Mini SE

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6389
Avto: Kona in Zoe
4910
5968

Mini SE

Odgovor Napisal/-a CRF »

Velika SE zaenkrat zaradi več razlogov ne pride v poštev, ker pa bi rad imel vsaj nekaj, gledam možnost postavitve mini sončne elektrarne.
Prostora imam 7 metrov širine in slaba 2 metra višine, jug, 45 stopinj.
Kakor sem gledal bi lahko postavil 7 300W panelov.

Ima to sploh smisel? Kaj pravite?
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7870

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a matija »

Jaz ne vidim racunice, ker zaradi teh 2MWh kot bi jih letno naredil, bi moral it na ET tarifo. Vso razliko bi doplacal po ET, sedaj pa avte lahko polnis po MT kar je bistveno ugodneje. Bolj smiselno je postavit panele tudi na slabse strani strehe, ker naredijo tudi kar nekaj energije ce sonce ne sije direktno na njih. Res nimas moznosti nic drugega kot to ? Na SV, V, JV, S ?

Kaj pa prostostojeca ob objektu ? Je drazje, ampak 2kWp postavljat na streho ne vidim smisla. Se vedno placas dela ter inverter kot pri mocnejsi.
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6389
Avto: Kona in Zoe
4910
5968

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a CRF »

Saj ravno s tem sem računal. Da bi bilo dela z montažo bistveno manj in tudi inverter bi bil lahko švohnejši.

Ja, tole z ET se pa res ne izide. 15€/mesec bi več plačeval kljub 6kWh ki bi jih SE naredila. No, saj zato pa vprašam.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a pirpy »

razen če greš rougue
CRF
SimonZed
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 2917
2218
3476

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a SimonZed »

Narediš otočnega in naravnost v avto, ko je pač zraven parkiran, o tem sem jaz razmišljal. Sigurno se pa z ekonomskega vidika ne splača pri trenutnih cenah elektrike.
CRF, MIRANRR
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
944

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Razsmernik 425€ (mogoče gre ta https://www.photovoltaik-shop.com/wechs ... -2ktl.html)
7 Modulov 740€ (recimo https://www.photovoltaik-shop.com/solar ... -poly.html)
in imaš za dobrega jurja nekaj kar ti bo znoževalo stroške čez dan - uporaba kot na Hofer kompletih - samo priključiš v ''vtičnico'' brez ostalih komplikacij.
Kdaj se ti pa to povrne pa moraš sam izračunat.
CRF, Denis_, SimonZed
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Kioto solalr ima panele z razsmernikom, samo postaviš in vklopiš v vtičnico. Je malenkost dražji kot navadni. V Avstriji lahko imaš dva ali 3 brez papirjev, pri nas mislim, da to ni dovoljeno. Preveri.
CRF
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6389
Avto: Kona in Zoe
4910
5968

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a CRF »

A to dobesedno mislite, da kar priklopiš na 220V in deluje...? Predvidevam da neha delat če izpade omrežje?
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Točno tako, Jaz sem to naredil že leta 2012.
https://www.youtube.com/watch?v=ToRVo7TTZgc
CRF, matija
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Dokler imaš star števec je to netmetering rougue potem jim pa energijo ki jo oddaš v omrežje, podariš, absolutnih števcev pa mislim, da ne vgrajujejo več.(to so tisti ki so sprogramirani, da merijo v plus pa ni važno kam tok teče)
Ko so meni menjali stari števec pred leti, so mi dali takšnega, ki je meril v obe smeri, in v času preden sem legaliziral sem jim podaril 800 kwh energije
CRF
Denis_
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 277
Kraj: Sežana
Avto: Citigo eIV
194
276

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a Denis_ »

Samo nekaj a tisti ki imamo nove števce digitalne se pravi se ne "vrtijo nazaj" so blokirani? čepravi piše na njemu da je dvosmerni.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Odvisno kdaj so ti ga zmontirali, lahko je programiran kot dvosmerni ali pa absolutni, če je dvosmerni imaš na njemu 1.8.X za sprejem in 2.8.X za oddajo.
Poglej kaj ti prikazuje, če ni 2.8.X podatka je verjetno absolutni.
Sebastijan
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 451
Kraj: Slovenska bistrica
Avto: Renault ZOE
193
1712

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a Sebastijan »

