SE - čas povrnitve investicije?

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a rgornik »

Hja odvisno kako deluje tvoj dom. Bi rekel, da nekako tisti bolj zahtevni gospodinjski aparati kar jemljejo svoj davek. Pa dva električna avtomobila tudi. V najslabšem primeru pa boš imel v nekaj letih doma tudi privat baterijo.

Se pa strinjam, da je ta 11kw omejitev totalna bedarija.
OVE, OVE, OVE
standi79
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 186
Kraj: Maribor
Avto: LEAF 2018 :)
146
113

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a standi79 »

magic napisal/-a:
rgornik napisal/-a:Tako je, max. 11kw lahko naenkrat oddajaš v omrežje.
Točno tako, torej moraš imeti stalno porabo 4 kw, če imaš sončno 15kw, kar je max, drugače se višek poreže. Kdo pa ima poleti stalno porabo 4kw?
kdo pa reže? ali je to vgrajena kakšna elektronika?
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a rgornik »

V primeru, da imaš več kot 11kw elektrarno, imaš vgrajen omejevalec, predpisan s strani operaterja. Čeprav to so ekstremni dogodki.
OVE, OVE, OVE
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a magic »

Neka zadeva ti pa omeji, da ne gre v omrežje več kot 11kw, zato pa če nimaš stalnih porabnikov se investicija ne splača, ker je predrago.
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Zaslonska slika 2018-08-13 18-15-47.png
Zaslonska slika 2018-08-13 18-15-47.png (18.52 KiB) Pogledano 6425 krat
Tako imam jaz narejeno, za del elektrarne, da ne presežem omejitve. To mi naredi razsmernik.
Prednost tega je, da pred in po omejitvi dobim večjo proizvodnjo, kot bi jo drugače. Prav tako v slabih razmerah dobim več kWh, kot sicer, ker je več panelov. Panel je najcenejši del elektrarne.
Robie, CRF, nakaza
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
nakaza
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1177
Kraj: Postojna
Avto: SOUL 2018, 2020 ex m3-RWD
841
1421

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a nakaza »

Mislim da tale tvoja trditev ne drži.
magic napisal/-a:Neka zadeva ti pa omeji, da ne gre v omrežje več kot 11kw, zato pa če nimaš stalnih porabnikov se investicija ne splača, ker je predrago.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a crunchy »

magic napisal/-a:Neka zadeva ti pa omeji, da ne gre v omrežje več kot 11kw...
Sem se že mislil prej oglasiti, ker sem opazil, da nekateri pojmi niso najbolj jasni... pa sem upal, da se bo kdo drug prej oglasil.
Princip je relativno enostaven. Na lep sončen dan lahko tudi 100 kW (peak) SE da ven 0 kW. Kako? Električna moč P, ki jo proizvede SE je odvisna od napetosti U na njenih sponkah (npr. 900 V) in toka I (tokovna obremenitev), ki teče skozi celico:
P = U*I
Največja napetost na SE (npr. 900 V) je takrat, ko ne teče noben tok (I=0) skozi njo (torej, če je nikamor ne priključimo). Največji tok skozi celice SE bi tekel, če bi sponke celic kratko staknili (U=0). v obeh primerih je izhodna električna moč enaka 0. Z naraščanjem tokovne obremenitve skozi celice se napetost na sponkah zmanjšuje. Kaj se dogaja z oddano električno močjo? Z naraščanjem tokovne obremenitve se moč najprej zvišuje, doseže nek vrh, nato pa se znižuje.
Za optimalno delovanje je torej koristno SE toliko obremeniti (s strani konverterja, ki pošilja tok v omrežje), da dosežemo največjo izhodno moč. Pri neki določeni moči sončnih žarkov je točka največje moči pri takšni obremenitvi, da napetost na sponkah EV pade na recimo 750 V. Pri drugi osvetlitvi pa je najbolj optimalno delovanje pri 600 V in tako naprej. To je po moje naloga optimizatorja. Nekateri optimizatorji/pretvorniki pragmatično določijo “idealno“ izhodno napetost SE (npr. 750 V), ki v večini pogojev (moči sončnega obsevanja) še kar dobro deluje (ni daleč od največje možne oddane moči), nekateri drugi pa, predvidevam (vsaj videl sem študijo), stalno iščejo najbolj optimalno tokovno obremenitev SE, da je izhodna moč vedno največja.
Upam, da sem vsaj malce razložil za kaj gre pri sončnih celicah in zakaj jih je pomembno pravilno tokovno obremeniti. Prevelika ali premajhna tokovna obremenitev bi pomenila občutno zmanjšanje izhodne električne moči.

