: 1108
Avto: Kona
1323
1176

OdgovorNapisal/-a FV-EV » 30 Sep 2019, 23:16

Wifi se vedno sam vzpostavi nazaj, če le ne menjaš gesla.
drejc12, Matej
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE R240 41kWh i
1491
677

OdgovorNapisal/-a pirpy » 30 Sep 2019, 23:30

@Matej
Spodnji podatek je self consumption, prestaviti moraš iz dnevnega pogleda na letni pogled , potem pa imaš zgornji podatek o proizvodnji elektrarne od katerega odšteješ spodnji podatek in imaš koliko imaš zaloge.
Matej
Uporabniški avatar
Matej
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Trojane
Avto: Ioniq EV_e Golf
1076
698

OdgovorNapisal/-a Matej » 01 Okt 2019, 06:48

pirpy je napisal/-a:@Matej
Spodnji podatek je self consumption, prestaviti moraš iz dnevnega pogleda na letni pogled , potem pa imaš zgornji podatek o proizvodnji elektrarne od katerega odšteješ spodnji podatek in imaš koliko imaš zaloge.

Ja, to mi je jasno. Hvala.
TČ_6/12, EV1_7/17, SE_9/19, EV2_10/19
Uporabniški avatar
Matej
EV ambasador
EV ambasador
Kraj: Trojane
Avto: Ioniq EV_e Golf
1076
698

Re: SunContract

OdgovorNapisal/-a Matej » 01 Okt 2019, 11:02