Kako pa imaš narejeno ogrevanje hiše in sanitarne vode. Narediš tako da vse kar pridela sončna porabiš direkno za ogrevanje sanitarne vode, kadar ne polniš avtomobila.
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7870

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a matija »

Mi ki ze imamo SE bi lahko s taksno stvarjo na hitro dvignili moc? dodaten razsmernik, ki mora bit enakega tipa kot obstojeci, da ni faznega nesorasmerja. Stevec je ze tako dvosmerni, celo podarjal ne bi. Edino na crno bi bilo ...
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5255
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6112
3998

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Te variante direkt v vtičnico so nelegalne, ravno tako mali razsmerniki, ki nimajo optimizatorjev kot npr SolarEdge, saj imaš več kot 120V na strehi. Dovoljeni pa so mikroinverterji, kjer je 220V na strehi. To povem samo, da bo jasno ali se pogovarjamo o uradno priklopljenih SE ali na črno priklopljene. Res pa ti nihče ne more v v hiši preverjat, zato lahko sam narediš kar te je volja in ne rabiš koplicirat, dokler ni kaj narobe.

Od legalno priklopljenih, pa običajno ni računice manj kot 5-7kWh. Module pa lahko postaviš kamorkoli, tudi na severno stran, le kalkulacija je 10-30% slabša (na severu je še bolj odvisno od naklona ne samo od lege).
CRF, matija
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5255
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6112
3998

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

CRF napisal/-a:Saj ravno s tem sem računal. Da bi bilo dela z montažo bistveno manj in tudi inverter bi bil lahko švohnejši.

Ja, tole z ET se pa res ne izide. 15€/mesec bi več plačeval kljub 6kWh ki bi jih SE naredila. No, saj zato pa vprašam.
Montaža modulov je majhen strošek, problem je fiksni strošek elektroinstalacije, razsmernik, papirji,...
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a pirpy »

FV-EV napisal/-a:Te variante direkt v vtičnico so nelegalne, ravno tako mali razsmerniki, ki nimajo optimizatorjev kot npr SolarEdge, saj imaš več kot 120V na strehi. Dovoljeni pa so mikroinverterji, kjer je 220V na strehi. To povem samo, da bo jasno ali se pogovarjamo o uradno priklopljenih SE ali na črno priklopljene. Res pa ti nihče ne more v v hiši preverjat, zato lahko sam narediš kar te je volja in ne rabiš koplicirat, dokler ni kaj narobe.

Od legalno priklopljenih, pa običajno ni računice manj kot 5-7kWh. Module pa lahko postaviš kamorkoli, tudi na severno stran, le kalkulacija je 10-30% slabša (na severu je še bolj odvisno od naklona ne samo od lege).
mali razsmerniki direkt v vtičnico so lahko tudi legalni če bi jih kdo certificiral in tudi nimajo več kot 120 v dc na strehi, je pa res da od kitajca ponavadi nimajo ce oznake , imajo china export
Uporabniški avatar
CRF
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6389
Avto: Kona in Zoe
4910
5968

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a CRF »

Kako pa bi potem recimo zvezal 7 panelov na razsmernik iz povezave zgoraj? Da nebi bilo več kot 120V.
Na razsmerniku piše 100 do 400V.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5255
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6112
3998

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

pirpy napisal/-a: mali razsmerniki direkt v vtičnico so lahko tudi legalni če bi jih kdo certificiral in tudi nimajo več kot 120 v dc na strehi, je pa res da od kitajca ponavadi nimajo ce oznake , imajo china export
Misliš mikroinverterje ali klasične razsmernike?
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1613

Re: Mini SE

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Razsmernik iz povezave zgoraj ni po slovenskemu standardu za netmetering, vendar, če ne oddajaš viškov v omrežje je enako kot vsaka druga naprava, po pravilu tudi ne smeš priključevati na omrežje porabnikov, ki nimajo certifikata za eu, pa to vsi počnemo.
Zate CRF bi bil tale:
https://www.ebay.com/itm/2000W-Grid-Tie ... :rk:4:pf:0
ima celice vezane paralelno torej manj kot 120 V DC , dokler imaš star števec pustiš limiter izključen, potem ga pa vključiš
Seveda samo tako dolgo dokler ne narediš uradno SE 11kW
Denis_, Matej, CRF
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”