Sedaj pa: omejiti izhodno moč na 11 kW, čeprav bi bila lahko izhodna moč tudi precej večja je zelo enostavno. Samo tokovno obremenitev je potrebno toliko znižati, da postane izhodna moč P=U*I enaka 11 kW. Mala malica.
magic, instrukcije, elbic, Hitch-Hiker, matija, prijazen
magic
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 414
Avto: Hyundai IONIQ EV
334
370

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a magic »

crunchy napisal/-a:
magic napisal/-a:Neka zadeva ti pa omeji, da ne gre v omrežje več kot 11kw...
Sem se že mislil prej oglasiti, ker sem opazil, da nekateri pojmi niso najbolj jasni... pa sem upal, da se bo kdo drug prej oglasil.
Princip je relativno enostaven. Na lep sončen dan lahko tudi 100 kW (peak) SE da ven 0 kW. Kako? Električna moč P, ki jo proizvede SE je odvisna od napetosti U na njenih sponkah (npr. 900 V) in toka I (tokovna obremenitev), ki teče skozi celico:
P = U*I
Največja napetost na SE (npr. 900 V) je takrat, ko ne teče noben tok (I=0) skozi njo (torej, če je nikamor ne priključimo). Največji tok skozi celice SE bi tekel, če bi sponke celic kratko staknili (U=0). v obeh primerih je izhodna električna moč enaka 0. Z naraščanjem tokovne obremenitve skozi celice se napetost na sponkah zmanjšuje. Kaj se dogaja z oddano električno močjo? Z naraščanjem tokovne obremenitve se moč najprej zvišuje, doseže nek vrh, nato pa se znižuje.
Za optimalno delovanje je torej koristno SE toliko obremeniti (s strani konverterja, ki pošilja tok v omrežje), da dosežemo največjo izhodno moč. Pri neki določeni moči sončnih žarkov je točka največje moči pri takšni obremenitvi, da napetost na sponkah EV pade na recimo 750 V. Pri drugi osvetlitvi pa je najbolj optimalno delovanje pri 600 V in tako naprej. To je po moje naloga optimizatorja. Nekateri optimizatorji/pretvorniki pragmatično določijo “idealno“ izhodno napetost SE (npr. 750 V), ki v večini pogojev (moči sončnega obsevanja) še kar dobro deluje (ni daleč od največje možne oddane moči), nekateri drugi pa, predvidevam (vsaj videl sem študijo), stalno iščejo najbolj optimalno tokovno obremenitev SE, da je izhodna moč vedno največja.
Upam, da sem vsaj malce razložil za kaj gre pri sončnih celicah in zakaj jih je pomembno pravilno tokovno obremeniti. Prevelika ali premajhna tokovna obremenitev bi pomenila občutno zmanjšanje izhodne električne moči.

Sedaj pa: omejiti izhodno moč na 11 kW, čeprav bi bila lahko izhodna moč tudi precej večja je zelo enostavno. Samo tokovno obremenitev je potrebno toliko znižati, da postane izhodna moč P=U*I enaka 11 kW. Mala malica.
Hvala za dobro razlago.
standi79
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 186
Kraj: Maribor
Avto: LEAF 2018 :)
146
113

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a standi79 »

MIRANRR napisal/-a:
Zaslonska slika 2018-08-13 18-15-47.png
Tako imam jaz narejeno, za del elektrarne, da ne presežem omejitve. To mi naredi razsmernik.
Prednost tega je, da pred in po omejitvi dobim večjo proizvodnjo, kot bi jo drugače. Prav tako v slabih razmerah dobim več kWh, kot sicer, ker je več panelov. Panel je najcenejši del elektrarne.

MIRANRR lahko boljše razložiš s čem imaš to narejeno?
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a rgornik »

magic napisal/-a:Neka zadeva ti pa omeji, da ne gre v omrežje več kot 11kw, zato pa če nimaš stalnih porabnikov se investicija ne splača, ker je predrago.
Splača se ti v primeru, ko ti je ceneje napajati svoje potrebe iz domače elektrarne kot iz omrežja.
OVE, OVE, OVE
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Čeprav sem malical poleg električarjev, vem samo toliko kot so mi razložili monterji SE. Torej na razsmerniku se nastavi maksimalna moč, ki jo odda v omrežje. Kot je nekdo že zgoraj omenil to naredi z razporeditvijo "izkoristka". S takšnim načinom, imam večjo proizvodnjo, kot bi mi jo dala standardna elektrarna.
trenutno imam večjo porabo, kot jo lahko dobim iz standardne sončne elektrarne. Velika poraba za avto, ter TČ in še trenutno ne dovolj izolirana hiša. Me še čaka večja sanacija.
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
edi-b
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1249
Kraj: Laško
Avto: Hyundai kona EV 64
1241
1672

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a edi-b »

čas povrnitve invisticije je različen pri posamezniku in tudi kako se računa oz. kaj upošteva, podobno kot tudi pri EV.

Najbolj je odvisen od same porabe, npr. jaz imel prej račun za elektriko oz. bi sedaj bil okoli 150€ mesečno (gretje hiše, vode, hlajenje, vsa ostala elektrika...), sedaj dejansko s SE samo omrežnina cca 19€ za varovalke 10 3x25... Letno tudi 60€ za ful zavarovanje SE, npr. tudi potres, do 10 let na novo vrednost..., 100€ letno za vzdrževanje in čiščenje... Tako ni težko izračunati.

Lahko pa računam tudi drugače in povem, da sem pred vgradnjo toplotne črpalke z zemeljskim kolektorjem pred 17 leti (cena je bila z vrnjeno subvencijo 2000€ okoli 3000€, seveda preračunano iz SIT) letno pokuril 3600 litrov kurilca in še poleti drva za toplo vodo, pa dimnikar, pa prostor za cisterno in peč, kar je sedaj kolesarnica in lepa soba, pa nobenega servisa, filtre čistim na par let sam, da ne govorim o možnosti nastavitve krivulje gretja, ni dima, pepela, kurjenja + kar visok račun za elektriko... - to pa zadevo bistveno spremeni.

Če k temu prištejemo še povprečno 200€ mesečno za gorivo z 10 let staro zafiro jakodimič, kar bo sedaj s kono takorekoč zastonj, pa še dodatno zelooo spremeni..., pa zopet pustimo koliko je ostalih + in - pri EV. Je pa res da bom moral dodati še 5 panelov da bo 11 kwp, če bi šlo pa še več, ko bo še kakšen dodaten EV pri hiši...

Splača se skoraj v vsakem primeru, ker je predvideno delovanje SE vsaj 30 let, je pa res, da so dobe povrnitve zelo različne, pač odvisno od posameznika, kot je opisano zgoraj.
Robie, talker2, DGJ, CRF, matija, kt57, magic, Denis_, Nejccc, instrukcije
toplotna že 23 let + MSE 7 let in 2022 na 16 kW + BEV Kona 2019 in Corsa 2021
Robie
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 315
Kraj: Ljubljana
Avto: Tesla
221
1719

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a Robie »

Edi-b ali lahko javiš kje si sklenil zavarovanje po tej ceni? Bi prišlo prav meni...
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2156
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1256
1044

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

Saj se najde. Jaz bi črpal vodo za sušna obdobja in potem zalival, priklopil miner ali dva, imel ev avto itd
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Približni izračuni za lani:
5000 kWh porabila TČ
6000 kWh EV - 40 000 km pri povprečni porabi 14-15 kWh/100 km
3500 kWh ostala poraba gospodinjstva

14 500 kWh skupaj potrebujem

SE mi da 11 kW cca 12 000 kWh

Torej bom v minusu 2500 kWh. Torej moram povečati proizvodnjo. Pomembno je to, da se mi to sigurno izide, ne glede, kdaj se to "pokrije".
Vse ostale investicije TV, računalnik nova kuhinja, preplesk fasade, kdaj pa se mi to izide?
Še en velik plus pri vsem tem, ekologija!
instrukcije, DGJ, SimonZed, edi-b, Robie, matija
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3000
Kraj: Kamnik
Avto: TESLA Y LR
3779
6402

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a DGJ »

Jaz bi dodal še en (meni osebno) dokaj velik plus. Energijska samozadostnost.
MIRANRR, matija
Uporabniški avatar
edi-b
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1249
Kraj: Laško
Avto: Hyundai kona EV 64
1241
1672

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a edi-b »

Zavarovanje je skuoinsko preko gen-i, sicer so bile ponudbe precej višje...
MIRANRR, Robie
toplotna že 23 let + MSE 7 let in 2022 na 16 kW + BEV Kona 2019 in Corsa 2021
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5162
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2528

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a darjan »

DGJ napisal/-a:Jaz bi dodal še en (meni osebno) dokaj velik plus. Energijska samozadostnost.
Pa meni osebno, nič več lovit nižje tarife, pere/polni se ko je potreba

Pri gospodinjskih aparatih pa je že kar nekaj časa tako, da se nakup v nove A+++ sploh ne splača, ker razliko v porabi glede na A+ skoraj nikoli ne dobiš not, oz prej menjaš
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4581
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7867

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a matija »

Pri meni bi bilo fajn menjat susilca, ki je B (ker nima toplotne crpalke) za nekaj kar jo ima: A+ ali A+++.

Razlika v letni porabi je: trenutno 550kWh po testih, Aja pa naj bi imela 220kWh oz 160kWh. Bistvo pa je dejansko v trenutni moci, ne letni porabi. Ko sestevas porabnike do zunanje 20A oz 25A varovalke, je razlika ali susilc kuri 1200W ali 3000W (kot moj realno)

Ampak ga ne bom menjal dokler bo delal.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3094
1613

Re: SE - čas povrnitve investicije?

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Ali nima sušilec tudi tipke za manjšo moč grelca, moj bosch ( made in slovenija) jo ima in potem rabi 2000 W in malo dlje suši
Odgovori

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”